Da li je greh? Potrebna mala pomoc :rumenka:

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

dobra predskazanja

Buduća legenda
Banovan
Poruka
48.596
Imam jednu drugaricu, a bas mi je dobra drugarica iako je vernik :cool: Ne razlikuje se ona previse od mene, sem sto se tice te malenkosti u vezi verovanja i sto posti sredom i petkom (nije jos stigla do stadijuma da posti komplet velike postove :D) i sto je time uvek stvarala probleme kada smo izlazile petkom na mesta na koja se izlazi pre ponoci :sad2:(kafane :mrgreen:).

E pitanje za vernike je da li se u vreme posta jedu grickalice koje imaju aromu neceg mrsnog? Ona za u dane posta ima obicaj da gricka recimo kubetije sa ukusom rostilja ili slanine. Znate sta su kubetiji zar ne? Oni u sebi ne sadrze nista zivotinjskog porekla sem arome, a to je aroma, a ne nesto mrsno.

Sa moje tacke gledista ne bi trebalo da jede nesto sto ima i aromu mrsnog, jer time pokazuje zelju da se omrsi.
Sta vi vernici pravoslavne veroispovesti mislite?


Nisu trik pitanja, samo nas zanima.

:hvala:
ZLozonce :lol:
 
Најважније је у посту (који се не тиче само хране него је превасходно уздржање и у помислима)
да не буду животињског порекла... значи арома нема везе... по томе не би смела да пролази у време поста ни поред једне печењаре јер би се "омрсила"...
 
Poslednja izmena:
Imam jednu drugaricu, a bas mi je dobra drugarica iako je vernik :cool: Ne razlikuje se ona previse od mene, sem sto se tice te malenkosti u vezi verovanja i sto posti sredom i petkom (nije jos stigla do stadijuma da posti komplet velike postove :D) i sto je time uvek stvarala probleme kada smo izlazile petkom na mesta na koja se izlazi pre ponoci :sad2:(kafane :mrgreen:).

E pitanje za vernike je da li se u vreme posta jedu grickalice koje imaju aromu neceg mrsnog? Ona za u dane posta ima obicaj da gricka recimo kubetije sa ukusom rostilja ili slanine. Znate sta su kubetiji zar ne? Oni u sebi ne sadrze nista zivotinjskog porekla sem arome, a to je aroma, a ne nesto mrsno.

Sa moje tacke gledista ne bi trebalo da jede nesto sto ima i aromu mrsnog, jer time pokazuje zelju da se omrsi.
Sta vi vernici pravoslavne veroispovesti mislite?


Nisu trik pitanja, samo nas zanima.

:hvala:
ZLozonce :lol:

Želja da se omrsti...:rotf::rotf::rotf:
 
постом се чисти душа и тело.
подразумева воду и молитву у тиховању. ништа мање од тога није пост.

да би се било шта добровољно радило неопходна је жеља. постити само зарад привида околини? или постиш или не.

грех је несврсисходност, бесмисао.

држати дијету није паметно, паметно је хранити се у складу са потребама.
 
Imam jednu drugaricu, a bas mi je dobra drugarica iako je vernik :cool: Ne razlikuje se ona previse od mene, sem sto se tice te malenkosti u vezi verovanja i sto posti sredom i petkom (nije jos stigla do stadijuma da posti komplet velike postove :D) i sto je time uvek stvarala probleme kada smo izlazile petkom na mesta na koja se izlazi pre ponoci :sad2:(kafane :mrgreen:).

E pitanje za vernike je da li se u vreme posta jedu grickalice koje imaju aromu neceg mrsnog? Ona za u dane posta ima obicaj da gricka recimo kubetije sa ukusom rostilja ili slanine. Znate sta su kubetiji zar ne? Oni u sebi ne sadrze nista zivotinjskog porekla sem arome, a to je aroma, a ne nesto mrsno.

Sa moje tacke gledista ne bi trebalo da jede nesto sto ima i aromu mrsnog, jer time pokazuje zelju da se omrsi.
Sta vi vernici pravoslavne veroispovesti mislite?


Nisu trik pitanja, samo nas zanima.

:hvala:
ZLozonce :lol:
У ком смислу се твоја другарица "не разликује превише од тебе"?Мој савет је да другарица припази да јој се религиозност не сведе на чисто одржавање форме,као што се свела код многих модерних "Хришћана",па да питање поста као дела одржавања физичког,али и духовног здравља, постане безначајно у случају не одржавања духовне и физичке чистоте.

Што се тиче ароме и грицкалица...Не треба уопште да једе те глупости.Зар Бог није дао најбоље могуће производе у природи?Ако нема своје,нек оде на пијацу и набави нешто од Божје понуде(свеже воће и поврће) која је сто пута боља од тог прерађеног џанк фуда.Шта ће јој нездрави ароматични додаци,емулгатори и остали отрови који изазивају разна обољења(као што је канцер)?
Друго,зашто да се доводи у ситуацију да једе и мирише оно што може да подстакне на уношење намирница животињског порекла?

Дакле,не треба да једе то уопште.
 
Imam jednu drugaricu, a bas mi je dobra drugarica iako je vernik :cool: Ne razlikuje se ona previse od mene, sem sto se tice te malenkosti u vezi verovanja i sto posti sredom i petkom (nije jos stigla do stadijuma da posti komplet velike postove :D) i sto je time uvek stvarala probleme kada smo izlazile petkom na mesta na koja se izlazi pre ponoci :sad2:(kafane :mrgreen:).

E pitanje za vernike je da li se u vreme posta jedu grickalice koje imaju aromu neceg mrsnog? Ona za u dane posta ima obicaj da gricka recimo kubetije sa ukusom rostilja ili slanine. Znate sta su kubetiji zar ne? Oni u sebi ne sadrze nista zivotinjskog porekla sem arome, a to je aroma, a ne nesto mrsno.

Sa moje tacke gledista ne bi trebalo da jede nesto sto ima i aromu mrsnog, jer time pokazuje zelju da se omrsi.
Sta vi vernici pravoslavne veroispovesti mislite?


Nisu trik pitanja, samo nas zanima.

:hvala:
ZLozonce :lol:

Iako ne postim ni sredom ni petkom, mislim da kod ovakvih, dnevnih postova, (pa i onih duzih), to nema veze. Jednostavno, bitno je da je hrana posna, a sad kakav ce ukus da ima.......to zavisi od navika i "dubine dzepa" doticnog. Ja licno ne bih jela i ne jedem takvu hranu sa "aromama" jer cemu to, ali nije greh....Ipak, smatram da je bolje bez toga.


P.S. Ko ste to "vi"?:eek:
 
Шта су то кубетији, први пут чујем за њих?

Имао сам исту дилему, и одлучио сам да у време поста не једем никакву храну која има животињско порекло или арому животињске хране. Тако је једноставније и чистије, и имаш мирну савест, не мораш да размишљаш да ли је то грех или не. А у тој ароми можда и има неких животињских састојака.
 
Opet se moram vratiti na Japance, oni ne poste - a žive u proseku deset godina duže od nas.

Pa ti vidi.

чудо јапанци, ни у шта не верују, свашта једу... ни атомска бомба им ништа не може.
ех, кад би чуда постојала и снови били јава... сви би филмске звезде били
 
nije greh jesti... :aha:
(osim ako se ne radi o prezderavanju i pohlepi )

Isus je rekao u Mateju 15:11 "Jer coveka ne oneciscuje ono sto ulazi u usta; nego sto izlazi iz usta to oneciscuje."
18 medjutim ono sto izlazi iz usta, iz srca izlazi i to oneciscuje coveka.
19 Iz srca izlaze zle misli, ubistva, preljube,blue, kradje, lazna svedocanstva, hule."


Ne znaci da je crkva u pravu sto dodaje nesto sto ne pise u Bozjem zakonu ...

prema Bibliji nije potrebno postiti... drugo je ako neko zeli...

Ali niko ne moze nametati post...jer Bog to ne namece ljudima, zasto bi onda crkva to radila..

Mi ne postimo i pridrzavamo se Bozjeg zakona ... u celini...

evo sta Biblija kaze

Kolosanima 2:16" neka vas niko ne osudjuje za jelo ili za pice ili za kakav praznik, ili za mladine ili za subote.."
17 to su sve senke stvari koje su imale da dodju, ali stvarnost pripada Hristu "

1Korincanima 8 :8 Ali jelo nas ne postavlja pred Bogom; jer niti cemo biti veci ako jedemo, niti manji ako ne jedemo"


evo sta Isaija kaze o POSTU sta je pravi post

Isaija 58:3 "Gle . vi u posni dan svoju volju cinite i tvrdi ste nadnicarima svojim. 4 Eto vi postite da se svadjate i prepirete i bezdusno pesnicom bijete.

6"Evo posta koji mi je po volji: Bezdusnosti veze daj razvezi, ropstva remenje razresi, potlacene slobodne otpusti, i da svaki jaram se izlomi.
7 S onim koji gladuje hleb svoj podeli i u kucu svoju sirotu bez stana uvedi; kad coveka golog vidis, odeni ga, i od bliznjeg svoga ne kloni se."...
9...Ako od sebe ti jaram odbacis, pretnje i govore besne,
10 nasitis li onoga koga glad mori; ako dusu nevoljniku krepis, tada ce nad mrakom zasijati svetlost tvoja, i tama ce tvoja kao podne biti.
11Jehova ce uvek vodjem tebi bitii dusu ce tvoju na susi sititi...


:heart:
 
Poslednja izmena:
чудо јапанци, ни у шта не верују, свашта једу... ни атомска бомба им ништа не може.
ех, кад би чуда постојала и снови били јава... сви би филмске звезде били
Atomska bomba više govori o Amerikancima nego o Japancima. Bilo kako bilo, Japanci su se za 20 godina oporavili i postali vodeća tehnološka sila, a mi ni bez atomske bombe ne možemo da isplivamo.

I nije tačno da Japanci ni u šta ne veruju, tu se valjda slažemo...
 
Imam jednu drugaricu, a bas mi je dobra drugarica iako je vernik :cool: Ne razlikuje se ona previse od mene, sem sto se tice te malenkosti u vezi verovanja i sto posti sredom i petkom (nije jos stigla do stadijuma da posti komplet velike postove :D) i sto je time uvek stvarala probleme kada smo izlazile petkom na mesta na koja se izlazi pre ponoci :sad2:(kafane :mrgreen:).

E pitanje za vernike je da li se u vreme posta jedu grickalice koje imaju aromu neceg mrsnog? Ona za u dane posta ima obicaj da gricka recimo kubetije sa ukusom rostilja ili slanine. Znate sta su kubetiji zar ne? Oni u sebi ne sadrze nista zivotinjskog porekla sem arome, a to je aroma, a ne nesto mrsno.

Sa moje tacke gledista ne bi trebalo da jede nesto sto ima i aromu mrsnog, jer time pokazuje zelju da se omrsi.
Sta vi vernici pravoslavne veroispovesti mislite?



Nisu trik pitanja, samo nas zanima.

:hvala:
ZLozonce :lol:

Što se ti brineš ako se omrsi, tada se nećete razlikovati i biće vam super.;)
 
Atomska bomba više govori o Amerikancima nego o Japancima. Bilo kako bilo, Japanci su se za 20 godina oporavili i postali vodeća tehnološka sila, a mi ni bez atomske bombe ne možemo da isplivamo.

I nije tačno da Japanci ni u šta ne veruju, tu se valjda slažemo...

слажемо.

има мој став о посту горе. мож да се и ти сложиш?
 
Isus je rekao u Mateju 15:11 "Jer coveka ne oneciscuje ono sto ulazi u usta; nego sto izlazi iz usta to oneciscuje."
18 medjutim ono sto izlazi iz usta, iz srca izlazi i to oneciscuje coveka.
Ahum...
Mislim da je ovde ipak bilo reči o običnim ljudima bez ovih ovaj... anatomskih anomalija. :sad2:

A što se tiče teme, u svetlu već rečenog, ispada da je i seks zabranjen u vreme posta.
Pa se mislim, dal se zabrana surogata mesa proširuje i na zabranu surogata seksa?
Blagodarim. :mrgreen:
 
држати дијету није паметно, паметно је хранити се у складу са потребама.
Sa ovim se slažem 100%. Svaki dan života treba jesti u skladu sa potrebama organizma, što automatski izbacuje svakakve dijete, postove, i ostale nasilne promene normalnog režima ishrane, jer metabolizam čoveka ne zna za datume, srede i petkove.

Dakle, zdravo se hraniti stalno, a ne samo u vreme posta i/ili dijete.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top