Kultni rifovi na klavijaturi u istoriji Rock'n'Rolla

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Slicna tema kao i Najbolji,najprepoznatljiviji,kultni gitarski rif u istoriji Rock'n'Rolla

Samo ovde se akcenat baca na klavijaturu i njenu primenu u rok muzici sa svim njenim zanrovima i podzanrovima koji su prethodili
i nadhodili rock n roll-u

Jer postoje neke rok pesme koje jednostavno nisu to sto jesu bez klavijature.....

Koje su po vama te pesme......



Ja imam slatku muku da se odlucim sta da stavim na prvo mesto :

1.Van Halen - Jump
1.Europe - Final countdown
3.Whitesnake - Here I Go Again
4.Toto - Hold the line (4. su mesto dok se ne setim neke bolje klavijaturske deonice)


A sad malo nekoliko edukativnih reci i podsecanja.......(neka preskoce ovo svi oni kojih mrzi da citaju)

80ih godina u rok muzici se desava odredjeni fenomen.....u rok svirci se pojavljuje ekspanzija klavijatura....cak u nekim
rok bendovima se javlja i pojava da je klavijatura i njena deonica na primarnijem mestu nego gitara,sto je dovodilo cesto do sukoba
izmedju clanova bendova pa cak i do pucanja bendova.Cist primer ovoga je grupa Van Halen i pesma Jump.Muzicki kriticari su raspalili da je to pop
sladunjava pesma i odmah je doslo do konflikta izmedju Edija Van Hejlena i David Lee Roth-a jer je Roth negodovao sto su se ubacile klavijaturske deonice u pesmu,
on je vise bio za cistokrvni hard rock....Na ovaj nacin se dobila mesavina Synth drajv popa i "Arena roka" i Arena metala....

Medjutim pesme sa ovakvom zamisljenom koncepcijom - Rok,hard rok pomesan sa deonicama i solazama klavijatura iz
disko muzike postaju globalni mejnstrim hitovi i donose brdo novca i platinaste tiraze albuma......Javlja se novi pravac u rok muzici
Glan rock,ubrzo zatim kombinacija Glam roka i hard roka i na kraju Glam Metal.......
Mnogi bendovi koji traju dugo su prosli kroz ovaj fenomen 80ih...Meni je bio upecatljiv primer grupe Judas Priest koji su prvo svirali bez klavijature pa su ossamdesetih ubacili
klavijature pa je usledio album Turbo i glam prica.......Pa onda isto Saxon koji ga prase muski,pravi hard rock i oni ubacise klavijaturu jel se seca neko pesme WE ARE STRONG?
He he sasvim novi bend...Ima jos brdo primera ali da ne duzim


Kasnije tokom razvoja metala su ih pretenciozno koristili i mnogi metal bendovi koji su razvili i sasvim nove podpravce metala - Gothic metal,
Sympho metal,Industrial metal i slicno......
 
ako se racunaju i orgulje, onda svakako:
1. Deep Purple - Child in time
2. Whitesnake - Don't Break My Heart Again
3. The Doors - Light my Fire
4. Deep Purple - Space Truckin' (da,da,taj uvodni riff je odsviran na klavijaturi,verovali ili ne)
vidim da si ovde pominjao 80te,pa zato nisam siguran da li mogu klavijature, jer su se one uveliko koristile u 70im,a bilo ih je i u 60im dosta...
 
Ok ljudi ja ne znam kako idu sve pesme koje ste naveli (tj klavijatura u njima) ali gledajte da u pesmi klavijatura ima dominantan deo tj rif koji je kultni, ista stvar kao sa gitarskim rifom na onoj temi.....Znaci da pesma pocinje tim rifom i da se u pesmi on nekoliko puta ponavlja......

Nemojte da navodite pesme sa klavij.solom ili klavijatur.pratnjom to imaju mnoge pesme......znaci samo rif da bude i to mogucstvu dominantan tj da ga u tom trenutku ne pokriva gitara ko u slucaju Burn-a
 
ako se racunaju i orgulje, onda svakako:
1. Deep Purple - Child in time
2. Whitesnake - Don't Break My Heart Again
3. The Doors - Light my Fire
4. Deep Purple - Space Truckin' (da,da,taj uvodni riff je odsviran na klavijaturi,verovali ili ne)
vidim da si ovde pominjao 80te,pa zato nisam siguran da li mogu klavijature, jer su se one uveliko koristile u 70im,a bilo ih je i u 60im dosta...


Za ovo pod 1 si u pravu ovo jeste bas kultna melodija klavijature tj pre bi se reklo harmonija,mada kad bolje pogledam vise je kultna sama pesma i glas-pevanje a ne toliko sama klavijatura koja je "doprinela da pesma postane legendarna".....ali ovde postoji problem jedan a to je da se ovakj uvod klavijature svira na gitari tj svi ga sviraju na gitari tako da opet nije klavijatura uspela da se iskaze......Npr kog Jump-a je toliko mocna klavijatura i vodi "glavnu rec" da kad bi se umesto nje ubacila gitara da svira uvod Jumpa to ne bi bila ista pesma.....Dok ako u Child-u izbacis klavijaturu a ubacis gitaru isti djavo

Za ovo drugo podvuceno - jeste znam ja da se klavijature koriste odavno pogotovo hamond u bluzu ali ja sam mislio bukvalno klavijature znaci sintisajzeri SYNTH i to 80ih kad je pocela Glam era i mesanje Synth mainstreama i metala/zesceg hard roka
 
ako se racunaju i orgulje, onda svakako:
1. Deep Purple - Child in time
2. Whitesnake - Don't Break My Heart Again
3. The Doors - Light my Fire
4. Deep Purple - Space Truckin' (da,da,taj uvodni riff je odsviran na klavijaturi,verovali ili ne)
vidim da si ovde pominjao 80te,pa zato nisam siguran da li mogu klavijature, jer su se one uveliko koristile u 70im,a bilo ih je i u 60im dosta...

Znas sta gledam sad ovu pesmu hteo sam i ja da je navedem ali mi nekako nije bila upecatljiva klavijatura.....Jest da se cuje i da svira ali kao da se boji da se suprotstavi gitari i ostalim instrumentima.....

Zanimljiva stvar koju su Whitesnake postigli - u svakoj pesmi imaju skoro klavijature ili neku atmosfernu muziku ali opet nisu presli na taj popsynth-metal zanr nego su upali u mainstream a zadrzali ono - da su zesci hard rok bend....nepoznavaoci muzike cak tvrde i da su i metalci pa nije slucaj da veliki broj tres metalaca npr slusa Whitesnake a mrzi Jon bon Jovia i Kiss........Whitesnake su dobili pun pogodak - zadrzali su zestinu a ubacile slatkaste ubace i veoma melodicnu harmoniju pa je to mozda i razlog zasto je Whitesnake pored Def Lepparda omiljeni zenski bend tj veliki procenat devojaka ga slusa (i to dobre ribe,pogledajte koncerte Whitesnake-a kakve ribe su u publici...)
 
Znas sta gledam sad ovu pesmu hteo sam i ja da je navedem ali mi nekako nije bila upecatljiva klavijatura.....Jest da se cuje i da svira ali kao da se boji da se suprotstavi gitari i ostalim instrumentima.....

Zanimljiva stvar koju su Whitesnake postigli - u svakoj pesmi imaju skoro klavijature ili neku atmosfernu muziku ali opet nisu presli na taj popsynth-metal zanr nego su upali u mainstream a zadrzali ono - da su zesci hard rok bend....nepoznavaoci muzike cak tvrde i da su i metalci pa nije slucaj da veliki broj tres metalaca npr slusa Whitesnake a mrzi Jon bon Jovia i Kiss........Whitesnake su dobili pun pogodak - zadrzali su zestinu a ubacile slatkaste ubace i veoma melodicnu harmoniju pa je to mozda i razlog zasto je Whitesnake pored Def Lepparda omiljeni zenski bend tj veliki procenat devojaka ga slusa (i to dobre ribe,pogledajte koncerte Whitesnake-a kakve ribe su u publici...)
pa kad se ribe pale na glamere. a zato na thrash koncertima sve gaborke
 
pa kad se ribe pale na glamere. a zato na thrash koncertima sve gaborke

Tako je tako je ovo si lepo rekao.....:klap::klap::klap::klap:

Sta mislis zasto sam ja glamer:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::rumenko::per::per::hahaha::rotf:

Salim se meni se svidja melodicnost i kompozicija pesme a najmanje taj fesn look (mada opet sa druge strane ne volim da smrdim i da mi kosa bude kao metla i da nosim izrabljene farmerke koje smrde i starke stare 7 godina ukaljane blatom)....Volim ja i thrash ali posle duzeg slusanja me zaboli glava ko ovo da sam radio:dash:
 
Znas sta gledam sad ovu pesmu hteo sam i ja da je navedem ali mi nekako nije bila upecatljiva klavijatura.....Jest da se cuje i da svira ali kao da se boji da se suprotstavi gitari i ostalim instrumentima.....

Zanimljiva stvar koju su Whitesnake postigli - u svakoj pesmi imaju skoro klavijature ili neku atmosfernu muziku ali opet nisu presli na taj popsynth-metal zanr nego su upali u mainstream a zadrzali ono - da su zesci hard rok bend....nepoznavaoci muzike cak tvrde i da su i metalci pa nije slucaj da veliki broj tres metalaca npr slusa Whitesnake a mrzi Jon bon Jovia i Kiss........Whitesnake su dobili pun pogodak - zadrzali su zestinu a ubacile slatkaste ubace i veoma melodicnu harmoniju pa je to mozda i razlog zasto je Whitesnake pored Def Lepparda omiljeni zenski bend tj veliki procenat devojaka ga slusa (i to dobre ribe,pogledajte koncerte Whitesnake-a kakve ribe su u publici...)

Jos dejvid Koverdejl bio ruzan ko groblje al uradio nekoliko plasticnih operacija,ofarbao kosu u plavo,unajmio maserke,fitnes instruktorke i onda je postao pravi rock sex simbol pored Gena Simmonsa i Morisona.....I na svakom koncertu dok peva se bar u svakoj drugoj pesmi uvati za keetu i kaze publici kako cu da vas kkkaaarram a ribe Yeeeeeeee Yeeeeeee i bacaju na njega brushaltere....

Ja bih zaboravio text pesme da sam na njegovom mestu
 
Jos dejvid Koverdejl bio ruzan ko groblje al uradio nekoliko plasticnih operacija,ofarbao kosu u plavo,unajmio maserke,fitnes instruktorke i onda je postao pravi rock sex simbol pored Gena Simmonsa i Morisona.....I na svakom koncertu dok peva se bar u svakoj drugoj pesmi uvati za keetu i kaze publici kako cu da vas kkkaaarram a ribe Yeeeeeeee Yeeeeeee i bacaju na njega brushaltere....

Ja bih zaboravio text pesme da sam na njegovom mestu

pametan covek,nece da bude neki underground selja
 
Za ovo pod 1 si u pravu ovo jeste bas kultna melodija klavijature tj pre bi se reklo harmonija,mada kad bolje pogledam vise je kultna sama pesma i glas-pevanje a ne toliko sama klavijatura koja je "doprinela da pesma postane legendarna".....ali ovde postoji problem jedan a to je da se ovakj uvod klavijature svira na gitari tj svi ga sviraju na gitari tako da opet nije klavijatura uspela da se iskaze......Npr kog Jump-a je toliko mocna klavijatura i vodi "glavnu rec" da kad bi se umesto nje ubacila gitara da svira uvod Jumpa to ne bi bila ista pesma.....Dok ako u Child-u izbacis klavijaturu a ubacis gitaru isti djavo

Za ovo drugo podvuceno - jeste znam ja da se klavijature koriste odavno pogotovo hamond u bluzu ali ja sam mislio bukvalno klavijature znaci sintisajzeri SYNTH i to 80ih kad je pocela Glam era i mesanje Synth mainstreama i metala/zesceg hard roka

ewo za tvoj ukus..:p
 
Poslednja izmena:
pa sta bi ti stavio od Floyda? Nisu oni bas neki bend pun riffova i tako toga, oni su nesto posebno:)

O joj boze...

-ajde za pocetak poslusaj album "Animals" i da ne tratis vrijeme misleci kako smatram da sam u pravu jer sam reko da fale floydi nabrojani u svim tim "klavjaturistickim riffovima" posulsaj odma " sheep" 4 pjesma..cuti ces na pocetku..

-Takoder shine on svi partovi. .. sada mi se neda dalje pisat moram zurit kasnije nadodam!
 

Back
Top