AUTOMOBILI U RAZMERI

To ti je nekada davno (jos u osnovnoj skoli) radio tvoj ljubimac, mario80. I ne pitaj odakle to znam :twisted:

Ja sam se kao klinac bavio avio modelarstvom i raketarstvom, a skupljao sam makete ruskih automobila (razmera 1:43). Kad bolje razmislim, malo mi je falilo da kompletiram celu seriju...

e a onda, osnovna skola se zavrsila, kroz srednju sam jos brze prosao (pocetak ratnih devedesetih), i dok sam se osvrnuo, eto mene na masinskom fakultetu. Tada sam se vratio i prvoj ljubavi - automobilima, samo sto sam sa razmere 1:43 presao na razmeru 1:1 :D
 
VWaddict:
To ti je nekada davno (jos u osnovnoj skoli) radio tvoj ljubimac, mario80. I ne pitaj odakle to znam :twisted:

Ja sam se kao klinac bavio avio modelarstvom i raketarstvom, a skupljao sam makete ruskih automobila (razmera 1:43). Kad bolje razmislim, malo mi je falilo da kompletiram celu seriju...

e a onda, osnovna skola se zavrsila, kroz srednju sam jos brze prosao (pocetak ratnih devedesetih), i dok sam se osvrnuo, eto mene na masinskom fakultetu. Tada sam se vratio i prvoj ljubavi - automobilima, samo sto sam sa razmere 1:43 presao na razmeru 1:1 :D
Moram malo da te jedim, zamisli modele tvojih omiljenih bubašvaba u razmeri 1: 24 sa najneverovatnijim detaljima (čak i šiberom koji se otvara) u mom posedu. :lol: Dalje sve moguće varijante kombića u 1: 87 (pošta, policija, putari sa sandučetom pozadi, vatrogasci...). Što se tiče Rusa, skupljam ih više od 20 godina i nisam ni blizu da ih kompletiram. Pojma nemaš šta sve rade, ima ih na HILJADE, a poslednjih godina neke male firme rade limitirane serije vrlo retkih modela (sve hand made) i na Zapadu su pravi hit. Čak i cenom. Jel ti ostalo nešto od tih Rusa?
 
Espanol:
Moram malo da te jedim, zamisli modele tvojih omiljenih bubašvaba u razmeri 1: 24 sa najneverovatnijim detaljima (čak i šiberom koji se otvara) u mom posedu. :lol: Dalje sve moguće varijante kombića u 1: 87 (pošta, policija, putari sa sandučetom pozadi, vatrogasci...). Što se tiče Rusa, skupljam ih više od 20 godina i nisam ni blizu da ih kompletiram. Pojma nemaš šta sve rade, ima ih na HILJADE, a poslednjih godina neke male firme rade limitirane serije vrlo retkih modela (sve hand made) i na Zapadu su pravi hit. Čak i cenom. Jel ti ostalo nešto od tih Rusa?

Sorry, od kada sam presao na razmeru 1:1 tj. prave stvari, vise se ne bavim igrackama. Sto se tice rusa, znam sta sve rade, a ti bi trebalo da znas da su sve to masovno poceli da rade tek sredinom 90-tih. Ja govorim o seriji koju je radila izvesna drzavna "igrackarnica" u SSSR-u pocetkom 80-tih (zaista ne mogu da se setim imena tvornice, a ovde su prodavani po robnim kucama) i ceo set se sastojao od oko 120 modela. Od rusa je ostalo mozda 20-tak automobila (svojevremeno ih je bilo preko 80)...
 
VWaddict:
Espanol:
Moram malo da te jedim, zamisli modele tvojih omiljenih bubašvaba u razmeri 1: 24 sa najneverovatnijim detaljima (čak i šiberom koji se otvara) u mom posedu. :lol: Dalje sve moguće varijante kombića u 1: 87 (pošta, policija, putari sa sandučetom pozadi, vatrogasci...). Što se tiče Rusa, skupljam ih više od 20 godina i nisam ni blizu da ih kompletiram. Pojma nemaš šta sve rade, ima ih na HILJADE, a poslednjih godina neke male firme rade limitirane serije vrlo retkih modela (sve hand made) i na Zapadu su pravi hit. Čak i cenom. Jel ti ostalo nešto od tih Rusa?

Sorry, od kada sam presao na razmeru 1:1 tj. prave stvari, vise se ne bavim igrackama. Sto se tice rusa, znam sta sve rade, a ti bi trebalo da znas da su sve to masovno poceli da rade tek sredinom 90-tih. Ja govorim o seriji koju je radila izvesna drzavna "igrackarnica" u SSSR-u pocetkom 80-tih (zaista ne mogu da se setim imena tvornice, a ovde su prodavani po robnim kucama) i ceo set se sastojao od oko 120 modela. Od rusa je ostalo mozda 20-tak automobila (svojevremeno ih je bilo preko 80)...
Nisam zadovoljan odgovorom. Ja se od osnovačkih dana bavim svim automobilima od 1: 160 do 1: 1 (usput i avionima i brodovima...). Napravi neki popis Rusa. 8)
 
Espanol:
Nisam zadovoljan odgovorom. Ja se od osnovačkih dana bavim svim automobilima od 1: 160 do 1: 1 (usput i avionima i brodovima...). Napravi neki popis Rusa. 8)
Kao klinac (sta sam imao, 7-8 godina mozda) sam ih skupljao jer su bili deo sna o pravom autu jednog dana, kad porastem... Od rusa ima svacega, ZIL 117, dosta 24-orki, 13-ica, moskvici 408, 412 u par varijanti, nive... moram da pogledam sta je prezivelo...
 
VWaddict:
Espanol:
Nisam zadovoljan odgovorom. Ja se od osnovačkih dana bavim svim automobilima od 1: 160 do 1: 1 (usput i avionima i brodovima...). Napravi neki popis Rusa. 8)
Kao klinac (sta sam imao, 7-8 godina mozda) sam ih skupljao jer su bili deo sna o pravom autu jednog dana, kad porastem... Od rusa ima svacega, ZIL 117, dosta 24-orki, 13-ica, moskvici 408, 412 u par varijanti, nive... moram da pogledam sta je prezivelo...
Gledaj i piši. Vrlo je važno i da imaju originalnu ambalažu. :wink:
 
Ја имам око 150 модела размере 1:72 (оквирно), мада имам и неколико руских лада и москвича (15так, нешто већих од тих). Од амбалажа нема ништа, али на жалост чак и ништа од Ладе Ниве зелене боје коју још увек памтим, са точковима који могу да се померају у страну...
У последње време виђам неке кинеске ваљда моделчиће који су јефрини (око 100 динара) а урађени су сасвим лепо, за разлику од данашњих мечбокс или мажорет који изледају одвратно...
 
Ja sam svecano zapoceo kolekcionarsku karijeru kupovinom policijskog Fice, made in china, 200 din, izgleda ko pravi !
Planiram naravno da kupujem vece modele, pa me zanima kakva je razlika u kvalitetu i nivou detalja modela 1/18 i 1/24. Mislim na npr. Burago modele, 1/24 je dosta skuplji, a ne znam da li ima i puno vise detalja. Kako se vama cini?
 
Ja se bavim skupljanjem modela uglavnom 1/18 ali imam nesto i 1/24 i 1/43. Od rusa (za koje vidim da vas interesuju) imam jednu Nivu 1/18 i Ladu 1200 1/43. Neki od interesantijih su mozda Reliant Regal Van Trotters Indipendent Trading, Rolls Royce Camargue 1/22 koji je Burago davno prestao da pravi ,BMW nove serije 5 1/18.Mercedes CLK-GTR 1/18 itd.Pomenuti Fica je super,kupio sam ga sada na sajmu automobila kod nas.
Sto se tice detaljnosti kod Buraga su mnogo bolji 1/18 od 1/24.
 
Фићу сам морао да купим и то милицијског. Једино ми је жао што нема натпис "МИЛИЦИЈА"... Ево стоји ми на монитору!
Другар ми рече да је у италији купио бураго аутомобилчић за сина и каже да је скупљи него овде, али да су много детаљнији а у истој су размери... Већа размера обично значи и више детаља...
Ја имам исти тај Ролс, био је беж али је био оштећен. Расклопио сам га и офарбао у црвено (тај сам лак имао) и није лоше испао...
Где си узео Ниву?
 
Bugatti Atlante-solido
p1000248copy6tr.jpg

p1000247copy9si.jpg


Y-6 Rolls Royce fire engin 1920-matchbox
p1000250copy5ac.jpg

p1000251copy6br.jpg


Ferrari 308-polistil
p1000249copy2bs.jpg


Imam jos desetak buragovih modela + jos nekoliko u 1:43 razmeri,ali ovo je po meni najinteresantnije
 
Ех лако је теби да се хвалиш, кад си толико ишао по Италији...
Видећу ја да ископам неке...

ПС
Овај ферари мора на прање ;)
 
ja ne skupljam ove minijature ali zato chuvam kad dobijem od nekoga,imam ih nekoliko:

Burago Mercedes Benz 500K Roadster 1:18
Burago Lamborghini Diablo 1-18
Maisto Mercedes Benz Klasa S iz '00 1-18 (E ovaj model shta sve ima...chak i amortizere ima)
 
Da jedim malo Alfiste. Stiže još sa dodatnim objašnjenjima....;)

dcalrom22h4dz.jpg

dcalrom22d8pn.jpg

dcalrom22f1dm.jpg

A evo i malo objašnjenja. Model na fotografiji je Alfa Romeo P3 ili tipo B, konstrukcija čuvenog Vitorija Jana koja je harala trkačkim stazama. U razmeri je 1: 8, duga više od 50 cm. , sastavljena od preko 2000 delova. Proizvod je italijanske firme Pocher (kit) i porilično skupa. Model na fotografiji američki kolekcionar prodaje sa "debelim" popustom za samo 1450 $! Da kažem da i u Bg postoji ovakva? ;) :lol:
 
U svojoj kolekciji ( kao sto se moglo predpostaviti ) nemam mnogo modela evropskih automobilia, mada planiram da polako pocinjem da ih skupljam i to probrane modele. Koncentirsao sam se najvise na amere koji su em interesantniji em ih je daleko teze nabaviti u srbiji, ipak, jedan do najvrednijih modela u mojoj kolekciji je Dacia Logan!!!! :shock:, odnosno model 1:43 koji se ne prodaje i dobija se direktno od fabrike a napravljen je u seriji od max 1000 kom! Imao sam srece da dodjem do jednog koji je na slici a preko crnog plasticnog postolja dolazi providni plasticni poklopac koji sam skinuo za slikanje :wink:

dacia logan
noc37es.jpg


Jeep Willys i Oldsmobile 442 cabrio, dva veoma detaljna modela 1:43, skoro sam ih uzeo
noc27xo.jpg


a ovo je za Espanola.... :wink: i to sve sa znackama GS, GS felnama, vinyl krovom i 425 V8 ispod haube.....
noc7jn.jpg
 
Ja ih imam gomilu, nemam vise ni mesta da gde da ih drzim. Juce su stigla 4 nova ('68 Mustang Shelby, '69 Mustang Boss 302, '69 Torino Talladega, '04 F250 HD), imam ih mozda oko 60-70. Najvise 1:18, ali skupljam i 1:24 i 1:64.
 
Evo još jednog modela firme Pocher u razmeri 1: 8. Ovaj RR sastavljen je od nekih 3000 delova i nudi se za 1850 $ (redovna cena između 5 i 6000 $). Detalje na ovom modelu nemoguće je nabrojati, da kažem recimo da se stakla na vratima spuštaju malom ručicom, da sve bravice rade, a vrhunac je mala kaseta ispred suvozača u kojoj su čak i mini kožne rukavice...
dcrolls1f3zp.jpg

dcrolls1g7sf.jpg

dcrolls1e5hz.jpg

dcrolls1c3gf.jpg
 

Back
Top