Kako instalirati OS na laptop ?

benitez

Primećen član
Poruka
556
Evo u cemu je moj problem : Imam Toshiba portege 7020CT laptop. To je inace pentium 2, krs u prevodu jer nema uz sebe ni CDrom ni floppy a ja bih sa njega skinuo nemacku 98 i instalirao na win 98 engleskom. Izvadio sam iz njega hard i preko adaptera ubacio u PC, formatirao postavio na njega folder Win98 sa instalacionog CDa i pokrenuo instalaciju. Kod prvog restarta sam ga izvadio i ubacio u laptop kako bi tu zavrsio instalaciju. Medjutim po pokretanju laptopa stoji mi jedna crtica na crnoj pozadini i ni mamac. Da li sam propustio nesto da odradim tj kako bih mogao da odradim svoju zamisao?
 
Poslednja izmena:
jesi namestio u biosu da ti butuje sa harda? koliko sam ja razumeo ti si zavrsio instalaciju u bios-u? ne mogu da se setim kako je to bilo na 98, ali znam da je na xp prvo restartovanje ono za 15 sekundi posle formatiranja i kopiranja fajlova. ako si tad iscupao hard i ubacio ga u laptop, mislim da ti je tu greska, jer za dalje ti isto treba cd. ali mislim da ti to nije problem, proveri da li je sve lepo spojeno i da li su kontakti cisti i ovo sto sam ti prvo predlozio da proveris u biosu.
 
Poslednja izmena:
бенитез, мислим да ту тресеш празну сламу са виндовсом! Моја претпоставка је да на харду имаш лоших сектора, тј. да ти је оштећен хард-диск! Пробај да инсталираш линукс оперативни систем, на исти начин како си пробао виндовс 98. Линукси могу да прескоче те лоше секторе и да форматирају хард диск. Нпр. ја сам имао сличан проблем са инсталацијом виндовса на лап-топу, и онда ми је један другар рекао да ми вероватно не ради добро хард диск, па ми је дао неку верзију линукса PC LinuxOS и подигао сам систем без проблема. Ако успеш да подигнеш линукс, значи да ти је хард диск у очајном стању, али да може да ради на линуксу... ако хоћеш виндовс, вероватно ћеш морати да набављаш други хард диск :(
 
U Biosu je namesteno da prvo butuje sa Harda. Hard je dobar jer na PCu se windows podigne a u laptopu nece. Jedino o cemu razmisljam je da li obican Win98 odgovara tom laptopu posto je na prethodno instaliranom stajalo i Toshiba pa mozda taj laptop koristi tipski Win98 ili mozda treba neki sistemski tosibin fajl da postoji kako bi se podigao Win ? On je sa prethodnim Win98 pri podizanju ispisivao par redova u DOSu i tek onda se pojavila slika WIN98.
Probao sam na njega da stavim i XP ali isto se desava
A o Linuxu jako malo znam: kao prvo gde ga kupiti ili downloadovati, koji je minimum zahteva za linux, koliko je slozena instalacija Linuxa, da li on u sebi sadrzi draivere ako ne da li cu naci draivere za linux zvuk,lan,video ???
 

Prilozi

  • port_7020_tech_e.doc
    101,5 KB · Pregleda: 5
Poslednja izmena:
mislim da nisu isti drajveri na glavnom rač.
(gde je izvršena instalacija 98-mice) i na laptopu
pa se zbog toga blokira ?

A da mu staviš dos prvo na jednu manju početnu particiju
pa odatle da probaš instalaciju w98? (ali mora DOS obe da ih vidi
:think: i dont know...)

Па наравно... Ово би могло бити неких добрих 90% твог проблема! Јер ти када си покренуо инсталацију, хард диск ти је био повезан на тај рачунар, у прве минуте инсталације иде тзв. чекирање хардвера рачунара... Он је прикупио информације хардвера са тог рачунара, а не са лап-топа... а разлика је очигледна.

Мада може бити и да је проблем са хард-диском, као што сам споменуо
А више нисам тако сигуран да је линукс добро решење. Јер линукс је доста новији ОС од 98-ице, и проблем је исто са драјверима,... он има на инсталационом диску већину драјвера за рачунаре новије генерације, али за твоју конфигурацију и твој лап-топ, не знам, али чисто сумњам! :(
 
...
Da li sam propustio nesto da odradim tj kako bih mogao da odradim svoju zamisao?
mislim da je u startu propušteno
da taj laptop ima skrivene particije na kojima je konfiguracija
i drugo npr reinstal sistema ,odnosno sad je sređen ko zec ;)

ne mogu dodatne informacije da vidim
ali ipak nije imao skrivenu particijiju :super:
http://www.anja.gerwinski.de/portege7020ct/#anja
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim dosta VAS je zaboravilo šta i kako se radi u DOSu.Problem je REŠEN.
HDD zakačen na PC. PC podignut sa win98 startabilne diskete. izvrtšena komanda format XX/S (XX je slovo particije zakačenog HDDa), iskopiran win direktorijum, HDD vraćen u laptop. DOS se diže, CD direktorijum taj i taj i instalacija se vrši na samom laptopu.
 

Back
Top