Мрзе мешовите браkове, јер у њима виде братство и јединство

СУНЦЕ

Primećen član
Banovan
Poruka
555
http://www.e-novine.com/drustvo/32015-Mrze-mjeovite-brakove-jer-njima-vide-bratstvo-jedinstvo.html

Zabranjene veze
Mrze mješovite brakove jer u njima vide bratstvo i jedinstvo


thumbnail.php


Mostar je u Jugoslaviji bio poznat po velikom broju mješovitih brakova, jednako kao i Vukovar. Jugoslavenski melting pot koji se desetljećima gradio u Mostaru i Vukovaru brutalno je uništen ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Danas su ti gradovi bejruti Balkana * "Mi koji živimo u mješovitim obiteljima možemo samo u sredinu, a u sredini je rijeka'', kaže Nino, gorko se smijući metafori koja bi značila da bi rijeka oprala grad od onih koji smetaju čistoj nacionalnoj podjeli između Bošnjaka i Hrvata

Mostar je u Jugoslaviji bio poznat po velikom broju mješovitih brakova, jednako kao i Vukovar. Jugoslavenski melting pot koji se desetljećima gradio u Mostaru i Vukovaru brutalno je uništen ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Danas su ti gradovi bejruti Balkana * "Mi koji živimo u mješovitim obiteljima možemo samo u sredinu, a u sredini je rijeka'', kaže Nino, gorko se smijući metafori koja bi značila da bi rijeka oprala grad od onih koji smetaju čistoj nacionalnoj podjeli između Bošnjaka i Hrvata

Mostarski klub Abrašević izgleda kao bilo koje alternativno okupljalište mladih u Europi - opuštena atmosfera, cool glazba i jeftino pivo. A ipak, u Abrašević ulazite kao u obilježeni prostor, gotovo kao da idete na sastanak neke omražene sekte pa treba dobro promotriti je li vas tko vidio prije nego što šmugnete unutra.

Posjetitelj neupućen u mostarske prilike rekao bi vam da se klub nalazi u centru grada i da se tamo može naletjeti na dobar koncert te upoznati koga zanimljivoga, a domaći ljudi da je Abrašević na granici između muslimanskog i hrvatskog dijela grada, da tamo izlaze djeca iz mješovitih brakova i općenito sumnjivi tipovi koji žele oživjeti ''bratstvo i jedinstvo''.

"Jedino zajedničko Hrvatima i Muslimanima jest da mrze miješane brakove, jer ih i jedni i drugi smatraju izdajnicima. Nisu izabrali stranu, a sve i svi vas u ovom gradu tjeraju da se opredijelite'', kaže Nino Zelenika, 25-godišnji Mostarac, kojemu je otac Hrvat, a majka Bošnjakinja.

Kada je 1992. počeo rat u Bosni i Hercegovini, Nino je imao osam godina, zanimale su ga Ninja kornjače i nije imao pojma tko je koje nacionalnosti. No, ubrzo ga je život naučio da je nacionalnost u Mostaru postala prva stvar na koju se gleda i da se ne treba miješati s drugom etničkom skupinom. Naročito ako se radi o Hrvatima i Bošnjacima.

Rat je multinacionalnu urbanu cjelinu Mostara podijelio na dva nacionalno gotovo isključiva grada - muslimanski istočni dio i zapadni hrvatski - omeđena jasnom iako nevidljivom granicom paralelnom s rijekom Neretvom.

"Mi koji živimo u mješovitim obiteljima možemo samo u sredinu, a u sredini je rijeka'', kaže Nino, gorko se smijući metafori koja bi značila da bi rijeka oprala grad od onih koji smetaju čistoj nacionalnoj podjeli između Bošnjaka i Hrvata.

Mostar je u Jugoslaviji bio poznat po velikom broju mješovitih brakova, jednako kao i Vukovar. Jugoslavenski melting pot koji se desetljećima gradio u Mostaru i Vukovaru brutalno je uništen ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Danas su ti gradovi bejruti Balkana.

LAŽ O STOLJETNOJ MRŽNJI: ''Ljudi koji danas sklapaju mješovite brakove u gradovima kao što su Vukovar i Mostar su heroji. To su ljudi koji su visoko samosvjesni, uspjeli su izgraditi jak osobni identitet unatoč pritisku kolektivnog identiteta i zaista umiju voljeti. Ali, takvih je jako malo'', kaže Ljiljana Gehrecke iz Europskog doma, koja godinama radi na međuetničkom pomirenju u Vukovaru.

''Jedna od stvari koje čovjek shvati kada se nađe ovdje jesu strah i mržnja koje su puštene s uzice i u potpunosti zastrašujuće'', rekao je britanski ministar vanjskih poslova Douglas Hurd u vrijeme dok je u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini buktio prvi rat u Europi nakon Drugoga svjetskoga rata.

Tezu o stoljetnoj etničkoj mržnji u Vukovaru i Mostaru demantiraju već i statistički podaci: sociološko istraživanje iz 1990. pokazuje da su Bosna i Hercegovina i potom Hrvatska bile jugoslavenske republike najtolerantnije prema različitim nacionalnostima. Na veću toleranciju znatno utječu mješoviti brakovi, društvena participacija i urbanost, zaključili su sociolozi. Sve su to bile karakteristike predratnih Vukovara i Mostara.

files.php


PORAZNA STATISTIKA: U Vukovaru su živjele 23 etničke skupine, bilo je 34 posto mješovitih brakova, 97 posto Srba imalo je bliske prijatelje među Hrvatima, a 84 posto Hrvata među Srbima. U Mostaru je živjelo dvadesetak različitih etničkih skupina, zajednički se slavio muslimanski Bajram, katolički Božić i pravoslavni Uskrs, a grad su predstavnici Roma proglasili najtolerantnijim u bivšoj Jugoslaviji.
"Etnička netrpeljivost nije prethodnica rata, već njegova posljedica'', kaže bez oklijevanja psihologinja Dinka Čorkalo Biruški sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta, koja se godinama bavi istraživanjem procesa socijalne rekonstrukcije zajednica pogođenih ratom, posebno u Vukovaru. Profesionalno iskustvo pokazalo joj je da su međuetnička prijateljstva u Vukovaru bila veoma česta i intenzivna, da su se nastavljala generacijama i prerastala u rodbinske veze.

Što su ljudi više integrirani, više je nasilja potrebno za njihovo odvajanje, objašnjava američki antropolog Robert Hayden na predavanju ''War and Peace in Bosnia", održanom na Sveučilištu u Missouriju. Vukovar i Mostar tragično potvrđuju tu tezu: tisuće mrtvih, deseci tisuća raseljenih, stotine do danas nestalih.

Prema popisu stanovništva iz 1991., od ukupnog broja brakova u Mostaru mješovitih je bilo 10 posto. Godine 2000., pet godina nakon završetka rata između Hrvata i Bošnjaka, u Mostaru je ukupno sklopljeno 176 brakova. Među njima nema ni jednog jedinog bošnjačko-hrvatskog para. Radi se o gradu koji je te 2000. imao 104.764 stanovnika, 48 posto Hrvata, 47 posto Muslimana i 3 posto Srba, a takav je omjer zadržao do danas. Iako bi po omjeru stanovnika bile jednake šanse da vam bračni partner bude Bošnjak ili Hrvat, te se godine ''da, uzimam'' izgovaralo unutar iste etničke skupine. Samo su tri para bila druge nacionalnosti, ostala 173 su ili isključivo Bošnjaci ili isključivo Hrvati.

S godinama je ipak zabilježen skroman rast pa je tako 2004. godine sklopljeno 0,7 posto brakova između Bošnjaka i Hrvata, a 2008. godine 1,6 posto.
:rtfm:
SVATOVI U PRATNJI UN-A:
LJUDI S POPISA:
SEGREGACIJA U ŠKOLAMA:
HRABRI ILI LUDI:
NACIONALNI DJEČJI VRTIĆI:
Наведене текстове можете пронаћи на истом линку.
 
Što su ljudi više integrirani, više je nasilja potrebno za njihovo odvajanje, objašnjava američki antropolog Robert Hayden na predavanju ''War and Peace in Bosnia", održanom na Sveučilištu u Missouriju. Vukovar i Mostar tragično potvrđuju tu tezu: tisuće mrtvih, deseci tisuća raseljenih, stotine do danas nestalih.

ziva istina

ipak ne treba zaboraviti da je eu dala zeleno svetlo za razbijanje jugoslavije, kroz tzv badenterovu komisiju, uprkos vazevem sporazumu o evropskoj bezbednosti i saradnji, kjoji je garantovao nepovredivost drzavnih granica u evropi, prisutni su bili i usa i kanada i rusija, a da su stanovnici juge platili kravavi ceh
 
Skalapanje iskljucivo jednonacionalnih brakova je JEDAN ZNACAJAN OBLIK TESKOG PRIMITIVIZMA, isto kao sto su i sovinizam, antisemitizam ili rasizam.

U globalnom i GENETSKOM JE INTERESU da se sklapaju mesoviti brakovi jer iz njih se radjaju redovno jedinke koje su u nekim vidovima superiornije u odnosu na jednonacionalne brakove. (U genetici poznato kao hibridna snaga ili heterozis).

Genetska reprodukcija u zatvorenim etnickim grupama neminovno vrlo brzo dovodi do degenerizacije jedinki i propadanja cele grupe.
 
Skalapanje iskljucivo jednonacionalnih brakova je JEDAN ZNACAJAN OBLIK TESKOG PRIMITIVIZMA, isto kao sto su i sovinizam, antisemitizam ili rasizam.

U globalnom i GENETSKOM JE INTERESU da se sklapaju mesoviti brakovi jer iz njih se radjaju redovno jedinke koje su u nekim vidovima superiornije u odnosu na jednonacionalne brakove. (U genetici poznato kao hibridna snaga ili heterozis).

Genetska reprodukcija u zatvorenim etnickim grupama neminovno vrlo brzo dovodi do degenerizacije jedinki i propadanja cele grupe.

nemas predstave o cemu pricas.

samo jedna stvar koja pobija sve sto si rekao - deca.
u tim mesovitim brakovima, dvojezicnim, dvoverskim deca najvise pate.
kao sto znas, 40% brakova propada, sta se desi kasnije sa decom je kriminal u reziji drzave i samog "mesovitog para".

raspitaj se malo
 
nista sad

jer deca iz tih brakova makar znaju koji im je grupni identitet, i nisu izgubljeni kao ovaj cemerni Nino koji se sprema da skoci u Neretvu jer nigde nije pristao

sklapati brak sa zenama iz naroda sa kojima imamo uzasno teske, nerasciscene i neprijateljske odnose u proslosti, sadasnjosti i vrlo verovatno i buducnosti, ne misleci kako ce im se familija rascepati i gde ce im deca pripasti i biti prihvacena kad bude stani pani... to moze samo apsolutno nenormalan covek

0 simpatija.
 
nista sad

jer deca iz tih brakova makar znaju koji im je grupni identitet, i nisu izgubljeni kao ovaj cemerni Nino koji se sprema da skoci u Neretvu jer nigde nije pristao

sklapati brak sa zenama iz naroda sa kojima imamo uzasno teske, nerasciscene i neprijateljske odnose u proslosti, sadasnjosti i vrlo verovatno i buducnosti, ne misleci kako ce im se familija rascepati i gde ce im deca pripasti i biti prihvacena kad bude stani pani... to moze samo apsolutno nenormalan covek

0 simpatija.

itekako.

ima puno prica o toj deci i tim brakovima, ali mi je jedna ostala u svesti po grozoti.

hrvat i srpkinja, imali musko dete i kad je rat poceo, klinac se napalio na ustasluk, poceo svoju majku da naziva srpskom kurvom, da je sikanira kad god stigne.
hrvat cutao, cutao i jednom kad su rucali zajedno, mali ponovi svoju bahanaliju o srpskim kurvama i kako bi njegova majka trebala da rucava u stali a ne za stolom, otac, hrvat izvadi pistolj i ubije ga na mestu.

rodjenog sina.

mislim, ja nikom ne sudim ovde, nikom od clanova porodice samo pricam o tragediji koja je direktna posledica mesovitog braka.

a tim pricama nikad kraja, ima ih sijaset
 
nista sad

jer deca iz tih brakova makar znaju koji im je grupni identitet, i nisu izgubljeni kao ovaj cemerni Nino koji se sprema da skoci u Neretvu jer nigde nije pristao

sklapati brak sa zenama iz naroda sa kojima imamo uzasno teske, nerasciscene i neprijateljske odnose u proslosti, sadasnjosti i vrlo verovatno i buducnosti, ne misleci kako ce im se familija rascepati i gde ce im deca pripasti i biti prihvacena kad bude stani pani... to moze samo apsolutno nenormalan covek

0 simpatija.

moje misljenje

ovo je jedan turoban, mracan, defetisticki post. namerno necu da kazem rasisticki, jer srbi nisu rasisti

ali ako.

valjda se u gb sklapaju samo cisto srpsko-cenytralnosumadijski brakovi, deca sve visoka plava, plavih ociju. + da paze sa kim pricaju i sa kim se druze, da ih druge nacije ne zahebu momentalno, i da peru ruke vise puta dnevno
 
Jos si dobro prosao

Jer bih te u cetiri oka ispickarao da bi se pusio

ne sumnjam ja u to, cak verujem, jer se taj stil uklapa sa onim sto pises.

ali to nisu argumenti

2picolo

mene brine prvo ova toretska razrada teme, pa da posle ne predju na prakticnu, ali gde?

u vojvodini tesko, u bgdu tesko, dakle od topole pa do ravne gore.
ukratko mislim da je to siguran put da se i ova srbija rashebe do koske , na sastavne elemente i jos vise.

samo se nadam da su ovo usamljena gledista, i da oni koji nose odgovornost vladanja drustvom znaju bolje od ovoga.
 
Па добро, ок, али су Бразилци кул, мислим... :super:

Brazilci su gotivci koliko mi to odavde vidimo, ali im je drustvo podeljeno, crnci su uvek najbedniji, belci najbogatiji... sigurno ih je bar pola crnaca, a ne verujem da je i jedan bilo kakav baja na vlasti

Imao sam druga koji je tamo odrastao sa roditeljima, i pricao mi je da stvarno nema mnogo neke netrpeljivosti medju rasama, ne kao u Americi - ali da se opet svi cvrsto drze svoga, i da je i dalje maltene nezamislivo da se crnkinja uda za belca

A pritom su svi iste kulture i jezika, samo im je boja koze razlicita

Nije to lako, nikad i nigde
 
Brazilci su gotivci koliko mi to odavde vidimo, ali im je drustvo podeljeno, crnci su uvek najbedniji, belci najbogatiji... sigurno ih je bar pola crnaca, a ne verujem da je i jedan bilo kakav baja na vlasti

Imao sam druga koji je tamo odrastao sa roditeljima, i pricao mi je da stvarno nema mnogo neke netrpeljivosti medju rasama, ne kao u Americi - ali da se opet svi cvrsto drze svoga, i da je i dalje maltene nezamislivo da se crnkinja uda za belca

A pritom su svi iste kulture i jezika, samo im je boja koze razlicita

Nije to lako, nikad i nigde

Истина. Мада шта знам, ја на то не бих гледао као на не знам ни ја шта...
 
Nista, mozes da skaces za Ninom u 'ladnu Neretvu

Jedan drugog da tesite

neretva jeste hladna, jednom sam, leti, kod pocitelja, usao do pola neretve( voda do kolena) i morao sam da legnem da bih se rashladio, a onda su mi zubi cvokotali

a u gde ces ti da skaces? ja sednem u auto i tamo sam popodne
 
2picolo

mene brine prvo ova toretska razrada teme, pa da posle ne predju na prakticnu, ali gde?

u vojvodini tesko, u bgdu tesko, dakle od topole pa do ravne gore.
ukratko mislim da je to siguran put da se i ova srbija rashebe do koske , na sastavne elemente i jos vise.

samo se nadam da su ovo usamljena gledista, i da oni koji nose odgovornost vladanja drustvom znaju bolje od ovoga.


Nema potrebe da te brine, ovde i nema puno Hrvata ili tako nekih...uostalom i sama tema se ne odnosi na Srbiju.
 

Back
Top