Voda koju pije maca

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Kakvu vodu dajete da piju vaše mace?
Ja sam odavno batalila vodu iz česme, pošto je ni sama ne pijem. Posebno u stanu gde sam sada, voda je posebno užasnog ukusa, valjda je to do starih i zarđalih cevi.
Pre sam davala macama Odmenjsku vodu, pošto je dobra za bubrežne bolesnike, pa sam razmišljala da je verovatno dovoljno "blaga" da se daje i macama. Sada, ovde gde živim Odmenjsku je teško naći, pa umesto toga koristim "Vrnjce".
Ranije, dok sam imala samo Gandija, on je prevashodno želeo da pije mleko mleko i samo mleko, pa pitanje vode nije bilo toliko strašno bitno.. A sad, ova dvojica, Bilbo i Fro baš vole vodu, isto kao i mleko.. pa se postavlja pitanje odabira vode. Čista voda je jako bitna za organizam, ali je pitanje KAKVA voda odgovara mačkama.
Dakle, kako vi rešavate to pitanje?
 
дајем им и флаширану и чесмовачу
а они јако често пију и из прљавих судова у којима је вода
а и из ве це шоље
тако да
мисим да они и немају неке високе критеријуме у погледу "квалитета" воде:)
 
Ma i ovi moji bi pili bilo kakvu vodu :sad2:
Posebno Fro ima običaj da teži tome da pije vodu iz kade ili iz lavaboa :lol:
Al opet...koliko je to dobro za njih...
Ne pitam se tek tako. Pre sam imala problema sa bubrezima koji su nestali kada sam batalila vodu iz česme.. pa razmišljam, ako ona štetno deluje na mene, verovatno štetno deluje i na njih.
 
A onaj bokal za filtriranje vode?
Moje unutra imaju činiju sa česmovačom, ali sam primetila da sa zadovoljstvom piju napolju kišnicu, a neće ni meso oprano pod česmom. Znači da osećaju miris hlora (i ko zna čega još) više nego mi.
 
MM radi poslove vezane i za vodu i ima drugacije misljenje o kvalitetu i neophodnosti pijenja flasirane vode od mene koja o tome ne znam dovoljno.

Inace mi je dr o.p preporucio da ne pijem samo flasiranu vodu, vec eventualno casu-dve dnevno.

Prolom pijem iz zdravstvenih razloga, po preporuci dr i a mackama je dajem iz istih razloga kao i sebi.

Kad ponovo dobijem objasnjenje o flasiranoj vodi (zasto nije ono sto mislimo da jeste), postavicu objasnjenje. Samo da se setim da pitam...
 
Poslednja izmena:
Kad pitaš, baš nam javi :)
Meni je Odmenjsku preporučila prijateljica, inače doktor nefrolog, i ispričala mi je grozomorne stvari o česmovači...između ostalog, da ona sadrži hlor (mislim da je hlor u pitanju, valjda sam upamtila kako treba), i hlor se ne može izlučiti iz organizma, već se taloži...taloži...taloži... stvarajući probleme.
A osim toga, mene je odvratio od česmovače ukus vode! Preselila sam se u staru zgradu, i mislim da je i do cevi..jer kad sam par puta pila tu vodu, imala je ukus rđe!! :)

Inače, i ja sam čula od nekoga (a sad ne znam od koga) da ne valja stalno piti ni mineralnu, niti stalno jednu te istu mineralnu, već makar ih menjati, da ne dođe do koncentracije jednih minerala naspram drugih.
Pa hajd' sad ti budi pametan :neutral:
 
Ma danas je tesko biti pametan u mnogo ceme. Verovatno vecina nas zeli sto zdravije da zivi, ali se stalno ispostavlja da je nesto sad dobro, pa onda vise nije...

Moja cesmovaca ima ok ukus. Ne volim ukus bunarske vode kad odem kod rodjaka, iako je radjeno ispitivanje iste i sve je ok sa njom. Rodbina je krsti kao "lekovitu" (nepristrasni, sta da ti kazem :lol:), ali se meni ukus ne dopada.

Da pitacu za ovo gore. Probacu da ne zaboravim pa vec danas to da uradim.
 
Moj Bili i njegov komšija Marinko dobijaju česmovaču ili, ako mimi's dad ne gleda, Bristol vodu (lokalna, sa Mg a iz aparata za hlađenje i grejanje) ali što se samog zdravlja tiče, najbolje su one obične, izvorske flaširane tipa Rose, Voda-vode isl. upravo zbog bubrega. I za nas i za njih i za ostale ljubimce.
 
Evo duga:

Filtrirana voda u kucnoj radinosti - sve sto se u njoj nalazi (ukljucujuci i ono sto treba organizmu) - filter pokupi i ne ostaje nista od onoga sto je hranljivo organizmu.

Flasirana voda - od stajanja smanjuje svoja lekovita svojstva zbog hemijskih desavanja u samoj boci tokom stajanja. Voda ima svoj put od "izvora" (ako postoji) do flasiranja, preko prevozenja, do trgovine, a nakon toga do potrosaca koji, ako kupi vecu kolicinu, ne moze sve da popije te voda odstoji odredjen period.

Cesmenska voda - dobre ispravnosti, narocito zimi. Leti moze da bude nedovoljno prociscena (filteri) zbog velike potrosnje i brzog prolaska kroz filtere.

To kaze MM, a on je zakon za mene :aha: :lol:. Salim se :D. S obzirom da radi posao vezan za vodu, u kontaktu je sa ispitivanjima i strucnjacima koji se time bave, ovo gore su, otprilike, njegova objasnjenja. Verujem u njegovu strucnost, ali sama ne ucestvujem ni u ceme vezanom za ispitivanje ili rad sa vodom, tako da je ovo iz "druge ruke" (za objasnjenje onima koji se nece sloziti ili verovati, na sta imaju pravo, naravno :)).

Ono sto sama znam, jeste da se na flasiranoj vodi treba gledati sastav i kolicina pojedinih elemenata i tu postoje ogranicenja upotrebe. Kolega koji mi je, svojevremeno, dao tacne podatke sta to treba da gledam u sastavu i koristim/izbegnem - nije mi sad pri ruci.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče česmovače, meni je najveći problem što voda u stanu gde sam ima bukvalno ukus rđe :( .
Prosto mi je neverovatno da proverena i bakteriološki ispravna voda treba tako da miriše i da je takvog ukusa :( :(
Stara je zgrada, biće da je do toga.
 
A koju on vodu pije?:mrgreen:

:zcepanje: Odlicno pitanje :super:. I ja ga cesto postavljam uz dodatne komentare o kojima necu ovde :lol:, ali mi je drago da si postavila isto pitanje kao i ja :zcepanje:. Danas cu lepo da se iznarazgovaram sa njim sa jos jednim argumentom vise :manikir: :zper:. Ako "padne" razvod :rtfm: - primas me na stan :lol: ? (sala, sala :mrgreen:)

Ne mogu, za sad, da ti odgovaram u njegovo ime, ali mogu u svoje.

Kad je voda u pitanju najvise pijem najobicniju. U manjoj kolicini (svakodnevno) Prolom vodu, a ostale (flasirane) vode u zavisnosti od situacije (cime sam ponudjena,sta ima za kupiti, da li je neka zemlja/grad gde se ne preporucuje pijenje vode iz cesme i sl). Ne pravim oko vode problem, ali sam skepticna prema pijenju vode sa izvora kad se nadjem u nekoj pustahiji, na pr.

Cesto pijem cajeve, u manjoj meri sokove (pola sok, pola obicna voda), vino, pivo vec odavno nisam, kafu (1-2 dnevno), jogurt (oko 1/2 l/dnevno), mleko, supa je skoro uvek na meniju i sl. Sve sto kuvam, kuvam na obicnoj vodi.

Ni za mace ne pravim razliku u odnosu na sebe. Kao sto ranije napisah, dobijaju u posudi Prolom + obicna voda. Povremeno dobijaju i mleko (manje masnoce), jogurt (koji nesto bas i ne ljube :eek:), kiselo mleko/pavlaka (to ne odbijaju, lopuze :lol:).

Svaki dan cista posuda i za hranu i za vodu. Leti menjam vodu 2 x/dnevno, zimi 1-2x/dnevno. Zavisi da li su usvinjile vodu necim:roll:.

 
Što se tiče česmovače, meni je najveći problem što voda u stanu gde sam ima bukvalno ukus rđe :( .
Prosto mi je neverovatno da proverena i bakteriološki ispravna voda treba tako da miriše i da je takvog ukusa :( :(
Stara je zgrada, biće da je do toga.

Moja je ok sa ukusom, a ova o kojoj pises je verovatno od cevi. Slazem se da ni ja ne bih bila odusevljena da je pijem.

Ne mogu da ti dam preporuku za flasiranu vodu jer stvarno ni jednu ne pijem po ceo dan. Ono sto konzumiram, navela sam gore, ali bih, na pr, zvala vodovod da pitam odakle mi ukus rdje u vodi (kao, ne znam).

Ne znam da li kao gradjani mozemo negde sami odneti vodu na proveru hemijske/bakterioloske ispravnosti jer mi nije bilo neophodno do sad, eventualno mogu da pitam.

Lekar o.p mi je, svojevremeno rekao da ni jednu flasiranu vodu ne uzimam vise od 1-2 case dnevno. Dobila sam i objasnjenje (mislim da je zbog prevelikog unosenja raznih hem. elem), ali je davno bilo... :think:. Prijatelj (geolog) mi je objasnio na sta u sadrzaju flasirane vode (hem elem) da obratim paznju - ali, avaj... Skratilo mi se pamcenje... :roll:

Sve u svemu, bas sam ti pomogla sa ovom zaboravnoscu :zcepanje:.... Ne brini, doci cu do odgovora, ali ce mi trebati nekoliko dana :D.
 

Back
Top