Izduživanje lobanje

VoSlavu

Ističe se
Poruka
2.786
Nije baš natprirodno jer je se taj efekat dobija tako što se deci u prvih par meseci života pažljivo steže lobanja.
No pitanje je "zašto ?" i to je relativna misterija ...
neki kažu iz estetskih razloga, kao to je bio simbol lepote
neki kažu da su ti ljudi imali veće psihičke sposobnosti

ono što je meni zanimljivo jeste da se to dešavalo širom sveta:

Najpoznatije su iz mezoamerike, Peru uglavnom :
f_jpim_141344c.jpg
f_op2lkb5vpkom_621b7bb.jpg
f_l248dtjsy2xm_db5eaac.jpg


Egipat:
f_fpnfm_6577d0e.jpg
f_fadm_b226e1b.jpg


Sibir, Rusija:

Afričko pleme Mangbetu u kome se običaj dugo održao
zag175coiffureG.jpg
f_bcj0m_d760635.jpg
 
Pa i neki drugi lepotni ideali su jako siroko rasprostranjeni...
I ja sam imala jedan jako dobar tekst bas o tome i zato sam se obradovala kada sam videla temu(pomislih,aha,da budem pametna),ali sam tekst izgubila :S,pre nego sto sam ga zapamtila :S
 
Statusni simbol,

sto je lobanja izduzenija ( samim tim i upotrebljavano je vise alki) osoba je bila vaznija u plemenu.
Isti slucaj kao i ono pleme sa dugackim vratovima,
devojke iz bogatih kuca su imale najvise alki i samim tim najduzi vrat, po tome se u njihovom drustvu znalo ko je ko i ko gde pripada.

pa to je do skoro bilo i kod nas ...znas ono air max.micubaja pajero i kajla i odma se zna ko je i gde pripada:hahaha:

ovo sam pokupio sa diskaveri ili histori ili tako nesto
 
Statusni simbol,

sto je lobanja izduzenija ( samim tim i upotrebljavano je vise alki) osoba je bila vaznija u plemenu.
Isti slucaj kao i ono pleme sa dugackim vratovima,
devojke iz bogatih kuca su imale najvise alki i samim tim najduzi vrat, po tome se u njihovom drustvu znalo ko je ko i ko gde pripada.

Možda, ali izduživanje lobanje se vrši samo u prvim mesecima života , i kasnije je nemoguće jer lobanja potpuno okoštava .
Tako da nema postepenog povećavanja kao kod dodavanja prstenova na vratu ili povećavanja pločica u usnama ili ušima.


I naravno ostaje pitanje kako to da se na toliko različitih delova sveta praktikuje isti statusni simbol ?
 
Možda, ali izduživanje lobanje se vrši samo u prvim mesecima života , i kasnije je nemoguće jer lobanja potpuno okoštava .
Tako da nema postepenog povećavanja kao kod dodavanja prstenova na vratu ili povećavanja pločica u usnama ili ušima.


I naravno ostaje pitanje kako to da se na toliko različitih delova sveta praktikuje isti statusni simbol ?

da, pitanje je i kako znaju za tehniku izduzivanja glava.
ipak je to mnogo osetljivo pogotovo kada su deca mala

malo mi nelogicno zvuci da su u pocetku radili experimente:think:
mada sto da ne.
 
Sa ciljem da mimikrijski oponashaju neshto?
Da izazovu stahoposhtovanje ,nedodirljivost?
Alhemija kaze mozda stan za homunculus-a
760px-Cartesian_Theater.jpg

Buudalo, iskoristio sam ovu tvoju sliku da pojasnim Kantovo ucenje o "Sinteticnom jedinstvu apercepcije". Znanje koje su, ako ne asptraktno, stari narodi koji su izduzivali ove lobanje mozda imali u intuiciji.
Drevni narodi su bili mnogo blize sustinskim znanjima zivota nego danasnji covek potonuo u mrak materijalizma i pozitivizma. Zato kada projektujete na iste sustinu zivota vecine vas ili polno zadovoljenje i razmnozavanje, pa iz toga izvlacite da su se ti narodi ovim ulepsavali , pre ce biti da gresite i da su se ovim ti narodi bavili stvarima koje smo mi zapadni ljudi dobili tek uz pomoc vrhnunske uzvisene filozofije.

Koga zanima to neka pogleda ovaj moj novi blog:

Kant- Sinteticno jedinstvo apercepecije
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=11470
 
znam jednu likusu sa ogromnim celom,koja prosipa bajke kako je celo posledica pada iz kreveca kad je bila mala(naravno,cela clanova njene porodice pricaju drugu pricu:mrgreen:).....
i eto........nzm sto sam ovo napisala.mozda su se oni ritali iz kreveca,nzm......:prstic:
 
Statusni simbol,

sto je lobanja izduzenija ( samim tim i upotrebljavano je vise alki) osoba je bila vaznija u plemenu.
Isti slucaj kao i ono pleme sa dugackim vratovima,
devojke iz bogatih kuca su imale najvise alki i samim tim najduzi vrat, po tome se u njihovom drustvu znalo ko je ko i ko gde pripada.

pa to je do skoro bilo i kod nas ...znas ono air max.micubaja pajero i kajla i odma se zna ko je i gde pripada:hahaha:

ovo sam pokupio sa diskaveri ili histori ili tako nesto

Ako je neko hteo da bude glavni baja u selu a i shire...onda mu je isplativije da produzava nesto drugo...inace biti glavatiji, pametniji od drugih, nosi veliki rizik po vlasnika...
 
Viđu vamo,sokolići,pradon,jastrebići moji...
Možemo mi a velju da su,nuto de! ovi iz Afriku ruužni...
Ali može bit' i da su oni povećali sokoćalo u glavu.
Pa da priiičaju sa oni van Zemlju što deveraju...
Oca im očinjeg,samo bi nešto raadili !!!
:hahaha:
Ozbiljno,sama veličina mozga ne znači puno ovdje...
Ako je ovo rađeno da se poveća mozak.
Ima i kit mozak,i to veličine prosječnog čovjeka.
Pa ne vozi avione.
Ali možda komunicira svojom frekvencijom sa drugijem bićima.
Uh,bre,ima materijala za drndanje po glavi kad mi je dosadno.
Srećom,pa mine sve rjeđe dosadno.
:mrgreen:
:cool:
 

Back
Top