Pravo da se čas ne održi!

AleX

Ističe se
Poruka
2.501
Ima li prava profesor da ne održi čas jer većina učenika nema pribor za čas?

Ima li isti profesor prava da upiše neopravdane izostanke dece zbog toga što nemaju pribor?

Koja (maksimalna) kazna ide detetu koje nema pribor?

Tražim odgovore "po zakonu", praktično znam kako ide.

By the way, gde se može naći taj zakon?
 
Ima li prava profesor da ne održi čas jer većina učenika nema pribor za čas?

Ima li isti profesor prava da upiše neopravdane izostanke dece zbog toga što nemaju pribor?

Koja (maksimalna) kazna ide detetu koje nema pribor?

Tražim odgovore "po zakonu", praktično znam kako ide.

By the way, gde se može naći taj zakon?

Nema

Nema

Upisuje se u napomenu kao obavestenje roditeljima, posle vise napomena biva kaznjeno ukorom. Tako je bar kod nas. Neki kaznjavaju ukorom i posle jedne napomene.

Imas Zakon o srednjim skolama gde god hoces na internetu, samo ga izguglaj. Medjutim, ovo o cemu ti pitas nije reseno zakonom nego pravilnikom skole i to mozes naci u svojoj skoli u pravnoj ili u pe-psi sluzbi.
 
Nema

Nema

Upisuje se u napomenu kao obavestenje roditeljima, posle vise napomena biva kaznjeno ukorom. Tako je bar kod nas. Neki kaznjavaju ukorom i posle jedne napomene.

Imas Zakon o srednjim skolama gde god hoces na internetu, samo ga izguglaj. Medjutim, ovo o cemu ti pitas nije reseno zakonom nego pravilnikom skole i to mozes naci u svojoj skoli u pravnoj ili u pe-psi sluzbi.

Smem li da se oslonim na ovo?

Poslušaću te i pitati i PP službu.

Jesi li ti profesor? Ako jesi, reci o kojoj školi se radi.

Hvala.
 
Još nešto sam našao:

Теже повреде радне обавезе
Члан 141.
Теже повреде радне обавезе запосленог у установи, јесу:
1) извршење кривичног дела на раду или у вези са радом;
2) неспровођење мера безбедности деце, ученика и запослених;
3) подстрекавање на употребу алкохолних пића код деце и ученика, или њено омогућавање, давање или непријављивање набавке и употребе;
4) подстрекавање на употребу наркотичког средства или психоактивне супстанце код ученика или њено омогућавање, давање или непријављивање набавке и употребе;
5) ношење оружја у установи или кругу установе;
6) неовлашћена промена података у евиденцији, односно јавној исправи, брисањем, додавањем, прецртавањем или изостављањем података;
7) уништење, оштећење, скривање или изношење евиденције, односно обрасца јавне исправе или јавне исправе;
8) непотпуно, неблаговремено и несавесно вођење евиденције;
9) наплаћивање припреме ученика школе у којој је наставник у радном односу, а ради оцењивања, односно полагања испита;
10) долазак на рад у припитом или пијаном стању, употреба алкохола или других опојних средстава који смањују радну способност;
11) одбијање давања на увид резултата писмене провере знања ученицима, родитељима, односно старатељима;
12) одбијање пријема и давања на увид евиденције лицу које врши надзор над радом установе, родитељу, односно старатељу;
13) незаконит рад или пропуштање радњи чиме се спречава или онемогућава остваривање права детета, ученика или другог запосленог;
14) неизвршавање или несавесно, неблаговремено или немарно извршавање послова или налога директора у току рада, односно за време незаконите обуставе рада или штрајка;
15) злоупотреба права из радног односа;
16) незаконито располагање средствима, школским простором, опремом и имовином установе;
17) неоправдано одсуство са рада најмање два узастопна радна дана;
18) друге повреде радне обавезе у складу са посебним законом.

Mislim da odbijanje profesora da održi čas, zbog onog malo pre pomenutog razloga, spada u težu povredu radne obaveze jer se ugrožava pravo deteta da ima održan čas.

Jesam li u pravu?
 
VII. ПРАВА ДЕТЕТА И УЧЕНИКА,
ОБАВЕЗЕ И ОДГОВОРНОСТИ УЧЕНИКА (stavio sam u spoiler)
Права детета и ученика
Члан 103.
Права детета и ученика остварују се у складу са потврђеним међународним уговорима, овим и посебним законима, а установа, односно сви запослени дужни су да обезбеде њихово остваривање, а нарочито право на:
1) квалитетан образовно-васпитни рад који обезбеђује остваривање принципа и циљева из чл. 3. и 4. овог закона;
2) уважавање личности;
3) подршку за свестрани развој личности, подршку за посебно исказане таленте и њихову афирмацију;
4) заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемари-вања;
5) благовремену и потпуну информацију о питањима од значаја за његово школовање;
6) информације о његовим правима и обавезама;
7) учествовање у раду органа школе, у складу са овим и посебним законом;
8) слободу удруживања у различите групе, клубове и организовање ученичког парламента;
9) подношење приговора и жалбе на оцену и на остваривање других права по основу образовања;
10) покретање иницијативе за преиспитивање одговорности учесника у образовно-васпитном процесу уколико права из тач. 1) до 9) овог члана нису остварена;
11) остваривање свих права детета и ученика, права на заштиту и на правично поступање школе према ученику и када повреди обавезу утврђену овим законом;
12) право на стипендију, кредит, смештај и исхрану у дому ученика, у складу са посебним законом.
Установа је дужна да обезбеди све услове за оствaривање права детета и ученика из става 1. овог члана.
Ученик, родитељ, односно старатељ детета и ученика може да поднесе пријаву директору установе у случају повреде права из става 1. овог члана или непримереног понашања запослених према детету и ученику, у року од 15 дана од наступања случаја.
Директор је дужан да пријаву размотри и да, уз консултацију са учеником, родитељем, односно старатељем детета и ученика и запосленим одлучи о њој и предузме одговарајуће мере, у року од 15 дана од дана пријема пријаве.
Запослени у установи дужан је да пријави директору, односно органу управљања кршење права детета и ученика.
 
Ima li prava profesor da ne održi čas jer većina učenika nema pribor za čas?

Ima li isti profesor prava da upiše neopravdane izostanke dece zbog toga što nemaju pribor?

Koja (maksimalna) kazna ide detetu koje nema pribor?

Tražim odgovore "po zakonu", praktično znam kako ide.

By the way, gde se može naći taj zakon?

verovatno ima... bar kod nas profe izbacuju sa casa kad neko nema knjigu i upisu kao da nisi na casu, uglavnom ne pisu u napomene. U napomene pisu kad niko ali bas niko ne uradi domaci ili ne zna ono sto je predavano prosli cas (vazi za matematiku, na istoriji se npr za to dobija minus ili kec :mrgreen: )
po zakonu ne znam kako je...
verovatno ni nema...
a zakon... kucaj na googlu jer k'o nema u vuglu ima u googlu :mrgreen:
 
Pravilnik o pravdanju izostanaka ima odeljenski staresina i duzan je da ga na pocetku godine, na prvom CHOS-u procita djacima i roditeljima na prvom roditeljskom. Bolje ti je da se raspitas u svojoj skoli o ovome da ne bi doslo do forumskog rekla kazala jer na to ne mozes da se pozoves u skoli, a na Pravilnik mozes.

Taman sam se ponadao.

Može li isto to da mi da pravnica škole?
 
Ima mnogo Pravilnika i Zakona koji treba da budu saopšteni učenicima i njihovim roditeljima, a dešava se da niko od učenika ne sazna za njih.
Kao predsednik Parlamenta svoje škole, susreo sam se sa mnogo nepravilno procenjenih situacija.
Naime, to da li imaš ili nemaš pribor za nastavu, u nijednom Zakonu se ne određuje. Čak ni za muzičku, mašinsku, elektrotehničku školu. Niti za fizičko vaspitanje. Znači: po Zakonu ne morate da imate opremu (osim ako Pravilnik škole ne nalaže drugačije, što je uglavnom slučaj u stručnim školama).
U praksi je to malo drugačije. Kada učenik nema opremu za fizičko, profesor reaguje, ili upisivanjem "minusa", ili upisivanjem u napomenu, ili davanjem negativne ocene. Teško da se tom problemu može stati na put, generalno.
Ti, kao pojedinac, ako imaš dokaze ili svedoke, možeš da uložiš žalbu (pitaj pravnika da ti pomogne, to mu je obaveza), i da čekaš. Pre toga se konsultuj sa Parlamentom svoje škole, možda imaju Odbor za prava učenika, koji ti može više pomoći nego žalba.
 
Ima li prava profesor da ne održi čas jer većina učenika nema pribor za čas?

U predhodnoj poruci sam rekao da Zakon ne precizira posedovanje opreme, pa ne kazuje ni šta se radi kada većina učenika odeljenja nema opremu.
Zavisi od profesora. Ako je neki nadrk, onda će svima koji nemaju opremu da podeli kečeve, a ostalima da predaje. Pak, ako je neki "bolji" (ako takav profesor postoji), onda će da vas pusti da se zezate, ali će sledećeg časa svakako i on nešto da preduzme povodom nenošenja opreme.
 
realno,u skolama se krse i mnogo teza pravila.......ako nece da odrzi,ne mora,i ovako od slusanja na casu u srednjoj skoli vajde nema....cast profesorima koji su izuzeci.........nijed a sam nesto naucila na casu,pa ako nece,ne mora,uvek mogu da odem na kafu
 
pazi,koliko ja znam,profesor ne sme da izbacuje sa casa samo u osnovnoj skoli (kao jer su deca mala,osnovna je obavezna i ne znam sta),a u srednjoj mogu da izbacuju...
znam da su nama kukali uvek u osnovnoj kako je njima tesko,jer sve moraju da trpe dok kolege po srednjim skolama mogu da izbace ucenika sa casa...i kad smo dosli prvi dan u gimnaziju matematicarka je rekla nesto u fazonu kakve ima dece,jadne kolege po osnovnim skolama posto oni sve to moraju da trpe...
 

Back
Top