Без виза за туристе, не за раднике

СУНЦЕ

Primećen član
Banovan
Poruka
555
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=11&dd=14&nav_id=392574

Bez viza za turiste, ne za radnike

Beograd -- Ukidanje viza za putovanja u Evropsku uniju omogućiće slobodan protok ljudi, ali ne i radne snage. Za zaposlenje u EU i dalje ostaju neophodne radne vize.


Iako istraživanje Medium Galupa pokazuje da bi skoro četvrtina građana Srbije, posle ukidanja viza, rado napustaila zemlju zbog posla na zapadu Evrope, oni će na to ipak morati još da čekaju. Kako bi građanima Srbije bilo olakšano zapošljavanje u Evropskoj uniji, država će morati da napravi još ključnih koraka ka članstvu u Uniji.


Najveći broj građana Srbije koji bi napustili zemlju i zarađivali evropsku platu najradije bi za ostvarenje tog plana izabralo ekonomski najsnažniju članicu Unije – Nemačku, pokazuje istraživanje koje je sproveo Medium Galup.

Među onima koji su najspremniji da krenu trbuhom za kruhom su stanovnici Jugoistočne Srbije, dok Beograđani i građani centralno-zapadne Srbije ređe od ostalih planiraju da potraže posao u inostranstvu, kaže direktorka istraživanja Galupa Slađana Brakus.

„Muškarci (26 odsto) češće nego žene (20 odsto) planiraju da potraže posao u inostranstvu. Interesovanje za poslom u Evropskoj Uniji opada sa godinama. Zabrinjava činjenica da čak 47 odsto mladih ljudi od 18-34 godina, planira da ode da radi u inostranstvu, ukoliko im se ukaže prilika“, kaže ona.

Brakus navodi da „što se tiče obrazovnih kategorija, osobe sa osnovnim i nižim obrazovanjem najređe planiraju da potraže posao u inostranstvu, dok u podjednakoj meri posao u EU planiraju da potraže i oni sa srednjom stručnom spremom i oni sa visokim obrazovanjem – po 29 procenata svake kategorije“.


Beli šengen može da olakša zapošljavanje u Evropskoj uniji time što će olakšati direktni kontakt sa potencijalnim poslodavcem, ali, kako naglašava šefica Kancelarije za evropske integracije Milica Delević, radne vize ostaju obavezne.

„Beli šengen koji će naši građani moći da koriste od 19.decembra znači mogućnost turističkog odlaska u zemlje šengena i mogućnost da boravka 90 dana u roku od šest meseci. To ne znači mogućnost nastanjivanja niti zapošljavanja. To je nešto što će doneti dalji proces približavanja EU ali nije nešto što donosi beli šengen“, objašnjava ona.

Vlasti Srbije ne mogu da spreče nekog da se ilegalno zaposli kada pređe granicu ali će kada bude uhvaćen, zahvaljujući policijskim sporazumima i novoizgrađenom sistemu prihvata povratnika, efikasno reagovati.

Dražen Maravić, šef biroa za međunarodnu saradnju MUP-a, objašnjava da je u slučaju ilegalnog imigranta podeljena odgovornost zemlje u kojoj se on nalazi i zemlje čiji je državljanin.

„Pre svega je odgovornost na državi prijema da ih locira i utvrdi njihov boravišni status. U mnogim državama se praktikuje zapošljavanje radnika ’na crno’ bez plaćanja odgovarajućih dažbina državi. Utoliko je kontrola poslodavaca u državama EU umnogome utiče na tokove ilegalnih imigranata. Međutim, ono što mi možemo da učinimo je da razvijemo vidove policijske saradnje sa državama krajnjeg odredišta kako bi kroz razmenu informacija mogli efikasno da delujemo“, kaže on.

Ranija istraživanja koja su predstavljana u Briselu ukazuju da će vizna liberalizacija za Zapadni Balkan proizvesti talas migracije koji ipak neće biti masovan. Interesantno je da za potencijalne srpske emigrante nije privlačna samo Evropska unija, već posle Nemačke najčešće biraju Sjedinjene Američke Države, a još od devedesetih nisu zaboravljene ni Australija, Novi Zeland i Kanada.
 
Биће баш интересантно када ове наше заговараче ЕУРОинтеграција
(који ће у буљуцима нагрнути у ЕУРОпу,
не би ли се накусали меда и млека
што у потоцима тече улицама ЕУРОпских градова и села)

нафатају како "на црно" одгушују канализације, копају канале и перу судове,
па их врате у Мајчицу Србију
са трајном забраном уласка у земље потписнице Шенгенског споразума ...

c008.gif
c008.gif
c008.gif
 
Биће баш интересантно када ове наше заговараче ЕУРОинтеграција
(који ће у буљуцима нагрнути у ЕУРОпу,
не би ли се накусали меда и млека
што у потоцима тече улицама ЕУРОпских градова и села)

нафатају како "на црно" одгушују канализације, копају канале и перу судове,
па их врате у Мајчицу Србију
са трајном забраном уласка у земље потписнице Шенгенског споразума ...

c008.gif
c008.gif
c008.gif

Europejci idu da putuju, ranac na leđa, european railway kartica, i u obilazak ;)
 
"90 dana" je ukupnih 90 dana boravka u EU, odjednom ili u 90 parcica, njima je svejedno... i tih nakupljenih 90 dana su najvise u okviru 6 meseci.

Npr. moze ceo januar pa mart pa maj pa jul pa septembar pa novembar (ne ceo, da se ne pretera 180 dana) i to je za 12 meseci. Ili, rasporedi po zelji.

Posle onakvog glasanja u evropskom parlamentu (550 glasova za od oko 650 postojecih) je vrlo cvrsta preporuka. Sad samo da 'vlada' tj. savet ministara EU to usvoji.
Slicna procedura nasoj, samo sto ovde vlada daje skupstini, a tamo je obrnuto.
 
"90 dana" je ukupnih 90 dana boravka u EU, odjednom ili u 90 parcica, njima je svejedno... i tih nakupljenih 90 dana su najvise u okviru 6 meseci.

Npr. moze ceo januar pa mart pa maj pa jul pa septembar pa novembar (ne ceo, da se ne pretera 180 dana) i to je za 12 meseci. Ili, rasporedi po zelji.

Posle onakvog glasanja u evropskom parlamentu (550 glasova za od oko 650 postojecih) je vrlo cvrsta preporuka. Sad samo da 'vlada' tj. savet ministara EU to usvoji.
Slicna procedura nasoj, samo sto ovde vlada daje skupstini, a tamo je obrnuto.

Да се човек у**ре од њихове великодушности
 
"90 dana" je ukupnih 90 dana boravka u EU, odjednom ili u 90 parcica, njima je svejedno... i tih nakupljenih 90 dana su najvise u okviru 6 meseci.

Npr. moze ceo januar pa mart pa maj pa jul pa septembar pa novembar (ne ceo, da se ne pretera 180 dana) i to je za 12 meseci. Ili, rasporedi po zelji.

Posle onakvog glasanja u evropskom parlamentu (550 glasova za od oko 650 postojecih) je vrlo cvrsta preporuka. Sad samo da 'vlada' tj. savet ministara EU to usvoji.
Slicna procedura nasoj, samo sto ovde vlada daje skupstini, a tamo je obrnuto.

Е, баш бих волео да видим колико ће Дачак да проведе у тој његовој вољеној ЕУРОпи !!!

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
Е, баш бих волео да видим колико ће Дачак да проведе у тој његовој вољеној ЕУРОпи !!!

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Nije poenta u meni, ja sam i do sad mogo, čak i bez vize.. nama europejcima ne traže vize... Kad me vide na granici, samo dižu rampu...:mrgreen:

Ali neće da mi se desi kad pođem na more, da me 10 sati drže na granici, da bi mi pasoš ručno upisivali u neki delovodnik...

Inače, ja mislim da Rumuni i Bugari i dan danas nemaju radne dozvole za zapadnu EU...
 
EU će probrati one koji im trebaju. Baš ih briga za radnike 'na crno' jer oni imaju kako to da kazne i spreče.
I do sada su vize delili i šakom i kapom našim pevaljkama koje su im ostavljale džakove € poreza, a prosečan Srbin, radnik, je morao da kleči pred ambasadama... Sledi faza da će pustiti Srbadiju među sebe i odabrati najkvalitetnije i najškolovanije mlade ljude koje će 'dobro' plaćati. (njima € nisu problem, jer novac je samo papir...)
 

Back
Top