POMOC SHTO PRE-MOGUC MELANOM

PinaColada:)

Zainteresovan član
Poruka
172
Pa ovako,krajem proleca sam putem radiotalasne intervencije skinula mladezh sa ledja,velichine od oko 5mm mozhda chak i vishe. Bio je tamniji,malo iznad povrshine kozhe i svrbeo bi me posle sunchanja. Inache imam normalnu boju kozhe,tamnije ochi i tamniju kosu a po telu imam dosta mladezha,ne preterano,ali sigurno 50-tak i vishe manjih. Skinula sam mladezh iz estetskih razloga a pritom doktor nije koristio nishta vishe od odokativne metode da ispita mladezh.
Posle toga se nisam sunchala jedno mesec dana(koliko mi je doktor i rekao) a onda sam otishla i na more,bilo je leto itd. Kada je spala krasta ja sam mislila da ce se vremenom sve stopiti za okolnom kozhom,mozhda sa malim ozhiljkom. Medjutim evo sad posle 7 meseci i duzhe,on je i dalje jako naduven i iznad povrshine kozhe,kao neka kvrzhica,ponekad je crven a poshto sam posecivala solarijum par puta u toku jeseni (mozhda jednom u 2,3 nedelje) tada bi mi pocrveneo jako i svrbeo bi me. Sad nisam ishla u solarijum vec mesec dana a on je i dalje pomalo crven,pomalo beo a na sredini ima tamna tachka kao novi mladezh. Da li je moguce da je ovo maligni tumor??
 
Da li je moguce da je ovo maligni tumor??

Moгуће, је није добар знак то што се састоји од више делова различите боје :(

Иди код лекара да га елиминишу док није прекасно, ако јесте меланом јер су изгледи слаби осим ако се не уклони на време !
 
Poslednja izmena:
Mislim da melanomi chak ni ne mogu da se uklanjaju povrshinski sem ako u pitanju nije pochetni stadijum. Kasnije mogu da zahvate i najblizhije regionalne limfne noduse a ja poslednjih mesec dana osecam bol ispod pazuha i tom linijom do kraja grudi s leve strane. Bash mi je ovo trebalo! Muka mi je od nestruchnih privatnim klinika kojima je cilj samo da zgrcu pare.
 
Slazem se...za sve sto se skine sa tela treba uraditi biopsiju tj histopatoloski nalaz da se vidi sastav ....

Skidala sam do sad dva mladeza , oba dubinski secenjem , i oba puta su mi slali na biopsiju ....
Mislim da mozda gresisi u izboru lekara .
Posavetuj se sa nekim ko je strucan , da li je mozd abolje sad to izvaditi ovakokako ti kazem....dubinski.

I srecno.
 
Pa stvar je u tome shto ja inache nemam problema sa svetlom kozhom,kozha mi je vishe zhutjkasta (kako da vam objasnim,haha) nego bela. I skoro nikada ne izgorim na suncu!!! U ponedeljak idem sigurno pa cu videti shta se deshava,nadam se da nije nishta ozbiljno a ako jeste prosto ne mogu da verujem da sam takav baksuz!! Moja drugarica je bash bele puti i ima gomilu velikih mladezha i dosta manjih a svake godine joj se pojavi i po koji novi. Mnogo tezhe pocrni od mene. Skinula je 5 mladezha (sa dekoltea,ruku i ledja) i kada poredim njene ozhiljke oni su neshto svetliji naravno ali ne i izbacheni iznad kozhe kao moj!!! :(
 
Pa ovako,krajem proleca sam putem radiotalasne intervencije skinula mladezh sa ledja,velichine od oko 5mm mozhda chak i vishe. Bio je tamniji,malo iznad povrshine kozhe i svrbeo bi me posle sunchanja. Inache imam normalnu boju kozhe,tamnije ochi i tamniju kosu a po telu imam dosta mladezha,ne preterano,ali sigurno 50-tak i vishe manjih. Skinula sam mladezh iz estetskih razloga a pritom doktor nije koristio nishta vishe od odokativne metode da ispita mladezh.
Posle toga se nisam sunchala jedno mesec dana(koliko mi je doktor i rekao) a onda sam otishla i na more,bilo je leto itd. Kada je spala krasta ja sam mislila da ce se vremenom sve stopiti za okolnom kozhom,mozhda sa malim ozhiljkom. Medjutim evo sad posle 7 meseci i duzhe,on je i dalje jako naduven i iznad povrshine kozhe,kao neka kvrzhica,ponekad je crven a poshto sam posecivala solarijum par puta u toku jeseni (mozhda jednom u 2,3 nedelje) tada bi mi pocrveneo jako i svrbeo bi me. Sad nisam ishla u solarijum vec mesec dana a on je i dalje pomalo crven,pomalo beo a na sredini ima tamna tachka kao novi mladezh. Da li je moguce da je ovo maligni tumor??
Јој, како ти одмах паде на памет меланом?:neutral::lol:

Свуда меланом може да се створи, ал'за почетак један утешан податак за тебе је да код жена најчешће настаје на подколеницама.;)

Друго, рана након операције зараста око годину дана, посебно ако ти је младеж одстрањен, а рана није шивена или прекривена кожним трансплантатом, него је остављена да се испуни гранулационим ткивом. У току самог зарастања, свраб је сасвим могућ, посебно кад се млада кожа изложу ултра-виолетном зрачењу.

Посети дерматолога, није могуће овим путем направити прецизну процену.;)

И батали соларијум, он је зло за кожу. Има ли ишта лепше од аристократски беле пути? ;)
 
Moguce je da je ovo i kaleoidni ozhiljak po svemu sudeci. Shto se solarijuma tiche,ne idem vishe u solarijum ali ne znachi da necu otici josh koji put ako ubledim. I nemojte biti tako strogi,ja lichno nisam zavisnim od solarijuma,pre sam odlazila jednom u dve,tri nedelje,nekad i mesec dana chisto da se malo "obojim" jer ne volim beo ten.
Kada smo kod belog tena,aristokratski beo ten mi nije privlachan jer je ochigledno da je svetlija kozha manje privlachna od tamnije i da neshto tamniji ten ume da prikrije neke "nedostatke". Najvishe mrzim kad vidim prozirno belu kozhu gde svaki kapilar,malo celulita ili nedefinisanost mishica bodu ochi. Ja sam protiv preterivanja u kvarcovanju ali ne i protiv sunchanja jer je sunce ipak izvor energije i jedini nachin da sachuvamo svoje kosti pretvaranjem provitamina D u vitamin D kao i odlichan antidepresiv! :)
 
Mislim da melanomi chak ni ne mogu da se uklanjaju povrshinski sem ako u pitanju nije pochetni stadijum. Kasnije mogu da zahvate i najblizhije regionalne limfne noduse a ja poslednjih mesec dana osecam bol ispod pazuha i tom linijom do kraja grudi s leve strane. Bash mi je ovo trebalo! Muka mi je od nestruchnih privatnim klinika kojima je cilj samo da zgrcu pare.

Cudi me da ti lekar nije poslao uklonjeno tkivo na histopatolosku analizu.
Nemoj da panicis nego sto pre na pretrage, pa sta je tu je. Mozda i nije to cega se bojis.
Mozda je rec o nekoj upali pa zato reaguju limfni cvorovi u pazuhu.
A mozda i nisu limfni cvorovi nego reumatska promena ili nesto peto sto koincidira sa promenom na mladezu pa si se zato uspanicila

I definitivno nisi smela da suncas to mesto niti da ga izlazes solarijumu.
Ali sad nema veze, bitno je da ustanove sta je to.
 
Zovi odma ujutru institut za kozne i venericne bolesti u Dzorza Vasingtona. Telefon je 324 3626. Pitaj kad radi Filip Ser i idi odma kod njega. Kad ti kazu da pocinje da radi to znaci da moras bar pola sata ako ne i sat da dodjes ranije da ostavis knjizicu.

Opsta lekarska praksa nam je katarstofa nad katastrofama. Tacnije ova drzava i nema adekvatan fakultet koji bi pravio adekvatne lekare opste prakse.
 
Poslednja izmena od moderatora:
U vezi onoga sto si mi obrisala a sto bi verovatno poljuljalo sujetu mnogih lekara na ovom forumu.

Ne treba ocekivati od mene ko stomatologa da znam da tretiram kardiak arest kao specijalista urgentne medicine i anesteziologije u jedinici intenzivne nege ali se svakako ocekuje da imam neke osnove u znanju reanimacije i da znam kako da pruzim osnovnu pomoc i da treba da pozovem hitnu pomoc. Zar ne? Dakle neke osnove.

Isto tako niko ne ocekuje od lekara opste prakse da zna da prepozna melanom, ali se ocekuje da zna da svaka promena na tkivu gde je nekad bio mladez koji je otstranjem moze biti potencialno melanom , da je melanom veoma agresivan tumor i da takvog pacijenta treba sto pre poslati kod odgovarajuceg specijaliste.
 
U vezi onoga sto si mi obrisala a sto bi verovatno poljuljalo sujetu mnogih lekara na ovom forumu.

Ne treba ocekivati od mene ko stomatologa da znam da tretiram kardiak arest kao specijalista urgentne medicine i anesteziologije u jedinici intenzivne nege ali se svakako ocekuje da imam neke osnove u znanju reanimacije i da znam kako da pruzim osnovnu pomoc i da treba da pozovem hitnu pomoc. Zar ne? Dakle neke osnove.

Isto tako niko ne ocekuje od lekara opste prakse da zna da prepozna melanom, ali se ocekuje da zna da svaka promena na tkivu gde je nekad bio mladez koji je otstranjem moze biti potencialno melanom , da je melanom veoma agresivan tumor i da takvog pacijenta treba sto pre poslati kod odgovarajuceg specijaliste.

Pa za tvoju informaciju da bi se obavio pregled mladeza,tj dermatoskopija povreda tog mladeza mora da bude skroz sanirana.Ni jedan dermatolog ne moze ispod kraste da vidi sta se desava i da jos jedna informacija to nije urgentno stanje u dermatologiji,ako promena u smislu melanoma postoji resice se.
Izvini ali do pre par godina niko nije toliko obracao paznju na svoje mladeze,sada se odjednom dize frka...
Za sve postoji vreme tako i za melanom,neki ljudi su godinama ziveli sa njim na svom telu i doziveli duboku starost.Zato smatram da vredjanje bilo kod lekara bio on lekar opste prakse ili neke druge specijalnosti je suvisno,sve ima svoje zasto,samo se treba malo informisati a ne odmah ici kamenjem na nekoga.
 
Alo ljudi,nemojte se svadjati.
Mislim iskreno da je posao lekara opshte prakse NAJTEZHI jer im dolaze kojekakvi ludaci i stvarno treba biti psihichki stabilan da bi ostao ravnodushan pred svim tim sluchajevima. Moja sestra je lekar opshte prakse i svaki dan joj je ringishpil na poslu,jedva cheka dan da dobije pravo na specijalizaciju.
 

Back
Top