Rimokatolička crkva NIJE sila dobra! (The Intelligence2 debate)

Caliburn

Poznat
Poruka
9.660
Radni podnaslov:
Kako su Kristofer Hičens i Stiven Fraj sahranili rimokatoličku crkvu
:hahaha:

Izuzetno zanimljiva, nadahnuta, inteligentna, visprena i duhovita rasprava o delovanju rimokatoličke crkve kroz istoriju, koja je rezultirala katastrofalnim porazom rimokatolika u vidu drastične razlike u glasovim za rimokatoličku crkvu na početku i na kraju debate.
Debata je emitovana na kanalu BBC World 7. novembra ove godine.
Zaista vam preporučujem da odgledate svih pet delova, jer je ovo divan primer veštine govorništva i kvalitetnog engleskog jezika.





 
Ovo moram da pogledam...
Stiven Fraj iz Crne Guje ? :)

Upravo taj:
blackadder_fry.jpg


photo_lrg.jpg


ba4_4.jpg
 
Uglavnom jos jedna obicna besmislica....od svih sagovornika jedina koja je pokazala nesto je ona zena...Ona je branila stavove crkve za koju misli da je prava Hristova crkva(ili bar tako deluje)....Arhbiskup u uvodnoj reci nije nijednom pomenuo Hrista,jednom je pomenuo odgovarajuci na pitanje koje se odnosilo na to i tek je u zavrsnoj reci na kraju spomenuo Njega.....o ovoj dvojici sa druge strane ne treba treositi ni reci....Stiven Fraj najvecu zamerku za katolicku crkvu ima sto tvrdi da je homoseksualizam greh posto je i on sam derpe a ovaj debeli pored njega je branio svoj stav time sto je rekao da on podrzava pedere i da bi voleo da mu neki takav ko fraj cuva decu....?!...znaci nebuloze do besmisla...a najlepse je sto su na kraju "pobedili" fraj&debeli ...samo ne znam u cemu....:dash::dash:
 
Meni su svi bili komični na neki način...Slažem se sa Jeremijom da su Fraj i Hačins samo želeli da se narugaju katolicima, ali dok je Hačins još neke argumente i izneo (one koje se tiču svog zla za koje je tokom istorije bila direktno umešana katolička crkva, i to na osnovu samog priznanja njenih biskupa), dotle se Fraj potpuno uhvatio samo seksualnih opredeljenja i upotrebe zaštite u polnim odnosima...što je ipak marginalno...u odnosu na silne druge i veće krivice za koje terete ovu crkvu...
Ona žena Ana je bila blago patetična i ličila mi je na nekoga ko je nekada anglikanske vere (ako sam dobro shvatila) zbog ogorčenosti napustio tu crkvu i pristupio tri puta gorima i sad se vatreno stara da tu novu crkvu odbarni, a pri tom se služi trivijalnim argumentima tipa: koliki je iznos u procentima koliko je ta crkva uložila novca u školovanje i zdravstvo, a ko malo bolje poznaje situaciju i pravu prirodu katoličkih ulaganja (da ne kažem "pranja para") i kroz recimo dejstvo Haritasa, potkupljivanje u svim zemljama, uticajnih ljudi na visokim mestima da bi se zalagali za katoličke interese, onda nam postaje jasno kako taj ogromni kapital uopšte nema milosrdni karakter već naprotiv...Setimo se i majke Tereze i svega što se dešavalo nakon njene smrti povodom manipulacija koje je ona sprovodila u Indiji...Kod Ane mi se dopao samo jedan odgovor kad je na pitanje o ženama sveštenicima rekla da je za nju biti žena sveštenik koji bi trebalo (sveštenik) da bude slika Hristova u službi koju služi, isto kao i kada bi muškarac mogao da bude slika Presvete Bogorodice...To je bilo vrlo lucidno poređenje. Inače, Anin stav je bio ironičan i prepotentan, tako da nije uopšte odavala osobu koja ima u sebi pravu ljubav i smirenje Hristovo, već je sve vreme "duvala" i na nos i na uši dok je slušala druge izlagače...
O arhibiskupu neću ni komentarisati, sam je dovoljno rekao o sebi svojim smeškom koji sve vreme nije skidao sa lica (iz ne znam kog razloga)...
 
Nisam ni mislio da cete priznati poraz(najvece Hrishcanske crkve). Uvek mozete potegnuti izgovor da su predstavnici vashe(religijske) strane slabi. Jel znate nekog ko bi se bolje snashao?
Sumnjam da bi bilo koji govornik uspeo farsu sa kondomima predstaviti u pozitivnom svetlu. Dzaba im sav trud oko humanitarnih akcija(koje mogu biti organizovane i bez crkve) kada zbog njihovih doktrina umiru milioni u Africi.

P.S.
Katolici su josh i uznapredovali u poredjenju sa Pravoslavcima(prihvatili Teoriju Evolucije i Velikog Praska), dok vi josh ne znate ni ko vam je stvorio vodu ni da li je Zemlja okrugla...:klap:
P.P.S.
Ah da, postoji i opcija da vi lichno recimo priznajete dotichne teorije; ali, da li si onda pravi Pravoslavac? :)
 
Nisam ni mislio da cete priznati poraz(najvece Hrishcanske crkve). Uvek mozete potegnuti izgovor da su predstavnici vashe(religijske) strane slabi. Jel znate nekog ko bi se bolje snashao?
Sumnjam da bi bilo koji govornik uspeo farsu sa kondomima predstaviti u pozitivnom svetlu. Dzaba im sav trud oko humanitarnih akcija(koje mogu biti organizovane i bez crkve) kada zbog njihovih doktrina umiru milioni u Africi.

P.S.
Katolici su josh i uznapredovali u poredjenju sa Pravoslavcima(prihvatili Teoriju Evolucije i Velikog Praska), dok vi josh ne znate ni ko vam je stvorio vodu ni da li je Zemlja okrugla...:klap:
P.P.S.
Ah da, postoji i opcija da vi lichno recimo priznajete dotichne teorije; ali, da li si onda pravi Pravoslavac? :)

Nemoj samo o vodi koja je bila prije nego su počeli djelovati na zemlji tvorci.
To će ih dotući.
A planete ako spomeneš joooooooj.
 
dotle se Fraj potpuno uhvatio samo seksualnih opredeljenja i upotrebe zaštite u polnim odnosima...što je ipak marginalno...u odnosu na silne druge i veće krivice za koje terete ovu crkvu...

To što je za tebe marginalno uzrokuje smrt i patnju više miliona ljudi svake godine. :bye:



Uvek mozete potegnuti izgovor da su predstavnici vashe(religijske) strane slabi. Jel znate nekog ko bi se bolje snashao?

Na najvećem rimokatoličkom forumu ovo je glavni argument. ;)
Mada čak i tamo priznaju da su ih ugazili kao bube. :lol:
 
To što je za tebe marginalno uzrokuje smrt i patnju više miliona ljudi svake godine. :bye:

Na najvećem rimokatoličkom forumu ovo je glavni argument. ;)
Mada čak i tamo priznaju da su ih ugazili kao bube. :lol:

Da li niste razumeli ili ste nešto prevideli, ali ja se ovim mojim postom potpuno slažem da rimokatolička crkva NIJE sila dobra u svetu...Nemam ni najmanju sumnju u to...Ali sam iznela i to da svi učesnici zapravo nisu imali prave odgovore i argumente, sem kako rekoh Hačinsa koji je jedini spomenuo sva zlodela katoličke crkve kroz istoriju...Opet da se složim sa idejom o seksualnim slobodama na način na koji je to izneo Fraj, čak i da nisam vernik, to bi bilo protiv mog ličnog ubeđenja, bez obzira na moja verska ubeđenja.
Opet zašto sam rekla da je upotreba kondoma marginalna? Iz prostog razloga što svi ti milioni imaju izbor slobode da biraju: prvo su sami izabrali da se njima potčine, a sa druge strane iako su potčinjeni rimokatoličkoj Crkvi, oni opet mogu da se ne usaglase sa njenim zvaničnim stavom. Ili ćete mi reći da svi katolici širom sveta kojih ima, kako smo ovde čuli u ovoj debati nekoliko biliona, ne koriste kondom? To bi mi zaista zvučalo neverovatno, a da ne kažem i ne prihvatljivo...
Sa druge strane, u pravoslavnoj crkvi, iako se upotreba kondoma smatra za greh, i to isključivo iz razloga ako se upotrebljava u svrhe da bi se namerno izbegla obaveza roditeljstva koja je čoveku data radi spasavanja duše, postoje rasuđivanja i razrešenja u slučajevima kada je ovaj način kontrolisanja neophodan ( u slučaju bolesti, pogotovo ovakve kakav je AIDS, ne mogućnosti zdravog začeća i slično...) i tada se upotrebljava ikonomija crkve. Čak i oni koji koriste kondom u tim slučajevima mogu se pričestiti kako tada kanoni prepisuju pričešće, jednom godišnje za Vaskrs. Ali, ako znamo da je ovo svojevrsni krst stradanja koji čovek nosi da bi spasao dušu, onda se može zaključiti koliko više sam Gospod "pokriva" ljude nad kojima mora da se sprovede ovakav način zaštite, pogotovo ako je to i protivno njihovoj volji, ali su prinuđeni u tome da to koriste. Dakle, za razliku od Rimokatoličke crkve, koja ne rasudljivo postupa ne samo po ovom pitanju, već i po masi drugih, namećući milionima "gvozdeni jaram" i "teret koji ni sami ne mogu da nose, ali ga nameću drugima", Pravoslavna Crkva ima potpuno drugi pristup pitanjima pojedinca i često "odrešuje ruke" episkopima da sami razmotre situaciju svakoga pojedinca i propišu pravilo u kome će se iako uz izvesnu ikonomiju, sama duša spašavati.
Ono što je bitnije, a što se tiče katoličke crkve su upravo ta ne dozvoljena nametanja po svaku cenu, ukidanje potpuno slobode, dok ljude čine robovima režima i sistema...
Ja čak poznajući zaleđinu mnogih katoličkih "dobrodušnih namera" verujem da je ovaj propis koji je dala katolička crkva povodom zabrane služenja kondomima, zapravo nameran i podmukao pokušaj da se upravo umanji populacija u Africi i svugde u svetu, iako se ograđujem jer je ovo moje lično mišljenje...Čitajući mnogo o zaverama koje su sprevedene iz Vatikanskog centra moći, ni ovo me uopšte ne bi iznenadilo...
 
Donekle bi se rasprava mogla svesti i na mnogo jednostavniji nivo, da li je bitnije fizicko zdravlje ili duhovno zdravlje? Da li teznja da se ocuva fizicko zdravlje nuzno ugrozava duhovno, sto izgleda da katolicka crkva misli, i obrnuta da li duhovno zdravlja nuzno mora da povlaci rizike po fizicko zdravlje.

Meni je bio zanimljiv komentar zene, otprile kaze:
" Katlocka crkva zeli da uvede moralne norme ponasanja i duhovnih vrednosti, koje ce same po sebi biti zastita od bolesti."

Ovo otprilike znaci duhovno zdravlje je iznad fizickog i cuva ga u isto vreme, ali suoceni sa situacijom u Africi, ovo isto znaci " tako im i treba kad nece da budu duhovno zdravi!"
 
Donekle bi se rasprava mogla svesti i na mnogo jednostavniji nivo, da li je bitnije fizicko zdravlje ili duhovno zdravlje?
Naravno da je bitnije duhovno zdravlje, bilo je mnogo svetih koji su bolovali od različitih bolesti, ali im je duh bio zdrav i čio...Jer nije telo ono što utiče na spasenje, već duša i duh...:)
Da li teznja da se ocuva fizicko zdravlje nuzno ugrozava duhovno, sto izgleda da katolicka crkva misli, i obrnuta da li duhovno zdravlja nuzno mora da povlaci rizike po fizicko zdravlje.
Ovo je vrlo lepo uobličeno pitanje: fizičko zdravlje ne mora nužno da ugrožava duhovno zdravlje, što se razlikuje od slučaja do slučaja. Ali za ljude čiji je duh slab i koji nisu uznapredovali u lestvici duhovnog očišćenja, što je u prevoslavlju pre svega sticanje pokajanja kao najbitnijeg svojstva duše da bi zadobila spasenje, fizičko zdravlje kod ljudi koji ga nisu stekli, moglo bi da produži vreme koje je potrebno za sticanje pokajanja...I opet, na drugi način, fizičko zdravlje koje je narušeno, tj. bolest, je obično čak i povod za pokajanje, i to opet biva od slučaja do slučaja razlišito...
A ovo drugo pitanje može da se sagleda ovako: kada je duh jak i osnažen u Bogu, njemu bolest tela nije nikakav problem, tj. doživljava ga sa zahvaljivanjem Bogu i podnošenjem bolesti kao "venca mučeništva" pred Bogom.
Dok obrnuto, kod duha koji je slab i malodušan, slab u veri i pouzadnju u Boga, fizička bolest može čak da podstakne suprotan efekat: još veću raslabljenost i predavanje...
Zato kad se govori o rizicima po fizičko zdravlje koje može da se podstakne izvesnim podvizavanjima i revnovanjima unutar hrišćanskog podviga, u tome treba imati ogromnu opreznost, pravilno rasuđivanje, isprevnost cilja i pre svega dobro i iskusno rukovodstvo. Ako bi i došlo iz bilo kog razloga do fizičkog obolevanja usled duhovnog podviga, čovek u svakom slučaju za to mora biti spreman pre svega duhovno. Tako imamo primer mnogih svetitelja kojima je Gospod popuštao razne bolesti tokom podviga, da bi se sveti kroz tu bolest i pokajali i pročistili i obično ih je i sam Gospod od tih bolesti i oslobađao. Pre svega, kada se zna da se iza skoro svakog podviga, koliko god naše namere bile "čiste" krije se jedna senka koja prati čoveka u tim naporima: a to je skrivena gordost, koja je i najopasnija, i baš zato, često se dešava da Bog popušta telesno stradanje da bi se došlo do smirenja .
Meni je bio zanimljiv komentar zene, otprile kaze:
" Katlocka crkva zeli da uvede moralne norme ponasanja i duhovnih vrednosti, koje ce same po sebi biti zastita od bolesti."

Ovo otprilike znaci duhovno zdravlje je iznad fizickog i cuva ga u isto vreme, ali suoceni sa situacijom u Africi, ovo isto znaci " tako im i treba kad nece da budu duhovno zdravi!"

Sa ovim se slažem, evo zašto: opet je crkvi jedino i jedino bitno i najpreče, spasenje duše mnogih, a ne držanje principa koji ljudi ne mogu da ispune. To nikako ne znači popuštanje u svemu da bi se izazvala potpuna opuštenost i na taj način i ne mogućnost spasenja, već da se kroz određivanje mere, koja je u duhovnom životu najbitinija, postigne postupno napredovanje od zla ka dobru. Onaj ko je već svojim ranijim životom toliko uznepredovao u zlu nemoguće mu je da odjednom prihvati te "moralne norme ponasanja i duhovnih vrednosti" koje su odlika savršenih. Ali kroz određeno snishođenje, pogotovo u slučajevima ne izlečivih bolesti, kad sam čovek već strada za svoje grehe, moguće je episkopu kao glavi crkve, da od slučaja do slučaja razmotri razumnu opciju i upotrebu zaštite koja je pre nužno zlo, nego prihvatljivo rešenje.
Zato su ove reči baš pravo licemerje na ovaj način izrečene, jer bez obzira na njen kontekst i želju da ih pokaže "dušebrižnima", one se ipak nameću baš onako kako si i ti primetio:" tako im i treba kad nece da budu duhovno zdravi!"
 
Iz prostog razloga što svi ti milioni imaju izbor slobode da biraju: prvo su sami izabrali da se njima potčine, a sa druge strane iako su potčinjeni rimokatoličkoj Crkvi, oni opet mogu da se ne usaglase sa njenim zvaničnim stavom.

Dakle, mogu da se usprotive Božjoj crkvi, koju je avramski bog ustanovio preko apostola i Isusa Hristosa i koju vodi papa, sa sve dogmom o nepogrešivosti, u sredini koja je većinski rimokatolička?
Ti to zoveš izborom? :eek:
Dalje, prosečan nivo obrazovanja u zemljama Afrike je relativno niži nego u Evropi ili S.A.D., a svi smo svedoci kakve gluposti dolaze odatle (dovoljno je čitati poruke pojedinih vernika avramskih religija, pa se nedvosmisleno u to uveriti), a RKC igra veliku ulogu u svakodnevnom životu, jer obezbeđuje velike količine humanitarne pomoći.
Ovaj... i ti misliš da oni imaju izbor?!
Da uopšte znaju da izbor postoji? :confused:

Da ne ulazim u to na koji način rimokatolički sveštenici na terenu propovedaju protiv upotrebe kondoma (o čemu imam izvrsne podatke iz jedne kampanje "P&G"-a u Južnoafričkoj Republici).


A ovo drugo pitanje može da se sagleda ovako: kada je duh jak i osnažen u Bogu, njemu bolest tela nije nikakav problem, tj. doživljava ga sa zahvaljivanjem Bogu i podnošenjem bolesti kao "venca mučeništva" pred Bogom.

Što je to simpatično! :thumbdown:
Neko nije prao ruke, pa je zaradio neku bolesti i sada nosi "venac mučeništva".
Treba li da ulazim u detalje? :roll:
Dalje, neko ko ima zaraznu bolest (čije je dobijanje mogao da spreči da je pazio malo više na telo) može da uzrokuje patnju i smrt drugih ljudi, a to je valjda nešto što treba osuđivati, zar ne?

Sve što napisa mi prikazuje hrišćanstvo kao religiju sebičnih... biće da nisi najbolje izrazila to što si mislila. :think:
 
Dakle, mogu da se usprotive Božjoj crkvi, koju je avramski bog ustanovio preko apostola i Isusa Hristosa i koju vodi papa, sa sve dogmom o nepogrešivosti, u sredini koja je većinski rimokatolička?
Ti to zoveš izborom? :eek:
Naravno, pri tom Katolička crkva NIJE crkva Božija, i ne uči i ne propoveda veru u istinitog Boga, samim tim što oni nemaju učenje o Svetoj Trojici već o Ocu i Sinu koji dele "neki" duh, samo je pitanje koji...:roll:
Samim tim, niko ni ne treba da se pokorava učenju takve crkve...
Dalje, prosečan nivo obrazovanja u zemljama Afrike je relativno niži nego u Evropi ili S.A.D., a svi smo svedoci kakve gluposti dolaze odatle (dovoljno je čitati poruke pojedinih vernika avramskih religija, pa se nedvosmisleno u to uveriti), a RKC igra veliku ulogu u svakodnevnom životu, jer obezbeđuje velike količine humanitarne pomoći.
Ovaj... i ti misliš da oni imaju izbor?!
Da uopšte znaju da izbor postoji? :confused:
Da ne ulazim u to na koji način rimokatolički sveštenici na terenu propovedaju protiv upotrebe kondoma (o čemu imam izvrsne podatke iz jedne kampanje "P&G"-a u Južnoafričkoj Republici).
To što oni obezbeđuju velike količine humenitarne pomoći, ne čini ih i Crkvom na zemlji, već je to neki oblik manipulacije i ugnjetavanja kojim katolici modernim imperijalističkim metodama zapravo porobljavaju svet, a to je već pitanje politike, a ne vere...Ili ti Rimokatoličku crkvu zaista smatraš za Hristovu Crkvu, i samim tim ih braniš?:think:

Što je to simpatično! :thumbdown:
Neko nije prao ruke, pa je zaradio neku bolesti i sada nosi "venac mučeništva".
Treba li da ulazim u detalje? :roll:
Dalje, neko ko ima zaraznu bolest (čije je dobijanje mogao da spreči da je pazio malo više na telo) može da uzrokuje patnju i smrt drugih ljudi, a to je valjda nešto što treba osuđivati, zar ne?

Sve što napisa mi prikazuje hrišćanstvo kao religiju sebičnih... biće da nisi najbolje izrazila to što si mislila. :think:
Opet bi i ovo što si napisao bilo totalno uprošćavanje podvižništva...Ali, čak i da pođemo od tako nečega, iako je ovaj banalni primer ne pranja ruku daleko od onoga što se u praksi ogleda, baš zato što ćeš reći da je to osnov higijene- što svakako znamo, daću ti konkretan primer dejstva molitve na razne zaraze...
Moj dobar prijatelj je svojevremeno obilazio monahe pustinjake na Svetoj Gori, koji su podvizavavši se u pustinji, zapustili telo na račun duše. Kada je navratio u pećinu kod jednoga od njih, primetio je da je pećina puna buva koje je imao i ovaj monah...Pošto se noć već bila spustila, a napolju bilo hladno, bio je primoran da prenoći kod tog monaha. Međutim, rekao mu je svoju bojazan za buve i pokušao da nađe sebi neko drugo mesto za noćenje...Ali, monah ga je zautavio, rekavši mu: Ništa se ti ne brini, neće one tebe da jedu: to su moje buve i one meni služe da bi stekao trpljenje Hrista radi...Naravno, moj prijatelj je bio ne samo sumnjičav, nego je čak i pomislio da je ovaj monah lud. Tako je ipak ostao u njegovoj pećini, i to spavavši na njegovom ležaju, gde su buve svuda oko njega celu noć skakale. Ali, kako je legao, tako je zaspao, i celu noć se nije budio, čak mi je rekao da se ne seća da je ikada u životu tako lepo spavao. Kada se ujutru probudio, imao je šta da vidi: nije imao NI JEDNOG ugriza od buve, niti ga je išta svrbelo, uprkos činjenici da je spavao u buvljem gnjezdu...Bio je više nego začuđen, a stari monah se samo smejao: Ja sam ti rekao da su one samo moje i samo mene grizu...
Dakle, nije telo pretežnije od duše, kao što nije odelo pretežnije od tela, zato je potrebno rasuđivanje: kada je neko spreman da zarad ovakvih podviga zanemari telo, jer nije sve u tom pravcu činjeno i zaista blagosloveno...Kada jeste blagosloveno, onda mesta za bojazan i sumnju nema, jer u tom slučaju čoveka pokriva blagodat Hristova...:)
 
Naravno, pri tom Katolička crkva NIJE crkva Božija, i ne uči i ne propoveda veru u istinitog Boga, samim tim što oni nemaju učenje o Svetoj Trojici već o Ocu i Sinu koji dele "neki" duh, samo je pitanje koji...:roll:
Samim tim, niko ni ne treba da se pokorava učenju takve crkve...

Pravoslavci veruju da nije, rimokatolici veruju da jeste.
Tvoj argument je iste težine, kao argument rimokatolika u vezi pravoslavlja i njihove tvrdnje da pravoslavci ne treba da se pokoravaju učenju pravoslavnih crkava.


To što oni obezbeđuju velike količine humenitarne pomoći, ne čini ih i Crkvom na zemlji, već je to neki oblik manipulacije i ugnjetavanja kojim katolici modernim imperijalističkim metodama zapravo porobljavaju svet, a to je već pitanje politike, a ne vere...Ili ti Rimokatoličku crkvu zaista smatraš za Hristovu Crkvu, i samim tim ih braniš?:think:

Da li zaista ne razumeš ono što sam napisao? :eek:




daću ti konkretan primer dejstva molitve na razne zaraze...

Ovaj... gde je taj primer? :dontunderstand:
Što se primera sa buvama tiče, znam za slične primere sa vašima i budističkim monasima... sve se svodi na nepotvrđenu priču, koja se preuveličava prenošenjem, pri čemu je pod velikim znakom pitanja da li se događaj na osnovu koga je priča nastala uopšte dogodio ili ne.


Dakle, nije telo pretežnije od duše, kao što nije odelo pretežnije od tela, zato je potrebno rasuđivanje: kada je neko spreman da zarad ovakvih podviga zanemari telo, jer nije sve u tom pravcu činjeno i zaista blagosloveno...Kada jeste blagosloveno, onda mesta za bojazan i sumnju nema, jer u tom slučaju čoveka pokriva blagodat Hristova...:)

Dakle, kada neko ne pazi na telo nego samo na duh, dobije zaraznu bolest, kojom zarazi još ljudi i uzrokuje njihovu patnju, to je zanemarivanje duha. :bye:
 
Pravoslavci veruju da nije, rimokatolici veruju da jeste.
Tvoj argument je iste težine, kao argument rimokatolika u vezi pravoslavlja i njihove tvrdnje da pravoslavci ne treba da se pokoravaju učenju pravoslavnih crkava.
Pa baš i nije iste težine: Pravoslavni imaju uz sve argumente još TRI glasa na svojoj strani...;)
kako je rekao Hristos: Ja ne svedočim sam za sebe, nego Otac koji me je poslao svedoči za mene...
Da li zaista ne razumeš ono što sam napisao? :eek:
Razumem...da si mislio kako oni nemaju drugog izbora jer katolici ih finansiraju i održavaju u životu...ali i to je samo zbog toga što su dozvolili da budu okupirani, kako katolicima, tako i globalnim svetskim firmama, koje ih ugnjetavaju i sem što im crpu energente i koriste kao ljude "trećeg reda" nemaju vlast i pravo nad sopstvenim zemljama, kao ni nad sopstvenim životima...Ali zar misliš da uskoro neće tako biti i kod nas? Jedino što smo malkice povlađeniji samo zato što smo u sklopu Evropskog kontinenta...I sve je to moguće samo iz razloga što postoje ljudi koji su interese svoga naroda i države prodali i dozvolili da se njihova zemlja okupira na sve moguće načine, a narod opet sa svoje strane dozvolio da do toga dođe, izabiravši takve (čitaj potkupljive) ljude kao svoje predstavnike...Kako bi inače tolike silne špijunske i kontrašpijunske mreže u svetu mogle da postoje, da nije ljudi koji u njima učestvuju? Naravno da je to nesagledivo komplikovanija situacija od ovako uprošćene slike koju sam ovde navela, ali od pojedinca sve kreće. I naravno da je to i problem celoga društva, ali je fakat da kroz i preko takvih pojedinaca, celokupan narod dolazi u stanje porobljavanja. Nije ništa drugačiji slučaj u Africi: slažem se da je njihov nivo obrazovanja nizak i jadan u poređenju sa ostalim kontinetima, ali i to se "veštački" tako održava, kao što se recimo u Americi, jednoj od najrazvijenijih zemalja sveta produkuju fah idioti. I to se opet planski radi... Ali opet dolazimo na to da je Afrika porobljena i da u tome veliku zaslugu ima katolička crkva i samim tim da ta crkva nije crkva Hristova. A koga da krivimo za takvo stanje? Ko je Srbima kriv za sve ono što su prošli i kroz šta prolaze? Ko im je kriv, kada sutra dovedu papu u Srbiju i kada nas snađe sudbina kakva je snašla i afrikance? Ko nam je kriv, ako sutra postanemo građani "drugog reda" u sopstvenoj zemlji? Ko nam je kriv što izdajemo sami sebe i okrećemo se (ne) prijateljima, izvinjavamo im se za to što su nad nama vršili genocide, što su nas bombardovali i kao pomahnitali, nakon svega, opet im trčimo u zagrljaj kao da imamo ozbiljan poremećaj u sado-mazohističkom samouništavanju? Ko je kriv afrikancima, što svoje prirodne resurse ne umeju da iskoriste već im politički diktatori skupljaju med, a svom narodu ostavljaju žuč da ispija sa dna...Pri tom im ostavljajući pusta polja i ekološku katastrofu iza sebe...
To je mnogo složena situacija, ali je istovremeno i veoma jednostavna: krivi smo mi sami za sve ono što nam se dešava...Svako je pojedinačno kriv za samoga sebe...Evo tebe pitam: da se nađeš kojim slučajem (daleko bilo, naravno) u položaju obolelog u Africi, i da si pri tom pripadnik te crkve koja tako uči i zagovara, šta bi ti radio? Pokoravao joj se samo zato što ti oni nude pare i nazovi pomoć, da bi te u stvari iza leđa, gurali direktno u smrt, ili bi odbio da se povinuješ njima i ostao iako bez pomoći i para, ali dosledan sebi i svojim principima? Recimo, ja sebe nikada ne bih mogla da zamislim u položaju ucenjenog: ili...ili...i to pričam ne zato što ne znam šta govorim, već baš zato što znam... Mnogi ljudi nemaju ovaj aspekt svesnosti da imaju mogućnost izbora...nego plaču nad sobom pristajući na kompromise.... Dakle, izbor je ipak na nama..
Kada bi svi ti milioni zaista shvatili prevaru koja stoji iza Vatikana i priznali je sebi (kada bi uopšte i hteli to da saznaju, saznali bi, ovako namerno drže oči zatvorene) ne bi taj Vatikan imao toliku moć i ne bi ta "šačica" mogla da se nadnese nad milionima...Ali je realnost drugačija. Ljudi vole da žive u obmani i vole da budu obmanuti i to je tako. I ja to znam i iz ličnog iskustva u mnogim dešavanjima kroz koja sam prolazila...Ljudi nisu iskreni najpre prema sebi, a onda ni prema društvu. Nego vole da veruju u sve i svašta u bajke i priče koje im drugi serviraju ne posežući da otkriju šta se zapravo iza svega toga krije...
Dobro, udavila sam...što bi rek`o Zazi, ne "zalažem" vazduha!:lol:
Ovaj... gde je taj primer? :dontunderstand:
Što se primera sa buvama tiče, znam za slične primere sa vašima i budističkim monasima... sve se svodi na nepotvrđenu priču, koja se preuveličava prenošenjem, pri čemu je pod velikim znakom pitanja da li se događaj na osnovu koga je priča nastala uopšte dogodio ili ne.
Dogodio se...čoveka koji mi je pričao jako dobro poznajem, i pri tom znam i tog monaha...;)

Dakle, kada neko ne pazi na telo nego samo na duh, dobije zaraznu bolest, kojom zarazi još ljudi i uzrokuje njihovu patnju, to je zanemarivanje duha. :bye:

Obično su oni koji su se izlagali ovakvim podvizima u kojima zanemaruju telo, bili daleko od drugih, u pustinjama i pećinama.Ali, kako već rekoh, ukoliko je podvig blagosloven od Gospoda, zaraza neće nastati i pogotovo, neće se preneti na druge...:bye:
 
Moje pitanje na ovu temu glasi:
Moze li Rimokatolicka crkva biti Hristova crkva, ako je ona sve suprotno ono sto treba da bude?
Prvo, promenila je dekalog.
Drugo, uspostavila je ispovedanje vernika svesteniku i oprostenje grehova, sto pripada jedino Bogu...

Trece: bilo bi bez veze verovati instituciji koja iza sebe ima jednu INKVIZICIJU
Ovo pod dva nije tačno i stvarno je nevjerovatno da jedna takva notorna zabluda uporno opstojava tako dugo.

A za ono prvo priznajem nisam čuo.
Kako je to promjenjen dekalog?
 

Back
Top