KUPUJEM 20dinara 1931 Jugoslavija

E Marko to ti je moj dobar kolega gospodin koji se vec 40 godina ovim bavii od kojeg sam licno mnogo toga naucio, puno vise negoli iz kataloga,,a budi bez brige tih 20 dinara 1931 mu je vec nabavljeno i to 2 kom, znam covjeka koji ih ima poprilican broj. a vidis slucajnosti nama obojici fale tih vrazijih 5 para 1920, nikako ama bas nikako nismo nalijetali na njih, ko da su u 3.000 komada izdate a ne preko 3.000.000, nevjerovatno.
obojica bi bili mnogo zahvalni ako bi netko dolazio u sarajevo ili sl da ponese ako ima 2 komada te kovanice, u XF stanju ako je ikako moguce.
veliki pozdrav za vas ;)
 
zašto ne pokušate preko Limunda, ako Već nemate nekog kolekcionara sa duplikatom u blizini...
evo jedna...
kvalitet, čovek pouzdan a cena objektivna

http://www.limundo.com/aukcija-20-dinara-1931-god---XF---794067#aSlika

Marko, sad sam na limundu video da je ivcha prekinuo aukciju za 20 din iz 1931.
Molio bih te za tvoju procenu stanja novcica koji je nudjen 20 din iz 1931 na limundu
I inace sam primetio da skoro sve srebrne kovanice koje se nude su sjajne, koje sve imaju sivu patinu a poneke i tamno smedju skoto crnu.
Zbog cega ljudi skidaju patinu, zar time ne stete novcic?
To sto se sija nemora znaciti da je UNC.
 
dosta ljudi ima perfektnu saradnju sa Ivchom jer je kvalitet u skladu sa cenom a to znam jer sarađujem s njim! Serija koju je nedavno izbacio na Limundo je bila XF++ (za mnoge godine Srbije) i nije čišćena jer pouzdano znam da može da dobavi kvalitetne i nešminkane komade....
za patinu se slažem, ona "dimna" o kojoj sam pričao....
tih 20 din je bila vredna cene od 20e što je u redu ako se "vidi svaka dlaka" kod portreta Aleksandra...a tako se i gradira prvi kvalitet 20din-20e,50din-50e (I kvalitet)
Uvek možete da pošaljete p.p ovom prodavcu i da se dogovorite...
ja krenuo po preporukama ali za Vaše dobro!
 
moze li nek oda mi objasni sta zznaci xf stanje ?
i koje sve oznake postoje i sta znace? :)

Evo kako se racuna kvalitet kovanog novca-nađeno na netu:
UNC (kovnički sjaj) – predstavlja najbolju kvalitetu. Radi se o kovanicama koje nisu bile u optjecaju, pa prema tome nemaju nikakvih tragova upotrebe: otisaka prstiju, ogrebotina, oksidiranih djelova i sl. Ovakve se kovanice obično „sjaje kao ogledalce“, a svi detalji su 100% vidljivi. Tolerira se postojanje malih ogrebotina tzv. bag marks – ogrebotine koje su nastale prilikom međusobnog dodirivanja kovanica koje se nalaze u vrećicama u kojima se transportiraju.

XF (ekstra fin) – je druga po redu kvaliteta. Kovanica je i dalje sjajna, ali pokazuje male tragove cirkulacije, dozvoljene su male i blage ogrebotine, ali u izrazito malom broju. Vidljivost detalja je 90-95%. Oksidirani djelovi i otisci prstiju nisu dozvoljeni.

VF (vrlo fin) – srednja i vrlo česta kvaliteta. Kovanica je izgubila sjaj ili ga ima vrlo malo. Prisutni su tragovi cirkulacije, vidljivost detalja je oko 75%. Kovanica međutim ne smije imati jača oštećenja (jako izgrebana površina, probušena, bez jednog dijela, itd.). Ovo je inače donja granica do koje se preporučuje skupljati, osim ako se ne radi o vrijednijim primjercima.

F (fin) – lošija kvaliteta. Kovanica je izlizana, oksidirana i detalji su vidljivi oko 50%. Na nekim mjestima postoje blaža oštećenja, ali niti jedan dio ne smije faliti. Novije kovanice u ovoj kvaliteti nisu za skupljanje.

VG (vrlo dobar) – u biti loša kvaliteta. Kovanica je izrazito izlizana, oksidirana, a vidljivost detalja je oko 25%. Postoje razna oštećenja, fale manji djelovi ili je kovanica probušena.

G (dobar) – najlošija kvaliteta. Kovanica je toliko izlizana, tako da je sličnija planšeti nego kovanici. Detalji se minimalno naziru, oštećenja su velika ili fale djelovi. Ovakvi primjerci nikako nisu za skupljanje.
 
Evo kako se racuna kvalitet kovanog novca-nađeno na netu:
UNC (kovnički sjaj) – predstavlja najbolju kvalitetu. Radi se o kovanicama koje nisu bile u optjecaju, pa prema tome nemaju nikakvih tragova upotrebe: otisaka prstiju, ogrebotina, oksidiranih djelova i sl. Ovakve se kovanice obično „sjaje kao ogledalce“, a svi detalji su 100% vidljivi. Tolerira se postojanje malih ogrebotina tzv. bag marks – ogrebotine koje su nastale prilikom međusobnog dodirivanja kovanica koje se nalaze u vrećicama u kojima se transportiraju.

XF (ekstra fin) – je druga po redu kvaliteta. Kovanica je i dalje sjajna, ali pokazuje male tragove cirkulacije, dozvoljene su male i blage ogrebotine, ali u izrazito malom broju. Vidljivost detalja je 90-95%. Oksidirani djelovi i otisci prstiju nisu dozvoljeni.

VF (vrlo fin) – srednja i vrlo česta kvaliteta. Kovanica je izgubila sjaj ili ga ima vrlo malo. Prisutni su tragovi cirkulacije, vidljivost detalja je oko 75%. Kovanica međutim ne smije imati jača oštećenja (jako izgrebana površina, probušena, bez jednog dijela, itd.). Ovo je inače donja granica do koje se preporučuje skupljati, osim ako se ne radi o vrijednijim primjercima.

F (fin) – lošija kvaliteta. Kovanica je izlizana, oksidirana i detalji su vidljivi oko 50%. Na nekim mjestima postoje blaža oštećenja, ali niti jedan dio ne smije faliti. Novije kovanice u ovoj kvaliteti nisu za skupljanje.

VG (vrlo dobar) – u biti loša kvaliteta. Kovanica je izrazito izlizana, oksidirana, a vidljivost detalja je oko 25%. Postoje razna oštećenja, fale manji djelovi ili je kovanica probušena.

G (dobar) – najlošija kvaliteta. Kovanica je toliko izlizana, tako da je sličnija planšeti nego kovanici. Detalji se minimalno naziru, oštećenja su velika ili fale djelovi. Ovakvi primjerci nikako nisu za skupljanje.

ok ,sad je jasno..hvala na objasnjenju :)
 
Evo kako se racuna kvalitet kovanog novca-nađeno na netu:
UNC (kovnički sjaj) – predstavlja najbolju kvalitetu. Radi se o kovanicama koje nisu bile u optjecaju, pa prema tome nemaju nikakvih tragova upotrebe: otisaka prstiju, ogrebotina, oksidiranih djelova i sl. Ovakve se kovanice obično „sjaje kao ogledalce“, a svi detalji su 100% vidljivi. Tolerira se postojanje malih ogrebotina tzv. bag marks – ogrebotine koje su nastale prilikom međusobnog dodirivanja kovanica koje se nalaze u vrećicama u kojima se transportiraju.

XF (ekstra fin) – je druga po redu kvaliteta. Kovanica je i dalje sjajna, ali pokazuje male tragove cirkulacije, dozvoljene su male i blage ogrebotine, ali u izrazito malom broju. Vidljivost detalja je 90-95%. Oksidirani djelovi i otisci prstiju nisu dozvoljeni.

VF (vrlo fin) – srednja i vrlo česta kvaliteta. Kovanica je izgubila sjaj ili ga ima vrlo malo. Prisutni su tragovi cirkulacije, vidljivost detalja je oko 75%. Kovanica međutim ne smije imati jača oštećenja (jako izgrebana površina, probušena, bez jednog dijela, itd.). Ovo je inače donja granica do koje se preporučuje skupljati, osim ako se ne radi o vrijednijim primjercima.

F (fin) – lošija kvaliteta. Kovanica je izlizana, oksidirana i detalji su vidljivi oko 50%. Na nekim mjestima postoje blaža oštećenja, ali niti jedan dio ne smije faliti. Novije kovanice u ovoj kvaliteti nisu za skupljanje.

VG (vrlo dobar) – u biti loša kvaliteta. Kovanica je izrazito izlizana, oksidirana, a vidljivost detalja je oko 25%. Postoje razna oštećenja, fale manji djelovi ili je kovanica probušena.

G (dobar) – najlošija kvaliteta. Kovanica je toliko izlizana, tako da je sličnija planšeti nego kovanici. Detalji se minimalno naziru, oštećenja su velika ili fale djelovi. Ovakvi primjerci nikako nisu za skupljanje.

Hvala i u moje ime, uvek se nesto novo moze saznati.
 
zagadismo čoveku temu a on odavno dobavio dvadesetodinarke....
numizmatika je "hleb i igre" mnogima i zato mislim da je plemenita disciplina...ljudi se upoznaju, menjaju, štede, kupuju, zarađuju i sve to je bolje nego da budu depresivni i da im dani prolaze misleći da je sve crno...tako minijaturni predmeti koji mogu da usreće i to je najbitnije zato volim da se menjam i poklanjam komade....
 
zagadismo čoveku temu a on odavno dobavio dvadesetodinarke....
numizmatika je "hleb i igre" mnogima i zato mislim da je plemenita disciplina...ljudi se upoznaju, menjaju, štede, kupuju, zarađuju i sve to je bolje nego da budu depresivni i da im dani prolaze misleći da je sve crno...tako minijaturni predmeti koji mogu da usreće i to je najbitnije zato volim da se menjam i poklanjam komade....
Koleka Marko, mislim da ipak nismo coveku zagadili temu. On je kao sto si napisao tu dvadesetdinarku vec nabavio, pa nije zlo ako se, na ovoj temi malo i nasalimo. Nadam se da se kolega nece vnaljutiti, nije bilo zle namere, zar ne?
 

Back
Top