licna filozofija

gost 39034

Elita
Poruka
20.782
Imate li svoju licnu, zivotnu filozofiju? Kako ste je i na osnovu cega formirali? Rukovodite li se u zivotu onime cemu ste nauceni, ili iskljucivo onime sto ste shvatili iz sopstvenog iskustva? Da li se "svoju" filozofiju trudite da odrzite konstatom, bez obzira na ono sto vam se desava, ili je menjate, prilagodjavate, glancate u zavisnosti od zivotnih okolnosti? Prilagodjavate je sebi i sopstvenom sazrevanju i potrebama, ili drugima i onome sto vam drugi u zivot unose?
 
Imate li svoju licnu, zivotnu filozofiju? Kako ste je i na osnovu cega formirali? Rukovodite li se u zivotu onime cemu ste nauceni, ili iskljucivo onime sto ste shvatili iz sopstvenog iskustva? Da li se "svoju" filozofiju trudite da odrzite konstatom, bez obzira na ono sto vam se desava, ili je menjate, prilagodjavate, glancate u zavisnosti od zivotnih okolnosti? Prilagodjavate je sebi i sopstvenom sazrevanju i potrebama, ili drugima i onome sto vam drugi u zivot unose?

Imam, i zove se "borcizam". :lol:
Recimo:

- Ne treskaj vratima za sobom ali, ako to ipak učiniš, više ih ne otvaraj
- Nemoj živeti kao da ti je svaki dan poslednji jer verovatno nije u trenutku kada tako razmišljaš; bolje uopšte ne razmišljaj o poslednjim danima
- Živi život kakav jeste, trudeći se da bude i bolji
- Nesreća, bol i patnja kojih više nema, nikad nisu ni postojale
- Tretiraj prošlost i budućnost kao obroke: prošlost pojedi sam, budućnost podeli sa nekim. (Sadašnjost ionako odmah postaje prošlost).
- Ne okreći se jer možda ušineš vrat pa će ti biti teško da gledaš ispred sebe
- Vodi računa o zdravlju: održavaj imunitet čašicom-dve optimizma dnevno (ne škodi i više)
- Prvo dobro otvori oči, a usta kasnije
- Ja hoću, mogu i želim tri su različite stvari: prva označava volju, druga našu predstavu o sopstvenim mogućnostima, a treća je najčešće rezultat kolapsa volje i predstave o sebi. Zato stavi želju na prvo mesto - kao motivaciju, da ne bi bila samo skup razočaranja.
- Šetaj, kreći se čak i kada ležiš u krevetu. Za neke šetnje potrebno je samo malo mašte.

I, na kraju, parafraza Šopenhauera: budi majstor pa spoji uljudnost sa ponosom.


Eklektička, formirana na osnovu karaktera, vaspitanja, bunta ... i životnog iskustva. Izgrađena je ali se stalno doteruje; otprilike kao kada imaš kućerak ali ga povremeno restauriraš bez narušavanja izgleda originalnog projekta.

Malo šale nije na odmet.
 
Imate li svoju licnu, zivotnu filozofiju? Kako ste je i na osnovu cega formirali? Rukovodite li se u zivotu onime cemu ste nauceni, ili iskljucivo onime sto ste shvatili iz sopstvenog iskustva? Da li se "svoju" filozofiju trudite da odrzite konstatom, bez obzira na ono sto vam se desava, ili je menjate, prilagodjavate, glancate u zavisnosti od zivotnih okolnosti? Prilagodjavate je sebi i sopstvenom sazrevanju i potrebama, ili drugima i onome sto vam drugi u zivot unose?

Uf...Kakva tema.Zaista.Kvalitetna.
Imam svoju filozofiju uvek...Mislim da je donekle tome doprinelo vaspitanje i kako su nas roditelji oblikovali vaspitanjem,a donekle kakav nam je genetski materijal i potencijal,sto se kaze....:)
Nekada je bilo iz sopstvenog iskustva,nekada te neke zivotne okolnosti navedu da drugacije milis ili delas..ali je sustina ista,samo se menja neki okvir da kazem tako...Drugi moze da tu unese u zivot samo ono koliko mu ti dozvolis da zagrebe ili u kolikoj meri da ti utice na filozofiju zivota.:) Dakle,use i u svoje kljuse.
 
Imate li svoju licnu, zivotnu filozofiju? Kako ste je i na osnovu cega formirali? Rukovodite li se u zivotu onime cemu ste nauceni, ili iskljucivo onime sto ste shvatili iz sopstvenog iskustva? Da li se "svoju" filozofiju trudite da odrzite konstatom, bez obzira na ono sto vam se desava, ili je menjate, prilagodjavate, glancate u zavisnosti od zivotnih okolnosti? Prilagodjavate je sebi i sopstvenom sazrevanju i potrebama, ili drugima i onome sto vam drugi u zivot unose?

...eh...sad da pišem istoriju svog života do ove tačke možda bih uspjela sve objasniti..ali evo samo djelić istorije...doba adolescencije...zanimljivo doba...gimnazija...susrećeš se sa raznoraznim gradivom...pod uticajem hormona, rata, širiš svijest..postavljaš pitanja...čitaš gomilu knjiga koje ni ne spadaju u lektiru da bi dobio odgovor na jedno jedino pitanje...a njega nigdje nema...tolike knjige napisane a u nijednoj ne piše upustvo za život..šta je istina...kojim pravcem ići...i tako sazrjevaš..lučenje hormona se stabilizuje, rat završava, približava se kraj gimnazije i odjednom shvatiš, istinu nećeš naći u svim tim knjigama...istina sam ja...istina je ovaj pas koji moli za koricu kruha, ova mačka koja brine o svojim mačićima..istina je da smo mi dio prirode, rod sisara i da je suština života ista za mene kao i za ovu pticu koja pravi gnjezdo, traži hranu, donosi mladunčadi crviće dok ne odrastu i ne nauče letjeti i sami brinuti o sebi....to je suština i osnova mene...sve ostalo nastalo je od ove polazne tačke čovjeka, svi motivi mogu se pronaći ovdje, čitava civilizacija može se shvatiti posmatranjem čovjeka sa stanovišta instiktivne životinjske prirode....razum je naše sredstvo da opstanemo u prirodi mnogo jačih životinjskih vrsta...ali u borbi između čovjeka i prirode....priroda uvijek pobjeđuje......razumom ne možemo pobjediti prirodu i nije nam zato ni dat.....treba sebe prilagoditi prirodi a ne pokušati prirodu prilagoditi sebi jer je to u najsrećnijem slučaju :dash: ....:)
 
Imate li svoju licnu, zivotnu filozofiju? Kako ste je i na osnovu cega formirali? Rukovodite li se u zivotu onime cemu ste nauceni, ili iskljucivo onime sto ste shvatili iz sopstvenog iskustva? Da li se "svoju" filozofiju trudite da odrzite konstatom, bez obzira na ono sto vam se desava, ili je menjate, prilagodjavate, glancate u zavisnosti od zivotnih okolnosti? Prilagodjavate je sebi i sopstvenom sazrevanju i potrebama, ili drugima i onome sto vam drugi u zivot unose?

Maksimalno se trudim da nemam nikakvu "životnu filozofiju", u vr' glave poneki pojedinačni stav ali i on se menja lako... nikada nisam umela da uveravam ljude u nešto u šta sama nisam 100% uverena, tako da ću po ovom pitanju rado da ćutim. I tako će verovatno ostati zauvek.
 
Imate li svoju licnu, zivotnu filozofiju? ..

Nikad nisam razmisljala da imam neku striktnu filozofiju. Odredjene zelje i nadanja su postojala, ali sam s vremenom shvatila da dobrim delom nisu podudarna sa stvarnim zivotom.

Mozda bih mogla reci: prilagoditi zelje i mogucnosti; uzivati u onome sto imamo; ceniti to sto imamo; ne ceznuti za preveliki stvarima (manja je sansa za uspeh nego za poraz); osvajati male ciljeve; voleti sebe; poznavati sebe; ne ciniti drugom sto ne zelimo nama da se desi; ciniti dobro, kad god je moguce; voleti druge ljude koji to zasluzuju; naci odredjene hobije, zadovoljstva koja ce nas ciniti srecnim; sklanjati od sebe osobe i aktivnosti koje nam cine lose, a ne moramo ih trpiti itd, itd... Verovatno bih svasta jos mogla izdvojiti, ali cu se previse raspisati :lol:.
 
Prolog za Kojatkinovu malu ličnu filozofiju posvećen je autorki teme.

Kad čovek moren žeđu stigne do izvora pa stane žudno da pije, ne udubljuje se u njegovu lepotu. To će moći da učini kasnije, kad utoli svoju želju. Zato je osećanje lepote drukčije od želje. Ljudska bića možemo smatrati prelepima, a da ih ne poželimo seksualno, ili svesni da nikada neće moći da nam pripadnu. Ukoliko, međutim, neko ljudsko biće (koje, uostalom, može biti i ružno) poželimo, a ne možemo da s njim stupimo u željene odnose, nastupa patnja.
 
Sumnja.
Nije filozofija nego sumnja.
U sve sumnjam.
Ne postoji dobro i lose. Samo sumnjivo.
Sumnja je suprotna optimizmu. Mada i u to sumnjam.

ne bih se slozila jer sumnja nema kategorijalno odredjenje (ukoliko se o takvom moze uopste govoriti, kao kategorijalnom) kao sto to imaju optimizam, pesimizam i indiferencija... sa druge strane... optimizam, pesimizam i indiferencija su spoznajni procesi chak nisu ni delovi spoznajnog procesa... psihologistichki- to su samo stanja svesti ali ne kao delovi procesa spoznaje... dok sumnja jeste deo procesa spoznaje... metodska sumnja...


...lepo je to sto ste pitali medjutim, ne pije vodu iz razloga sto to nisu filozofije... to su gnome... sve sto ste naveli je predfilozofska svest... a i sama sintagma "lichna filozofija" je... pa... neka bude samo... pogreshno... :)


...nazalost, ovde nisam primetila nista sto moze da lichi na filozofiju... nema nigde procesa... sve je dovrsheno mishljenje o nechemu... iako svako od vas jeste bice koje je u procesu sve su manje vishe zavrshena mishljenja... kao zivotne pouke... :)
 
Egipatska Mačka je ustvari htela da kaže kako svoje rođenje vezuje upravo za onaj
trenutak u kome se kao (erotična) ideja rodila u uspaljenim glavama svojih roditelja,
a dan svog fizičkog rođenja doživljava samo kao konsekvencu tog arhaičnog i veoma
bučnog hemijsko-biološkog čina u kome se odigravao buran proces objedinjavanja i
materijalizacije lične filozofije oba njena roditelja. : )
 
Egipatska Mačka je ustvari htela da kaže kako svoje rođenje vezuje upravo za onaj
trenutak u kome se kao (erotična) ideja rodila u uspaljenim glavama svojih roditelja,
a dan svog fizičkog rođenja doživljava samo kao konsekvencu tog arhaičnog i veoma
bučnog hemijsko-biološkog čina u kome se odigravao buran proces objedinjavanja i
materijalizacije lične filozofije oba njena roditelja.
: )

simpatichno... ali to je daleko od bilo kakve filozofije :) a i objasnio-la si zasto... :) ...ali je kazem simpatichno nonetheless ;)
 
Imate li svoju licnu, zivotnu filozofiju?

Imam u nekoliko tomova.

Kako ste je i na osnovu cega formirali?

Pre svega zasnovana na empiriji, ali iz pomoc mnogih mojih filozofskih uzora.


Rukovodite li se u zivotu onime cemu ste nauceni, ili iskljucivo onime sto ste shvatili iz sopstvenog iskustva?

Sopstveno iskustvo i iskustvo drugih.

Da li se "svoju" filozofiju trudite da odrzite konstatom, bez obzira na ono sto vam se desava, ili je menjate, prilagodjavate, glancate u zavisnosti od zivotnih okolnosti?

Ona je konstantna i sve je prilagodjeno njoj.

Prilagodjavate je sebi i sopstvenom sazrevanju i potrebama, ili drugima i onome sto vam drugi u zivot unose?

Ne, nema potrebe da je prilagodjavam bilo cemu, posto se ceo svet prilagodjava meni. (Inace, pobesnim!)
 
Zadovoljstvo je biti stvaralac kako u duhovnoj sferi tako i u materijalnoj!
Ko mi smeta?Ljudi sa negativnom energijom koji ne veruju u nista i nikome.
Male stvari me cine srecnim,mada sam pokusao da stvorim i dela od trajne vrednosti
Izvinjavam se sto nisam davao odgovore na postavljena pitanja.
 
..Rukovodite li se u zivotu onime cemu ste nauceni, ili iskljucivo onime sto ste shvatili iz sopstvenog iskustva?..

I jednim i drugim, ali se, u medjuvremenu, desavaju i promene naucenog. Neke dobre vrednosti kojima je deo nas naucen u porodici, danas se najcesce ne cene i predstavljaju manu i problem onome ko ih poseduje, a to izuskuje odredjene promene. Ne apsolutne izmene, ali u izvesnoj meri - da.
 
... Da li se "svoju" filozofiju trudite da odrzite konstatom, bez obzira na ono sto vam se desava, ili je menjate, prilagodjavate, glancate u zavisnosti od zivotnih okolnosti?...

Neka gledista su stalna, ali neka moraju pod cekic. Glancanje je preblag izraz :D. Sustina je ono sto ostaje nepromenjeno, a to mislim da je vazno za neciju licnost.

Promene su neizbezne jer i sve ostalo se menja oko nas. Tesko da mozemo ostati uvek isti niti mislim da trebamo ostati isti. Promene su deo zivota. Zavisi samo o kakvim je promenama rec.
 

Back
Top