Koji Linux preporucujete?

Hteo bih da instaliram Linux kao drugi OS. Koji bi mi vi preporucili i gde da nadjem?

Moja konfiguracija je:

AMD Athlon 64 3000+
G Force 7300GT 256
RAM 512
ASUS M2N maticna

Hvala unapred! ;)

ubuntu, fedora, suse, mint...

Ove distribucije se najcesce koriste. Ja licno koristim ubuntu 9.10 i prezadovoljan sam. Mada koju god distribuciju da izaberes, neces se pokajati :)
 
Aaaaaa vise mi se svidja KDE a poceo sam Ubuntu... Bdk

Jeste lepsi KDE, ali je meni licno nekako GNOME laksi za upotrebu.
Ako zelis da predjes na KDE evo uputstvo za instalaciju. Na taj nacin ces imati i GNOME i KDE okruzenje i mocices da izaberes prilikom logovanja.

http://linuxologist.com/linuxhowto/howto-install-kde-4-3-on-ubuntu-jaunty/

P.S: Hvala na reputaciji

Edit: Nemoj da te zavarava GNOME spartanski izgled. Lako i brzo moze da se sredi da fancy izgleda :). Evo par dobrih tema:

http://www.catswhocode.com/blog/30-gnome-themes-to-enhance-your-ubuntu-experience
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam Linux ali ne radi. Stoji jedan minut kada odaberem Linux onaj beli linux znak, pa posle samo treperi bela crtica na black screen-u ali se nista ne ucitava... :confused:

Kod mene se desavalo da nisam mogao da instaliram sa CD-a jer pocne sa ucitavanjem pa stane. Onda sam nasnimio instalaciju na USB i ceo sistem sam instalirao za 15 minuta. Kada sam prvi put pokrenuo, na ekranu mi se posle bele crtice, pojavilo da ekran ne moze da podrzi tu rezoluciju. Dok sam ja razmisljao gde sam se zeznuo, pojavio mi se Desktop.

P.S: Juce sam merio brzinu gasenja i podizanja sistema. Gasi se za 10-tak sekundi a zavrsi sa ucitavanjem sistema i svih programa za 80 sec. :)
 
Ma ja sam ga podizao preko Alcohola, i sve je OK bilo, posle mi je zavrsio instalaciju posle restartovanja. Ali kada sam trebao da ga pokrenem, onaj znak stoji 80 sec, a posle bela crta. Ako sacekam malo izadje mi da je greska u necemu, tacnije vise njih.

Mozda je problem do windowsa (preko njega sam instalirao), zato sto je i sam s*eban necim (virus verovatno) pa nece da pokrene odredjene aplikacije, pise da ima problem sa ucitavanjem .dll
 
Jeste lepsi KDE, ali je meni licno nekako GNOME laksi za upotrebu.

Mnogi hvale KDE, meni je odvratan, cak mislim da je i zahtevniji.Probao sam Kubuntu sa live diska i kursor se jedva pomerao i sve ostalo je radilo nenormalno sporo, dok mi GNOME radi perfektno.GNOME me bas odusevljava, najvise zato sto je traka (taskbar) sa programima koji su aktivni odvojena od trake gde se prikazuju vreme, datum, menu, precice...A i dizajn mi se mnogo vise svidja.I jos mnogo toga...
 
Za sve... Da nije zalosno bilo bi smesno... Msm, kod windowsa je lako, ali ovde sam pravi noob, sramota me je...

Skinuo sam za graficku (imas moju konfiguraciju gore) i ne znam kako da instaliram?

Onaj driver detective nece da radi...
 
Za graficku probaj ovako: Change Desktop Background pa tu nadji karticu Visual Effects pa onda idi na Normal.Tad bi trebalo da ti ponudi da instaliras drajvere sa interneta ako ih ima za Ubuntu (samo kliknes INSTALL).
A za muziku otvori program Rhythmbox Music Player i pusti neku MP3 pesmu i onda bi isto trebalo da ti ponudi da instaliras sa interneta.
Ja sam tako instalirao.Naravno ako koristis Ubuntu.
 
Auuu ljudi, znam da vas udavih, ali instalirah ove drajvere i podesio sam sliku i sve, ali mi je i dalje malo mutna... Zvuk mi se izgubio ne mogu da slusam pesme... Uhhhh pokidah zivce na ovom linuxu

Ako ti program Hardware Drives (nalazi se na System/Administration/Hardware Drives) ne nadje nista, trebalo bi da ima sve drajvere. Probaj sa promenom frekvencije i rezolucije ekrana u Display prozoru (System/Preferences/Display). Sto se tice zuka, verovatno ti trebaju kodeci a ne drajveri.

Ja sam instalirao na osnovu ovog uputstva:

Otvori terminal i samo kopiraj ovaj kod. Posle svakog reda potrebno je da se pritisne enter i ako negde trazi, da se pritisne Y.

DVD Playback:

Kod:
sudo apt-get install libdvdread4

Restricted Extras:

Kod:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
sudo apt-get purge flashplugin-installer nspluginwrapper
sudo apt-get install mozilla-plugin-gnash

ili mozes na osnovu ovog uputstva:

Instalacija kodeka​


Pre dodavanja kodeka potrebno je prvo dodati Medibuntu (Multimedia, Entertainment & Distractions In Ubuntu) repozitorijum. To moze da se uradi tako sto se otvori terminal i iskopira ovaj kod:

Kod:
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/`lsb_release -cs`.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list; sudo apt-get -q update; sudo apt-get --yes -q --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring; sudo apt-get -q update

(P.S: Hvala Automatic-u sto me je obavestio da ispravim ovaj nedostatak)

Sto se tice instaliranja kodeka, postoji nekoliko nacina.

1. nacin:

Kodeci mogu da se instaliraju tako sto u terminalu unesete sledeci kod

Kod:
sudo aptitude install gstreamer0.10-pitfdll gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-gl gstreamer0.10-plugins-base gstreamer0.10-plugins-good gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libxine-extracodecs w32codecs

kada prtisinete enter trazice od vas da unesete svoju sifru i mozda ce te vam jos par puta potraziti da pritisnete na tastaturi "Y". Terminal se nalazi u Aplications/Accessories/Terminal


2. nacin:

Ili ako ne zelite da koristite terminal onda idite na Add/Remove... (isto u aplication meniju). Gde pise "Show:" izaberite "All available applications" i onda u polju "search" napisite "codec". Sa liste cekirajte "GStreamer ffmpeg video plugin" i "GStreamer Dirac video plugin"

3. nacin:
pokusate da otvorite pesmu ili video klip u nekom playeru i ako nema kodeka on ce potraziti da instalirate. U sledecem primeru ja sam na taj nacin instalirao flash player.

screenshotresized.png

screenshot1resized.png

screenshot2resized.png


4. nacin

Aktivirate "System/Administration/Synaptic Pakage Manager", kucajte svoju sifru i u polju search kucajte jedan po jedan kod iz liste sa kraja posta, ako nije cekiran taj dodatak pritisnite desni taster iznad kvadratica sa leve strane i iz padajuceg menija izaberite "Mark for installation". Kada sve dodatke sa spiska na taj nacin cekirate idite na taster "Apply" (nalazi se na glavnom baru) i svi ti dodaci ili plugin-ovi ce se instlirati)

gstreamer0.10-pitfdll
gstreamer0.10-ffmpeg
gstreamer0.10-gl
gstreamer0.10-plugins-base
gstreamer0.10-plugins-good
gstreamer0.10-plugins-bad
gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse
gstreamer0.10-plugins-ugly
gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse
libxine-extracodecs w32codecs

Nadam se da ce te moci da nadjete nacin instalacije koji vama odgovara :D
 

Back
Top