Kucni ljubimci

brizna mama

Primećen član
Poruka
505
Planiram da deci kupim ptičicu ili morssko prase, pa me interesuju iskustva za i protiv, te koliko se oseća morsko prase, zato što sam papigu imala, ali odavno i ta mi je tematika manje-više poznata.
 
Protiv morskog praseta sam jer deca su bucna i nagla a prasici vrlo vrlo plasljive zivotinje. Osim toga nisu ni narocito zabavni za decu, ne vole da se maze (uglavnom) i gledaju svoja posla pa ce deci veoma brzo dosaditi a roditelji ce morati da ciste piljevinu narednih 5-10 godina:neutral: U tom slucaju mozda je bolje uzeti hrcka jer on ipak ima "sta da ponudi" deci.
 
Kod mene u kući svi volimo životinje i oduvek smo ih čuvali, ali pošto živimo u stanu, to su obično mali kućni ljubimci, papagaj, hrčak i sl.Papagaj je najlakši za održavanje, praktično nema mirisa ako mu se redovno čisti kavez, dugo živi, do 20 godina u zavisnosti od vrste.Morsko prase nisam imala, hrčka jesam, on ima miris bez obzira na to kako se održava, ali je isto jednostavan za čuvanje, nije zahtevan.Možda bi trebalo da postaviš temu na delu gde su kućni ljubimci, verovatno ćeš dobiti više različitih saveta, pa ćeš moći da odlučiš.
 
Ukoliko imate bas malo dete nije preporucljiva kupovina morskog praseta.,najvise zbog dlaka ili zbog alergija koje ne treba zanemariti.
Kod nesto starije dece vrlo je vazno da sa detetom pre kupovine porazgovarate o buducem ljubimcu. Deca nekad mogu da budu prilicno okrutna prema zivotinjama u igri.Prase ispod debelog sloja sala ima dosta tanke kosti pa se u igri ili prilikom pada moze lako povrediti,a i veoma su plasljive zivotinje.
E sad ima on i veoma veliki plus kao ljubimac npr. ne zahteva velika finansijska ulaganja,jede sve,tih je i ne ometa ukucane,ne predstavlja veliku obavezu i velika je maza.

Sto se tice ptice kao kucnog ljubimca...oni umeju da budu prenosnici raznih bolesti i virusa.Dosta su prljavi npr. leti im perje na sve strane,hrana ispada iz kaveza...

Ako se vec razmisljate izmedju ta dva onda je bolja opcija morsko prase.
 
Papagaj piski i kaki na sve strane kad ga pustite iz kaveza:neutral: A da zivotinja koja je predvidjena da leti 20 godina provede u kavezu nije humano.

E sad ima on i veoma veliki plus kao ljubimac npr. ne zahteva velika finansijska ulaganja,jede sve,tih je i ne ometa ukucane,ne predstavlja veliku obavezu i velika je maza.

Nije bas tako:) Ne jedu sve, naprotiv, jede voce i povrce i to ne bilo koje pa je u zimskim mesecima teze a i skuplje pruziti im ono sto im je potrebno. Takodje nisu bas ni tihi, vrlo cesto umeju u sred noci da pocnu da "piste" jer su gladni...A gladni su non stop. Das im obilan obrok i posle sat vremena kukaju kako su gladni:lol: I da je velika maza ne bih se slozila, iz iskustva.
 
Ceo svoj zivot imala sam i imam kucne ljubimce... imala sam i papagaje, ali je bilo i perja i prasine na sve strane, imala sam i hrcka, ali koliko god sam cistila kavez, on se "osecao", imala sam i mace, a sada vec 4 god. imam kucu. I to je bio pun pogodak...jeste da je velika obaveza ali njenu ljubav (koju drugi ljubimci ne mogu da ti pruze), ne moze nista zameniti. :heart:
 
Planiram da deci kupim ptičicu ili morssko prase, pa me interesuju iskustva za i protiv, te koliko se oseća morsko prase, zato što sam papigu imala, ali odavno i ta mi je tematika manje-više poznata.

mi smo imali sve moguće ljubimce - od ribica, kornjače, papagaja, hrčkova....morskog praseta....zaustavili smo se na mački :p...ah, da - bio je tu i jedan zec.:( pao je sa terase. :neutral:
zec i prase su ubedljivo najgori - mnogo se*u i smrde ako ne čistiš kavez bar jednom dnevno....a morsko prase skiči kao blesavo kad ukapira koji mu zvuk koraka donosi hranu....tako, u sred noći, kad krenem u toalet, ono počne sa skičanjem....:confused: vratili smo ga u pet - šop.:roll:
mačka nam je super.:p
 
mi smo imali sve moguće ljubimce - od ribica, kornjače, papagaja, hrčkova....morskog praseta....zaustavili smo se na mački :p...ah, da - bio je tu i jedan zec.:( pao je sa terase. :neutral:
zec i prase su ubedljivo najgori - mnogo se*u i smrde ako ne čistiš kavez bar jednom dnevno....a morsko prase skiči kao blesavo kad ukapira koji mu zvuk koraka donosi hranu....tako, u sred noći, kad krenem u toalet, ono počne sa skičanjem....:confused: vratili smo ga u pet - šop.:roll:
mačka nam je super.:p

Moj zec je kakio i piškio samo u svojoj gajbi, i to samo ako su čiste novine, ako nisu cupka oko gajbe. Kavez/ akvarijum/ ljubimac se MORA redovno čistiti, pogotovo ako u stanu ima i dece.

Ja sam za varijantu da počnete od ribica, dok deca razviju neki odnos prema drugoj vrsti, razviju neku odgovornost itd. pa onda na ove zahtevnije...
I gomilu saveta možeš naći na pf Svet životinja, o svakoj vrsti posebno.
 
Ja imam Laku ...ili ti psetočinu...i jeste obaveza ko kuca al je u uzitak toliki.
I drago mi je da smo ga kupili, jer moja cerka jedinica sad ima nesto svoje sto voli i o cemu treba da se brine. Sedmog dana letovanja se rasplakala kad je shvatila da pojma nema sta je sa Lakom.

Mnogo je minusa kad su psi kucni ljubimci al je kod nas pretegnuo plus kad smo odlucivali.
Al treba biti svestan da ni jedan kucni ljubimac pa cak ni ribice , kornjace , nece biti obaveza dece vec roditelja....oni traze svoje ...pa treba biti nacisto koliko smo spremni na jos jednu obavezu tek da bi udovoljili zelji deteta.
 
Deca su tek pošla u školu(1. i 3. razred) i već imamo ribice, ali one ne mogu da se maze. A ja sam imala i papagaja i mačku i to u jednom periodu istovremeno. Ludilo! Za kucu još nisam spremna jer znam da bi to bila moja obaveza. Iako mi je to odavno velika želja i znam da bi bilo najbolje, tako da ću verovatno uzeti papagaja za početak. Hvala na komentarima.
 
ja sam sinu kupila patuljastu pudlicu i vrlo smo zadovoljni...isao je u drugi razred kad je dobio i od pocetka je vodi u setnju i lepo se igra sa njom...ove zivotinje koje su navedene ne mogud a pruze toliko koliko moze pas.....imamo i misha ali ga mali uopste ne gleda a sa psom je opcinjen......
 
:heart::heart::heart:

Jel hoce da se mazi? Kakav je sto se tice obavljanja nuzde?

Mozes ga maziti kada se navikne na tvoj miris. Uzmes ga u ruke i igras se kao sa hrckom.

Jedini problem je sto su nocne zivotinje pa nekim porodicama to ne odgovara. Nama ta njihova osobina samo plus jer smo zbog posla pomerili i svoj ritam. Sto se tice nuzde, on kada se probudi pocne se protezati i trcati pa usput u kutijici u kojoj je obavi sve sto ima. Nakon toga ocistimo kutiju, damo da jede (hrana za mace) i pije i spreman je za igru. Nisu teski za odrzavanje i tihe su zivotinje (ne ispustaju nikakav zvuk samo se mrste kada se brane).

 
Poslednja izmena:
procitah negje iznad, blah, nije me volja da trazim ponovo :lol:

sto se tice alergija, nije problem u konkretnoj zivotinji vec u osobi
to sto neki imaju reakcije ne znaci da ce svako sa tim ljubimcem imati pa da treba unaprijed da izbjegavas macke npr.
ja sam imala na papagaja
trajalo je oko jedne sedmice, one prve kada je nimfica tek dosla, proslo i vise se nije pojavljivalo ponovo
na ostale zivotnjie nikad nisam
valjda zato sto su bile u blizini od najmladjih dana pa mi se sistem navikao na njih
 
Mozes ga maziti kada se navikne na tvoj miris. Uzmes ga u ruke i igras se kao sa hrckom.

Jedini problem je sto su nocne zivotinje pa nekim porodicama to ne odgovara. Nama ta njihova osobina samo plus jer smo zbog posla pomerili i svoj ritam. Sto se tice nuzde, on kada se probudi pocne se protezati i trcati pa usput u kutijici u kojoj je obavi sve sto ima. Nakon toga ocistimo kutiju, damo da jede (hrana za mace) i pije i spreman je za igru. Nisu teski za odrzavanje i tihe su zivotinje (ne ispustaju nikakav zvuk samo se mrste kada se brane).


Mnoooogo je sladak :heart::heart::heart: Kako ga mazi po bodljamam i drzi u rukama na drugom snimku:eek:
Oni ne vrse nuzdu svaki cak kao prasici?:think: Jel ne moraju da jedu bube, dovoljna im je ta hrana za mace? Jel dolazi sam da se mazi?

Izvini na gomili pitanja:mrgreen:
 
Mnoooogo je sladak :heart::heart::heart: Kako ga mazi po bodljamam i drzi u rukama na drugom snimku:eek:
Oni ne vrse nuzdu svaki cak kao prasici?:think: Jel ne moraju da jedu bube, dovoljna im je ta hrana za mace? Jel dolazi sam da se mazi?

Izvini na gomili pitanja:mrgreen:

Bodlje su opasne samo kada su uplaseni. Ali ni tada oni ne ispustalju bodlje, vec se samo nakostrese.

NJima kada se probude i pocnu se kretati, proradi varenje i tada obave sve sto imaju. Kasnije oni jos mogu kakiti ali glavni deo obave pri samom budjenju. Mi smo stavili na dno njegove kutije stari papir (stari A4 koji je iskoricen sa jedne strane), a papir zatim posuli jako tanko piljevinom. Mozes im davati i bube i one crve iz brasna ali nas ne jede ni sargarepu ni nista drugo osim hrane za mica-mace. Uzememo kutiju Friskija i to traje oko mesec dana. Jede oko pola sake krispija.

Vazno je da je kutija ili akvarijum (koji ja ne preporucujem jer je tezak za odrzavanje) uvek cist i da u posudici za vodu (cucla) uvek ima bar do pola sveze vode. Celo spremanje dnevno oduzima 10 minuta i jednom nedeljno 20-25 minuta kada se sve dobro opere.
 
Preporučujem papagaje ili kanarinca. Ja obožavam ptice i otkako znam za sebe u kući smo imali ptice. Ako budeš nabavljala papagaje uzmi jedan par. Nisu bitni spolovi (to je ionako teško odrediti) samo nek su dva. Oni su jako društvene ptice i nevole biti sami. Lako ih je održavati, uvijek cvrkuću, krešte i daju živost sobi u kojoj borave.

Kanarinac bi bio još bolje rješenje, samo što je on poprilično skuplji od papagaja-tigrica, ali mužjaci jako lijepo pjevaju. Mogu i dugo da žive. Imao sam kanarinca koga mi je poklonio tetak 1975. kada sam se rodio (i taj kanarinac je rođen te godine). Živio je kod mene punih 20 godina i umro je 5. novembra 1995. Bio je kao član porodice. Sahranio sam ga u saksiju za cvijeće koju još uvijek čuvam.
 

Back
Top