Noć veštica

gost 150019

Elita
Poruka
20.524
Drage forumašice, pozivam vas da prozborimo po koju na ovoj, samo zbog vas otvorenoj temi...

Ipak, večeras je vaše veče...

sexy_vintage_witch.jpg
 
maznuto sa drugog foruma...
Progon i osuda veštica i carobnica u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, u krajevima koji su bili pod Turcima u vreme kada je na Zapadu besneo najžešci teror nad ženama-vešticama, ovde je imao drugaciju, blažu formu i razlikovao se od terora koji je sprovodio kler nad svojom katolickom pastvom.

Nacin otkrivanja, kažnjavanja ili progona veštica u krajevima pod Turcima zasnivao se iskljucivo na narodnim obicajima, verovanjima i predanjima, a korene su imali još u drevnim, paganskim vremenima; najcešce se zasnivao na - istrebljenju "štetnog vracanja". Progon veštica u pravoslavlju nije imao teološku i teorijsku osnovu kao na Zapadu.

Uglavnom su - što ce se videti iz konkretnih primera - osudivane i progonjene, a rede i smrcu kažnjavane - stare i ružne žene, dok su mlade device, devojke, sasvim retko proglašavane za veštice i "urokljivo ženskinje". U katolickom svetu medu muškarcima je takode bilo i veštica i davola, dok su takvi slucajevi medu pravoslavnom pastvom bili retki.

Pravoslavna crkva nije imala svoje inkvizitore, "božje vojnike" kao katolicizam, niti je propoved popova o vešticama imao teološki karakter. Narod je sam medu sobom tražio veštice i vracare i kretao u njihovo istrebljenje, ali ne da sacuva "cistotu hrišcanske dogme", nego da se odbrani od svekolikog zla - pomora stoke, pomora dece, nerodnih godina, poplava, zemljotresa i gladi - elementarnih nepogoda koje su nailazile u raznim vremenima i prostorima i desetkovale "raju".

Sudski procesi ženama-vešticama u pravoslavnim krajevima cešce su imali neslužbeni nego službeni karakter, pa zato, sem usmenih predanja koje je zapisivao Đordevic, o njima ima manje pisanih dokumenata, za razliku od sveta sa zapada; tamo su procesi bili organizovani po svim protokolima i zasnovani na zakonima i teološkoj literaturi.
 
Dakle, noć veštica i Srbija (pravoslavlje)...

Da li treba slaviti?

Podržavati?

Ignorisati?

Vaše mišljenje?

Pa znas kako . Ako slavimo to.... nesto , onda bi trebalo da slavimo i sve praznike koje nudi sintoizam , Bramanizam i Judaizam .
Ne vidim , kakve veze toi ima sa Srbima , to jest sa nasom verom .. \

Ako ima Srba Katolika, ili protestanata , oni treba da slave.
Sto se mene tice , nek slavi ko sta oce , samo nemoj da pokusa da organizuje moju decu za Slavlje.
Svasta bi napravio da mi je sin doso iz skole sa pricom da se u skoli organizuje proslava .
 
Pa znas kako . Ako slavimo to.... nesto , onda bi trebalo da slavimo i sve praznike koje nudi sintoizam , Bramanizam i Judaizam .
Ne vidim , kakve veze toi ima sa Srbima , to jest sa nasom verom .. \

Ako ima Srba Katolika, ili protestanata , oni treba da slave.
Sto se mene tice , nek slavi ko sta oce , samo nemoj da pokusa da organizuje moju decu za Slavlje.
Svasta bi napravio da mi je sin doso iz skole sa pricom da se u skoli organizuje proslava .

Pa ima veze sa pravoslavljem taman koliko i deda mraz...
 
Pa ima veze sa pravoslavljem taman koliko i deda mraz...

Pa ne moraju da organizujuu skolama to . Deda Mraza smo progutali , jer su ga instalirai u gluvo doba komunisticke okupacije . Pre toga smo imali Bozic Batu , koga smo se odrekli . Moramo li ponovo da pravimo od sebe takve budale . I rekoh ,nek slavi ko sta oce , samo nemoj da mi neko po skolama organizuje decu .
 
Gospodo, pokusavati nesto spreciti SILOM, nikada nije uspelo.

Isto tako smo mi (toga se vi ne secate, niste tada bili rodjeni) pokisali da sprecavamo elektricne gitare, duge kose, kratke suknje, zapadnu muziku...I naravno, nismo uspeli...

Sada pokusavamo da zaustavimo San Valentina i Vestice....

Necemo ponovo uspeti.

Umesto sto energiju gubimo da sprecavamu olazak tudjeg, mi treba da PROPAGIRAMO NASE DIVNE NARODNE OBICAJE (Noc vestica su smislili fabrikanti bombona, kada im je previse robe ostalo na skladistima - bljak!)

Ali KO da ih propagira?

Oni koji nisu u stanju ni latinicu da uklone sa nasih ulica!? :rtfm:

malo morgen

bruja2zw-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja koliko znam.
31.10 ove godine su bila po kalendaru 2 pravoslavna praznika

sv.Luka, Lucindan
sv.Petar Cetinjski

Prvi novembar oznacavaju katolici kao dan mrtvih (svi sveti)..
I od malena poznajem sve gotovo obicaje pravoslavne, tako da je nov vestica meni poznata iskljucivo iz literature i zapadnih filmova...

Sto se tice "slavlja" to u pravoslavnom svetu ne postoji, a mi na forumu mozemo da se eto "zezamo" na taj racun, mada pitanje je ima li i potrebe..
 
Kakva koincidencija slučajnosti... :mrgreen: Vest je postavljena tačno u 00:01

vesna-pesic-m.jpg
Vesni Pešić razbojnik oteo tašnu
Autor: S. N. | Foto: FoNet | 01.11.2009. - 00:01

Vesnu Pešić, predsednicu Političkog saveta LDP-a preksinoć je u Beogradskoj ulici pored Tašmajdanskog parka nanap nepoznati razbojnik i odneo joj tašnu sa nobvcem, kreditnim karticama i dokumentima.

- U petak uveče oko 20 sati, dok sam išla Beogradskom ulicom pored Tašmajdanskog parka, neko mi je iza leđa prišao i skinuo mi tašnu sa ramena. Zatim je sa „plenom“ otrčao prema restoranu „Poslednja šansa“. Bio je to mladji čovek u tamim pantalonama i jakni, sa kupuljačom preko glave. Hitro je trčao uzbrdo i posle nekoliko sekundi sam izgubila iz vida. Vikala sam „lopov, lopov“, ali kao za inat tada na ulici pored mene nije bilo prolaznika. U torbi sam imala mobilni telefon, kreditne kartice, osam čekova, ključeve od stana i četiri hiljade dinara i dokumenta. Ušla sam u prvu radnju i njihovim telefonom zvala policiju i sestru na kuću. Svi brojevi telefona mojih prijatelja ostali su u mom ukradenom mobilnom telefonu. Nekoliko policajaca je celu noć dežuralo ispred zgrade u kojoj živim jer mi je lopov odneo ključeve od stana- rekla je za „Blic nedelje“ Vesna Pešić.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Happy Halloween!
 
Dakle, noć veštica i Srbija (pravoslavlje)...

Da li treba slaviti?

Podržavati?

Ignorisati?

Vaše mišljenje?

Дачо,

нисам знала да сте ви проевропејци празноверни! :eek:

Миссим, увек спомињете "неку "вуко.ебину" од Србије у којој су људи празноверни" а сад пропагираш ноћ вештица?

Какве вештице, какви бакрачи!

Још ћеш да ми кажеш да скупљаш крила слепих мишева, сушиш и стављаш у кафу девојци да је натераш да се заљуби у тебе? :mrgreen: :lol:
 
Kakva koincidencija slučajnosti... :mrgreen: Vest je postavljena tačno u 00:01

vesna-pesic-m.jpg
Vesni Pešić razbojnik oteo tašnu
Autor: S. N. | Foto: FoNet | 01.11.2009. - 00:01

Vesnu Pešić, predsednicu Političkog saveta LDP-a preksinoć je u Beogradskoj ulici pored Tašmajdanskog parka nanap nepoznati razbojnik i odneo joj tašnu sa nobvcem, kreditnim karticama i dokumentima.

- U petak uveče oko 20 sati, dok sam išla Beogradskom ulicom pored Tašmajdanskog parka, neko mi je iza leđa prišao i skinuo mi tašnu sa ramena. Zatim je sa „plenom“ otrčao prema restoranu „Poslednja šansa“. Bio je to mladji čovek u tamim pantalonama i jakni, sa kupuljačom preko glave. Hitro je trčao uzbrdo i posle nekoliko sekundi sam izgubila iz vida. Vikala sam „lopov, lopov“, ali kao za inat tada na ulici pored mene nije bilo prolaznika. U torbi sam imala mobilni telefon, kreditne kartice, osam čekova, ključeve od stana i četiri hiljade dinara i dokumenta. Ušla sam u prvu radnju i njihovim telefonom zvala policiju i sestru na kuću. Svi brojevi telefona mojih prijatelja ostali su u mom ukradenom mobilnom telefonu. Nekoliko policajaca je celu noć dežuralo ispred zgrade u kojoj živim jer mi je lopov odneo ključeve od stana- rekla je za „Blic nedelje“ Vesna Pešić.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Happy Halloween!


Наравно да јој је "скинуо" са рамена кад га она скоро и нема.
Вероватно јој је ташна сама пала,..склизнула:zcepanje: на земљу,
она је њу изгубила,.
сенилна,......а пошто има бујну машту, па се и у прошлост враћа,
као и многи
петооктобарци,.
привидео јој се "лопов". Чуди ме да није описала,
да је личио на Милошевића:zcepanje:

.
 

Back
Top