Klimavi temelji Specijalne Teorije Relativnosti?

oblici energije.jpg


snouden: "ta ne postoji.takva bi trebala da se ne apsorbuje materiji. čak i neutrino interaguje.
kad se kaže hladna svetlost misli se da ne zagreva tela tako efikasno kao ona iz crvenog i infracrvenog dela spektra."

Ovo je diskutabilna izjava - nisam siguran da je tako.

U tabeli se vidi da je svetlosna energija posebno navedena.

Po tvojoj izjavi radi se samo o toplotnoj energiji s tim što neka svetli a neka ne svetli

(Klikni na sliku)
 
Poslednja izmena:
Moderacijo, ako postojiš, zar ne bi trebala da ovu i slične teme prebaciš na neki drugi pdf, valjda na Natprirodne pojave i misterije ili tako nešto. Ako je ovo već pdf prirodne nauke, moraju i teme biti prirodne nauke a ne neka smešna obarnja opšte priznatih fizičkih teorija od ljudi koji sa fizikom nemaju blage veze. Ja inače nemam ništa protiv da ovi kvaziintelektualci obaraju fizičke teorije, samo bi trebalo da rade na nekom neozbiljnijem pdf-u. Možda neko ovde dolazi da nešto nauči i porazgovara sa ljudima koji se zaista bave naukom, ali kad vidi da se vodi rasprava o nekim pravcima koji su zavareni za glavu verovtano brzo i ode.
 
Nisi razumeo!

Tvoj pravac je isto što i neki koordinatni sistem i ne predstavlja prostor kao pojam.
Takvih koordinatnih sistema možeš izabrati po volji mnogo koji se međusobno kreću
različitim brzinama.
Zašto bi tvoj pravac ispod tvojih nogu imao neki prioritet u odnosu na pravac prema kom ti se glava ne kreće?
Stvar je jednostavna - prema jednom pravcu se krećeš a prema drugom ne
A prema prostoru? To ne može niko da kaže.

Ništa ja nisam krivo skontao.
Ozbiljni eksperimenti da, ali analiza pristrasna, površna, traljava, nedovoljno stroga pa prema tome i nenaučna
upravo zbog tog previda

I sada zamisli tri pravca koji čine koordinatni sistem u prostoru?

Nije mi jasno u šta ti sumnjaš? Ti eksperimenti dokazuju da brzina c ne zavisi od brzine izvora!
Ako to nije tačno, hočeš da kažeš da nije tako?
Mada bi u fizici i tada sve štimalo ( čak ne bi bilo i nekih paradoksa koje ima OTR):
http://www.inet.hr/~brvasilj/relativ/sistem1.html


Eksperimenti nikad nisu klimavi, rezultat je uvek isti ako si obezbedio jednake uslove t.j. ako nisi
nešto prevideo ili nisi uzeo u obzir. Klimavo je njihovo tumačenje.

Brzina svetlosti je istraživana i pre pojave atomskih satova.
Nažalost u tačnost satova moramo verovati jer nema načina da upredimo dva vremenska intervala.
To važi za sve satove

Pa samo svetlost bez toplote. Eto takva.

Eksperiment je klimav ako je tako postavljen da ne može ni da proveri/dokaže nešto a što se očekuje od njega!

Verovati u tačnost? Ovo je nauka ili religija?

Nema svetlosti bez topline! To je foton koji ima svoju energiju!
 
Pogledajte prilog 346106

snouden: "ta ne postoji.takva bi trebala da se ne apsorbuje materiji. čak i neutrino interaguje.
kad se kaže hladna svetlost misli se da ne zagreva tela tako efikasno kao ona iz crvenog i infracrvenog dela spektra."

Ovo je diskutabilna izjava - nisam siguran da je tako.

U tabeli se vidi da je svetlosna energija posebno navedena.

Po tvojoj izjavi radi se samo o toplotnoj energiji s tim što neka svetli a neka ne svetli

(Klikni na sliku)

Jasno je da je posebno navedena od toplinske energije:
Toplinska energija je npr. kada topla voda u radijatoru greje radijator, a on vazduh oko sebe,
a drugi je princip prenosa energije ako staviš npr. infra-crvenu grijalicu da te grije!

- - - - - - - - - -

Moderacijo, ako postojiš, zar ne bi trebala da ovu i slične teme prebaciš na neki drugi pdf, valjda na Natprirodne pojave i misterije ili tako nešto. Ako je ovo već pdf prirodne nauke, moraju i teme biti prirodne nauke a ne neka smešna obarnja opšte priznatih fizičkih teorija od ljudi koji sa fizikom nemaju blage veze. Ja inače nemam ništa protiv da ovi kvaziintelektualci obaraju fizičke teorije, samo bi trebalo da rade na nekom neozbiljnijem pdf-u. Možda neko ovde dolazi da nešto nauči i porazgovara sa ljudima koji se zaista bave naukom, ali kad vidi da se vodi rasprava o nekim pravcima koji su zavareni za glavu verovtano brzo i ode.

Mnogo toga se zove teorija, dok se ne dokaže? A ko će to da obara i gde? Bilo ko, ali na neozbiljnim mestima???
Teorije služe za provere, u to spadaju i pokušaji obaranja, i sa posebnim zadovoljstvom to radim(o)!:hvala:
 
I sada zamisli tri pravca koji čine koordinatni sistem u prostoru?

Nije mi jasno u šta ti sumnjaš? Ti eksperimenti dokazuju da brzina c ne zavisi od brzine izvora!
Ako to nije tačno, hočeš da kažeš da nije tako?
Biće ti jasno za desetak dana.

Mada bi u fizici i tada sve štimalo ( čak ne bi bilo i nekih paradoksa koje ima OTR):
Štimaće!

Eksperiment je klimav ako je tako postavljen da ne može ni da proveri/dokaže nešto a što se očekuje od njega!
Nema neuspelog eksperimenta. Rezultat je nezavisan od onog šta mi očekujemo.

Verovati u tačnost? Ovo je nauka ili religija?

Ovo je nauka! Čime ćeš dokazati da su dva vremenska intervala, za koje mislimo da svaki traje po jedan sat,
međusobno jednaka. Možeš smatrati da su časovnici besprekorno tačni, ali to ne možeš dokazati ničim.
Na primer ja mogu da kažem da je juče jedan sat trajao duže nego danas. Ne možeš dokazati da nije tako.

Nema svetlosti bez topline! To je foton koji ima svoju energiju!
Ne sumnjam u energiju nego u vrstu energije.
 
Jasno je da je posebno navedena od toplinske energije:
Toplinska energija je npr. kada topla voda u radijatoru greje radijator, a on vazduh oko sebe,
a drugi je princip prenosa energije ako staviš npr. infra-crvenu grijalicu da te grije!
Dobar primer sa infracrvenom grejalicom. Ako joj se približavamo nekom brzinom počeće i
da svetli.

Mnogo toga se zove teorija, dok se ne dokaže? A ko će to da obara i gde? Bilo ko, ali na neozbiljnim mestima???
Teorije služe za provere, u to spadaju i pokušaji obaranja, i sa posebnim zadovoljstvom to radim(o)!:hvala:

S ovim se slažem, ne treba uvažavati kvazi relativiste sabotere!
 
Nema neuspelog eksperimenta. Rezultat je nezavisan od onog šta mi očekujemo.

Filozofiraš?
Kako nema? Eksperimenti se često izvode u cilju provere/dokazivanja nečega i jasno da mogu da budu neuspeli!
Druga je priča ako nešto eksperimentišemo, pa šta bude, bude!:lol:

Ovo je nauka! Čime ćeš dokazati da su dva vremenska intervala, za koje mislimo da svaki traje po jedan sat,
međusobno jednaka. Možeš smatrati da su časovnici besprekorno tačni, ali to ne možeš dokazati ničim.
Na primer ja mogu da kažem da je juče jedan sat trajao duže nego danas. Ne možeš dokazati da nije tako

I ovde se slažemo! Svi eksperimenti sa bilo kakvim 'najtačnijim' satovima koje imamo daju ko-zna kakve rezultate,
a mi onda ( mislim oni, ajnštajnovci!) na osnovu toga 'dokazuju' možda i netačne teorije!

Ne sumnjam u energiju nego u vrstu energije
Svi fotoni imaju ISTU vrstu energije! Drugo je što neke ne vidiš, neki te griju,
od nekih pocrniš ili budeš reš-pečen itd....

Dobar primer sa infracrvenom grejalicom. Ako joj se približavamo nekom brzinom počeće i
da svetli
To samo znači da će im se 'doplerova' frekvencija povećati i ona će postati vidljiva za tebe.....
 
.......................,..................Možda neko ovde dolazi da nešto nauči i porazgovara sa ljudima koji se zaista bave naukom, ali kad vidi da se vodi rasprava o nekim pravcima koji su zavareni za glavu verovtano brzo i ode.

Kao ja recimo! Živo me zanima zbog čega radi kvantna ispreplitanost i da mi to neko objasni pod nekim realnim fizičkim okolnostima. Možda i realnim od onog što ja po tom pitanju dajem sa sve prepravkom OTR?!
 
fosilvaso:Filozofiraš? Ne filozofiram!
Kako nema? Eksperimenti se često izvode u cilju provere/dokazivanja nečega i jasno da mogu da budu neuspeli!
Grešiš! Neuspeh pripada eksperimentatorima a ne eksperimentima.

I ovde se slažemo! Svi eksperimenti sa bilo kakvim 'najtačnijim' satovima koje imamo daju ko-zna kakve rezultate,
a mi onda ( mislim oni, ajnštajnovci!) na osnovu toga 'dokazuju' možda i netačne teorije!

I relativisti i nerelativisti moraju usvojiti neke uređaje za merenje vremena pod jednakim uslovima


Svi fotoni imaju ISTU vrstu energije! Drugo je što neke ne vidiš, neki te griju,
od nekih pocrniš ili budeš reš-pečen itd....
Koju vrstu?

To samo znači da će im se 'doplerova' frekvencija povećati i ona će postati vidljiva za tebe....
A šta je sa energijom grejalice u odnosu na mene?
 
"Zakrivljenost" prostora, njegova kontrakcija i vremenska dilatacija ne slede iz konstantnosti brzine svetlosti.
Konstantnost brzine svetlosti u vakuumu ili približnom vakuumu je eksperimentalna činjenica i ne može biti
aksiom koji se ne dokazuje.
Dokazivanje te činjenice vrši se eksperimentalnim istraživanjem brzine svetlosti sa izvora koji se kreću u
odnosu na detektor.
Ne mogu se negirati rezultati eksperimenata ni od strane relativista ni nerelativista. Eksperimentalna je
činjenica da brzina svetlosti nije zavisna od relativnog kretanja između izvora svetlosti i detektora.
To moramo da uvažimo.
Budući da niko nije odgovorio na moje pitanje koji eksperimenti su pokazali konstantnost brzine svetlosti
moraću to da učinim sam u cilju dalje analize postulata STR.
1. Vršena su istraživanja brzine svetlosti sa levog i desnog kraja Sunca pošto ti krajevi imaju različite
brzine u odnosu na nas. Razlika između tih brzina je dovoljna da bi je sa savremenim uređajima mogli
konstatovati, međutim, dobijeni rezultati ne pokazuju nikakvu razliku u brzinama svetlosti - sa oba kraja
ona je ista.
2. Takođe su vršena i ispitivanja brzine svetlosti sa dvojnih zvezda gde su razlike u brzinama tih objekata
značajne i mnogo veće od onih sa krajeva Sunca - rezultat je, međutim, istovetan.
3. Poznato je da se vasionski objekti uglavnom udaljavaju međusobno a i od nas, međutim, galaksija
Andromeda nam se približava. Eksperimenti, međutim, ne pokazuju nikakvu razliku u brzini svetlost koja
bi trebalo da zavisi od crvenog ili plavog pomaka doplerovog efekta.
Dakle, moje pitanje je bilo preteško za kvazi relativiste koji ne poznaju ni najosnovnije stvari iz teorije koju
uvažavaju i brane.
A sada ću da postavim mnogo teže pitanje iako je odgovor na to pitanje izuzetno jednostavan - ovo pitanje
pokazuje kako i najjednostavnije stvari mogu biti od presudne važnosti u analizi rezultata eksperimenata.
Pitanje glasi:

Šta eksperimentatori nisu imali u vidu prilikom istraživanja zavisnosti brzine svetlosti od relativnog kretanja između izvora svetlosti i detektora?

Zaista je učinjen neverovatan previd koji niko nije primetio. Ajnštajn jednostavno nije znao kako da objasni tu čudnu
eksperimentalnu činjenicu koja nije u saglasnosti sa našim iskustvom, pa budući da je hteo da silom da neko rešenje
on je silovao i prostor i vreme.



Zakrivljenost prostora nema veze sa brzinom svetlosti, već sa izgledom Svemira kao takvog.
Svemir se može zamisliti kao zbir ogromnog broja Mebijusovih traka - tako njegova konačna veličina izgleda kao beskonačna.
Ideš Mebijusovom trakom - i nikada ne stižeš do kraja, jer nema kraja (vrtiš se u krug).
To je zakrivljenost.

Nije mi jasno - kako levi i desni kraj Sunca imaju različite brzine u odnosu na Zemlju?
Kakve veze imaju dvojne zvezde i na osnovu čega mi znamo kolike su njihove brzine? Na osnovu svetlosti sa njih?
 
Svemir i energija su beskonačni, jedino je specifična gustina energije konačna....

Čak ako i postoji medij za prenos fotona, to opet ne znači da brzina nije konstantna...





Svemir je beskonačan, a zbog zakrivljenosti putanja svetlosti to ne možemo da uočimo?



Gde to nadje?
Količina energije koja čini Svemir je konačna.
Njegova veličina je konstantna, jer je daje količina (zapremina) energije koju sadrži.
Beskonačna energija (kao i bilo šta drugo) je besmislica.


Svemir je konačan - kretanje po bilo kojem pravcu je kretanje po Mebijusovoj traci - ona nema kraja, ali ćeš pre ili kasnije doći na početak. (i nastaviti dalje, ako ideš istim pravcem, ponovo)
 
Zakrivljenost prostora nema veze sa brzinom svetlosti, već sa izgledom Svemira kao takvog.
Meni Svemir izgleda drukčije, ali i sam znaš da "izgled vara"

Svemir se može zamisliti kao zbir ogromnog broja Mebijusovih traka - tako njegova konačna veličina izgleda kao beskonačna.
Ideš Mebijusovom trakom - i nikada ne stižeš do kraja, jer nema kraja (vrtiš se u krug).
To je zakrivljenost.
Svašta može da se zamisli. Ali ima kraja i Mebijusov prsten i običan cilindar. Kraj je kad si počeo da ponavljaš put

Nije mi jasno - kako levi i desni kraj Sunca imaju različite brzine u odnosu na Zemlju?
Ovo je zabrinjavajuće - kažu da Sunce rotira!

Kakve veze imaju dvojne zvezde i na osnovu čega mi znamo kolike su njihove brzine? Na osnovu svetlosti sa njih?
Imaju veze zato što rotiraju oko zajedničkog baricentra pa kad nam se jedna približava druga se udaljava.
 
fosilvaso:Filozofiraš? Ne filozofiram!
Kako nema? Eksperimenti se često izvode u cilju provere/dokazivanja nečega i jasno da mogu da budu neuspeli!
Grešiš! Neuspeh pripada eksperimentatorima a ne eksperimentima.

I ovde se slažemo! Svi eksperimenti sa bilo kakvim 'najtačnijim' satovima koje imamo daju ko-zna kakve rezultate,
a mi onda ( mislim oni, ajnštajnovci!) na osnovu toga 'dokazuju' možda i netačne teorije!

I relativisti i nerelativisti moraju usvojiti neke uređaje za merenje vremena pod jednakim uslovima


Svi fotoni imaju ISTU vrstu energije! Drugo je što neke ne vidiš, neki te griju,
od nekih pocrniš ili budeš reš-pečen itd....
Koju vrstu?

To samo znači da će im se 'doplerova' frekvencija povećati i ona će postati vidljiva za tebe....
A šta je sa energijom grejalice u odnosu na mene?

Neuspeh eksperimenta može biti i u loše smišljenom eksperimentu

jedno su instrumenti za merenje vremena, što tačniji, to bolje!
A drugo je ako peščanim časovnikom ideš nešto dokazivati u vezi svetlosti!:rotf:

Fotoni imaj elektromagnetsku energiju

Emitovana energija grejalice je ista.
Ti ćeš imati osećaj da je energija fotona veća jer se ti krećeš, tj. 'dodaje' se energija tvoga kretanja.

- - - - - - - - - -

Zakrivljenost prostora nema veze sa brzinom svetlosti, već sa izgledom Svemira kao takvog.
Svemir se može zamisliti kao zbir ogromnog broja Mebijusovih traka - tako njegova konačna veličina izgleda kao beskonačna.
Ideš Mebijusovom trakom - i nikada ne stižeš do kraja, jer nema kraja (vrtiš se u krug).
To je zakrivljenost.

jih?

Iako se ne slažem sa tom bla, bla 'zakrivljen svemir' debilnom teorijom, detaljnije bi bilo:
TRodimenzionalna Mebijusova traka, što je nama teško zamisliti!
To bi ujedno značilo i postojanje barem 4 PROSTORNE dimenzije,
kao što za 2-D Mebijusovu traku postoji jedna dimenzija više....

- - - - - - - - - -

Gde to nadje?
Količina energije koja čini Svemir je konačna.
Njegova veličina je konstantna, jer je daje količina (zapremina) energije koju sadrži.
Beskonačna energija (kao i bilo šta drugo) je besmislica.

vo)

Intuicija:
Kozmički Crveni pomak i tzv. pozadinsko zračenje što je ustvari svetlost dalekih zvezda 'korigovana' tim pomakom!:hvala:

- - - - - - - - - -

Z
Kakve veze imaju dvojne zvezde i na osnovu čega mi znamo kolike su njihove brzine? Na osnovu svetlosti sa njih?

Za eksperiment nije bitna brzina rotacije:
Ukoliko bi uticala, bilo bi razlike u brzinama svetlosti sa te dve zvezde!
Naravno, uz uslov da su nam instrumenti za merenje brzine 'c' dovoljno tačni!:bye:
 
fosilvaso; Neuspeh eksperimenta može biti i u loše smišljenom eksperimentu

E baš si uporan. Rezultat eksperimenta je posledica interakcije svojstava prirodnih pojava i uslova koje si ti
odabrao.Tvoj izbor i uslovi ne daju ono što si želeo, isključivo zbog tvog pogrešnog rezona odnosno zbog
pogrešnog izbora elemenata i uslova za prikaz željenog svojstva.
Postoji velika opasnost da dobijeni rezultati budu protumačeni pristrasno pod uticajem želje eksperimentatora


jedno su instrumenti za merenje vremena, što tačniji, to bolje!
A drugo je ako peščanim časovnikom ideš nešto dokazivati u vezi svetlosti!

Mi verujemo da periodični procesi nekih prirodnih pojava jednako traju. To je ipak verovanje, ali šta da se radi - nema nam druge.

Fotoni imaj elektromagnetsku energiju. A toplotnu?

Emitovana energija grejalice je ista.
Ti ćeš imati osećaj da je energija fotona veća jer se ti krećeš, tj. 'dodaje' se energija tvoga kretanja.

Nije to samo "osećaj" već stvarnost. Energija fotona zavisi od relativnog kretanja između njega i detektora.

Za eksperiment nije bitna brzina rotacije:

Brzina je bitna upravo za eksperiment jer o brzini zvezda zaključujemo na osnovu doplerovog efekta odnosno
crvenog i plavog pomaka spektralnih linija koji su izraženiji (veći) ako je razlika u brzinama zvezda veća.
Za male razlike u brzinama zvezda doplerov efekt je jedva primetan.


Ukoliko bi uticala, bilo bi razlike u brzinama svetlosti sa te dve zvezde!

Da rezimiramo: Razlika u brzinama dvojnih zvezda utiče na veličinu spektralnog pomaka, ali, kako se pokazalo
ne utiče na brzinu svetlosti.
 
fosilvaso; Neuspeh eksperimenta može biti i u loše smišljenom eksperimentu

E baš si uporan. Rezultat eksperimenta je posledica interakcije svojstava prirodnih pojava i uslova koje si ti
odabrao.Tvoj izbor i uslovi ne daju ono što si želeo, isključivo zbog tvog pogrešnog rezona odnosno zbog
pogrešnog izbora elemenata i uslova za prikaz željenog svojstva.
Postoji velika opasnost da dobijeni rezultati budu protumačeni pristrasno pod uticajem želje eksperimentatora


jedno su instrumenti za merenje vremena, što tačniji, to bolje!
A drugo je ako peščanim časovnikom ideš nešto dokazivati u vezi svetlosti!

Mi verujemo da periodični procesi nekih prirodnih pojava jednako traju. To je ipak verovanje, ali šta da se radi - nema nam druge.

Fotoni imaj elektromagnetsku energiju. A toplotnu?

Emitovana energija grejalice je ista.
Ti ćeš imati osećaj da je energija fotona veća jer se ti krećeš, tj. 'dodaje' se energija tvoga kretanja.

Nije to samo "osećaj" već stvarnost. Energija fotona zavisi od relativnog kretanja između njega i detektora.

Za eksperiment nije bitna brzina rotacije:

Brzina je bitna upravo za eksperiment jer o brzini zvezda zaključujemo na osnovu doplerovog efekta odnosno
crvenog i plavog pomaka spektralnih linija koji su izraženiji (veći) ako je razlika u brzinama zvezda veća.
Za male razlike u brzinama zvezda doplerov efekt je jedva primetan.


Ukoliko bi uticala, bilo bi razlike u brzinama svetlosti sa te dve zvezde!

Da rezimiramo: Razlika u brzinama dvojnih zvezda utiče na veličinu spektralnog pomaka, ali, kako se pokazalo
ne utiče na brzinu svetlosti.

A kakav je ovo eksperiment: DC-ampermetrom meriš veličinu naizmenične struje neke sijalice?
Zaključiš da je struja NULA!!! BINGO! Otkrili smo perpetum mobile, svetli, a ne troši struju!:super:

Mi verujemo u ovo, ono i dsz?:zcepanje:

Energija fotona može da se pretvori u toplotnu ako se on apsorbira u neku materiju!
Toplotna energija je ustvari haotično kretanje čestica....
 
A kakav je ovo eksperiment:
Pitanje treba da se odnosi na eksperimentatora.

Mi verujemo u ovo, ono i dsz?:zcepanje:

Kome se smeješ? Sebi? To je neozbiljno kao što je neozbiljna i upotreba smajlija u ozbiljnoj raspravi.
Pokazao si da ti nije poznat princip merenja vremena.
Kaži kako ti meriš vreme! Ako ne meriš vreme kako onda možeš govoriti o brzini?.

Energija fotona može da se pretvori u toplotnu ako se on apsorbira u neku materiju!

Pa rekao si da ima elektromagnetsku energiju i zbog apsorpcije se pretvara u toplotnu, a kad onda ima svetlosnu?

Toplotna energija je ustvari haotično kretanje čestica....

U to ne verujem.
 
Pitanje treba da se odnosi na eksperimentatora.



Kome se smeješ? Sebi? To je neozbiljno kao što je neozbiljna i upotreba smajlija u ozbiljnoj raspravi.
Pokazao si da ti nije poznat princip merenja vremena.
Kaži kako ti meriš vreme! Ako ne meriš vreme kako onda možeš govoriti o brzini?.



Pa rekao si da ima elektromagnetsku energiju i zbog apsorpcije se pretvara u toplotnu, a kad onda ima svetlosnu?



.

A ozbiljno je u ozbiljnoj naučnoj raspravi reći: Verujemo? Meni je to smešno!

Merimo vreme, ali pitanje da li dovoljno tačno za eksperimente oko svetlosti?

Koja ti je to 'svetlosna' energija?
 
A ozbiljno je u ozbiljnoj naučnoj raspravi reći: Verujemo? Meni je to smešno!

Apsolutno ozbiljno! I jedino moguće. Da! Verujemo! Ako ti ne veruješ onda dokaži da su dva vremenska intervala jednaka.
Ako ne možeš da dokažeš ne možeš ni znati da su jednaki. Dokaži, a nemoj se smejati. Smej se ako dokažeš nama koji
ne znamo.
Pročitaj ovu priču: Neki dobronamerni ljudi su mi saopštili kako se u nekoj ustanovi gde se prave najsavremeniji satovi
ostavljaju ti satovi da rade neko duže vreme. Po isteku tog vremena pročita se vreme na svim satovima i uzima se
srednje vreme kao tačno.
Nisam se složio i postavio sam ovakvo pitanje: Šta bi bilo kad bi jedan od tih satova bio apsolutno tačan?
Srednje vreme toga sata i ostalih satova ne bi se moralo podudariti sa vremenom apsolutno tačnog sata
pa bismo usvojili ipak netačno vreme.jer uzimamo prosek svih satova.
Ako imaš samo dva sata koji se posle sto godina razlikuju za jednu sekundu - koji je tačan?
Bolje bi bilo da malo više razmišljaš, a smej se i uveseljavaj svoje društvo kada budete lepo raspoloženi.

Merimo vreme, ali pitanje da li dovoljno tačno za eksperimente oko svetlosti?

Merimo i to upravo sa takvim satovima kojima je razlika u pokazivanju vremena izuzetno mala za ogroman broj godina.
Ali u nekim slučajevima nije ni potrebna tolika preciznost.
Na primer prema crvenom pomaku kvazara 3C273 on se od nas udaljava brzinom od 48 000 km/s pa bi svetlost sa njega
trebalo da ima vrednost 252 000 km/s, međutim, detektovana svetlost ni slučajno nema toliku grešku već se podudara sa
rezultatima sa drugih izvora.
Koja ti je to 'svetlosna' energija?

To je ona energija koja se manifestuje kao svetlost.
 
Meni Svemir izgleda drukčije, ali i sam znaš da "izgled vara"


Svašta može da se zamisli. Ali ima kraja i Mebijusov prsten i običan cilindar. Kraj je kad si počeo da ponavljaš put


Ovo je zabrinjavajuće - kažu da Sunce rotira!


Imaju veze zato što rotiraju oko zajedničkog baricentra pa kad nam se jedna približava druga se udaljava.



Meni ne "izgleda" nikako, već je to posledica logike.


Naravno.
Ali, kada je traka poprilično velika, a kraj ne može da se nazre - onda deluje da je beskonačno udaljen.
Ali - nije.


Kakve to veze ima?
Ne rotira brzinom svetlosti.
U jednom trenutku, kada se fotoni pošalju sa dva različita kraja, oba ta kraja su podjednako udaljena od Zemlje.
Odašiljanje fotona ne traje sat vremena - već mnogo manji vremenski interval.
Zato rotacija Sunca nema nikakvog uticaja.


Samo što svetlost ne putuje do nas sa tih zvezda - pa tako to nema nikakvog uticaja na naše vidjenje istih.
 
Poslednja izmena:
Iako se ne slažem sa tom bla, bla 'zakrivljen svemir' debilnom teorijom, detaljnije bi bilo:
TRodimenzionalna Mebijusova traka, što je nama teško zamisliti!
To bi ujedno značilo i postojanje barem 4 PROSTORNE dimenzije,
kao što za 2-D Mebijusovu traku postoji jedna dimenzija više....

- - - - - - - - - -



Intuicija:
Kozmički Crveni pomak i tzv. pozadinsko zračenje što je ustvari svetlost dalekih zvezda 'korigovana' tim pomakom!:hvala:

- - - - - - - - - -



Za eksperiment nije bitna brzina rotacije:
Ukoliko bi uticala, bilo bi razlike u brzinama svetlosti sa te dve zvezde!
Naravno, uz uslov da su nam instrumenti za merenje brzine 'c' dovoljno tačni!:bye:


Pre bi se moglo govoriti o tridimenzionalnom zbiru Mebijusovih traka - svaki mogući pravac je jedna traka.
U tri dimenzije.


Nisi najjasniji.....
Pozadinsko zračenje je temperatura Svemira.
Nema veze sa njegovim nastankom, ni veličinom.
A Crveni pomak?



Samo što, kao što rekoh....
svetlost ne putuje sa tih zvezda do nas - zato bilo kakvi zaključci, proistekli iz pretpostavke o putovanju, nisu validni.

- - - - - - - - - -

Toplotna energija je ustvari haotično kretanje čestica....



Energija je energija.
A energija se ispoljava kao toplota.
Otuda i Svemir, kao sadržalac velike količine nergije, ima odredjenu temperaturu (toplotu).
 
Merimo i to upravo sa takvim satovima kojima je razlika u pokazivanju vremena izuzetno mala za ogroman broj godina.
Ali u nekim slučajevima nije ni potrebna tolika preciznost.
Na primer prema crvenom pomaku kvazara 3C273 on se od nas udaljava brzinom od 48 000 km/s pa bi svetlost sa njega
trebalo da ima vrednost 252 000 km/s, međutim, detektovana svetlost ni slučajno nema toliku grešku već se podudara sa
rezultatima sa drugih izvora.

.


Pogrešno razmišljanje.
Ono polazi od toga, da se svake sekunde emituje jedan foton.
Kada se nešto udalji, za jednu sekundu, 48.000 km - onda će sledeći foton krenuti sa veće razdaljine (za 48.000 km), pa će mu trebati duže vreme da stigne.
To jest - manja brzina.
Ali, čak i kada bi fotoni putovali do nas sa tih zvezda - ko kaže da emitovanje fotona tako izgleda?
(a pogotovo, što ne putuju....)
 
Čovek nema dovoljno dobra čula,a ni kognitivan sistem da bi shvatao sve interakcije postojanja...
Nadajmo se da će se nadograditi-već sad se dopunjuje raznim eksternim uređajima.
Naime,subjektivnost "centrićno" razmišlja o "svemu u Univerzumu"! To je ozbiljan problem
jer postavlja i fundamentalna pitanja o vremenu,ali i o prostoru!
Naime;vreme je SADA,a prošlost su naša sećanja dok je budućnost naše predviđanje!
Što se tiče zapažanja prostora (u našem umu!),prostor se i konstruiše transverzalom tačke,kružnim kretanjem prave oko tačke
i konačno tako sklopljene ravni oko jedne prave! To je kognitivni proces uma!
Ovo bi moralo pretrpeti ozbiljne korekcije da bi se saznalo šta se i kako zaista dešava!
Ruklidska geometrija je geometrija uma-nikako i stvarnosti!
Pretpostavljam da svaka čestica,svaki talas imaju svoje interno "vreme" i "kretanje" i svakako je relativno
u odnosu na druge "objekte",a naravno i za posmatrača! Za sebe,za tu česticu,talas je to realno vreme!
Trebalo bi uvesti pojam "relativnosti pozicije posmatrača"!
 
Poslednja izmena:
Bojim se da takva umovanja ne vode ničemu. Posle Ajnštajnove besmislene deformacije vremena i prostora otvoreno je
široko i nekontrolisano polje svakojakim izmišljotinama koje se svesno uvažavaju u cilju sprečavanja nepretka čovečanstva.
Da je teorija relativnosti valjana teorija ne bi ni bila objavljena već bi bila ljubomorno čuvana kao što se i danas čuvaju i kriju
važna otkrića u nauci. Nauka je poodavno prestala da bude opštenarodno dobro.
 
Bojim se da takva umovanja ne vode ničemu. Posle Ajnštajnove besmislene deformacije vremena i prostora otvoreno je
široko i nekontrolisano polje svakojakim izmišljotinama koje se svesno uvažavaju u cilju sprečavanja nepretka čovečanstva.
Da je teorija relativnosti valjana teorija ne bi ni bila objavljena već bi bila ljubomorno čuvana kao što se i danas čuvaju i kriju
važna otkrića u nauci. Nauka je poodavno prestala da bude opštenarodno dobro.

Kiselo grožđe?
 

Back
Top