Ako ne umeš da živiš, veruj u Boga...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 271475

Buduća legenda
Poruka
26.923
... on će ti pomoći da se osećaš kao da si živ sahranjen. :mrgreen:
.......šala mala......... :lol:

Kada na nas udare nesreće i patnje, onda tražimo pomoć/utehu od Boga, ne radimo na razvijanju sopstvene volje i karaktera, ne bi li prebrodili teška vremena, već se prepuštamo njegovoj milosti, molimo i kumimo da nam da snage, da nas izbavi, sačuva, zaštiti od svega lošeg.
Koliko je to iskreno?
Sam pao, sam se ubio, a na sav glas viče: Bože pomozi.

Kada uživamo u životu, stvorimo neki svoj mali raj, materijalni, ili duhovni... Bogu se zahvaljujemo, u ovom slučaju što nas nije unesrećio.
Koliko je to iskreno?
Jer je dobro poznata činjenica da najveći lopovi i kriminalci, grešnici i zločinci najviše i profitiraju, a svoj dug Bogu vraćaju davanjem priloga za obnovu Crkvi i Manastira, jer Bog ne voli greh, ali voli grešnike... kupuju rezervacije za raj.

Ova dva okvirna primera se zasnivaju na rišcanskoj logici... a svi znamo da im je logika infantilna... trampili je za veru u Boga.

Jedini zaključak koji se nameće je da potrebu za Bogom imaju ličnosti sklone socijalnom, moralnom, emotivnom i duhovnom padu... ili ličnosti koje u veri vide isključivo lični benifit.
Koliko je to iskreno?

Sa druge strane optužuju neverujuće da se njihov stav temelji na grehu po defaultu. I žmure na činjenicu da su ateisti jedini koji Boga ne izrabljuju zarad sticanja sopstvene blagodeti i duhovnog razvoja, ljudi koji se ne oslanjaju na milost i nemilost... već se bore sami sa sobom i sa svojim problemima. Ili im pak zavide, ali to nikada ne bi priznali, jer na taj način priznaju i svoju nezajažljivu pohlepu za Bogom,... i nemoć prihvatanja sebe, sa svim svojim željama, nadama, snovima, strastima, porivima, impulsima, koje tako bogobojažljivo drže pod staklenim zvonom... i na kraju nemoć da se bore i da žive.

 
Poslednja izmena od moderatora:
I pored pazljivog i nepristrasnog citanja uvoda teme, moram da kazem da ovde vecina postavki nije jednostavno tacna, i ne sadrzi znanje o veri i vernicima posebno.

Prvo, ako se i molba, molitva Bogu moze oznaciti kao neki "izgled i nada na benefit", to se pak nikako ne moze reci na zahvaljivanje, zahvalanost Bogu. Stavise, to je jedno od najcistijih, najdubljih i najduhovnijih osecanja uopste kod coveka. Jer cesto se moli, ali retko se zahvaljuje. Tako da iz ovoga vidim samo jedno nepoznavanje vere, verovanja, hriscanstva, pravoslavlja, da ne kazem i zluradost...ovo posebno stoga sto se pominje i nekakva zavist - daleko bilo, pa svaki vernik veruje da mu upravo vera donosi duhovnost, zasto bi onda mislio da je ateista "duhovniji" od njega? Naprotiv, i jedni i drugi se usavrsavaju u obrazovanju i duhovnosti (citanjem knjiga, ili cega vec) s tim sto vernici imaju i taj "kvalitet" vise, da veruju u beskonacnu duhovnost i duh, a to svakako nije razlog za poredjenje, a kamoli za zavist.

Trece , ovde se pominje nekakva nesposobnost da se zivi i upravlja svojim zivotom - to moram reci da je netacno u najmanju ruku, jer vernici zive kao i svi ostali ljudi u smislu sto donose svoje odluke i za njih odgovaraju.


Tako da...ovde nemam sta da izdvojim kao posebno vredno diskusije i komentara (osim ovog demantovanja), pogotovu poslednji pasus, koji je mislim, prevazisao svaku mrznju prema vernicima (koja li je to "pohlepa za Bogom"?...), tako da u njemu vidim samo odraz neznanja i ostrascenosti, i sopstveni sud, umesto zelju da se saslusa tudje misljenje, a kamoli prihvati drugacije.

Nazalost, potpuno promasena i plitka tema.:tick:
 
зар није једноставније заборавити ту реч него на овом форуму изазивати?
вероватно су верници заглупљени али нећеш им помоћи трабуњањем.
имаш безброј начина да се усрећиш, зашто ти је лек жуч?
 
Picolo, mene više zanima psihologija i način na koji vam one preostale neatrofirane ganglije cirkulišu po lobanji, nego Biblijski citati...

Ako je tema plitka i promešena, čemu argumentovanja pod rednim brojevima 1, 2 i 3... pa još pride i zaključak... :think:

Razmisliću sutra, pa ću ti odgovoriti... odoh sada da odmaram mozak, nije lako smisliti temu. :lol:
 
зар није једноставније заборавити ту реч него на овом форуму изазивати?
вероватно су верници заглупљени али нећеш им помоћи трабуњањем.
имаш безброј начина да се усрећиш, зашто ти је лек жуч?

Misliš na reč: Bog?
Verovarno je dijagnoza tačna, a ja nisam tu da pomognem, već da vidim koji su motivi vere... eto, to me trenutno interesuje, sutra će možda biti nešto drugo... videćemo. :lol:
Ja sam srećna, ali hoću da usrećim i druge... :cool:
 
... on će ti pomoći da se osećaš kao da si živ sahranjen. :mrgreen:
.......šala mala......... :lol:

Kada na nas udare nesreće i patnje, onda tražimo pomoć/utehu od Boga, ne radimo na razvijanju sopstvene volje i karaktera, ne bi li prebrodili teška vremena, već se prepuštamo njegovoj milosti, molimo i kumimo da nam da snage, da nas izbavi, sačuva, zaštiti od svega lošeg.
Koliko je to iskreno?
Sam pao, sam se ubio, a na sav glas viče: Bože pomozi.

Kada uživamo u životu, stvorimo neki svoj mali raj, materijalni, ili duhovni... Bogu se zahvaljujemo, u ovom slučaju što nas nije unesrećio.
Koliko je to iskreno?
Jer je dobro poznata činjenica da najveći lopovi i kriminalci, grešnici i zločinci najviše i profitiraju, a svoj dug Bogu vraćaju davanjem priloga za obnovu Crkvi i Manastira, jer Bog ne voli greh, ali voli grešnike... kupuju rezervacije za raj.

Ova dva okvirna primera se zasnivaju na rišcanskoj logici... a svi znamo da im je logika infantilna... trampili je za veru u Boga.

Jedini zaključak koji se nameće je da potrebu za Bogom imaju ličnosti sklone socijalnom, moralnom, emotivnom i duhovnom padu... ili ličnosti koje u veri vide isključivo lični benifit.
Koliko je to iskreno?

Sa druge strane optužuju neverujuće da se njihov stav temelji na grehu po defaultu. I žmure na činjenicu da su ateisti jedini koji Boga ne izrabljuju zarad sticanja sopstvene blagodeti i duhovnog razvoja, ljudi koji se ne oslanjaju na milost i nemilost... već se bore sami sa sobom i sa svojim problemima. Ili im pak zavide, ali to nikada ne bi priznali, jer na taj način priznaju i svoju nezajažljivu pohlepu za Bogom,... i nemoć prihvatanja sebe, sa svim svojim željama, nadama, snovima, strastima, porivima, impulsima, koje tako bogobojažljivo drže pod staklenim zvonom... i na kraju nemoć da se bore i da žive.


iako nemam bas " 'riscanskih" sklonosti, mislim da je ovo prilicno povrsno. :confused:
 
I pored pazljivog i nepristrasnog citanja uvoda teme, moram da kazem da ovde vecina postavki nije jednostavno tacna, i ne sadrzi znanje o veri i vernicima posebno.

Da li po nekom pravilniku svaka tema nužno treba da poseduje određeno "znanje"... pretpostavljam da misliš na iskustvo, ali si se loše izrazila.
Kako misliš "posebno".... šta hoćeš time da kažeš?

Prvo, ako se i molba, molitva Bogu moze oznaciti kao neki "izgled i nada na benefit", to se pak nikako ne moze reci na zahvaljivanje, zahvalanost Bogu. Stavise, to je jedno od najcistijih, najdubljih i najduhovnijih osecanja uopste kod coveka. Jer cesto se moli, ali retko se zahvaljuje.

Znači, molitva, ili molba jeste čin koji se radi iz koristi... tako reci, nemoj uvijati.
Ova poslednja rečenica mi opet nije jasna... hoćeš da kažeš da vernici ne umeju da pokažu zahvalnost? :think:

I mašiš suštinu... a to je zašto se uopšte moliti ili zahvaljivati Bogu?
Daj smislen razlog.

Tako da iz ovoga vidim samo jedno nepoznavanje vere, verovanja, hriscanstva, pravoslavlja, da ne kazem i zluradost...ovo posebno stoga sto se pominje i nekakva zavist - daleko bilo, pa svaki vernik veruje da mu upravo vera donosi duhovnost, zasto bi onda mislio da je ateista "duhovniji" od njega?

Naprotiv, i jedni i drugi se usavrsavaju u obrazovanju i duhovnosti (citanjem knjiga, ili cega vec) s tim sto vernici imaju i taj "kvalitet" vise, da veruju u beskonacnu duhovnost i duh, a to svakako nije razlog za poredjenje, a kamoli za zavist.

Opet ona... ne zanima me hrišćanstvo, ili pravoslavlje, već vernici koji nam prezentuju ovakav vid vere, po meni neiskren. Na koji način ti vera donosi duhovnost... priznajem, ima korisnih citata, duhovnih saveta... ali ima ih i u grugim granama književnosti. :mrgreen:

Bold 1 + bold 2 = picolo se zbunila. :lol:

Pa upravo ti porediš... ??? :confused:
Pročitaj gornja dva psasusa pa mi reci koliko poređenja: koji je bolji... vidiš?

Trece , ovde se pominje nekakva nesposobnost da se zivi i upravlja svojim zivotom - to moram reci da je netacno u najmanju ruku, jer vernici zive kao i svi ostali ljudi u smislu sto donose svoje odluke i za njih odgovaraju.

Tačno, svi donose sopstvene odluke i sam snose i posledice... ali... :lol:
Šta tebe koči da zgrešiš, a šta recimo mene? Verovatno moral, vaspitanje, neka norme postoje. Dalje... razlike... tebi Bog šapuće na uvce, opominje te... meni On ne treba, jer mi krajnja destinacija nije raj, pa ako i pogrešim, ili se prepustim... božemoj... znaću za sledeći put da ne ponovim grešku.... ne mora niko da me ucenjuje.

Ne valja bežati od iskušenja, ne valja negirati svoju prirodu, ne valja ni konstantno grešiti... ako se učiš samo na greškama opet si negde debelo omanuo. :lol:

Tako da...ovde nemam sta da izdvojim kao posebno vredno diskusije i komentara (osim ovog demantovanja), pogotovu poslednji pasus, koji je mislim, prevazisao svaku mrznju prema vernicima (koja li je to "pohlepa za Bogom"?...), tako da u njemu vidim samo odraz neznanja i ostrascenosti, i sopstveni sud, umesto zelju da se saslusa tudje misljenje, a kamoli prihvati drugacije.

Nije to mržnja, da vas mrzim ne bi ni pričala sa vama... pohlepa u smislu: daj, daj, daj... a šta ti Njemu daješ?
Jel širiš ljubav i dobrotu oko sebe... ovde širiš samo nervozu.

Izvoli, iznesi svoje mišljenje... ovo što si do sada rekla su uglavnom kvalifikacije na moj račun i poređenja vernika i ateista... nijednu lepu, poučnu reč o onome što te nadahnulo nisam pročitala.

Nazalost, potpuno promasena i plitka tema.:tick:

....i sopstveni sud, umesto zelju da se saslusa tudje misljenje, a kamoli prihvati drugacije....

Na ovo poslednje si sama dala odgovor.
 
није тема таква, ти се представљаш. лака ти ноћ, преморена си.

Da znaš da jesam, evo sad ću...

пробај молитву, спаваш ко беба и будиш се смирена, никакав доп ти не треба.
млада си, премлада за самоуништење.
лепе снове и пријатан дан ти желим.

Šta je dop... jel to nedajbože neka droga? :eek:
Tak'a mi priroda, samodestruktivna, ali borim se nekako.
Takođe... :)

iako nemam bas " 'riscanskih" sklonosti, mislim da je ovo prilicno povrsno. :confused:

Nije površno, već ograničeno.
 
Jedini zaključak koji se nameće je da potrebu za Bogom imaju ličnosti sklone socijalnom, moralnom, emotivnom i duhovnom padu... ili ličnosti koje u veri vide isključivo lični benifit.
Koliko je to iskreno?

Moze se nametnuti i zakljucak da odbojnost prema terminu Bog i svemu sto to On treba i pretstavlja imaju lichnosti sklone nihilizmu, prostom hedonizmu, egoizmu, samoobozavanju, materijalizmu, komunizmu, odsustvu savesti, dobrote prema bliznjem itd (mogao sam i zvuchnije termine da upotrebim)

Koliko je to tachno?

da se ne navlachimo oko kokoshka jaje pricha

ko veruje nek mu je na cast i ko ne veruje isto nek mu je na cast
 
Moze se nametnuti i zakljucak da odbojnost prema terminu Bog i svemu sto to On treba i pretstavlja imaju lichnosti sklone nihilizmu, prostom hedonizmu, egoizmu, samoobozavanju, materijalizmu, komunizmu, odsustvu savesti, dobrote prema bliznjem itd (mogao sam i zvuchnije termine da upotrebim)

Koliko je to tachno?

da se ne navlachimo oko kokoshka jaje pricha

ko veruje nek mu je na cast i ko ne veruje isto nek mu je na cast

Naravno, ni jedna strana nije pošteđena "zvučnih termina".... a dijagnozu uvek daje suparnički tim. Samo da ostanemo na ovako zvučnom nivou... ne bi valjalo da čujemo neke razgolićene termine. :neutral:
 
... on će ti pomoći da se osećaš kao da si živ sahranjen. :mrgreen:
.......šala mala......... :lol:

Kada na nas udare nesreće i patnje, onda tražimo pomoć/utehu od Boga, ne radimo na razvijanju sopstvene volje i karaktera, ne bi li prebrodili teška vremena, već se prepuštamo njegovoj milosti, molimo i kumimo da nam da snage, da nas izbavi, sačuva, zaštiti od svega lošeg.
Koliko je to iskreno?
Sam pao, sam se ubio, a na sav glas viče: Bože pomozi.

Kada uživamo u životu, stvorimo neki svoj mali raj, materijalni, ili duhovni... Bogu se zahvaljujemo, u ovom slučaju što nas nije unesrećio.
Koliko je to iskreno?
Jer je dobro poznata činjenica da najveći lopovi i kriminalci, grešnici i zločinci najviše i profitiraju, a svoj dug Bogu vraćaju davanjem priloga za obnovu Crkvi i Manastira, jer Bog ne voli greh, ali voli grešnike... kupuju rezervacije za raj.

Ova dva okvirna primera se zasnivaju na rišcanskoj logici... a svi znamo da im je logika infantilna... trampili je za veru u Boga.

Jedini zaključak koji se nameće je da potrebu za Bogom imaju ličnosti sklone socijalnom, moralnom, emotivnom i duhovnom padu... ili ličnosti koje u veri vide isključivo lični benifit.
Koliko je to iskreno?

Sa druge strane optužuju neverujuće da se njihov stav temelji na grehu po defaultu. I žmure na činjenicu da su ateisti jedini koji Boga ne izrabljuju zarad sticanja sopstvene blagodeti i duhovnog razvoja, ljudi koji se ne oslanjaju na milost i nemilost... već se bore sami sa sobom i sa svojim problemima. Ili im pak zavide, ali to nikada ne bi priznali, jer na taj način priznaju i svoju nezajažljivu pohlepu za Bogom,... i nemoć prihvatanja sebe, sa svim svojim željama, nadama, snovima, strastima, porivima, impulsima, koje tako bogobojažljivo drže pod staklenim zvonom... i na kraju nemoć da se bore i da žive.


Видиш када неко овако наслаже оволику "гомилу" - ми хришћани примећујемо да је у питању ПРОТИВНИК и КЛЕВЕТНИК БОЖИЈИ тј. ђаво, тј.Сатана - тако је по нашем веровању, по нашој вери, по нашој религији. Уопште не разумем овакве теме којих има безброј на овом пдф и на које модерација не реагује, али када неко примети и назове правим именом нешто овако исказано онда још и трпи санкције (Храстовник).

Мислим да сама треба да тражиш закључавање ове небулозе од теме - јер ћеш у противном морати да прихватиш и одговоре. За сада нећу одговарати него ћу сачекати да видим реакцију модерације.:mrgreen:
 
Ovo je pdf Religija, forum za verujuće i one koji bi hteli da veruju – ne poligon za otvaranje provokativnih tema uvredljivog sadržaja.

Jedini zaključak koji se nameće je da potrebu za Bogom imaju ličnosti sklone socijalnom, moralnom, emotivnom i duhovnom padu... ili ličnosti koje u veri vide isključivo lični benifit.

uvredljivo je po korisnike koji su verujući (koji procenat ukupne svetske populacije, koliko značajnih, umnih ljudi koji su ostavili trag u istoriji?) a – osim toga – opasna logička greška, zvana "generalizacija":

Врло честа логичка грешка иако се врло лако препознаје. Састоји се у томе што се на основу посматрања појединачног субјекта који има неку особину, та особина преноси и на целу групу која има неку другу заједничку црту са посматраним субјектом.

Tačka na temu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top