Nešto atraktivnije

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Možda ovaj atribut i nije najsrećniji izbor za ono što me interesuje, nego razumećete već... :)

U periodu, recimo, poslednje dve godine - koja je to knjiga koja je objavljena, koju ste pročitali, a koja je po nečemu specifična...?

Ovo pitam samo zato što retko imam vremena, zbog svojih studija, da pratim najsvežija književna dela...

Tu i tamo, ali ne nešto specijalno... Uglavnom ''Geopoetikina'' izdanja...
 
Дубравка Стојановић: "Калдрма и асфалт".
Већ сам на другим темама рекла: кроз историју модернизације Београда од 1890. до 1914, дата је заправо анализа свеукупне наше новије историје, зашто смо данас ту где смо. Историја није ту само ради проучавања прошлости, већ да покуша дати одговоре зашто нам је данас тако како је.
 
Puno knjiga koje sam pročitala u poslednje, recimo, dve godine bi mogle da se podvedu pod ovu kategoriju, ali trenutno mi padaju dve na pamet. Jedna je "Medičijeva žirafa" Marine Belozerske. Ideja je da pokaže na koji način su egzotične životinje kroz istoriju sveta oblikovale politiku, vlast, moć, vojevanje i umetnost. Svako poglavlje je orijentisano na jedan period u istoriji i jednu ličnost koja je na neki način paradigmatična za tu epohu. Veoma, veoma interesantno rešeno, portreti ličnosti su uverljivi a pitki kao u nekim od najbolih savremenih romana, a opet korišćeni su relevantni izvori i u autorka je priznata naučnica.
Druga je "Biblioteka noću" Antonia Mengela. Knjiga o bibliotekama i knjigama kao različim simbolima i značenjima opet dato u današnje vreme i kroz istoriju. Ništa slično nisam čitala a bila mi je veoma zanimljiva kao ljubiteljki knjiga.
Prvu knjigu je objavila Mono i Manjana, a drugu Geopoetika.
 
Дубравка Стојановић: "Калдрма и асфалт".
Већ сам на другим темама рекла: кроз историју модернизације Београда од 1890. до 1914, дата је заправо анализа свеукупне наше новије историје, зашто смо данас ту где смо. Историја није ту само ради проучавања прошлости, већ да покуша дати одговоре зашто нам је данас тако како је.

Ko je izdavac...
 
Možda ovaj atribut i nije najsrećniji izbor za ono što me interesuje, nego razumećete već... :)

U periodu, recimo, poslednje dve godine - koja je to knjiga koja je objavljena, koju ste pročitali, a koja je po nečemu specifična...?

Ovo pitam samo zato što retko imam vremena, zbog svojih studija, da pratim najsvežija književna dela...

Tu i tamo, ali ne nešto specijalno... Uglavnom ''Geopoetikina'' izdanja...

Ne znam da li je "atraktivna' ali je svakako neobicna "NewS Age" Zorice Tomic. Laka za citanje, opisuje fenomen uticaja savremenih medija na, ajd' da kazem masovnu otudjenost i nezainteresovanost za duhovno i za coveka samog.
 
Iskrena da budem, ''Parfem'' sam pročitala, ali nisam je razumela.

Mada, to je nešto starija knjiga od ovih za koje se raspitujem, ali kad je već pomenuta, mogao bi neko da mi objasni kako ju je doživeo. :)

I pošto radim na ekonomičnosti podforuma :), ovu temu ću da spojim sa temom preporuke knjiga.

Ako ste saglasni.
 

Back
Top