Naj filmski preokreti (SPOILERI)

lee van cleef

Primećen član
Poruka
761
Šok,nevjerica , da li je to moguče?
Koji su vam najbolji preokreti,iznenađenja koja ste vidjeli u filmovima?Da su vas totalno ostavili zatečeneog


1.THE USUAL SUSPECTS
usualsus4.jpg

SPOILER:Kada Verbal ispravi nogu,a agent Kujan doznaje da je cijelo vrijeme pred njim bio...



2.VERTIGO
vert4.jpg

SPOILER:Scottie doznaje cijelu urotu



3.SAW
saw_3.jpg

SPOILER:Jigsaw ustaje s poda



4.CHINATOWN
chinatown2.jpg

SPOILER:Šamaranje Faye Dunuway - She's my sister!She's my daughter!




5.NO WAY OUT
nowayout3.jpg

SPOILER:Tom Farrell je Yuri.



6.MATCHSTICK MEN
matchstickmen2.jpg

SPOILER:Roy je žrtva svojih 'partnera' - STRAWA PREOKRET
.



7.THE STING
sting4.jpg

SPOILER:It's Lonnegan!


8.L.A.CONFIDENTIAL
laconfid2.jpg

SPOILER:Kada kapetan upuca Vincennesa.



9.LUCKY NUMBER SLEVIN
luckynumberslevinreview.jpg

SPOILER:Tko je Slevin?Motherfucker!


10.ONCE UPON A TIME IN AMERICA
newsletter_once_upon_a_time_in_america.jpg

SPOILER:Nakon više od 30 godina, Noodles doznaje istinu...
 
8.L.A.CONFIDENTIAL
laconfid2.jpg

Ono sto je meni interesantno kod ovog filma je sto sam ga gledala,ne znam ni ja koliko puta,poslednji put relativno skoro...i evo,opet nemam pojma o cemu se bese radi i kakav je to preokret. :D
Taj film jednostavo ispari iz moje glave nakon gledanja.


Elem...jedan od najboljih preokreta,pored nabrojanih (da ne ponavljam,ali definivo Memento i Usual suspects) je Oldboy.
 
Film Roberta Rodrigeza, producent mu je naravno Tarantino, "Grindhouse - Death Proof". Naravno, nije najveći preokret, ali sam ga gledao neki dan, pa mi je odmah pao na pamet.
Veliki preokret je u filmu "Otpozadi", ali ne u radnji filma, već u načinu korišćenja radnje. Uobičajeni postupak je - uvod, učinjeno zlodelo, potera, kazna, svi srećni. Ovde je obrnuto, radnja ide obrnutim redosledom - od kazne, preko zločina do onoga što bi "trebalo" da bude na početku filma. E sad, u normalnom scenariju bi nas potresao zločin nad trudnom Monikom Beluči na početku, ali bi se taj osećaj smanjivao kako film odmiče i na kraju bismo bili zadovoljni jer je pravda izvršena. U "Otpozadi" kulminacija emocija ide obrnutim smerom, tek na kraju saznajemo da je Monika trudna, na kraju shvatamo sav beskonačan užas zločina i to na nas ostavlja trajan gorak utisak. Znači, rešenje nije u odmazdi, nego u shvatanju gnusnosti zločina - jedini put da ga nikada ni ne učinimo. Mislim da preokret ne može biti veći od onog kad se stvaralac poigra sa samim filmskim jezikom, a u cilju iskazivanja poruke.
Inače, preokret je jedan od osnovnih i najčešćih formi filmskog jezika, tako da je uzaludno tražiti najbolji. Ima gomila noir filmova iz 40-ih i 50-ih godina čiji su preokreti toliko zamršeni i žestoki da se dešava da pogledam film, a da mi i dalje nije sve jasno. Na primer, poznata je priča u vezi filma "The Big Sleep" sa Bogartom iz 1946, kada ni reditelj ni scenarista nisu shvatali da li jednog lika neko ubija ili je počinio samoubistvo. Zato su poslali telegram piscu knjige po kojoj je film rađen. Na kraju se ispostavilo sledeće - naime, ni sam pisac nije znao da im kaže šta se desilo sa tim likom - on sam se zapetljao u sopstvenoj radnji :think:
 

Back
Top