Književnost i filmovi

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Opet nesrećno izabran naslov :), trebalo bi da ukažemo na ovoj temi na paralele knjiga i filmova urađenih po njima...

Zatim, mogu i sami filmovi između sebe da se uporede...

Da preporučimo jedni drugima...

Da polemišemo u kojoj su meri uticali filmovi na popularizaciju nekog književnog dela, kvalitet glume, scenarija...

A nisam sigurna šta mislite da ovde razgovaramo i u pozorišnim predstavama, ili da za to otvorimo posebnu temu... (Za ovo čekam vaše komentare i konsultacije... Hvala, dragi moji.... ;))
 
Nema potrebe da se otvara posebna tema i za pozorisne komade...moze sve ovde.


Elem; oduvek sam smatrala da film ne moze ni izbliza da opise i prikaze bilo koje knjizevno delo i to je tacno.

Jedino je (mozda) film "Sunce se ponovo radja" bolji od knjige, ali i to je pitanje.

"Taras buljba" je takodje odlican film, ali nije ni "za primaknuti" knjizi...ipak, dobar je.

"Kraljica Margo" takodje - iako nagradjen "Zlatnom palmom", veoma je mracan i nerazumljiv, dok je istoimeno delo vrlo interesantno, jasno i lako se cita.

Ipak, konstantno najveca razocarenja od filmova su filmovi po romanima ruskih klasika - narocito "Zlocin i kazna" jer te dubine ljudske duse (i psihe) jednostavno je nemoguce prikazati na ekranu.

Jedino je donekle "Ana Karenjina", ali ona najstarija verzija, sa Gretom Garbo u glavnoj ulozi, donekle dobro snimljena, mada, ponavljam, najvrednije iz knjige je propusteno - kako jedan knez sebe pronalazi u radu i plemenitoj ideji da zemlju treba dati seljacima.

I sto je najvaznije, cak vise ne znam ima li u svetu glumaca (glumica) koje bi danas dobro odigrale lik Ane Karenjine, i mnoge druge likove iz klasicnih dela.
 
Poslednja izmena:
Ekranizacija knjiga - kakvo je to bezdušno skrnavljenje književnosti !!!!


Na neki način - da, veliko da.

S druge strane, to je način da se pokuša vizuelnim putem neka zamisao, doživljaj teksta da materijalizuje... Da se tim putem približi i nekim drugim slojevima stanovništva i, najzad, tako i kinematografija dobija na kvalitetu, tako se umetnosti dodiruju i prepleću, a svaka ostaje neizrečena i posebna za sebe.
Književnost možda najposebnija među njima...
 
"Трећи човек" је, на пример, филм бољи од књиге, али заправо је то врло условно, пошто и није било правог предлошка, него практично приповетка-синопсис.

Такође, "Смрт у Венецији" је, по мом мишљењу, бољи филм него литерарни предложак. Или, "Мајстор и Маргарита", или "Убиство с предумишљајем".

Има тога још, али тренутно не могу да се сетим. :)
 
Bilo je već nekih sličnih tema prije nekoliko godina na ovom podforumu, pa mogu samo da ponovim više-manje ono što sam tamo rekao: filmove i knjige ne možemo porediti.
I ako je film rađen po knjizi, i ako se autor filma doslovno pridržava knjige, opet su to dva različita medija koji ne mogu da se porede. Mogu da imaju istu priču, ali sve ono što umjetnost razlikuje od pukog bilježenja podataka je različito. Izražajna sredstva filma različita su od književnih: režija, gluma, montaža, filmska muzika... ako se poneko od njih na neki način i koristi u književnosti tu znači nešto sasvim drugo. Naravno, knjiga uvijek može biti sjajna inspiracija za film, ali odlični filmovi mogu se snimiti i po ni po čemu posebnim knjigama, a i suprotno je sasvim moguće, naravno.
Posebna priča su pisci kao scenaristi. Koliko znam, niko se nije posebno proslavio kao scenarista, neka me neko ispravi ako sam nekoga zaboravio. Znam da je Nabokov radio scenario za Kjubrikovu Lolitu, znam da je Fokner pisao scenario za nekoliko holivudskih filmova, onako, mrtav pijan, pokušavajući da zaradi za svoju rastrošnu ženu, mislim da je sličan slučaj bio i kod Skota Ficdžeralda... Uglavnom, ni jedan veliki pisac nije se proslavio kao scenarista. Mislim da je Markez rekao kako su on i Fuentes, valjda, jedno vrijeme pisali scenarija za meksičke filmove. Kaže "Nije nam išlo, po dva sata smo razmišljali da li da neka vrata budu crvena ili zelena, a ta vrata se u filmu ne vide ni pola sekunde".
Toliko za sad o tome. Inače, najzad jedna zanimljiva i inspirativna tema.
 
Poslednja izmena:
Moj vjerovatno najomiljeniji film, "Apokalipsa sada" Frensisa Forda Kopole, zasniva se na elementima "Srca tame" Džozefa Konrada, i nešto manje na nekim drugim knjigama. Međutim, besmisleno bi bilo reći da li je bolji film ili knjiga, jer film nije vizuelna knjiga.
Knjiga je redatelju inspiracija koliko to može biti i bilo koje drugo iskustvo.
Ako dok gledamo film, ne možemo da se "odlijepimo" od knjige, ako ne možemo da je zaboravimo i da jednostavno gledamo film, onda to sigurno znači da se radi o lošem filmu, o nevještom reditelju koji pokušava tuđe ideje iskoristiti tamo gdje se ne mogu primijeniti.
 
...Za kim zvona zvone ( ne znas sta je bolje )
...Istocno od raja....
...Orkanski visovi ( stara verzija )
...Drajzerova " Americka tragedija "
...Paklena pomorandja
...i na kraju se opet vracam na Hemingveja Starac i more.
 
Ma, možemo mi sad da pričamo da li je, šta ja znam, bolja knjiga "Starac i more" ili film "Starac i more", ali nekako ne vidim smisao. Ako mi se sviđa knjiga, sviđa mi se zbog Hemovog pisanja, ako mi se sviđa film, sviđa mi se valjda zbog glume Spensera Trejsija, režije itd (iako mi se ne sviđa)... Iako je knjiga bila predložak za filmski scenario, ja ne mogu da ih poredim.
 
Poslednja izmena:
Po meni, mnogo interesantnija stvar su filmovi koji, na neki način predstavljaju omaž nekom piscu ili djelu, bez nužne sličnosti fabule sa filmskom pričom.
Ima tako Džarmušev film Dead Man kroz koji se sve vrijeme provlače stihova Vilijama Blejka, a i jedan od likova se tako zove. Sve je jako dobro uklopljeno u psihodeličnu atmosferu filma. Preporučujem, i Džarmušev film i poeziju Vilijama Blejka, naravno.
Ili ona cameo uloga Vilijama Barouza u "Dragstor kauboju" sa mojim omiljenim glumcem Metom Dilonom...
Ako se neko sjeti još nekog takvog pojavljivanja pisaca na filmu, ili filma koji je omaž knjizi ili piscu, neka napiše. Možemo i o tome razgovarati.
 
"Трећи човек" је, на пример, филм бољи од књиге, али заправо је то врло условно, пошто и није било правог предлошка, него практично приповетка-синопсис.

Такође, "Смрт у Венецији" је, по мом мишљењу, бољи филм него литерарни предложак. Или, "Мајстор и Маргарита", или "Убиство с предумишљајем".

Има тога још, али тренутно не могу да се сетим. :)
Mozete li pojasniti o kojoj ekranizaciji dela "Majstor i Margarita" govorite?
 
Ime ruze - i knjiga i film su odlicni.
Ja kad citam neku knjigu sve lepo zamislim (ambijent, ljude), i posle kad vidim film smeta mi da je sve drugacije, pola izostavljeno ili cak promenjeno.
U ovom filmu nista mi nije smetalo, sve se nekako lepo uklopilo u moju zamisljenu sliku.
 
Оној Александра Петровића. :) У ствари, за њу би тачније било рећи "по мотивима...".

Moj otac mi skoro doneo naše filmove urađene po knjizi.

A rekoh na temi o ''Majstoru i Margariti'' da ima i ruska serija, ali čini mi se, a i oni što su je pratili, kažu da je mnogo slabioja od našeg filma, koji je, ne znam zašto, mnogima nepoznat...

Milsim da je odlično i u školama, a i na fakultetima, raditi paralele nakon pročitanih knjiga sa filmovima ili predstavama...

Što se tiče ''Derviša i smrti'', to delo je nemoguće prikazati, s obzirom na njegovu univerzalnu dimenziju, na mnogodimenzionalnost...
Ali je ono, kako je urađeno, iako mnogo, mnoooogooo skraćeno i osiromašeno, ipak dobro, pre svega mi se dopala gluma Nurudinove uloge i dočarana atmosfera tog vremena...

A da li je neko gledao predstavu? Davala se (ili se daje) u Beogradu?

U NIšu je gostovala predstava ''Tvrđava'', ali bilo je veoma teško (što je i razumljivo) pratiti je, ako neko nije knjigu pročitao, jer je režiser predstave išao na varijantu brzog smenjivanja scena, mozaik nagoveštaja, eto, tako sam je doživela... Scenografija i kostimografija modernizovane - dakle, nema scenografije, ona je prazna soba, samo nekakve velike kutije koje se pomeraju - dopalo mi se, imalo je neku svoju simboliku i dah avangardnog, kao i pojedini detalji u kostimografiji - npr, momci koji se javljaju kao pratioci političarima s vrha su obučeni u crno, sa tamnim naočarima - jedna savremena slika.

Gledao li je neko ''Fausta''?
 
dervis se daje u narodnom a gostuje i po Srbiji svuda. mislim da je sad bila u npr. Leskovcu. to je odlicna predstava. dosta klasicna u postavci ali u narocito dobra u glumackom smislu. sta je svaki ali svaki glumac u toj predstavi uradio, to treba da vidite. vremenska perspektiva je malo pomerena. egon je sad na vrhuncu stvarno, treba ga gledati svakako.
film dervis je po mom sudu grozan. patetican i nekako pretenciozan.
Tvrdjava je piece of shit i to je odgovornost reditelja i njegovih ingenioznih postavki, ma mislim!
 

Back
Top