Izraz fatamorgana?

Da se ne bi zezeli, ukratko:

fata morgana, Italian translation of Morgan le Fay, the fairy shapeshifting half-sister of King Arthur, is a mirage, an optical phenomenon which results from a temperature inversion.
 
jednom sam cula pricu o vili sestri/polusestri kralja artura koja je mogla da menja svoj oblik... sasvim je moguce da termin fata morgana vodi poreklo odatle, ali eto, nisam 100% sigurna.


Setra se zvase Morgana, i bi svojom voljom ucenica Merlina, belog istinskog maga u sluzbi Artura i njegovih vitezova okruglog stola Kamelota zamka.

Sve ljudske porive mlada Morgana upi, saceka svojim crnim srcem i privi ih....

Opcinila brata svoga Artura da spava sa njom, da bi mu oduzela moci koje mladi kralj nemase.....sem sto izvuce excalibura (sveti mac) iz kamena....


Niti je Artur vladao, niti su mu vitezovi u oklopima zlatnim vladali.....vladase u Kamelotu dusmani u vidu blagostanja, pohlepe i zeljama saznanja tajni mracnih, magijskih....
A prikazano kroz Arturovu zenu , lepu Gvineveru....koja ne odoli mladom i hrabrom Lanselotu.
U cinu ljubavi ih zatece mladi kralj, suprug neverne Gvinevere, i po prvi puta zloupotrebi mac Excalibur da probode Lanselota, najvernijeg od svih vitezova zlatnog oklopa i najpocasnijeg viteza okruglog stola, koji sedase do samog kralja...

Iz svoje srdzbe, iz svog besa, naredi Artur da se nadje i na noge mu donese sveti gral...

Odose citezovi okrugla stola ponosni da volju kralja izvrse, ali niti nadjose Gral, niti kralja usrecise....
A na kraju, sam kralj Artur ustade sa pustog stola okrugloga, ponosnog i casnog...navuce oklop[ zlatni i sam podje za vitezovima svojim, em da nadje Gral, em da iskupi grehe svoje.

Lanselot, koji mu bijase najverniji vitez, zadnji u potrazi zagibe, vodjen casnog iskupljenja...

A Artur zaplaka nad njim, prokle sudbinu, uvide sta je Excalibur, uvide da nije Excaliburova volja da se vodi osvetom, mrznjom, sujetom....
Prekasno mladi kralj, koji nekada bi segrt vitezov, a koji jedini izvuce mac iz kamena, uvide sve grehe sveta, a i oprost.
Lanselot se pokaja, onako ranjen, i Gral mu bi na dohvat ruke, ali prekasno.....umre.

Artur nadje sveti gral, kao jedini od vitezova okruglog stola, i uvide sta je Gral.
Izmedju zlata, srebra, bogatstva, sjaja i blestavila od pehara, on mudro izabra naj neugledniji.....izabra gral.

I uvide odmah, sta mu Gral, sveti, vredi kada grehom Gvinevere, sujetom i mrznjom svojom posla u smrt sve svoje verne vitezove da mu nadju samo ono sto je on mogao naci....., kada u smrt posla najvernijeg, a najveceg izdajnika Lanselota.

Merlin carobnjak se pokaja sto sestri Arturovoj pokloni tajne magije, Artur se pokaja, primajuci sveti gral sto od sujete svoje verne viteze posla u smrt, a Gral, sveti se pokaja sto pripade kralju koji ne znade sta bi sa njim. Kamelot osta pust, zene ne imade a niti decu....

I uvide Artur Sve, i baci se na mac neprijateljev,,,,,odustade od svih ambicija sem jedne.
Da Excalibur vrati u jezero, u ruku gospe od jezera i bi tako....
 
Fatam organa

Ruka je klizila uz nogu sve bliže, bliže, bliže
Kad sam osetio iznenada nešto joj se diže
Prijatelji moji, da ste videli belaja
Da l' sam preter'o u piću ili riba ima miću

Atheist Rap - Fatamorgana
 

Back
Top