Sve više muslimanki nosi marame

Monoteizam

Aktivan član
Poruka
1.159
NOVI PAZAR 06. 11. 2009

PRESS

Sve više muslimanki nosi marame

Hidžabu se češće vraćaju mlade devojke i tako obučene one su uključene u sve segmente društvenog života u gradu, pa se mogu videti i kao voditeljke lokalne televizije
s1
Hasna Ziljkić

Pokrila se sa 14 godina... Hasna Ziljkić

U Novom Pazaru sve je više žena koje se zabrađuju. Marame (hidžabe) nose sredovečne žene, ali češće mlade devojke. One su uključene u sve segmente društvenog života u gradu, pa se mogu videti i kao TV lica i osobe koje vode javne manifestacije.

Pokrivene muslimanke su obično više okrenute veri od klasično obučenih, umerene su u svemu, ne izlaze na mesta gde se toči alkohol i izdvajaju se svojom skromnošću.

Povratak veri

- Pojava Medrese (srednje islamske škole) uticala je na takve odluke mladih devojaka, koje su u skladu sa šerijatskim zakonima. Narod se danas vraća veri. Za vreme komunizma mnoge muslimanke bile su prinuđene da poskidaju marame, kao što su brojni pravoslavci prestali da slave svoje svece. Naše žene se pokrivaju sve češće, kako Kuran nalaže, džamije su u vreme molitvi pune, a među pravoslavcima je sve više onih koji slave krsne slave - kaže starija Novopazarka Ramiza Hajdarević.

Hasna Ziljkić radi u Domu kulture „Oslobođenje" u Novom Pazaru. Ima 28 godina i više od decenije nosi maramu, za koju smatra da predstavlja vrhunac vere jedne muslimanke.

- Imala sam 14-15 godina kada sam se pokrila. U tom trenutku nisam mogla toliko da razmišljam o tome. To je zahtevala srednja islamska škola koju sam želela da upišem. Mislim da sam pravi smisao takvog oblačenja shvatila tek kad sam se sama suočila sa svetom, kada sam otišla na studije u drugi grad, u drugu državu - objašnjava Hasna, koja je fakultet završila u Tuzli, a danas je uspešni koordinator za tradicionalne kulture u gradskoj ustanovi za kulturu u Novom Pazaru.
s2
Nusreta Hudović, voditeljka na Regionalnoj TV

Nusreta Hudović, voditeljka na Regionalnoj TV

Kao veoma mlada pokrila se i Nusreta Hudović, učenica četvrte godine Gimnazije u Novom Pazaru i poznato TV lice.

- Kada sam odlučila da stavim maramu, bila sam radoznalo dete. Imala sam 16 godina. Pročitala sam mnogo knjiga koje su me okrenule ka Kuranu i tu sam našla istinu koju osećam, našla sam smiraj - objašnjava ona.

Prihvaćene u društvu

Ni jednoj ni drugoj marama ne predstavljala veće prepreku na poslovnom i društvenom planu. Dok je Nusreta autor brojnih TV sadržaja, i Hasna je često izložena javnosti na kulturnim zbivanjima, na kojima radi i kao moderator.

- Ljudima je u početku možda bilo zanimljivo ili čudno da vide zabrađenu devojku kako vodi emisiju ili neku svečanost, a danas je to ovde normalno - ističu one.

Zibija Šarenkapić, koja se bavi ženskim pravima u NVO „Damad", ističe da je devedesetih godina žena degradirana, tako što su mnoge zbog gubitka posla vraćene u položaj domaćice, pa je i to jedan od razloga naglog povratka veri i tradiciji. Ona ocenjuje i da diskriminacija prema zabrađenima postoji, ali da je sve manje izražena.
a

Verski propis

U Islamskoj zajednici u Srbiji tvrde da su žene u islamu potpuno ravnopravne, a da je ovakvo oblačenje zaštita od svega nemoralnog.

- Pokrivanje pripadnice islama jeste pre svega kuranski propis, koji je potvrđen brojnim izrekama i hadisima božjeg poslanika Muhameda, koji ima za cilj da zaštiti muslimanku, njenu čast i dostojanstvo - objašnjava muftija beogradsko-novosadski Rešad Plojović.

- Više ne postoje zakonske prepreke za zapošljavanje u javnim službama i institucijama, pa su sa te strane manje diskriminisane nego ranije - kaže ova feministkinja.

Hasna Ziljkić smatra da se porast broja pokrivenih žena može poistovetiti i sa povećanjem broja religioznih u svetu. Ona se slaže sa Nusretom da postoji diskriminacija pokrivenih žena, ali da su više izražene predrasude, posebno ona da „one sa maramama, one koje su okrenute veri moraju da sede kod kuće".

- Moja svakodnevica se nije nešto preterano promenila. Putujem, radim, idem u školu, dobijam neopravdane, kao i svaki srednjoškolac - objašnjava uz osmeh Nusreta Hudović, sa Regionalne TV. Njena majka takođe nosi maramu, ali sestra ne.

Z. MAKSIMOVIĆ

http://pressonline.rs/sr/vesti/regioni/story/85916/Sve+više+muslimanki+nosi+marame.html#593756
 
1404.jpg



Pokrila se sa 14 godina... Hasna Ziljkić


1403.jpg


Nusreta Hudović, voditeljka na Regionalnoj TV
 
Mišljenja sam i pristalica negovanja tradicije i obeležja nacionalnog identiteta samo
ako je iz iskrenih ubedjenja, predanosti veri do mere koja ne ugrožava druge ...

Medjutim, u Sandžaku posebno u Novom Pazaru odakle imam informaciju iz prve ruke
tj lokalne političke strukture, već godinama se podstiče prihvatanje tradicionalne odeće
naročito kod mladih devojaka... Uz obavezno versko obrazovanje paralelno ide političko
a tu su i odredjene novčane naknade koje se redovno isplaćuju... I tačno postoji tarifa po
kojoj se odredjeni iznos plaća za nošenje marame a koliko za kompletnu tradicionalnu odeću...

Tako da je potpuno jasno kolika je agresivnost i uticaj lokalnih političara i na šta su sve
spremni u omasovljavanju svojih partija, prezentaciji i potenciranju nacionalnog imidža ...
 
Mislim da nedostatak kulturnog relativizma dovodi do stavova potpunog nerazumevanja...
Ne znam kako danas nije sramota proglasiti necije ideolosko ili versko ubedjenje za nastrano i ruzno...
Sloboda je odabrati nesto a ne ne odabrati nista nego prihvatiti zgotovljeno.
 
A nametanje drugih ideala i principa kojem sm izlozeni svakodnevno...
Ali cim se popularizuje neka ideja vezana za religijsko ponasanje,onda ne valja.
Iskreno mene je bas briga ko nosi maramu a ko mini suknju i mislim da bi tako i ostali trebalo da se postave.
 
Upravo tako, sve su to stereotipi i komentarisanje koje je povrsno.
Bas bih volela da znam zbog cega je ruzno sto nose maramu??
Zar to nije njihovo pravo, mozda i one misle da je ruzno ne nositi maramu,
to je njihovo pravo, svako ima svoj izbor.
I jos nesto,zar i casne sestre po manastirima nisu potpuno prekrivene??
 
A nametanje drugih ideala i principa kojem sm izlozeni svakodnevno...
Ali cim se popularizuje neka ideja vezana za religijsko ponasanje,onda ne valja.
Iskreno mene je bas briga ko nosi maramu a ko mini suknju i mislim da bi tako i ostali trebalo da se postave.

Ja sebi dajem za pravo da komentarisem i iznesem svoje misljenje. I ne mogu da kazem da me je "bas briga" kako si rekla, kad mi to izlgeda onako kako sam i rekao. Meni je ruzno to sto te devojke zaklanjaju svoju kosu na takav nacin da me podsecaju na egipatske mumije. Mislim da je mnogo lepse da im se vide kosa i lice.
 

Back
Top