donacija organa

greba

Buduća legenda
Poruka
27.947
`srbija se nalazi na začelju evropskih zemalja kada je u pitanju transplantacija i doniranje organa, pokazuju zvanični podaci.

iako srbija ima obrazovane stručnjake i savremenu opremu, problem je u nedovoljnom broju davalaca organa i zakonskoj regulativi.
pored transplantacije bubrega, u srbiji se presađuje jos samo kostna srž i sporadično jetra. organi se uglavnom uzimaju od živih davalaca, a vrlo retko sa osoba koje su doživele moždanu smrt, jer se tome protive njihove porodice.mnogi pacijenti se, zbog nemogućnosti da ovde pronađu donora, odlučuju da novi organ kupe čak na dalekom istoku, po ceni od 30.000 evra.
............. `

da li bi vi donirali svoje organe,ili ste vec?
kakvo je vase misljenje o donatorstvu.zavestanju organa u srbiji?
 
Mog druga otpisali, bio na aparatima mesec dana posle moždanog udara i ladno se probudio 30-tog dana. Lekari ostali u čudu. Ima manjih problema sa levom rukom ali kažu da i to može da se sanira vežbom i vremenom.

E sad, ne znam, da su ga skinuli ranije sa aparata da li bi profunkcionisao ili uvenuo.
A dok je bio u komi pitali porodicu za organe.

Iz te perspektive mi se stvara odbojnost prema donaciji organa, a ono kad si milion posto siguran da je neko mrtav, posle saobraćajki i slično, tu ok.
 
A je l`ovo samo za Beogradjane pitanje ili mogu i drugi?
što,da nećeš možda da daš predlog da je premeste,pošto nije samo za beograđane.
uzgred muka mi je od tog podvlačenja 'beograđani',mislim da to nigde nema i da ste iskompleksirani...ali to je već ona druga tema.

@tema-mislim da je krajnje humano zavestati organe,i tako mozda nekada nekome produziti zivot...ali
ja sam nesto sumnjicava u savest lekara,plasim se da su korumpirani...sta ako neko moze da ostane u zivotu,a oni tvrde drugacije...:confused:
 
@tema-mislim da je krajnje humano zavestati organe,i tako mozda nekada nekome produziti zivot...ali
ja sam nesto sumnjicava u savest lekara,plasim se da su korumpirani...sta ako neko moze da ostane u zivotu,a oni tvrde drugacije...:confused:

Slažem se potpuno da je humano. Pre par godina kad sam išao na remont, rekao sam ženi i decama da ako riknem na astalu, daju sve što može da se iskoristi ...
Pošto imam malo iskustva sa doktorima (nedo Bog nikome) mislim da nisu baš toliko za nepoverenje, naročito ovi što rade nožem ...
 
`srbija se nalazi na začelju evropskih zemalja kada je u pitanju transplantacija i doniranje organa, pokazuju zvanični podaci.

iako srbija ima obrazovane stručnjake i savremenu opremu, problem je u nedovoljnom broju davalaca organa i zakonskoj regulativi.
pored transplantacije bubrega, u srbiji se presađuje jos samo kostna srž i sporadično jetra. organi se uglavnom uzimaju od živih davalaca, a vrlo retko sa osoba koje su doživele moždanu smrt, jer se tome protive njihove porodice.mnogi pacijenti se, zbog nemogućnosti da ovde pronađu donora, odlučuju da novi organ kupe čak na dalekom istoku, po ceni od 30.000 evra.
............. `

da li bi vi donirali svoje organe,ili ste vec?
kakvo je vase misljenje o donatorstvu.zavestanju organa u srbiji?


Kada se opruzis, organi ti definitivno ne trebaju, tako da sam apsolutno za..mada je kod nas problem i naci davaoca krvi, o necem `krupnijem` da i ne govorimo.
 
što,da nećeš možda da daš predlog da je premeste,pošto nije samo za beograđane.
uzgred muka mi je od tog podvlačenja 'beograđani',mislim da to nigde nema i da ste iskompleksirani...ali to je već ona druga tema.

@tema-mislim da je krajnje humano zavestati organe,i tako mozda nekada nekome produziti zivot...ali
ja sam nesto sumnjicava u savest lekara,plasim se da su korumpirani...sta ako neko moze da ostane u zivotu,a oni tvrde drugacije...:confused:

Lepo sam pitao, nije potrebno tumacenje mojih pitanja. Ako ti smeta, imas ignore i mirna Backa. Uzgred i meni je vise muka od svih koji ne mogu da se otkace Beograda i Beogradjana a vole da pljuju...skroz se iskvase...nasli se da lece necije komplekse....

@tema
kada sam zavestao organe, nisam ni sekunda pomislio da bi neki lekar mogao da iskoristi taj podatak u slucaju da mu zatreba neko plucno krilo ili slicno. Cinjenica je da je nauka stigla do toga da je moguce presaditi ljudske organe i da to spasava neciji zivot. Teorije zavere su moguce ali ... zivot je smrtonosna bolest pa nemam te brige oko toga da li je bitno da li sam ziveo 40 ili 60 ili 80 godina. Neka se brinu oni koji se plase da ce im izmaci godina ili dve zivota duze pod sumnjivim zdravstvenim okolnostima (paralliza, tumori u odmaklim fazama i sl.).
Evo jednog pitanja.
Znas da imas tumor i da ce smrt dolaziti polako i bolno. Ponuda: radi preuzimanja zdravih organa sud dozvoljava eutanaziju. Sta ces odluciti?
 
Evo jednog pitanja.
Znas da imas tumor i da ce smrt dolaziti polako i bolno. Ponuda: radi preuzimanja zdravih organa sud dozvoljava eutanaziju. Sta ces odluciti?
Krajnje teško pitanje ... Imam jednu staru tetku, lekarku, da je živa i zdrava. Bila jedan od poznatih lekara, mnoge izlečila ... I moj deda umire u teškim bolovima, razjeda ga rak, a ona kaže mojoj majci da ga treba održavati u životu po svaku cenu jer medicina napreduje svaki dan, možda baš ovih dana saznamo da mu ima leka ... Nekom ovo zvuči čudno, nerealno, možda i surovo, ne znam.. Ali ne kaže narod džabe - kome je veka, tome je i leka ...
I kao što sam već rekao, život mi podelio teške karte, pa sam upoznao dosta lekara, dobrih i manje dobrih i mislim da priča o eutanaziji generalno ne prolazi, prvo kod lekarske branše... A ne sporim da bi dosta ljudi, pri samoj pomisli na mučno i dugotrajno umiranje, rekli da pristaju na eutanaziju.
 
`srbija se nalazi na začelju evropskih zemalja kada je u pitanju transplantacija i doniranje organa, pokazuju zvanični podaci.

iako srbija ima obrazovane stručnjake i savremenu opremu, problem je u nedovoljnom broju davalaca organa i zakonskoj regulativi.
pored transplantacije bubrega, u srbiji se presađuje jos samo kostna srž i sporadično jetra. organi se uglavnom uzimaju od živih davalaca, a vrlo retko sa osoba koje su doživele moždanu smrt, jer se tome protive njihove porodice.mnogi pacijenti se, zbog nemogućnosti da ovde pronađu donora, odlučuju da novi organ kupe čak na dalekom istoku, po ceni od 30.000 evra.
............. `

da li bi vi donirali svoje organe,ili ste vec?
kakvo je vase misljenje o donatorstvu.zavestanju organa u srbiji?

pre par dana sam to uradila i drago mi je sto konacno to moze da se radi i kod nas...
 
`srbija se nalazi na začelju evropskih zemalja kada je u pitanju transplantacija i doniranje organa, pokazuju zvanični podaci.

iako srbija ima obrazovane stručnjake i savremenu opremu, problem je u nedovoljnom broju davalaca organa i zakonskoj regulativi.
pored transplantacije bubrega, u srbiji se presađuje jos samo kostna srž i sporadično jetra. organi se uglavnom uzimaju od živih davalaca, a vrlo retko sa osoba koje su doživele moždanu smrt, jer se tome protive njihove porodice.mnogi pacijenti se, zbog nemogućnosti da ovde pronađu donora, odlučuju da novi organ kupe čak na dalekom istoku, po ceni od 30.000 evra.
............. `

da li bi vi donirali svoje organe,ili ste vec?
kakvo je vase misljenje o donatorstvu.zavestanju organa u srbiji?

pa, ja bih, ali nisam kandidat, kažu....inače bih dala svima sve kad mandrknem...meni neće trebati.
 
Prevrt'o bi se u grobu.
Da me neko prodaje na kilo k'o u mesari, a u Srbiji to ce sigurno da se desi.
Kad su i bivse manekenke shvatile (bas ne mogu da se pohvale visokim IQ) i pocele da trguju 'rakom dojke' i fondacijama, mozete da zamislite sta ce tek doktori, koji su
izverzirani za taj vid humanitarne 'trgovine'.
Kad bi bilo moguce napraviti ugovor po kome ce osobi koju stavim u takav 'testament'
biti placeno, onda da. Sto da bela mafija uzima pare?!
Nemoj da ste naivni, sta je jos dobro doslo u Srbiju?
Samo pisaju po nama i ubedjuju nas da pada kisa!
Objektivno jel znate svoja prava- kao pacijenti?
Raspitajte se kao pacijent jer kao donator- necete moci :per:
 

Back
Top