VING TSUN SERBIA

michael76

Zainteresovan član
Poruka
262
Kod nas mozete trenirati:
Ving Čun Stil(ving tsun)
Samoodbranu(self defence)
Sanda-kick boxing
majstor /sifu/ MILAN PAVLOVIC
pamilan@verat.net
klub se nalazi u Valjevu,ali organizujemo seminare i predavanja u zemlji i inostranstvu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
OSNOVNI PRINCIPI VING TSUNA:

-Centralna linija-
Na ovom principu bazirani su gotovo svi kineski stilovi.Mi cesto kazemo da je Ving Čun borba ustvari borba za savladjivanje centralne linije protivnika i ulazak na tz. unutrasnja i spoljna vrata.To je zamisljena vertikalna linija koja polovi covekovo telo na dva jednaka dela.

-Istovremenost-
U ving tsunu(ving čun) i gotovo nijednom više stilu mi koristimo istovremeno dve tehnike:udarac i blok(napad i odbranu).Ruke kao i noge mogu rate istovremeno tehnike nezavisne jedno od drugih.

-Kretanje-
U Ving Čunu nema skakutanja niti nekog akrobatskog kretanja kao u drugim stilovima.Stavovi su stabilni a ta stabilnost se postize preko ramena,kukova,kolena,zglobova.U borbi sa vise protivnika tako se krecemo da smo u situaciji da se borimo samo sa jednim protivnikom i nikada ne okrecemo ledja napadacu.

-Kontrola-
Pri radjenju svih tehnika mora se voditi racuna da se protivnik stalno drzi pod kontrolom tj. da mu je onemoguceno izvlacenje iz pozicije u kojoj je se nasao,kao i da mu nedozvolimo da izvrsi napad na nas.Medjutim pored fizicke kontrole veoma je vazna i psihicka kontrola koja obuhvata:prisebnost u svakoj situaciji,pravovremenu reakciju,izgradnja unutrasnjeg mira i borilackog i sportskog duha...

-Yin Yang princip-
Yang je:tvrdoca,muskost,pozitivnost,svetlost...
Yin je:mekoca,zenstvenost,negativnost,tama...
Nije sve jang niti je sve jin,onoliko koliko ima janga toliko ima i jina.Ali u jinu ima onoliko janga koliko u jangu ima jina.
Mi koristimo ovaj princip kao metod prilagodjavanja protivniku sto on u biti i jeste.Kada protivnik radi tvrdo svoje tehnike mi odgovaramo sa mekanim i obratno.Kada on gura silu u nasem pravcu mi ga jos i vise vucemo na tu stranu i obratno kada nas on povlaci mi ga guramo na tu stranu...itd

-Koriscenje sile-
U ving tsunu silu koristimo ravnomerno i nikada je bez potrene ne rasipamo.Telo je celo opusteno kao i udovi kako bi se sto vise pokrenula unutrasnja energija chi(ki) i kako bi se postiglo sto vece ubrzanje pri kretanju i radjenju tehnika.Povezujemo sto vise misica u udarac i blok cime se dobija jos vise na snazi koja proizilazi i usled velikog ubrzanja.Usled nekoriscenja velike i brutalne fizicke sile ovaj borilacki sistem je jako pogodan i za ljude neznije gradje kao i za zene.

-Tajming,Reakcija-
Uslovni tajming-kada smo napadnuti i prinudjeni da se branimo.
Slobodni tajming-kada sami biramo momenat i mesto napada.
Ne kreci prekasno ali i ne zuri...
Yip Manova ideja nije bila da se necega setis vec da pravovremeno i adekvatno reagujes.

-Taoizam-
To je grana Budizma koju koristi preko 90% borilackih vestina,koja proizilazi iz visemilenijumske tradicije istocnih naroda.Ona pre svega neguje spontanost i podsvesne reakcije u borbi i kaze da je svaki covek poseban u odnosu na drugog coveka.Ucitelji Taoizma su govorili kada zadajes udarac uradi to tako sto to stvarno i zelis i kroz svaki udarac izrazi sebe svoje unutrasnje ja.Iz te spontanosti proizilazi da covek treba da nadje svoj vlastiti put ili nacin(tao ili do)znaci svako podrazavanje ili imitacija drugih daje pogresan tao.
 
A jel ste povezani sa nekim svetskim savezom ili radite "sami"?????
Mislim pitam onako,bolje i to nego da vam preraste vestina u unosan biznis i na kraju se sve svede na prodavanje kineskog vazduha,zaradjivanje velike svote novca itd.....na taj nacin vestina propada......sve sto se radi sve sto se prikazuje svi seminari,svo pricanje - imaju samo jedan cilj - da se zaradi kinta........
 
A jel ste povezani sa nekim svetskim savezom ili radite "sami"?????
Mislim pitam onako,bolje i to nego da vam preraste vestina u unosan biznis i na kraju se sve svede na prodavanje kineskog vazduha,zaradjivanje velike svote novca itd.....na taj nacin vestina propada......sve sto se radi sve sto se prikazuje svi seminari,svo pricanje - imaju samo jedan cilj - da se zaradi kinta........
Opet ti sa tvojim glupostima!!!
Daj pusti ljude neka rade kako hoce,to je njihova stvar! Najbolje uzmi ovo i mozda se i opametis :udriglavu: :udriglavu: :udriglavu:
 
Ja saradjujem sa svima ko hoce da saradjuje ali na nekoj realnoj osnovi,prvi cilj mi je da upoznam obicne ljude sa ovom predivnom vestinom posto ima onih koji se bave losim imitacijama,ako se zaradi koji dinar nije za baciti,mada je to danas jako tesko.Mnogima razni savezi i licnosti sluze da se samo izreklamiraju.Kod mene postoji samo jedan VING TSUN(wing chun) ili ga znas ili ne znas sve ostalo je puko zanosenje,mada skolski sistem koji se predaje u nekim Ving Čun skolama moze u vecoj ili manjoj meri da se razlikuje jedan od drugih ali posle višegodišnjeg treniranja kada se prođe taj učenički nivo ili postajes SIFU ili nisi pronasao pravi tao(do).
 
kad smo kod prodavanja magle...

u uvodnom postu aotor je naveo:

*-Taoizam-
To je grana Budizma koju koristi preko 90% borilackih vestina,koja proizilazi iz visemilenijumske tradicije istocnih naroda....*

koliko se sećam, Taoizam nije grana Budizma, čak je i stariji od Budizma?
I danas u Kini postoje nekoliko glavnih religijsko-filozofskih pravaca i na tom spisku postoje i Taoizam i Budizam kao različite celine...

Što se tiče ostalih principa veštine oni su manje- više isti za dobar deo kineskih škola borenja tako da je neumesno isticanje nekog principa kao ekskluzivnost...

U svakom slučaju srećno...
 
Da Taoizam je deo Budizma ili njen filozofski deo kao npr. ZEN(Čan),Konfučijska etika,Lamaizam itd...dakle sam nemoze biti stariji od Budizma,sto se tice principa oni su kod kineskih borilackih vestina u vecini slucajeva skoro isti mada za pojedini stil postoji neke specificnosti(pogledaj principe twc,totalno drugo nesto sto je malo i nelogicno za wc) za ving tsun su recimo princip istovremenosti(istovremeno blok i udarac),kretanje(direktno,pravolinijski...)...itd.nesto sto je specificno za ovaj stil,nisi bas u pravu sa svojim tvrdnjama,jos postoje i meke i tvrde skole...
Sto se tice doticnog Z.Popovica sa njim sam bio u kontaktu dok je radio Tingov Wing Tsun,za weng chun neznam proverite sta i kako radi dokle je dogurao sa time.POZDRAV ZA SVE
 
Ccc prodavanje filozofsko religijskih teza u okviru neke borilačke veštine a ne biti upoznat sa istim je vrlo nakaradno(najblaže rečeno).
Ipak se ponovo upoznaj sa pojmovim "Taoizam" i "Budizam" i nemoj da ih brkaš...
Kineski Budizam se jeste uklopio u Taoizam i zbog toga ti se čini da je taoizam deo budizma ali to je greška kod onih koji se nisu potrudili ni da se upoznaju sa elementarnim pojmovima...
Taoizam je oblik religije koji se poštovao kod Kineza pre nego je Budizam i nastao u Indiji...
Budizam je moralno filozofski pravac koji se sjajno inkorporira u razne religije pa je tako nastalo više oblika Budističke prakse (prvenstveno zbog različitosti autohtonih religija/verovanja).
Samim tim što si se upleo u priču o kojoj po do sada prikazanom nemaš ni najelementarnije znanje kako mogu biti siguran da je to što praktikuješ u tvom klubu baš to što reklamiraš?!
 
Poslednja izmena:
Momak ajde napisi jos o Taoizmu posto vidim da si bas upoznat sa tim filozofskim pravcom,dali je nastao pre samog Budizma to i nije bitno za borilacke vestine ali ono sto je istina sto si sam i napisao da je se on uklopio u Budizam ili obrnuto i postao jedan filozofski pravac u okviru njega a to sta je starije nije toliko bitno vise su mi vazni principi koje koristimo u bv.
Zen ili Čan je poseban budistički filozofski pravac čak postoje i posebno u Kini i Indiji Zen samostani.Kineska filozofija je suvise obimna da bi se njom bavili a obicno ono sto je negde zapisano nema takvo znacenje u praksi kao sto pise vec ga treba rastumaciti.DZARE jel ti treniras nesto?
Nikakve ja filozofske teze ne prodajem ali ta tema koju nameces je vise za istoricare i filozofe nego za trenere za bv je dovoljno prihvatiti principe.TAO ili DO najuobicajniji prevod ove reci je: PUT,METOD ili NAČIN,međutim tao znači i obavezu,tužnost čak i teret.Za zvaničnu nauku to je oblik panteističkog misticizma.
 
Poslednja izmena:
Taoizam vodi poreklo od narodnog verovanja.To znaci da je Taoizam nastao uopstavanjem narodnog verovanja.Taoizam se tesno povezuje sa kineskom medicinom.Mnoge teorije kao princip yin-yang,pet elemenata potiču iz klasika Taoizma.Inače se smatra da je to po poreklu jedina kineska religija.Lao Ce je poštovan kao tvorac taoizma,a TAO TE ĐING je delo koje je osnova taoističkog učenja.Deli se na dve frakcije čuandčcu(monasi ne stupaju u brak i ne jedu meso) i džengji,monasi najčešće žive kod kuće sa porodicom i jedu meso.Budizam je filozofija i religija koja je nastala u severnoistočnoj Indiji oko 527g p.n.e. .Osnivač je Sidarta Guatama po čijoj duhovnoj tituli Buda(probuđen) je ovo učenje i dobilo ime.Cilj Budizma je dostizanje prosvetljenja.Grane Budizma:Bramanizam,Lamaizam,Dainizam,Tantrizam,Mahajana,Hinajana...
Oko 520g u Kinu je stigao indijski Budista Bodidarma, smatra se da je on preneo Čan Budizam u Kinu(Ta-mo,Da-mo..)on je bio 28 patrijarh ortodoksne linije Budizma.Zbog sukoba sa tadašnjim kineskim carem Vu-ti iz dinastije Liang otišao je u Šaolinski manastir u Vu-tai planinama provinciji Honan.Njega je više od filozofskog neznanja kod monaha zabrinjavalo to što se monasi muče u raznim pozama spiritualnih vežbi.Zato je izmislio sistem gimnastike i relaksacije sa dosta vežbi disanja.Ceo sistem je nazvao"Ših-špa-lo-han-šo" što u prevodu znači 18 pokreta ruku Lo Hana.Skupovi pokreta zasnivali su se na indijskoj Jogi ali su bili dopunjeni starim sistemom kineske fizičke kulture iz 2 i 3 veka poznatim kao "Vežbe pet životinja".Da bi uneo i više živosti,Bodidarma je zasnovao i sistem pesničenja.
 
Poslednja izmena:
drzare,upravu si ipak Taoizam moze biti stariji od Budizma jer je se temelji na narodnom verovanju u Kini ali da se prožima sa Budizmom kao i neki principi to je istina i ako postoje i posebni samostani gde se proučava Taoizam.Međutim ako budemo išli opširno u tu oblast i narodna verovanja i ubeđena,njihov nastanak i razvoj otićemo suviše opširno a mi koristimo samo neke principe Taoizma u borilačkim veštinama to napominjem a ne ceo filozofsko-religijski pravac mi nismo ni Taoisti ni Budisti,bar ja moja vera je Hrišćanska-Pravoslavna i nebih da to proučavam na takav način kao što rade monasi ili vernici.Koristimo jedan deo koji je nama potreban ,međutim i Zen kao filozofsko-verski pravac se prožima u mnogim borilačkim školama.
POZDRAV VELIKI ZA SVE
 
Poslednja izmena:
е ово се већ може поштовати, није те мрзело да прелисташ пар страница (неважно да ли интернет или неке ециклопедије)... иако има пар "улетања" (бррманизам није део будизма већ је религија за себе а коју је Сидарта Гуатама поштовао...( данашњи облик Браманизма зове се Хиндуизам)...
Облик Будизма познат као Чен Будизам (у Јапану је то Зен будизам) настао је синтезом једног филозофско-религијског правца- Таоизма и другог филозофског правца-Будизма. Као такав Чен је постао идеалан за ратничку класу јер се учење првествено бави филозофскикм учењима (најпознатији пример јесу Јапански самураји који су махом практиковали Зен учење ...) ...
Елем зашто сам указао на нетачно интерпретирање одређених чињеница које се тичу неких нама тако далеких филозофија?
Вероватно зато што сматрам да се не може савладати неко градиво ако се неразуме суштина а суштина сваке вештине јесте нека одређена филозофија(или мисао, идеја) која прати и/или одређује дату вештину. Није проблем савладати механику и радити чисто механички као гимнастичку вежбу, али са тим се не добија ништа до брзина и координација покрета-да ли је то довољно за такве системе као што су Кинески где се преплићу разни појмови и енергетски токови?
 
Poslednja izmena:
Momak sta ti treniras i iz kojih knjiga citas,red je bio da se predstavis,ti si prepametan da nije zbog tog dr u nazivu,sa mnom nemozes na takav nacin diskutovati ja sam 16g. u Borilackim vestinama i 5g radim kao trener,bio sam trener i u klasicnom boksu i kik boksu pored ving tsuna..Nemoj me optuzivati za nesto sto nisam ja ni objasnjavao,kako se secam samo sam spomeno Bramanizam i Zen ili Čan kao pravce nista nisam vise objasnjavao.Da ti nesto nisi POBRKAO pogledaj u svom prvom postu gde si me optuzio kada sam naveo da je Taoizam deo Budizma, a gledaj sta si ti sada napisao da je Zen Budizam nastao sintezom Taoizma i Budizma,jel ti mene zezas ovde,mozemo pisati samo o ving čunu ovde,nadji forum za te religijske pravce pa se dopisuj ja nemam nameru da filozofiram ovde vise.
 
kad smo kod prodavanja magle...

u uvodnom postu aotor je naveo:

*-Taoizam-
To je grana Budizma koju koristi preko 90% borilackih vestina,koja proizilazi iz visemilenijumske tradicije istocnih naroda....*

koliko se sećam, Taoizam nije grana Budizma, čak je i stariji od Budizma?
I danas u Kini postoje nekoliko glavnih religijsko-filozofskih pravaca i na tom spisku postoje i Taoizam i Budizam kao različite celine...

Michael76:
Pogledaj dr sta si ovde napisao...
 
Poslednja izmena:
Облик Будизма познат као Чен Будизам (у Јапану је то Зен будизам) настао је синтезом једног филозофско-религијског правца- Таоизма и другог филозофског правца-Будизма. Као такав Чен је постао идеалан за ратничку класу јер се учење првествено бави филозофскикм учењима (најпознатији пример јесу Јапански самураји који су махом практиковали Зен учење ...) ..
 
Poslednja izmena od moderatora:
Облик Будизма познат као Чен Будизам (у Јапану је то Зен будизам) настао је синтезом једног филозофско-религијског правца- Таоизма и другог филозофског правца-Будизма. Као такав Чен је постао идеалан за ратничку класу јер се учење првествено бави филозофскикм учењима (најпознатији пример јесу Јапански самураји који су махом практиковали Зен учење ...) ..


michael76:
JELI momak jel ti se secas sta si pisao u ranijim postovima.
Bolje da ti pocnes nesto da treniras prakticno i da se bavis sportom,sa filozofiranjem neces daleko stici.


Michael76 nemoj tako pusti ljude da filozofiraju i izucavaju mistiku,jer na ulici kad se pobijes sa nekim onda mozes da bacis magiju.......jel si cuo ti za film i igricu MORTAL KOMBAT????
Svi ti opasni praktikanti borilackih vestina usled mnooogo filozofiranja u treniranja sutine tj srzi neke borilacke vestine na kraju nauce da bacaju magiju kao ovi u Mortal Kombatu:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf::rotf:

Jel zna neko od vas filozofa i praktikanata izvornih tradicionalnih "tajnih" i misticnih poteza (a dosta ih ovde ima na podforumu) da uradi magiju kao SUB-ZERO ono stavis ruke napred i uz pomoc Chi energije iz ruku mu izleti led i zaledi protivnika,pa mu posle pridje i udari mu aperkat...:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
што се тиче оног "др" није у питању титула већ почетна слова имена...
Ако мало боље прочиташ све моје постове на овој теми схватићеш колико си погрешио по питању горе наведеног...
Последњих пар недеља тренирам једну прастару вештину која за циљ има потпуну релаксацију (и физичку и психичку)... .... вештина се састоји у што ефектнијем успављивању бебе од пар недеља ;)

Иначе не тренирам ни једну варијанту WC (wing, weng, vin.... ) али ме то не спречава да долазим на разне семинаре отвореног типа који се одржавају у Београду...
Разлог?
Сагледавање ситуације у разним борилачким вештинама, упознавање са њиховим принципима, сличностима и разликама...
Другим речима не бих се зачудио ако се нађемо на неком семинару отвореног типа у Београду, а ако ме пут наведе у Ваљево сигурно ћу свратити у твој клуб да ми појасниш твоје виђење обуке у борилачким вештинама (да ли ћу доћи да вежбам или само на упознавање зависи од саме посете Ваљеву).
 
Michael76 nemoj tako pusti ljude da filozofiraju i izucavaju mistiku,jer na ulici kad se pobijes sa nekim onda mozes da bacis magiju.......jel si cuo ti za film i igricu MORTAL KOMBAT????
Svi ti opasni praktikanti borilackih vestina usled mnooogo filozofiranja u treniranja sutine tj srzi neke borilacke vestine na kraju nauce da bacaju magiju kao ovi u Mortal Kombatu:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf::rotf:

Jel zna neko od vas filozofa i praktikanata izvornih tradicionalnih "tajnih" i misticnih poteza (a dosta ih ovde ima na podforumu) da uradi magiju kao SUB-ZERO ono stavis ruke napred i uz pomoc Chi energije iz ruku mu izleti led i zaledi protivnika,pa mu posle pridje i udari mu aperkat...:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

znam ja. ali ne tu napred nego onu ka gore pa te odozgo zaledim.

morash shvatiti da bv pored obuchavanja za borbu imaju za cilj i unapredjivanje sopstvene lichnosti.
ako ti mislish da je najpametnije da spojish karate, bjj, vc, judo i shta si vec napisao na drugoj temi, potom stavish fantomku na glavu i idesh po ulici i bijesh ljude to je tvoja stvar.

sasvim je ok ako se na razumesh u filozofiju u okviru borilachkih veshtina. ljudi se plashe onoga shto ne razumeju pa otuda verujem i ovaj tvoj komentar. ali, molim te, bar pusti ljude koji se razumeju, ili se bar trude, da diskutuju bez nepotrebnih komentara. a koliko sam video, niko nije ni spomenuo chi, ki ili bilo kakve "mistichne" moci ili magiju.

mada koliko vidim kod nas je ta filozofska strana iskljuchena iz veshtina. jer zaista ne vidim kako bi inache neko ko je 16 godina u bv tako lako planuo zbog par postova na forumu. na stranu to shto je zaista pogreshio na par mesta.
 

Back
Top