Домаћи задаци

gost 149754

Poznat
Poruka
8.473
Конкретно ме интересује да ли ваша деца предшколског узраста имају домаће задатке? Како они изгледају, тј шта деца предшколског узраста раде за домаћи? Да ли сматрате да је у реду да деца предшколског узраста имају домаћи или сматрате да је то оптерећење за њих?
Мој старији син, као што знате иде у предшколско које је у оквиру школе, тј то је полудневно боравак. До сад су имали домаћи само викендом да заврше у свесци оно што су радили у току недеље (обично оне цртице, тачније графомоторичку припрему за почетно читање и писање)...међутим данас каже мени васпитачица, знате, Јоца није урадио домаћи. Питам је ја, а шта је имао за домаћи. она каже, незнам ја питајте њега:roll: а питам Јоцу, он каже нису имали ништа за домаћи или је дете једноставно заборавило:dontunderstand: добро ово је подхебавање чисто, тако сам ја схватила јер сматрам да деца са 6 година могу баш да и забораве домачи
Мисим немам ја ништа против да деца и у предшколском имају домаћи, то је нека врста припреме за обавезе, за школу и сл, немам против да се тај домаћи и проверава, али да се овако замера...то је глупост, да се деле минуси и сл....
Такође ме интересује ваш став кад су домаћи задаци у основној школи у питању
да ли су они потребни, обимни....или не?
 
Da moji klinci imali domaci....i oduvijek je bilo....kazu pitajte djecu .....meni je sasvim ok....uce ih odgovornosti....sada uciteljica mojoj ceri....takodje ne govori nama-roditeljima....zamolila nas je da je ne zovemo u vezi toga....takodje i da ne pitamo druge roditelje,djecu u slucaju da nase dijete zaboravi....jer....kao i sto je bilo sa cerkom....zaboravila par puta....nista strasno....dobila opomenu....napisanu i u svesci...sad znas kako pamti....i sve zaokruzi sta treba....:)

Ako ih naviknemo da umjesto njih saznajemo na neke druge nacine....djete se nikad nece potruditi ....:)
 
Slazem se sa Taskom
U skoli svaki dan imaju domace, pa ih je mozda ipak bolje navikavati na ovu vrstu obaveze
Mi smo to totalno prepustili na Mindjusicu da sama vodi racuna o tome, i da mora da misli
MM kaze - pa necu ja da idem u skolu umesto nje!
I ja se slazem - sad se lomi da ustali radne navike i u tome se mora istrajati!
Mogu da joj pomognem ako nesto ne zna, ili da je propitam, ali da radim domace za nju, to mi ne pada na pamet!
 
Moja Nana ide u predskolsko u okviru vrtica i nije do sad imala domace zadatke.
Videla sam knjige , imaju neka tri predmeta , srpski tj slova , matematiku i nesto poput poznavanja prirode i drustva - sareno , i uopšte ne prica o tome sto radi. Vise je ja pitam.

Cini mi se da ih ne forsiraju , da to prolazi dosta opsuteno,
U skolici engledkog ima domaci ...i kad ga ima jedva doceka da stigne kuci da ga uradi :)
Valjda na to gleda kao da je velika .

Mislim da je to forsiranje u oktobru preuranjeno i da nema sanse da oni posle mesec il dva pocnu da shvataju sta su to obaveze i da budu potpuno savesni .....ako se polako uvodi domaci , cenim bolji se efekat postize. Al nisam strucna samo naglas razmisljam.
 
Мирка, ценим свако искуство и потпуно се слажем са тобом да је преурањено форсирање
Ташка и љубинка, и са вама се слажем да дете мора да се научи да памти своје обавезе, али ваша деца су старија
лично сматрам да је за предшколско и прво полугодиште (или бар првих месец-два првог разреда) некако нормално да дете заборави домаћи, тј треба га задавати, али не треба замерати детету због тога....него рећи му: ово си заборавио, ајде уради за сутра
 
Iskreno meni je zaparalo usi to kad si rekla da ti je vaspitacica skrenula paznju za domaci a onda nije htela da kaze sta ima. Jer ako je znala da ti sugerise da nije uradjeno tako je trebala da ti kaze i sta se ima za domaci. Da ti je rekla da imate domaci pa da ti nisi sa njim uradila - ok, al ovako ....

Ukratko...njemu je dala domaci njemu nek sugerise sto ga nije obavio.
Potpuno pogresan pristup sa njene strane.
Ocekuje saradnju al nece da saradjuje.

Mozda si pogresila sto je nisi pitala sto ona to onda tebi saopstava.
Ja bi tako.
Istina ja sam brza na jezicini ...ne znam kako ti.
 
Daaa Vexy....:)...naravno da je normalno kao i u prvom osnovne....mislim mnogo sto sta zavisi od vaspitacice,uciteljice....ali kakvo mi imamo iskustvo stvarno nije bilo forsiranja....
U predskolskoj sam imala primjedbu na neke "domace" za koje smatram da su trebali tamo u skolici obaviti a ne kuci....tipa sjeckanja,bojanja,pravljenja svega i svacega od necega :lol:....(al' sam ga objasnila):lol:...to bio jedan period...jer smo cesto po malisane dolazili poslije dva sata umjesto 4....:confused:...eto zena imala drugih obaveza....
 
е Мирка у томе и јесте поента, баш то што си ти описала од речи до речи....
нисам јој одговорила из два разлога
1.нећу да нарушавам добре односе са њом, мада овај кредит је већ искористила, имале смо већ 2-3 неспоразума и полако пуштам и ја језичину
2. важнији разлог у том тренутку је био тај што је тог момента брат једног детета из групе излетело под кола, па је пажња целе улице скренута на тај догађај, а расправу о домаћем смо оставиле
срећом све је прошло без последица
иначе, васпитачица је стара, ово јој је последња година пред пензију, она је хтела да иде већ у пензију прошле године, ал није дбила, сва је надрндана
*** заломила нам се лоша васпитачица, за сад успевам да балансирам , надам се да неће бити већих проблема
 
To dal je ona pred penzijom i dal je nadrkana nije merilo.
Svi mi imamo neke probleme i nikom ovih dana zivot nije potaman al to ne sme da utice na druge ljude narocito ne decu.

Ti si majka i ti kao takva imas pravo glasa i kritike , podrazumeva se kad je kritika osnovana.
Ne treba da se svadjas.
Isti efekat mozes postici i kad super mirno saopsrtis sve to.
Cak i bolji.

Nije tema al se desilo pre neki dan pa cu uci u digresiju.
Vaspitacica moje cerke napravila je gresku i o jednom dogadjaju obavestila prvo moje dete pa mene.
Ja nisam smatrala da treba da ide pa me je vaspitacica stavila u vrlo nezgodnu situaciju da kazem detetu ne za nesto sto nije trebalo da se desi. Dakle ja postajem zla mama vestica koja ne dopsuta .

Sve samo zato sto vaspitacica nije ukljucila mozak.
Ja sam naravno rekla ne detetu , al sam pre toga vrlo mirnim i ozbiljnim glasom, vaspitacici skresala sta sam imala. Rekla sam da je to ponasanje nedopustivo i da ona pre svega treba samnom da se dogovori pa tek onda sa detetom i da to vise encu da tolerisem. Nije joj bilo dobro posle mog tona. Verujem da joj se nikad vise nece desiti da mi to uradi.

Tako ces i ti ...udjes tamo i kazes joj ...znate sta...razmisljala sam o juce ....u koliko ocekujete od mene saradnju molim vas da mi nezavisno od deteta saopstite sta su mu obaveze...pa cu ja sa njim da nadjem nacin da to uradimo ...

Tako ces :
-biti u toku
-skresati kokoski pred penzijom
-TI uciti svoje dete radnim navikama , umesto sto se sad samo bori sa tim...
 
Слажем се са Мирком о разговору са васпитачицом. Процени, или реци сутра, или сачекај исту ситуацију, можда се неће поновити. (Ванда је увек оптимиста)

Домаћи задаци се схватају као нешто што дете мора да напише, нацрта, исецка...
Мене то нервира.
Домаћи треба да буде вежба памћења, али у смислу ,,Имате за домаћи да погледате како изгледа јесен у вашој улици..'' Лупам, али нешто тог типа.
и нисам за минусе ако неко не уради домаћи, нека га уради за сутрадан.
Сваком може да се догоди да нешто заборави, или не чује како треба.

Дете мора да научи да буде самостално, да се не ослања на друге, а најмање на маму у запамћивању оног што треба да уради.
 
хвала на одговору:zag:
све се ја слажем, домаћи задаци имају схврху вежбања оног што су радили тамо и сврху осамостаљивања детета, итд, мисим немам ја ништа против домаћих ....
али стварно ми је било глупо да мени замера да дете нема домаћи а ја немам појма шта је имао ни да је имао, а при том каже питајте њега..ја га питам он каже нисмо имали ништа?!??:roll:
па се питам ја јел нормално да дете предшколског узраста заборавља да су имали домаћи нпр, или нешто што је васпитачица рекла...итд (било је још деце која нису урадила домаћи, ал то није мерило) и шта ја могу да учиним поводом тога :dontunderstand:
 
Ја тренутно имам празан час, само сврнула да видим шта се догађа на Крсти.
Пишем после, али, сасвбим је глупо да васпитачица тражи да дете које не зна шта је требало урадити за домаћи, саопшти шта је било! :dontunderstand:
Као, само треба да покажеш како знаш оно што не знаш, и све ће бити супер! :zcepanje:
 
Poslednja izmena:
Godinu pre predškolskog imali su zadatak da saopšte roditeljima šta su radili u vrtiću.
U predškolskom ponesu kući crtež, završe ga i vrate...
ili ponesu pernicu, provere da li su sve bojice zarezane i vrate...
imaju zadatak da donesu suvo lišće, vunicu, šta god...
 
Од свог оца сам научила да децу наградим домаћим задацима. :)
Као, то се заслужи.
И онда добију жељу да имају домаћи. И труде се да запамте и ураде. И добију награду кад су га урадили. И сви радо раде, и траже још. :heart:
 
kada sam bila u prvom, svakog smo dana imali "domaci" - obavezu da sve sto smo radili u skoli prepisemo u drugu svesku + zavrsimo sto nismo stigli u skoli
... ne znam kako li je samo imala zivaca uciteljica da to sve pregleda mjesecno :lol:
jedina "kazna" je bila ta sto bi nakon pregledanja mogao da dobijes opomenu, kasnije bi se prilikom zakljucivanja ocjene uzimalo u obzir ponasanje
ali ne detaljnije od toga - jesli li bio redovan/ trudio se ili nisi
u zavisnosti od cega si dobijao pohvalu/nista/opomenu u knjizici

na kraju prvog osnovne smo imali obavezu da vodimo dnevnik tokom ljeta
za svaku sedmicu po dva dana i za svaki entry min pola strane sveske malog formata

kada bi u prvom imali 6-7 predmeta, onda bih i prihvatila komentar da je mozda puno
ali ovako je stvarno smjesno, ne pravite nesposobnjakovice jos u startu
 
Ја у првом разреду задајем два реда слова које смо учили тог дана, и обавезно илустрацију, деца воле да цртају и тако развијају графомоторику.
Кад учимо бројеве, треба да преброје у кући неке ствари (некад шерпе, лонце, кашике... :) ), за остало их упутим, које емисије гледати, треба да се играју и да ми јаве са ким су се и чега играли...
Пола сата дневно је довољно времена за израду домаћих задатака.
 
vanda samo toliko :eek:
idem da se besim...OMA


Joca ima:
2 reda u bukvaru+ čitanje
cela strana sveske--2 reda (red malo red veliko slovo. 2-3 reda rečii dva tri reda rečenice
cela strana u radnoj svesci...to mu dođe opet 2 reda slova i 4-5 rečenica
opet 2 reda u pčelici i 2 rečenice

matematika brojevi jedna strana
plus ostali predmeti da docrta sa časa da završi, svet oko nas da dopiše

vanda izvini, jel ti to mene zahebavaš, izvini što pitam...jel ti to lažeš ili stvarno toliko daješ prvacima
samo iskrene odgovore
 
vanda samo toliko :eek:
idem da se besim...OMA


Joca ima:
2 reda u bukvaru+ čitanje
cela strana sveske--2 reda (red malo red veliko slovo. 2-3 reda rečii dva tri reda rečenice
cela strana u radnoj svesci...to mu dođe opet 2 reda slova i 4-5 rečenica
opet 2 reda u pčelici i 2 rečenice

matematika brojevi jedna strana
plus ostali predmeti da docrta sa časa da završi, svet oko nas da dopiše

vanda izvini, jel ti to mene zahebavaš, izvini što pitam...jel ti to lažeš ili stvarno toliko daješ prvacima
samo iskrene odgovore

Векси, пажња детета у првом разреду је 20 минута везано, максимална.
Домаћи задаци треба да су радост, а не оков.
Читање нека вежбају тако што ће мами и тати читати новине, на пример. Пар редова сваког дана. Брзина писања формира се више сазревањем него вежбањем. За домаћи има дам да нижу макароне на конац и мами праве огрлицу, за фине мишиће то је 10 пута боља вежба од преписивања.
Треба да муљају :) пластелин, да разговарају и броје, да примене оно што су научили.
И јако ми је жао кад чујем да има колега (а нажалост, има их много), који дају премного домаћих задатака.
Шта добијамо тиме ако је дете седело сатима, уз претње и батине (понекад, кад родитељ попизди од дететовог развлачења хоће и да намлати дете) и урадило 5 страна домаћег?
Од свог оца сам научила да домаћи треба да је награда, а не казна.
И веруј ми, моји ђаци желе домаће задатке!

Зашто је пракса у свету да се домаћи раде у школи?

Зато што дете у групи далеко лакше и брже све уради. Код куће му је то тешко, и често домаћи произведу контра ефекат.
 

Back
Top