Ciscenje !!!

Pitronix

Obećava
Poruka
54
Evo kao sto kolega MarQss predlozi ovu temu samo sto je on to nazvao recepti :-) A ja bas ne volim da dajem recepte za ovakve stvari pa sam odlucio da temu nazovem drugacije.
Sto se tice UZ kadice ona je dobra za ciscenje tvrdokornih naslaga razne prljavstine ali ne pravi cuda kao sto to neki ocekuju. Drugi problem je sto ljudi misle da mogu kupiti kadicu za 15 eura i voila! Dobra kadica nije bas ekstremno jeftina (50 eura pa navise) ali zato traje i daje dobre rezultate. Odmascivanje kovanica se vrsi organskim otapalima, mozda najbolje acetonom iako on moze reagovati sa nekim legurama pa treba biti oprezan. Nakon odmascivanja kovanica se moze ocistiti u kadici napunjeni destilovanom vodom sa eventualnim dodatkom malo blagog detergenta za sudje. Bitno je da se u kadicu ne stavlja puno komada odjednom (staviti nekoliko komada tako da se ne dodiruju). nakon pranja slijedi ispiranje sa destilovanom vodom sa malo sode-bikarbone (neutralizira kiselinske ostatke) pa onda ispiranje samom dest. vodom i susenje sa upijajucim filter papirom. Na ovaj nacin, ako ste obazrivi Necete napraviti ama bas nikakvu stetu na kovanici a poboljsat cete joj izgled bar malo i sto je najvaznije sprijeciti cete dalje korozije. Od svega je najbitnije da ne koristite nikakve cetkice vec samo mekanu krpicu ili papir (najbolji je laboratorijski filter papir za analitiku koji ne sadrzi prakticno nista osim celuloze). Kovanice koje imaju izrazen kovnicki sjaj kao npr. BU ili PROOF komade ne smije se cistiti nikako, a ne bi ih valjalo ni dirati golim rukama. Toliko za sada pa cemo jos o ovoj temi diskutovati!
P.S. @MarQss, ne brini se za patinu, ona nece spasti u UZ kadici :-)
 
hvala na pokretanju raspravke o ovoj bitnoj problematici, kolega Pitronih...
"čistiti ili ne" pitanje je sad....ja sam lično probao home made elektrolizu napravljenu vrlo jednostavno od nokia ispravljača(princip polova + limuntus i so po ukusu...šalim se, nije po ukusu već 3% rastvor) i bio zatečen rezultatom dobijenim na kovanicama pozne antike sa dosta kalcifikacije i ostalih naslaga...sve je spalo ali nažalost i tanak sloj patine zajedno....od obične šajbne izronila je viktoria i crux invicta...no meni to neće pomoći za moju 1868-1945....sva steća pa može da se nađe dobra i bez čišćenja....
hvala još jednom, kolega!
 
hvala na pokretanju raspravke o ovoj bitnoj problematici, kolega Pitronih...
"čistiti ili ne" pitanje je sad....ja sam lično probao home made elektrolizu napravljenu vrlo jednostavno od nokia ispravljača(princip polova + limuntus i so po ukusu...šalim se, nije po ukusu već 3% rastvor) i bio zatečen rezultatom dobijenim na kovanicama pozne antike sa dosta kalcifikacije i ostalih naslaga...sve je spalo ali nažalost i tanak sloj patine zajedno....od obične šajbne izronila je viktoria i crux invicta...no meni to neće pomoći za moju 1868-1945....sva steća pa može da se nađe dobra i bez čišćenja....
hvala još jednom, kolega!

Elektroliza je dobra stvar kada imate jevtine kasnoantichke novce za chishcenje, ali ako imate neshto vrednije (ili sumnjate), iglice i zubarski pribor u ruke! Ovakvo ruchno chishcenje je sporo (polako chachkajte, bez direktnog grebanja), ali za razliku od elektrolize ne unistava patinu! Za mene lichno antika nije antika bez patine......ali mi se takodje dopadaju i prljavi moderni novci ;)
 
KAKO DA OCISTIM 15 CETVORODUKATA, KOJI SU PROVELI U JEDNOJ KUTIJI TACNO 98 GODINA?

uradi sledeće, dragi kolega: kupi gravericu u Super Veru i malu stegu...na gravericu nasadi glavu G3 (fina šmirgla od krzna neprcanog pacova dvogodca) i kreni da tretiraš površinu jednog od tih 15 četvorodukata...kad poliranje da zadovoljavajući rezultat, ti uglavi sledeći u stegu i tako redom...naravno, pazi da smirgla bude G3 inače će se skinuti tanak sloj oksida karakterističan za tvoje četvorodukate...mozeš da probaš i ovu moju home made elektrolizu ali da pojačaš dejstvo (zbog četvorodukata najpre) tj da uzmeš bleck horse i spojiš katodu i anodu i kreneš jedan po jedan da čistiš onako lagano dok ne isprazniš tu bakinu kutiju do dna....
javi št aje bilo s tih 16 četvorodukata...
 
Elektroliza je dobra stvar kada imate jevtine kasnoantichke novce za chishcenje, ali ako imate neshto vrednije (ili sumnjate), iglice i zubarski pribor u ruke! Ovakvo ruchno chishcenje je sporo (polako chachkajte, bez direktnog grebanja), ali za razliku od elektrolize ne unistava patinu! Za mene lichno antika nije antika bez patine......ali mi se takodje dopadaju i prljavi moderni novci ;)

poštovani kolega, SRQR, potpuno se slažem...jasno je da moderna numizmatika ima jedno viđenje a antička sasvim druojačije što je sassvim logično s obzirom na toliku raznolikost u materijalu na svim poljima...iglice i četkice jednostavno ne pomažu na masnom dinaru 1879...mislim da je sve to subjektivno gledište, da li čistiti ili ne...ja imam par komada 20 para 1883 i 1884 koje su prljave ali uvek volim da se zagledam u perfektna ocila na štitu koja se naziru ispod masne prevlake...ja to zovem "komadi s dušom"(i kavlitet uz duži opticajni period)
pozdrav, kolege!
 
kolega, Pitronix, potpuno ste zaboravili da zlato (četvorodukati) kaliraju na težini kad stoje 98 godina u bakinoj kutiji...zato bolje da ne prodaje (gubi 0.7g na svakih 100godina)!!!
Najbolje je da uzme ekser br. 18 (to je onaj za grede) i da ga zvekne po sred čela (po želji Mariju ili Aleksandra) a posle da ukrade malo strune od teče pecaroša i naniže ih...tako nanizane da čuva do ženidbe, ima ovih Moldavki koje se daju za cenečetvorodukate (15komada)
 
Stajale tacno 98 godina ....zanimljivo...........jes da sam imao jedva dvojku iz matematike al ako se nevaram ti 4-voro dukati ili ti 4 dukata su kovani 1931-1932 tako da ako su stojali 98 godina kako ti kazes...........pa nista druze recicu ti onda za jedno 30 godina kako da ih ocistis,da im damo prvo sansu da dostignu tu starost.
 
ja imam dinar iz 1904, star tačno 105 godina...šta, ne verujete?
nego, započesmo ovu temu a nismo ni svesni da imamo posla sa brezobraznom Balkanskom prljavštinom koja je posebno slaba na četvorodukate....
problem naseg podneblja je poluNEpismenost...zato često ne mogu da definišem ljude bez " .....".....
ne obazirimo se više na te "kolekcionare" što im je tetka od ujne ostavljala ćupove i šafhauzene nego dajte da saznamo o tim limuntusima, calcium karbonatima i veštičijim krastama koje čiste ove naše metalčiće.....
puno pozdrava svima za ovu uspešnu temu (nedelja mi prolete)....
 
Marko brate kad si spomenuo te moldavke, neznam kakva je u BG situacija po tom pitanju al ovde za tih 15 cetverodukata mozes da imas 50 moldavki, tako da se nas bokiruma moze isto toliko puta i zeniti,,sta da ti kazem Boki uzivaj i przi, sto bi Zika rekao : " pa kume, ja dugo probam".
sretno ;)
 
Marko brate kad si spomenuo te moldavke, neznam kakva je u BG situacija po tom pitanju al ovde za tih 15 cetverodukata mozes da imas 50 moldavki, tako da se nas bokiruma moze isto toliko puta i zeniti,,sta da ti kazem Boki uzivaj i przi, sto bi Zika rekao : " pa kume, ja dugo probam".
sretno ;)
Pa Ado brate sto mi danas kad smo se vidjeli ne spomenu te svoje moldavke :-( Za dvije bih ti vala dao cetverodukat pa kud puklo :-)
 
Nego da se vratimo na temu, inace cemo otici u ausvinkl sa pricom o moldavkama i ukrajinkama i koliko dukata koje kostaju :hahaha:
@MarQss Elektroliza koju spominjes je vrlo korisna stvar u pojedinim slucajevima. Elektrolizom mozes dosta lijepo ocistiti antikno srebro zato sto ono i onako nema neku osobitu patinu ali za bronzu, bakar etc. elektroliza je pipkav posao i valja procijeniti kada se to isplati uraditi. Neki komadi su toliko zeznuti da se ne isplati maltretirati se vec ih zipovati pa sta im Bog dragi da! Medjutim, dosta antickog novca se moze dosta lijepo ocistiti ako se ima strpljenja na klasican nacin. Sto se tice patine ona obavezno ode prilikom elektrolize tako da patinu mozes zaboraviti ako ces nesto da podvrgnes elektrolizi. Sada, nakon elektrolize se obicno radi vjestacko patiniranje. Neko ce reci da je ovo vrlo podlo ali ako vec nesto zipujes onda nema veze sto ces ga poslije patinirati sve do onog trenutka kada to ne pokusas "utopiti" kao pravu stvar !!! Ovo je onaj trenutak kada se vidi necije iskustvo, ko moze a ko ne, prepoznati pravu patinu. Ja sam imao srece upoznati nekoliko ljudi u inozemstvu koji se bave antikvitetima i svi oni smatraju da ukoliko je komad spasen elektrolizom i patiniranjem onda je to OK, naravno cijena je nesto manja za znalce a oni koji ovo ne znaju nek se educiraju ;) Osim toga elektrolizu koriste cak i na muzejskim primjercima, naime muzeji nastoje da stvari prikazu u sto lijepsem svjetlu tj. blize stanju u kojem je komad bio kada je bio napravljen. Pa zamislite samo kada se ne bi cistilo! Muzej daje postavku neociscenog rimskog i grckog novca a svi komadi izgledaju ko gromuljice zemlje !!! Ja se inace dosta razumijem u razne vidove restauracije, osobito metala sto moze biti vrlo pipkavao a rezultat greske se moze pokazati tek mnogo kasnije. Najveci problem sa elektrolizom je tajming tj. kada stati jer u suprotnom moze doci do totalne degradacije komade jer se pocnu otkrivati rupice po povrsini a takav rosav komad nije vise ni za sta. Ajde kad budem imao vise vremena dati cu par savjeta za tu elektrolizu ali i za druge blaze metode jer elektroliza je bas maksimalan ekstrem:p
 
Pozdrav svima
Moje mišljenje je, da za čiščenje kovanica nije dobra nijedna metoda, mislim za nas numizmatičare. Trgovci su drugo, oni čine sve, da svoju "robu" doteraju, da privuču kupca, da ga prevare izgledom. Upotrebljavaju se veoma grube metode čiščenja kovanica a posledica je i uništavanje patine, uništavanje sitnih detalja, koji su od izvanrednog značaja za identifikaciju kovanice. Jednom sam kupio "očiščene" kovanice, a posle nekoliko meseci skoro su se raspale. Čuo sam za primer, kada su muzejski "stručnjaci" nekom hemijskom metodom uništili celo zakladno najdbo. Za mene je dobar i dovolno čist svaki kovanec, kojeg mogu da prepoznam, a najviše volim one sa prirodnom patinom.
 
Osnovno je pravilo.NE ČISTITI KOVANICE.Ja sam ih tako dok nisam došao pameti upropastio na stotine.Ako ih već želiš čistiti imaš fino uputstvo na Worldcoinsgallery.com.
Pa ovo svakako ima smisla ali malo je to pipkav posao (ciscenje) tako da ako vec neko hoce da cisti kovanice onda treba da to radi sa necim sto uopce ne vrijedi i da vidi kako mu ide. Osim toga ciscenje u UZ kadici sa vodom i malo blagog detergenta definitivno ne steti novcanicama i poslije ispiranja dest. vodom i susenja spremne su za pohranu. Ljudi svasta pricaju ali cinjenica je da daleko vise na duge staze stete masnoce, kiseli ostaci i razne prljavstine nego ispiranje u kadici kkoje je totalno blaga i efektivna metoda za odstranjivanje raznih necistoca. Patina se jos jednom naglasavam ne skida u UZ kadici tako da mozete biti mirni :-) Hemijske metode ciscenja spadaju vec u domen nauke i to je nesto cime se bave profesionalni restauratori pa i oni ponekad naprave kiks :-) Ne bih preporucio nikome da eksperimentise sa hemikalijama jer to moze biti vrlo stetno za kovanice!
 
Osnovno je pravilo.NE ČISTITI KOVANICE.Ja sam ih tako dok nisam došao pameti upropastio na stotine.Ako ih već želiš čistiti imaš fino uputstvo na Worldcoinsgallery.com.

Istu greshku sam i ja pravio...sada imam kesu unishtenog novca da me podseca na to...dakle, najsigurnije je ne shistiti ili DOBRO promisliti pre nego shto se odluchite za neku (hemijsku) metodu. Nemojte da unistite neki vredan komad, bice vam zao ;)
 
Stajale tacno 98 godina ....zanimljivo...........jes da sam imao jedva dvojku iz matematike al ako se nevaram ti 4-voro dukati ili ti 4 dukata su kovani 1931-1932 tako da ako su stojali 98 godina kako ti kazes...........pa nista druze recicu ti onda za jedno 30 godina kako da ih ocistis,da im damo prvo sansu da dostignu tu starost.

Четвородукати се кују већ стотинама година, тако да ништа није немогуће.
Наравно, цела прича би деловала много аутентичније (а и занимљивије) кад би смо видели и неке слике... На пример пре и после чишћења... ;)

Osnovno je pravilo.NE ČISTITI KOVANICE.Ja sam ih tako dok nisam došao pameti upropastio na stotine.Ako ih već želiš čistiti imaš fino uputstvo na Worldcoinsgallery.com.

А ја мислио да сам ја најгори :)
Упроспастио сам прва три сребрњака, пастом за зубе и пластичном четкицом. :rumenko:
Срећом ништа посебно вредно.

Једна ситуација која по мени не само оправдава него можда и захтева чишћење: отисак прста на (новој) полираној плочи. Рецепт који су ми рекли: држећи новчић за обод, намазати га јефтином пастом за зубе, без абразива, испрати под млазом воде (без трљања, поготово не четкицом ;)), испрати дестилованом водом и осушити на сувом и чистом пешкиру (поново, без трљања!). Нисам пробао, ако неко јесте нека јави какав је резултат. (На своју одговорност, наравно! :mrgreen:)
 
Poslednja izmena od moderatora:
mislim da nema smisla primenjivati ove home made recepte na savremeni novac koji se inače ože naći u XF++ stanju tako da je to upravo čar, tj naći ga što boljeg da da je takakv kakav je od samog početka...
nisam čistio ni jedan iz moje kolekcije, jednostavno stalno tragam za boljim i boljim komadom i po mogućstvu patiniranim za bronzu Obrenovića a "sivo-dimno" patiniranim za ostalo srebro jer ti "šminkani" komadi kad tad izreaguju i uopšte izgledaju kao jagoda u decembru, plastično i bez ukusa.....
 
Ja sam ovde nov, i interesuje me nesto oko ciscenja. Slazem se da su i pored svega najvredniji originalni izgledi novcica, ali ponekad ih treba malo i nasminkati.
Interesuje me dali postoji granica (VREMENSKA) gde se zna da ispod TE I TE godine novcice UOPSTE ne treba cistiti.
Isto tako, imam dosta novcica (novijeg datuma) na kojima ima dosta prljavstine u vidu masnih naslaga od upotrebe. Te novcice bih hteo da ubacim u specijalne albume za metalni novac, ali bi ih IPAK predhodno hteo ocistiti, bar od tih masnih naslaga, jer daju novcicima bas los izgled. Procitao sam da predlazete da se takve naslage ciste ACETONOM, uz kasije pranje. Molim malo detaljnija uputstva o jacini acetona, jer ga u mom mestu obicno ima onog koji zene koriste za skidanje laka za nokte. Dali je taj aceton dobar, i dali smem njime cistiti novcice.
Molim jos jednom (uz izvinjenje) da malo detaljnije date opis takvog ciscenja.
HVALA UNAPRED
 
Aceton, ali samo onaj apotekarski možeš koristiti koliko hoćeš, samo za skidanje masnoća(organskih materija) sa kovanice.Ništa joj neće biti.Ne koristi onaj za lak za nokte jer ima u sebi mali procenat acetona a i boje koja može da ostane na kovanici.Apotekarski je skup,brzo isparava kada otvoriš originalnu bočicu i kada radiš sa istim otvori prostoriju,jer te od isparenja zaboli glava.Ja sam potapao kovanice u hermetički zatvorenu teglu sa acetonom.Iskreno da ti kažem nisam zadovoljan sa njegovim učinkom a platiš za malu bočicu od 100ml 4EURa,
 
Kad smo vec kod toga, kako se ciste "neocisceni" rimski novcici ?

Da li mi neko moze reci kako se ciste i na koji nacin neociscene rimske kovanice ?Cckalicom, iglom, nekim hemikalijama, rasolom ili necim drugim ???
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top