Macke i psi

Concertina

Zainteresovan član
Poruka
102
Ne znam da li sam temu postavila na pravo mesto, ako nisam nek je moderatori premeste.
Naime imamo veliki problem u Visnjickoj banji sa psima koji napadaju (i ubijaju) macke. Oko moje zgrade ima jedno 10 tak macaka koje hranimo komsije i ja, uspeli smo neke i da pohvatamo i sterilisemo i tako sprecimo dalje razmnozavanje. Takodje postoje i neodgovorni vlasnici pasa koji svoje ljubimce vode bez povodca i kojima je bas drago kad njihov pas na najuzasniji nacin rastrgne neku macku. Pokusavali smo da ih opomenemo ali oni hoce da se biju (vlasnici, ne psi!) . Cak sam kontaktirala sluzbu koja se bavi tom problematikom i oni su mi rekli da prvo moram da slikam vlasnika kako seta psa bez povodca i onda tu sliku odnesem u opstinu i napisem prijavu pa ce tek onda oni moci nesto da urade po tom pitanju. Meni nista drugo ne preostaje nego da idem okolo sa foto aparatom i slikam ljude koji kad vide blic mogu da mi polome vilicu :D
Jos jedan problem su cigani i njihovi psi koji ih prate dok ovi pohode kontejnere i prave haos naokolo. Prijavili smo i taj slucaj, na koji je sluzbenik rekao saljivo "pa sta mi sad da hvatamo cigane? a ja mu odgovorila sa "pa da" :D Bio je jako ljubazan i iskreno mi rekao da se tu nista ne moze uciniti sve dok ciganski copor ne napadne neko dete i ne unakazi ga. I eto poenta price jeste da se nista ne moze uciniti. A verujte mi da sam u proteklih 6 meseci videla grozne scene davljenja macaka, koje su jos zive nakon sto ih psi dobro istresu i proburaze im stomak . Ne znam sta je resenje i sta da radim. Da sam penzioner pa da stojim 24 sata i cuvam macke...ovako nemam vremena jer radim.
Bilo koji savet bio bi mi vise nego koristan!
Samo jos da napomenem da sam zvala i zoo higijenu, nikad nisu dosli.
Ja volim sve zivotinje i osecala bih se krivom da se ti psi odvedu u kafileriju...ali zelim da zastitim i macke. Izgleda da ne moze i jedno i drugo :(
 
Draga, prosto ne znam sta da kazem...

Znam da u V banji ima macaka (rel skoro sam bila u nekoj poseti pa videla). Kao i svugde, pretpostavljam da ih psi napadaju, a deo komsiluka hrani i pazi.

Jedan napad vlasnickog psa (kojeg je sam vlasnik "napujdao") sam videla i nisam uspela da stignem, sa mackom u narucju, do veterinara udaljenog ne vise od par stotina m. Macka mi je izdahnula na rukama. Bilo je pre 7-8 g, a secam se kao da je danas bilo. Zanemela sam pred ponasanjem vlasnika psa. Centar grada.

U kraju gde zivim (opet centar), neki iz daljeg komsiluka su mi rekli: zasto hranite macke kad ih i onako okolni psi rastrgnu :eek: ?

Jednom sam uhvatila vlasnickog psa (neki boxer, valjda...) za ogrlicu da ga sprecim da ne dohvati jednog divnog, sivog macora.

Cigancici su u nekom momentu pokusavali da mi prodaju 3 mala maceta za po 20 din/mace. I ko zna sta jos urade, a sto ne vidim. Oni, druga deca, odrasli, druge zivotinje...

Sve sto pises je tacno i jedno ludilo i mora za ljude koji su iole normalni, ali zaista ne znam sta je pametno uciniti.

Lepo je to da ides okolo i ganjas sa fotoaparatom. A sta ako se tom nekom nedopadne da bude uslikan, pa jos nije sam... Ili jeste sam, ali pronadje gde stanujes, kuda se kreces i zudi da ti pokaze koliko mu se ne dopada da bude fotografisan ? Divota jedna od kombinacija koje ne moraju da se dese, ali ne znaci da nece.
 
Hvala na odgovoru Egyptian Cat :)

I nama ovde isto kazu sto hranimo macke da ih dave psi. Verovatno oni to vide kao uzgoj macaka za klanje ili sta vec. Ljudska glupost nema granice. A kad bi svako od tih istih dao samo 50 dinara mogli bismo da sterilisemo sve macke po Visnjickoj banji. Ali imaju oni odgovor i za to "Pih nemam pametnija posla nego da sterilisem macke". Kao da ja isto tako nemam prece stvari za koje bih odvojila novac! Ali pre svega kad vidim neki problem zelim da ga resim. Moje krecenje moze da saceka sledecu godinu, ali ako ne odvojim pare za sterilizaciju do sledece godine ce biti jos 150 macaka unaokolo! Sve u svemu kad god neko pokusava nesto dobro da ucini drugi ga sabotiraju. Najvise volim onu cuvenu recenicu "Sterilises macke??? Igras se boga! Pusti prirodu da obavi svoje" Ako se povinujemo prirodi onda smo i mi sami zivotinje?
:dash: Bas ne znam kako da reagujem vise i sta da mislim...
 
Nisam neko ko ne voli ljude niti mi je namera da se izolujem od istih, ali neke stvari se lakse mogu resiti sa zivotinjama nego sa nasom vrstom...

Cesto se neki "gade" strilizacije, ali onda potomstvo koje nije dobro doslo izbace bilo gde. Na prometno mesto - da bi neko video, sazalio se i uzeo; tamo gde znaju da vec ima "zaludnih" (tu ubrajam i sebe po necijim kriterijumima) koji se brinu o zivotinjama i stalno se vrtimo u krug. Igranka bez prestanka...

Nisam do sad cula za resenje ovog problema o kojem pisemo, cak se ne secam da sam videla da je slicna tema ovde otvarana, ali je to mozda i manje bitno od pitanja koliko je uopste moguce resiti ovakvo nesto. Meni se cini - tesko...
 
Concertina, potpuno te razumem o cemu pricas!
Posto zivis u BGD probaj da se obratis Beogradskoj hronici, ili vas vise iz tvog kraja, neka dodju i uslikaju jer nam svaki dan sa ekrana porucuju da imamo pravo da saznamo sve.
Ili nekoj drugoj medijskoj kuci, mozda Studio B....stvarno je sramota da se takve stvari dogadjaju u metropoli!
 
Jeste, al' zamalo :D. Ovde je akcenat o napadu pasa na cica - mace, tamo je napad psa na pse i ljude. Nije za pohvalu, nikako, ali ovde sam na bedemima za odbranu macijih prava na zivot :rtfm: :aha:. Uostalom i u nicku pise sta sam :lol:.

Salu na stranu. Kamo lepe srece da se nista od ovoga sto pominjemo ne desava. Ali je upravo suprotno... :aha:
 
Problem je ista kategorija ne-ljudi, pa bi trebalo da udruženo primenjivanje istih metoda da rezultate, s razlikom što sam i ja svesna da u Višnjičkoj banji to i nije tako jednostavno i bezbedno kao na Novom BG, posebno ako se radi o naselju na Višnjičkom vencu gde ima zgrada i ničega drugog...
 
Ako se čopori pasa skupljaju oko zgrade prvo što treba da radiš je da pozoveš šintere, imaju sada novi azil i dobre uslove zarad. Nema ti drugog rešenja.

Kupi mobilni sa kamerom pa slikaj gde stigneš, od proleća sve to prelazi u nadležnost komunalne policije.
 
Poslednja izmena:
Procitala sam samo uvodni post u temu ciji link navodis, tako da detalje ne znam. Svakako se moze procitati i videti ima li dobrog predloga, iskustva ...za primenu :).

Mislim da se ovde ne radi samo o napadu vlasnickih pasa na macke vec i onih "nicijih". Teska situacija. Jedna u nizu...
 
Ako se čopori pasa skupljaju oko zgrade prvo što treba da radiš je da pozoveš šintere, imaju sada novi azil i dobre uslove zarad. Nema ti drugog rešenja.

Kupi mobilni sa kamerom pa slikaj gde stigneš, od proleća sve to prelazi u nadležnost komunalne policije.

Mozda nisi dobro procitao/la moj post. Nema nikakvih copora, vec nesavesnih vlasnika pasa i cigana koji prolaze niz ulice i sa sobom vode kerove. Vec sam napisala u svom postu za sintere (sad se to zove zoo higijena).

Telefon sa kamerom imam ali blic je opet problem. Kako slikati nekog ko po mraku seta kera bez povodca?
 
I ja imam problem sa "kartondžijama" svakog jutra ista priča, jedva čekam komunalnu policiju pa nek se oni teraju sa njima.
Puno puta sam ih opomenuo i ništa jedini rezultat je da sada gledaju da li sam na terasi kada ujutru prolaze.

Ništa ne možeš učiniti bez komunalne policije...a to je tek na proleće.

Vlasnicima pasa uvek napomeni da stave povodac, neće da škodi.
 
I ja imam problem sa "kartondžijama" svakog jutra ista priča, jedva čekam komunalnu policiju pa nek se oni teraju sa njima.
Puno puta sam ih opomenuo i ništa jedini rezultat je da sada gledaju da li sam na terasi kada ujutru prolaze.

Ništa ne možeš učiniti bez komunalne policije...a to je tek na proleće.

Vlasnicima pasa uvek napomeni da stave povodac, neće da škodi.

:brus: Jedva cekam prolece!!!!
 
joj... dobro je da ne znas sta tek rade zivotinje u africi... gepardi vs. zebre i slicno
a tek kad se hijene pojave... neke vole da jedu plen dok je jos ziv .. sve to treba pred **** ... na prevaspitavanje..

p.s. cime hranite te macke, sojom?
p.p.s. pa ako je sterilizacija sredstvo da se smanji broj macaka, jer zaboga necemo da ih ubijamo, onda psi cine uslugu jer smanjuju broj a ljudi ne prljaju ruke... mozda se tim mackama ubija nagon za odrzanje od previse titranja ljudi...

krajnji idealni cilj je nepostojanje nijedne ulicne zivotinje (pasa i macaka, za sada)
sto znaci da ko hoce da ima zivotinju u kuci (sterilisanu, sto je narocito zanimljivo ako kazu da se time smanjuje agresivnost... je l takav pas cuva kucu? ) kupuje od odgajivaca k oji imaju specijalnu dozvolu
na svu srecu to je ideal koji je nemoguce ostvariti pa ce taj posao uvek postojati...
da li se planira i sterilizacija pacova i golubova
 
joj... dobro je da ne znas sta tek rade zivotinje u africi... gepardi vs. zebre i slicno
a tek kad se hijene pojave... neke vole da jedu plen dok je jos ziv .. sve to treba pred **** ... na prevaspitavanje..

p.s. cime hranite te macke, sojom?
p.p.s. pa ako je sterilizacija sredstvo da se smanji broj macaka, jer zaboga necemo da ih ubijamo, onda psi cine uslugu jer smanjuju broj a ljudi ne prljaju ruke... mozda se tim mackama ubija nagon za odrzanje od previse titranja ljudi...

krajnji idealni cilj je nepostojanje nijedne ulicne zivotinje (pasa i macaka, za sada)
sto znaci da ko hoce da ima zivotinju u kuci (sterilisanu, sto je narocito zanimljivo ako kazu da se time smanjuje agresivnost... je l takav pas cuva kucu? ) kupuje od odgajivaca k oji imaju specijalnu dozvolu
na svu srecu to je ideal koji je nemoguce ostvariti pa ce taj posao uvek postojati...
da li se planira i sterilizacija pacova i golubova

Ne brini se ti nista, napravljena si od takvog materijala da ces preziveti i nuklearni rat, bez ikakvih mentalnih i emocionalnih posledica.
 
joj... dobro je da ne znas sta tek rade zivotinje u africi... gepardi vs. zebre i slicno
a tek kad se hijene pojave... neke vole da jedu plen dok je jos ziv .. sve to treba pred **** ... na prevaspitavanje..

p.s. cime hranite te macke, sojom?
p.p.s. pa ako je sterilizacija sredstvo da se smanji broj macaka, jer zaboga necemo da ih ubijamo, onda psi cine uslugu jer smanjuju broj a ljudi ne prljaju ruke... mozda se tim mackama ubija nagon za odrzanje od previse titranja ljudi...

krajnji idealni cilj je nepostojanje nijedne ulicne zivotinje (pasa i macaka, za sada)
sto znaci da ko hoce da ima zivotinju u kuci (sterilisanu, sto je narocito zanimljivo ako kazu da se time smanjuje agresivnost... je l takav pas cuva kucu? ) kupuje od odgajivaca k oji imaju specijalnu dozvolu
na svu srecu to je ideal koji je nemoguce ostvariti pa ce taj posao uvek postojati...
da li se planira i sterilizacija pacova i golubova

Ne, imala je post scrpitum, imala je i post post scriptum, ali ona nastavlja... :aha: Ne bi verovala kako su dobri čuvari sterilisani psi. To pitanje jedu li mačke soju stvarno nije na mestu jer psi ne ubijaju mačke da bi ih pojeli. Uostalom, kao što kaže jedna mudra žena, naši postovi najviše govore o nama samima. ;)

p.s. Da, golubovi i pacovi se recimo u Sloveniji sterilišu kukuruznom prekrupom natoljenom hormonskim koktelom od kog ženke ne ovuliraju.
 
Poslednja izmena:
Jutros cigani opet prosli sa coporom koji su napali jednu macku i koju je moja mama spasila u zadnjem trenutku. Koza sa butine joj je pokidana i leva noga po svemu sudeci polomljena. Macku sam smestila u transporter i sad cekam veterinara da dodje i vidi sta moze da se uradi. :(
 
Javi nam sta se desava sa macom.

Ne znam sta preduzeti protiv ovakvih desavanja. Da li si na drugoj temi uspela doci do neceg konkretnijeg u smislu resavanja postavljenog problema ?

Nisam za prijavljivanje pasa "sinterima", ali ni za akcije ubijanja ulicnih macaka od strane vlasnickih/ulicnih pasa. E, sad budi pametan i dovitljiv u resavanju rebusa...
 
Veterinar je odveo macu na operaciju. Po onome sto je video na licu mesta rekao je da kicma nije polomljena kao ni noga. Rana izgleda jezivo, vide se ligamenti i fali dosta koze ali vet kaze da ce moci da ga "zakrpi" Javicu se kad se operacija zavrsi jer cu onda tacno znati sta je. :confused:
 
Dobro je da nista nije slomljeno.

Kako uspes da poplacas sve veterinarske trokove, jer ovo sigurno nije prvi i poslednji trosak ni jedina povredjena maca do sada i ubuduce ?

Gde ces sa macom nakon operacije i posle oporavka ?
 
Poslednja izmena:
Eh Egyptian Cat dobro pitanje kako uspem da poplacam sve :) Imam svog veterinara koji vodi racuna o mojim mackama (inace smo i prijatelji), tako da me ceka za lovu. Ovo danas i ne znam koliko ce da kosta. Nisam ga ni pitala, jer mi je bilo najvaznije da macu spasim. I moj komsija isto tako ucestvuje u placanju hrane, vakcinisanja,sterilizacije,frontlinea za mace o kojima brinemo napolju. Jos uvek nismo sve uspeli da sterilisemo sto zbog novca sto zbog nemogucnosti da neke zenke mace uhvatimo jer su divlje. Dodju da jedu ali ne daju da se maze.
Posle oporavka (ako sve bude u redu i maca prezivi sto se nadam) bice na oporavku kod mene ili kod komsije. Sanse da udomimo macu su male jer ima 8 meseci i verovatno ce imati oziljak i tek je onda niko nece hteti uzeti. Videcemo jos sta mozemo da smislimo...
 
joj... dobro je da ne znas sta tek rade zivotinje u africi... gepardi vs. zebre i slicno
a tek kad se hijene pojave... neke vole da jedu plen dok je jos ziv .. sve to treba pred **** ... na prevaspitavanje..

p.s. cime hranite te macke, sojom?
p.p.s. pa ako je sterilizacija sredstvo da se smanji broj macaka, jer zaboga necemo da ih ubijamo, onda psi cine uslugu jer smanjuju broj a ljudi ne prljaju ruke... mozda se tim mackama ubija nagon za odrzanje od previse titranja ljudi...

krajnji idealni cilj je nepostojanje nijedne ulicne zivotinje (pasa i macaka, za sada)
sto znaci da ko hoce da ima zivotinju u kuci (sterilisanu, sto je narocito zanimljivo ako kazu da se time smanjuje agresivnost... je l takav pas cuva kucu? ) kupuje od odgajivaca k oji imaju specijalnu dozvolu
na svu srecu to je ideal koji je nemoguce ostvariti pa ce taj posao uvek postojati...
da li se planira i sterilizacija pacova i golubova

iiijuuuu,sto si ti pametna
svaka ti cast
 

Back
Top