Klimakterij muškarca

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Veoma često se dešava da naš divni otac u poznijim godinama svog života promjeni ''ćud''...postane manje strpljiv, sve mu smeta, lako upadamo u svađu sa njim i nikako mu udovoljiti..šta ste još primjetili u ovom za muškarce kritičnom periodu života..kod svojih ukućana ili komšija ili u međusobnom razgovoru...ali naravno od muškaraca teško da ćete čuti da se žale otvoreno na svoju ''muškost''...Imala sam nedavno pacijenta, nikad se nije liječio kod psihijatra, a sad odjednom ima nesanicu, lupanje srca, preznojavanje i dobio i dijagnozu anxiozno-depresivnog poremećaja dok zanimljivo sve ukazuje da bi se zapravo moglo raditi o muškom klimakteriju..?..Evo mog članka nedavno objavljenog...
..o ovome se ne treba ćutati...

KLIMAKTERIJ MUŠKARCA - PRIZNATO OBOLJENJE ILI TABU
TEMA

Pa, postoji li kod muškarca vrijeme »promjene», vrijeme klimakterija? Sasvim sigurno,da! Radeći u opštoj praksi već šest godina nisam se ni jednom susrela sa nalazom ili dijagnozom andropauze, klimakterijuma virile, PADAM-sindroma, andropenijom i sl. Pa jesu li muškarci stvarno sa druge planete ili samo tako vole da misle o sebi?
Evo nekoliko činjenica da se o ovom problemu počne više govoriti, pisati, dijagnostikovati ga i liječiti.
Kod starijih muškaraca dolazi do poremećaja regulatornog mehanizma nazvanog ''povratna sprega'' i to tako da snižene vrijednosti testosterona (muškog polnog hormona) NEĆE dovesti u mehanizmu ''povratne sprege'' do pojačanog lučenja LH iz hipofize i konačno do pojačanog lučenja testosterona.
Produkcija polnih hormona raste do oko 30.godine života, zadržava visoku i konstantnu razinu do oko 40.godine života a potom postepeno opada. Od 40. godine života razina testosterona opada 1-2% godišnje tako da 15-20% muškaraca starijih od 50 godina života imaju snižene vrijednosti.
Vidimo da muški klimakterij (andropauza) može nastupiti već od 40. do 45. godine života, a možemo ga prepoznati po različitim znacima starenja (''staračkim znacima''):
1. Osjećajem slabosti i iscrpljenosti te opadanja opšte aktivnosti
2. Boležljivošću i slabljenju opšte energije
3. Razdražljivosti i kolebljvosti
4. Unutrašnji nemir te slabljenje koncentracije
5. Slabljenje polnog nagona i kvaliteta erekcije
6. Oslabljena mišićna snaga te bolovi u zglobovima i ekstremitetima
7. Pojačano znojenje te pojačana osjetljivost na toplotu
8. Lošije spavanje
9. Povećanje tjelesne težine bez promjena dotadašnjg načina života
Starost između 50. i 60. godine života posebno je izložena ovim promjenama. Ljudi te dobi se nalaze na vrhu svoje životne snage i uspjeha u poslu i profesiji te je razumljivo da se ovih promjena žele riješiti.
Promjene koje nastaju kod muškarca u fazi klimakterija dovode često do narušavanja porodične harmonije, seksualnih problema i ozbiljnih sukoba među bračnim partnerima.
Zbog svega ovoga postaje važno znati na šta ti hormoni inače djeluju i do čega dovodi smanjenje njihove razine u muškom tijelu:
1. Androgeni sprječavaju razgradnju, a stimulišu izgradnju kostiju. Manjak testosterona dovest će do promjena na kostima koje zovemo osteoporoza.
2. Poznato je da androgeni dovode do povećanja mišićne snage i mišićne mase, pa njhovo smanjenje dovodi do atrofije mišića što za posljedicu može imati pojavu bolova u leđima.
3. Androgeni povećavaju fizičku masu bez masnoća. Manjak androgena dovodi do pretvaranja mišićne mase u masno tkivo i tako do porasta ukupnog dijela masti odnosno tjelesne težine. Povećava se volumen stomaka («pivski stomak»).
4. Manjak androgena dovodi do suhe kože te usporenog rasta brade.
5. Psihičke promjene izazvane smanjenjem androgena su loše raspoloženje, smanjenje koncentracije, slabije pamćenje, razdražljivost itd.
6. Androgeni pojačavaju libido,a njihov nedostatak dovodi do slabljenja želje za polnim odnosom, slabljenja erekcije, smanjenja vanjskih genitalija.
7. Nedostatak androgena može dovesti do anemije, mučnine i opšte slabosti jer androgeni stimulišu proizvodnju eritrocita.
8. Uticaj na kardiovaskularni sistem je posljedica povećane količine masti u tijelu i u krvi.
Svi ovi simptomi ne moraju se javiti zajednički, nekada će biti prisutni pojedinačno, a nekada u različitim vrstama kombinacija.Uoči li muškarac (od 45. do 60. godine starosti) neke od navedenih simptoma potrebno je da se javi ljekaru pri čemu će se:
1. Isključiti drugi fizički uzroci
2. Uraditi jutarnja hormonska analiza radi dokazivanja sniženih vrijednosti hormona u krvi
3. Isključiti postojanje raka prostate prije uključivanja bilo kakve supstitucione hormonske terapije (laboratorijskim pretragama i fizikalnim pregledom)
Četiri faktora utiču na razinu hormona: prehrana, fizička aktivnost, polni život odnosno seksualna aktivnost i uticaj stresa.
Kada se medicinskom dijagnostikom ipak utvrdi manjak testosterona indicirano je provesti supstitucionu hormonsku terapiju:
1. Uzimanje testosterona per os.
2. Injekciono davanje u mišić svake 2 ili 3 sedmice.
3. Primjena hormonskog flastera na kožu sa postepenim otpuštanjem lijeka ili upotreba testosterona u obliku gela.
4. Minimalnim operativnim zahvatom ugraditi testosteronski preparat pod kožu stomaka i kontrolisati njegovu razinu svakih 4-6 mjeseci.
Da bi započeli hormonsku terapiju potreban je pregled urologa:
1. Urološka anamneza
2. Digitorektalni pregled prostate
3. PSA-test
4. Transrektalni UZ pregled prostate
Ako se sada prisjetimo da se klimakterij kod žena takođe liječi hormonskom terapijom, da je prije toga potreban pregled ginekologa (anamneza i fizikalni pregled) PAPA test, ginekološki UZ ;da su psihičke i fizičke promjene paralelne onima kod muškarca ne pada li vam na pamet pitanje zašto muškarci uopšte ne pričaju o ovim svojim problemima koji očigledno postoje( dok mi žene nosimo teret ali i olakšice ovog perioda, a možda i čitavog svog estrogenskog života)?
I ne čini li vam se da bi se teret i olakšice muškog, testosteronskog života trebali staviti tamo gdje im je stavarno, istinski i naučno dokazano mjesto? Drugim riječima, da, mi živimo na istoj planeti, a većina razlika koje pravimo među sobom su na nenaučnoj osnovi. Zato je posebno važno da se o ovoj problematici počne otvoreno govoriti i obavještavati javnost (posebno njen muški dio) jer postavljanjem samo prave dijagnoze već smo na putu boljeg zdravlja i boljeg života.
 
Hm,slazem se da bi trebalo posvetiti vise paznje toj temi.E sad,imam jedno pitanje-Sta mi mladji muskarci mozemo preduzeti da sprecimo to?Zdrav zivot?Odredjena ishrana?Sport?Bez stresa?

..pa znači ovako..kao što i žene ne prolaze sve jednako kroz period pre-, menopauze i post- menopauze isto je i sa muškarcima...trećina žena prođe bez ikakvih psihičkih smetnji, kod trećine se javljaju srednje teške a kod trećine teške psihičke a ponekad i fizičke smetnje.. u vidu depresije, inkontinencije..čak i gubitka vida..
...tako je i sa muškarcima...neki budu ''vitalni'' i sa 65 a neki imaju određene smetnje koje su različite zavisno od pojedinca...ali svode se na poremećaj spavanja, valunge navale vrućine, konfuzije, poremećaje sexualne funkcije,a pošto ne znaju o čemu se radi još više su zabrinuti, pomišljaju na neko ozbiljno oboljenje..i sve dovodi do poremećaja funkcionisanja kako u porodici tako i na poslu....
...ono što možete uraditi je da ako i kad uočite izvjesne promjene obratite se ljekaru radi ispitivanja...ali važno je znači da se zna i edukuje muški dio stanovništva o čemu je riječ jer će to umnogome smanjiti strah, narušeno samopouzdanje,svađe u porodici...i taj period će proći kod većine muškaraca, ali svakako ostaje i onaj dio koji pretpri teže promjene...i gdje je potrebna dugotrajnija i psiho- i mediko- terapija
 
Poslednja izmena:
Imam brata za kog ne mogu nekad da odlucim da li ga hvata rani klimaks ili kasni pubertet jer simptomi su tu negde

Da promjene se ne mogu izbjeći..recimo tatin stric koji je pri obiteljskim okupljanjima uvijek sjedio na čelu stola, bio glavni..odjednom više to ne želi, povukao se, brine o svom zdravlju, posebno ga brine, pošto puši cijeli život da će dobiti Ca pluća i utuvio to sebi u glavu...a osjeća lupanje srca, tražio me ima li išta protiv nesanice a da ne izaziva navikavanje..ja mu preporučim Sanval...znoji se i ima povremeno, mada rijetko navale vrućine..i odjednom od čovjeka punog samopouzdanja imam pred sobom nervoznog čovjeka koji previše brine o svemu..već si je umislio da ima Ca i da je sledeći na redu..pošto su nedavno bila dva slučaja smrti u porodici...
..i tako meni padne na pamet o čemu bi se moglo raditi..i kad sam mu sve ispričala i da je najvjerovatnije u klimakteriju..kao da mu je neki teret pao sa duše...
...sledeći put na porodičnom okupljanju, slavama i tako to opet je bio onaj veseo, razuman čovjek..kakva promjena...
..eto šta samo saznanje o pravoj prirodi oboljenja može učiniti...
 
..pa znači ovako..kao što i žene ne prolaze sve jednako kroz period pre-, menopauze i post- menopauze isto je i sa muškarcima...trećina žena prođe bez ikakvih psihičkih smetnji, kod trećine se javljaju srednje teške a kod trećine teške psihičke a ponekad i fizičke smetnje.. u vidu depresije, inkontinencije..čak i gubitka vida..
...tako je i sa muškarcima...neki budu ''vitalni'' i sa 65 a neki imaju određene smetnje koje su različite zavisno od pojedinca...ali svode se na poremećaj spavanja, valunge navale vrućine, konfuzije, poremećaje sexualne funkcije,a pošto ne znaju o čemu se radi još više su zabrinuti, pomišljaju na neko ozbiljno oboljenje..i sve dovodi do poremećaja funkcionisanja kako u porodici tako i na poslu....
...ono što možete uraditi je da ako i kad uočite izvjesne promjene obratite se ljekaru radi ispitivanja...ali važno je znači da se zna i edukuje muški dio stanovništva o čemu je riječ jer će to umnogome smanjiti strah, narušeno samopouzdanje,svađe u porodici...i taj period će proći kod većine muškaraca, ali svakako ostaje i onaj dio koji pretpri teže promjene...i gdje je potrebna dugotrajnija i psiho- i mediko- terapija






Hvala.
 
Hm,slazem se da bi trebalo posvetiti vise paznje toj temi.E sad,imam jedno pitanje-Sta mi mladji muskarci mozemo preduzeti da sprecimo to?Zdrav zivot?Odredjena ishrana?Sport?Bez stresa?

Cula sam od lekara da se telo muskarca od 60 godina koji se bavio normalnom fizickom aktivnoscu, a naravo nema neku urodjenu bolest i slicno, ne razlikuje od tela muskarca koji ima 25 godina starosti.
 
Hm,slazem se da bi trebalo posvetiti vise paznje toj temi.E sad,imam jedno pitanje-Sta mi mladji muskarci mozemo preduzeti da sprecimo to?Zdrav zivot?Odredjena ishrana?Sport?Bez stresa?

Svi navedeni predlozi se smatraju nemogucim u praksi...osim izolacije (na nekom egzoticnom mestu). Dakle, ti si vec polumrtav ili tek iskoracen iz adolescencije ali na sigurnoj stazi ka svim ovim grozotama koje neces moci da podneses, koje ce te dotuci, jao, jao, jao.


Cula sam od lekara da se telo muskarca od 60 godina koji se bavio normalnom fizickom aktivnoscu, a naravo nema neku urodjenu bolest i slicno, ne razlikuje od tela muskarca koji ima 25 godina starosti.

Jel' taj (muski) lekar ima 60 a oseca se kao da mu je 25? Petrana, svasta mogu da ti namazu na hleb i da pojedes!
 
citam samo postove zenskih clanova koje su 2.5 sec do menopauze.
one imaju sta da kazu.:cool:


Imala sam priliku da vidim prilicno po godinama stare muskarce koji su svime, i duhom i telom ispred mladog muskarca;
ali sam imala priliku da vidim i primere onih koji su bas brzo ostarali.
Klimaks, sa svim fantastiicnim detaljima, ni kod zene nekada nije pominjan, sem menopauza; moguce da su sve te tegobe postojale i ranije ali sigurno ne u ovom danasnjem obimu; Slicno je i sa klimaksom muskarca. Ako se prepusti "savremenom" nacinu zivota, sedenje, tavorenja... definitivno ce ostariti mnogo pre nego njegov deda, a o pradedi da i ne pricamo.
Ali, starelje je definitivno stvar starenja duhom. Covek koji se vise "ne da obmanuti", koji je "prozreo ovaj zivot", "zna dobro ko je ko i sta je sta".... nema vise sta da trazi medju mladima.
 
Da ja zakljucim prakticno .....

Izmedju opcije da mene bodu 3 puta nedeljno i opcije da ja "bodem" 2 puta nedeljno neku mladu picetinu, i tako podizem nivo hormona u telu, moja odluka je jasna...
Izvini zeno , ako ti je zelja da ti budem jos dugo mlad i snazan i pri ruci, u sredu i subotu mi ne diraj....

I molim TV stanice da tada daju program namenjen zenskoj populaciji, da budu zaintrigirane dok ja pumpam svoj nivo hormona....

Znam ja da vama ovo izgleda neozbiljno , ali poznajuci ovaj narod, ova metoda je bliza nego neka druga....
Samo ako se procuje za muski klimaks....
Kakav moral, vazno da sam ti zdrav , baba moja......cuvacu ja tebe kao zlato.....
 
Da ja zakljucim prakticno .....

Izmedju opcije da mene bodu 3 puta nedeljno i opcije da ja "bodem" 2 puta nedeljno neku mladu picetinu, i tako podizem nivo hormona u telu, moja odluka je jasna...
Izvini zeno , ako ti je zelja da ti budem jos dugo mlad i snazan i pri ruci, u sredu i subotu mi ne diraj....

I molim TV stanice da tada daju program namenjen zenskoj populaciji, da budu zaintrigirane dok ja pumpam svoj nivo hormona....

Znam ja da vama ovo izgleda neozbiljno , ali poznajuci ovaj narod, ova metoda je bliza nego neka druga....
Samo ako se procuje za muski klimaks....
Kakav moral, vazno da sam ti zdrav , baba moja......cuvacu ja tebe kao zlato.....

:eek: :zcepanje:
ne znam sto se izvinajvas
post je odlican, samo sto jos uvek ne mogu da ga skontam sta si reko
ali odlicno zvuci :super:
 
.....Klimaks, sa svim fantastiicnim detaljima, ni kod zene nekada nije pominjan, sem menopauza; moguce da su sve te tegobe postojale i ranije ali sigurno ne u ovom danasnjem obimu; Slicno je i sa klimaksom muskarca. Ako se prepusti "savremenom" nacinu zivota, sedenje, tavorenja... definitivno ce ostariti mnogo pre nego njegov deda, a o pradedi da i ne pricamo.
Ali, starelje je definitivno stvar starenja duhom. Covek koji se vise "ne da obmanuti", koji je "prozreo ovaj zivot", "zna dobro ko je ko i sta je sta".... nema vise sta da trazi medju mladima.

Tegobe su oduvek postojale, u istom obimu i sa istovetnim manifestacijama ali se o tome nije razgovaralo niti jadikovalo jer su se starenje i sve propratne pojave prihvatale na normalan nacin, kao nesto redovno, vremenom i prolaznoscu uslovljeno. Proces starenja je umnogome genetski uslovljen pa mnogima ni neuredan zivot ne moze da potkrese krila neumerenosti, niti pak ostavlja ruzne fizicke tragove.
Starenje definitivno ima veze sa starenjem duha ali cilost i vrcavost 20-godisnjaka u telu zbrckanog 60-godisnjaka ne moze mu podici cenu ali bivam kontradiktorna pa kazem i sledece - Ne slazem se sa time da onaj koji se "ne da obmanuti", koji je "prozreo ovaj zivot" ili "zna dobro ko je ko i sta je sta" nema vise sta da trazi medju mladima...naprotiv, on je u poziciji pilota supersonicnog aviona jer ima jako dobar pogled odozgo i zna ono sto ovi drugi i ne pomisljaju da postoji. Njegovo iskustvo i znanje i pored umora (nikada onaj sa 60 nece i ne moze biti i pored mumificiranja onaj od 25) njegova su prednost (kod onih koji mu cene duh :).

No, ima li ovde klimaktericnih muskaraca koji bi mogli da dopisu nesto??
 
Tegobe su oduvek postojale, u istom obimu i sa istovetnim manifestacijama ali se o tome nije razgovaralo niti jadikovalo jer su se starenje i sve propratne pojave prihvatale na normalan nacin, kao nesto redovno, vremenom i prolaznoscu uslovljeno. Proces starenja je umnogome genetski uslovljen pa mnogima ni neuredan zivot ne moze da potkrese krila neumerenosti, niti pak ostavlja ruzne fizicke tragove.
Starenje definitivno ima veze sa starenjem duha ali cilost i vrcavost 20-godisnjaka u telu zbrckanog 60-godisnjaka ne moze mu podici cenu ali bivam kontradiktorna pa kazem i sledece - Ne slazem se sa time da onaj koji se "ne da obmanuti", koji je "prozreo ovaj zivot" ili "zna dobro ko je ko i sta je sta" nema vise sta da trazi medju mladima...naprotiv, on je u poziciji pilota supersonicnog aviona jer ima jako dobar pogled odozgo i zna ono sto ovi drugi i ne pomisljaju da postoji. Njegovo iskustvo i znanje i pored umora (nikada onaj sa 60 nece i ne moze biti i pored mumificiranja onaj od 25) njegova su prednost (kod onih koji mu cene duh :).

No, ima li ovde klimaktericnih muskaraca koji bi mogli da dopisu nesto??

Sve prednosti su na strani mladih, jer odrstanjem i starenjem stiču iskustvo koje će sigurno biti u skladu sa njihovim potrebama i prirodnim nagonima. Jedina prednost starih u odnosu na mlade je što imaju više godina života,ali ne mora nužno biti i više životnog iskustva. Naprimer moja generacija je imala minimum mogućnosti da se kao mladi srećemo sa drogom, živeli smo nažalost, jedan mnogo mirniji i čini mi se lepši život od života naše dece i naših unuka. A mladi danas , pre svega zahvaljujući brzom tempu života, koji im se nametnuo mimo njihove volje , nalaze se pred velikom neizvesnošću hoće li i u kakvom pre svega zdravstvenom stanju dočekati 60 ili 70 godine života.
Što se tiče klimakterijuma mislim da je to jedan normalan činilac starenja koji je kod nekoga manje ili više izražen u ranijim ili kasnijim godinama života.
Najbitnije je da čovek bio mlad ili star, zdrav ili bolestan, bude svestan svojih fizičkih i psihičkih mogućnosti i prema tim mogućnostima uskladi svoje potrebe i htenja. U protvnom će zapasti u u nevolju po narodnoj izreci: "srce hoće a dupe klokoće":lol:
 
Poslednja izmena:
Cuvam ovce i cobancice.
Danju coban nocu cice.
Secem sir i prsutu, pijem vino pijem ljutu.
Peske idem preko gora,
bez nervoze, sto se mora to se mora.
Uvek sit i malo gladan,
cim sam budan odmah radan.
Ne disem iz stomaka,
niti znam sta je zvaka,
sta pasteta, sta parizer,
sta mikrotalasna , a sta frizer,
Od voca se sok napravi,
i od shale stotka slavi...
 
.... Jedina prednost starih u odnosu na mlade je što imaju više godina života,ali ne mora nužno biti i više životnog iskustva. Naprimer moja generacija je imala minimum mogućnosti da se kao mladi srećemo sa drogom, živeli smo nažalost, jedan mnogo mirniji i čini mi se lepši život od života naše dece i naših unuka. A mladi danas , pre svega zahvaljujući brzom tempu života, koji im se nametnuo mimo njihove volje , nalaze se pred velikom neizvesnošću hoće li i u kakvom pre svega zdravstvenom stanju dočekati 60 ili 70 godine života.:

Smatram da prednost starih u odnosu na mlade nije sto imaju vise godina zivota (to im je naprotiv mana jer to sa sobom povlaci niz konsekvenci - gubitak zivotne energije, fizicke snage, fizicku deformaciju, podloznost bolestima...) ali zato zivotno iskustvo kroz prepoznavanje pozadine nekih ljudskih ponasanja, spoznaju svojih mogucnosti i dometa, realnije postavljanje ciljeva, cinjenje kompromisa, neprepustanje trenutnim hirovima i zeljama, jeste njihov glavni adut koji mogu da izvuku iz rukava naspram onog koga vuku ambicija i zelja za dokazivanjem bez znanja o mogucim posledicama.
Kazes da ste ziveli "nazalost" jedan mirniji i lepsi zivot...moze li se stvarnost prozeta iskrivljenim vrednostima, destrukcijom, posrnulim moralom, brzinom koja znaci hrljenje ka (na kraju se ispostavi) nicemu, moze smatrati intrigantnijom, zanimljivijom, uzbudljivijom i smislenijom?

....
Što se tiče klimakterijuma mislim da je to jedan normalan činilac starenja koji je kod nekoga manje ili više izražen u ranijim ili kasnijim godinama života.
Najbitnije je da čovek bio mlad ili star, zdrav ili bolestan, bude svestan svojih fizičkih i psihičkih mogućnosti i prema tim mogućnostima uskladi svoje potrebe i htenja. U protvnom će zapasti u u nevolju po narodnoj izreci: "srce hoće a dupe klokoće":lol:

Ali covek, bio mlad ili star, zdrav ili bolestan, cak i svestan svojih fizickih i psihickih mogucnosti uvek tezi visem, boljem, kvalitetnijem i uglavnom nije u stanju da izbalansira svoje potrebe i htenja. U dilemi sam da li time zeli da vise dokaze sebi ili drugima da "to" moze. I to se ne odnosi samo na muskarce, vec i zene. Da li time dokazuje da je podjednako vredan, izdrzljiv, bitan, zanimljiv, primamljiv? Da li pomirenost sa prolaznoscu znaci umor ili konacnu zrelost? Koje su to granice ispod kojih se ponasanje klimaktericne osobe moze nazvati neprimerenim? Zasto je zenski klimakterijum uocljiviji i traumaticniji od muskog ili zasto se muskarci sa starenjem lakse nose?

Vise od polovine poznatih, najseksepilinijih muskaraca sveta na pragu je ili vec zagazilo u klimakterijum. Smatraju se izuzetno pozeljnim, privlacnim, sarmantnim i ne brinu zbog svojih bora, sede kose, opustenih misica i vestackih zuba. Taj izbor nisu napravile samo klimaktericne zene, vec i one koje bi po godinama mogle da budu njihove kceri. Zakljucak?
Mozda zato sto su poznati, uspesni, bogati...ili ipak nesto vise od toga?

http://ca.movies.yahoo.com/photos/c...78/top-movie-heartthrobs-of-the-decade#photo0
 
...
Kazes da ste ziveli "nazalost" jedan mirniji i lepsi zivot...moze li se stvarnost prozeta iskrivljenim vrednostima, destrukcijom, posrnulim moralom, brzinom koja znaci hrljenje ka (na kraju se ispostavi) nicemu, moze smatrati intrigantnijom, zanimljivijom, uzbudljivijom i smislenijom?
...
Reč nažalost sam upotrebio, jer smatram da bi bilo normalno i lepo, da sadašnje generacije mladih imaju mnogo lepši i mirniji život, nego što je starija generacija imala u svojoj mladosti. Upravo je njihova stvarnost prožeta svim negativnostima, koje si ti tako lepo pobrojala.
 
2f9b04becd9954766c77c7c.gif
 

Back
Top