У Суботици Историја устукла пред „Чарлијевом тетком”

СУНЦЕ

Primećen član
Banovan
Poruka
555
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Istorija-ustukla-pred-CHarlijevom-tetkom.sr.html

Историја устукла пред „Чарлијевом тетком”

Прекинута академија поводом доласка српске војске 1918. године. – Организатори нису хтели да промене термин, кажу у Народном позоришту

Subotica-pozoriste-Ntumbas.jpg


Суботица – Свечана академија поводом уласка српске војске у Суботицу 1918. године у четвртак увече прекинута је након 28 минута програма, а гости су замољени да напусте салу позоришта „Јадран”, како би могла да уђе позоришна публика. Гости Свечане академије били су зачуђени и видно разочарани када их је водитељ програма, извињавајући се због непријатности, замолио да напусте салу која припада Народном позоришту.
– У 19 часова одсвирана је химна, неколико свечаних песама и изашао је фолклор, након чега је програм прекинут. Не разумем због чега нисмо могли да погледамо целу свечану академију – каже за „Политику” један од посетилаца.
Свечану академију организовали су Српски културни центар „Свети Сава”, Буњевачки културни центар „Суботица” и Удружење поштовалаца традиције ослободилачких ратова 1912. до 1918. године. Ове три организације већ дуже од деценије свечаном академијом и постављањем венаца на спомен-плочу на Жељезничкој станици обележавају 13. новембар, у знак сећања на 1918. годину када је српска војска дошла у Суботицу. То је и датум када се угарска управа и војска повукла и са севера покрајине, а неколико дана касније, 25. новембра на Свечаној скупштини у Новом Саду донета је одлука о присаједињењу ових крајева Краљевини Србији. Ове године, међутим, свечана академија одржана је тек са трећином програма, јер је истог дана у сали „Јадран”, у размаку од пола часа, заказана представа „Чарлијева тетка” драме на мађарском језику Народног позоришта.
– Упозорила сам председника Српског културног центра да термин
можемо да им понудимо тек када знамо свој месечни репертоар, јер је сала „Јадран” наша једина сцена на којој играју две драме. Понудила сам им термин од 11. новембра, али су они инсистирали на 12. новембру, и на крају сам предложила компромис да држе свечану академију до почетка представе, а да ми нашу публику задржимо петнаестак минута. Уосталом, ми смо им салу дали бесплатно, као гест наше добре воље – каже за „Политику” мр Љубица Ристовски, директорка Народног позоришта.
С друге стране, Милан Мародић, председник СКЦ „Свети Сава”, сматра да је овај последњи догађај само један у низу начина на који се у граду омаловажава важност ових датума из 1918. године. Објашњава да су пропали сви њихови досадашњи покушаји да град подржи овакву манифестацију и да су обележавање датума када су Бачка, Банат и Срем ушли у састав Краљевине Србије преузела културна друштва.
– Директорки Народног позоришта јавио сам се још 2. октобра са намером да резервишемо термин који већ годинама користимо, и 20. октобра смо се договорили да салу можемо да користимо 12. новембра. Са тим датумом штампали смо и плакате и позивнице, договорили се доласку гостију, да бих тек прошлог петка од шефа технике чуо да је тај датум заузет. Није нам остало друго решење него да одржимо само трећину програма – каже Мародић за „Политику”.
 
Očigledan nesporazum i nesposobnost organizatora svečane akademije.
A šta da je termin bio zauzet sa nekom predstavom na srpskom jeziku? Onda bi stvar ostala na nivou lokalnog skandala:roll:

Данице. Да ли си прочитала задњи пасус текста?
– Директорки Народног позоришта јавио сам се још 2. октобра са намером да резервишемо термин који већ годинама користимо, и 20. октобра смо се договорили да салу можемо да користимо 12. новембра. Са тим датумом штампали смо и плакате и позивнице, договорили се доласку гостију, да бих тек прошлог петка од шефа технике чуо да је тај датум заузет. Није нам остало друго решење него да одржимо само трећину програма – каже Мародић за „Политику”.
 
Direktorka je očigledno glupa ko q rc i radi po direktivi, a ovaj deo zaslužuje veću pažnju:

С друге стране, Милан Мародић, председник СКЦ „Свети Сава”, сматра да је овај последњи догађај само један у низу начина на који се у граду омаловажава важност ових датума из 1918. године. Објашњава да су пропали сви њихови досадашњи покушаји да град подржи овакву манифестацију и да су обележавање датума када су Бачка, Банат и Срем ушли у састав Краљевине Србије преузела културна друштва.
 

Back
Top