Samoodbrana - Situacioni Trening u borilackim vestinama

milosmalic

Aktivan član
Poruka
1.091
Podrazumevajuci jasnu razliku izmedju sportske borbe u kontrolisanim uslovima i samoodbrane sta mislite da li se posvecuje dovoljno paznje situacionim treninzima.

Pod time mislim na sto, stolice, guzvu, autobus, automobil, lift, stepenista i ostala mesta na kojima se svakodnevno nalazimo (i predmete).

Naravno, jasno je da je nemoguce predvideti i proraditi sve sto moze da nas zadesi ali ipak neke najcesce situacije po meni bi trebalo da budu tema broj jedan mesta gde se uci samoodbrana (ne sportska borba).

Da li neki od klubova gde trenirate (ili znate za klub) obraca paznju na ovaj aspekt?
 
E care, mislim da si malo promasio prioritet u situacionom treningu. Naime, prva stvar koju treba oponasati jeste psiholosko okruzenje. To znaci da vezbac mora na treningu da oseti sta to znaci naci su u situaciji kaoja tezi eskalaciji u fizicki sukob, sa sve psovanjem, unosenjem u facu, cimanjem ramenima i sl. Tu dolazi (ako "napadac" dobro odglumi svoju ulogu) do fizioloskih reakcija slicnih ili istih kao u realnoj situaciji, tj. skok adrenalina, tunel-vizija, gubitak fine koordinacije, ubrzavanje pulsa itd.
Buduci da se to sve odigrava, ukoliko se odluci da se udje u fizicki sukob, ne moze se ocekivati da vezbac bas ispolji najblistaviju samokontrolu u scenariju, a to onda zahteva poprilicnu zastitnu opremu za negativca. I u tom grmu lezi zec. Nedostatak adekvatne opreme je rak rana svih domacih klubova, cak i onih iskljucivo sportskih, a kamoli tih underground varijanti.
Uostalom, secas se dobro onih treningas kod nas sa kacigama/maskama i onim malim NHB rukavicama. Bojim se da ti je to na ovim prostorima najblize nakom "realisticnom" radu. Tesko da ces ovde da vidic metode treninga kao kod Tonija Blauera ili Pejtona Kvina.
Naravno, tu ima i drugi pristup, sa potpuno drugacijim uvodjenjem u samokontrolu u datoj situaciji, ali je istini za volju sporiji, mada po meni i zdraviji. To ti je onaj rad "kroz igru" gde teras telo da se bori sa spoljnim stimulansima a da ne mora da prodje kroz sve gore pomenute faze i simptome konflikta, ali kao sto rekoh treba tu vremena i kontinuiteta u radu.
E, mnogo sam oduzio, buduci da nemam konkretan odgovor na ova pitanja na kraju tvog posta.
 
Jasna stvar, nek to bude broj jedan. Onda je ovo na sta sam ja mislio broj dva.

Elem, mislio sam bukvalno na okruzenje, ne na psiholoski momenat vezan za strah od sukoba i sta tu vec ide.

Mislim bas na blokade i zaledjivanja koja ljudi mogu da dozive od toga sto su recimo vrsni grappler-i pa se sukobe na stepenistu, kada imaju opasan rad nogama a brane se u zadnjem delu zglobnog busa koji vitla...
 
Ne znam da li cje ti ovo znachiti ishta, ali...
Mozda realni aikido?
Mislim ima dosta situacija koje se mogu desiti u stvarnom zivotu. Napad nozem, palicom, kratkom palicom, pishtoljem, hvat za vrat ...
Ali problem je, kao i u vecjini borilachkih veshtina u tome shto ti treba dosta vremena da ti cela tehnika, kretanje i rad nogu udje u automatiku. Da ne razmishljash o tome shta radish, vec samo da uradish.

Nemoj da mislish da ja sad tu propagiram ovo ili ono,ali probaj, pa vidi. Klubova ima po celom Beogradu, samo je pitanje gde zivish i gde ti odgovara.
 
Sto se tice samoodbrane u nekim realnim situacijama neces je nauciti kao takvu ni u jednom klubu, niti ce ti i jedan ozbiljan majstor garantovati da ces se uspesno odbraniti od napada. Samo dosta treninga i dugogodisnje vezbanje ti moze dati nesto vecu sansu da dobro prodjes u sukobu sa potencijalnim napadacem. Veoma bitna stvar u svemu tome je i psihicki elemenat licnosti kao i procenjivanje pravog trenutka kada treba reagovati. Ne treba zaboraviti da je najsigurniji nacin da se izbegnu batine izbegavanje sukoba. To ne znaci da treba dozvoliti da vas neko maltretira.
Moj ti je savet da pokusas sa vezbanjem aikidoa ili ruskog sistema. Koliko ja znam najprimenjiviji aikido vezba se u Beogradu u AK "ISTOK" na Banovom brdu i AK "ARS" kod skupstine. Pored aikidoa u ovim klubovima ces verovatno imati priliku da vidis i ruski sistem koji je veoma primenjiv nacin borenja ( naravno ako si ok pa ti dozvole da vezbas sa njima). Treneri u ova dva kluba su trenutno najvisi svetski priznati majstori aikidoa kod nas. ( Zaboravi na Ljubu Vracarevica posto realini aikido mislim da je jedna krajnje neozbiljna vestina sa izuzetno jakim marketingom)
Vise o ovome sto sam pisao na www.istoksistem.org i www.ars.org.yu
Na tim sajtovima ces naci termine i mesta treninga kao i blize informacije o ovim klubovima.
Dodji i pogledaj pa ako ti se svidi vezbaj. Naucices mnogo korisnih stvari.

P.S.

Sada je letnja pauza. Treninzi bi trebalo da pocnu prve ili druge nedelje septembra.
 
E de te nadje ovaj baja.
Ti znas da ja mislim da je to korisno (mislim scenario trening i maksimalno priblizavanje realnim uslovima), ali nema uslova za sceniranje uslova :D
Ovo ti je pitanje uopste vise za mastanje tipa "eh, kad bismo mogli da...", ali sta da se radi. Evo, akda se nadjemo sa Mrdjom, dacu ti stolicu da ga zapucas, a on da se brani od situacije :twisted:
 
Mislim da su ovi likovi u pravu kad kazu da je psiholoski elemenat najbitniji,mnogo bitniji od okruzenja.Samo tu postoji jedna kvaka,to se ne moze nauciti na treningu.Nije da ti preporucujem da izadjes na ulicu i bijes ljude,ali to je izgleda jedini nacin koji se naravno kosi sa etikom borilackih vestina.Savetujem ti da procitas knjigu "Taking it to the street-Making your martial art street effective" koju je napisao Marc "animal" MacYoung!!!Veruj mi tip je zasluzio nadimak Animal!
Jos jedan savet-probaj Ninjutsu,to je najpotpuniji koncept samoodbrane koji ja znam,neki treninzi se odvijaju napolju tako da ti to delom pokriva prirodno okruzenje!Ako si zainteresovan kazi mi odakle si i reci cu ti ako u tvom mestu znam za nekog dobrog majstora!!!
 
Pazi, moze da se uci na treningu, ali su kod nas uslovi za to malo neadekvatni, najblaze receno. Pogledaj kako to u svetu rade Peyton Quinn (RMCAT) i Tony Blauer, pa i Melissa Sault i Meredith Gold.
E sad, za ninjutsu, mozda je to u jednom istorijskom trenutku odgovaralo navedenoj karakterizaciji, ali sada je to malo praistorijski koncept.
 
Hm, mozda Morgan i obucava SAS, ali u tom slucaju imam blagi osecaj da nije u pitanju H2H combat, vec pre kamuflaza, pentranjei sl. Inace, imao sam priliku da vidim Morgana kao i Hacumijeve najnovije radove, i nisam bas presrecan. De facto je to bolje od onoga sto smo gledali u filmovima Sho Kosugija i sl, ali cini mi se da i dalje ne odgovara bas najbolje savremenim uslovima per svega urbane samoodbrane. Uostalom, citas Animal-a pa ces vec videti. Poseti i njegov sajt, on je stvarno zakon lik.
 
Tu si u pravu ali problem ne samo u ninjutsu-u vec i u svim ostalim borilackim vestinama jeste to da se vezba vise tradicionalno nego realno,Brin i Hatsumi nas malo zavlace pa sad ako si dovoljno dobar da vidis sta stoji iza tehnike koju su pokazali blago tebi ako ne njih to ne interesuje> U sustini svi oni samo hoce da uzmu pare ma koliko nas ubedjivali u suprotno.Ne znam za druge klubove ali hvala bogu moj klub je otvorio oci pa sad manje vise funkcionisemo odvojeno od ostatka sveta.Ali opet svi hoce da vezbaju realno a da se ne povrede.ja se cetri puta nedeljno posle treninga vracam krvav pa ti vidi.Pored toga smatram da ne treba zanemariti druge vestine,svuda mozes da naucis nesto korisno jer se razlicite vestine bave razlicitim stilovima u razlicitim distancama i medjusobno se dopunjavaju.
 
OK!Ja sam uglavnom cuo negativne stvari za ruski sistem ali ako sam nesto naucio do sada to je da ne verujem dok sam ne vidim.Raspitacu se malo,poseticu neki trening(ako uopste ima neki klub u Nisu) pa cemo onda da pricamo!I nije da se ja ponosim sto se povredjujemo samo kazem da ne moze realno da se vezba a da se ne povredjujes jer na ulici niko nece da ima respekt prema tebi kao na treningu!
 
E moj Xebece, nadam se da je ta krv na tebi tudja, jer to onda znaci da to sto vezbas funkcionise. Ako je tvoja, onda ne funkcionise :)
Dobro, zezanje na stranu, po tom pitanju se slazem sa Milosem. Ipak, i on se seca nekih pokusaja da se u sistemu uvedu organizaciono/hijerarhijsko/papiroloske zezalice, ali je to Bogu hvala propalo.
 

Back
Top