Nova ruska podmornica- ubica nosača aviona

Nisi razumeo. Ja krivim ruski sistem što nije imao ono što je imala mala kraljevina. Glupo je i ironično da naspram takvih podmornica, avijacije itd. nisu bili u stanju da izvuku svoje mornare iz podmornice.

Podmornice koje su u stanju da vrse evakuacije na tim dubinama,se znaju po imenu,i ima ih manje nego jos sacuvanih svetskih cuda... nazalost tako je,a rusi nemaju ni jednu,jer niko ne racuna da ce se tako nesto desiti,cak i ova podmornica nije predvidjena za to,vec za istrazivanja...
 
Onu raketu bi chuck norris uhvatio u letu z:lol:z:lol:



A za ovog noob-a sto je napisao da u 90% sektora Ameri dominiraju, nije tacno. Da si malo gledao Discovery i Nationag G. cuo bi da su najbolji svecki ekonomi izracunali ako tako nastave da trose da ce im ostati samo 1 avion kojeg ce deliti mornarica sa ostalim sektorima. A ovo sto se kur*** oko nekih pusaka i onog Apaca (kako se vec pise), te neke puske kostaju po 50 000 dolara i 1 raketa za taj helikopter 90 000 dolara PA NECE IMATI NI ZA GORIVO A KAMOLI ZA TO!
 
Interesantno je kako neko moze ovako olako da tvrdi da su Rusi jaci.
A po cemu su to jaci molim te???
U 90 % vojnih sektora dominiraju Ameri, svidelo se to nekom ili ne.
Ljudi budite realni, pogledajte budzet SAD za vojsku (513 milijardi dolara za 2009. i to bez Iraka i Avganistana).

Pa jel ti mislis da je SEKA nastala zato sto je bilo velikih poremecaja na trzistu nekretnina u SAD,ili je to zbog ovoga sto si naveo i njihovih vojnih angazmana pa to neko mora da plati a sigurno znas koliko se na jednom nosacu aviona dnavno utrosi novca za sva tri obroka plus marenda,i to u OS SAD na nivou,puta mesec dana puta sve njihove borbene grupe puta godinu dana jest cifra je dobra a zato si siguran da dominiraju u 90 posto trzista oruzja i oruzanih sistema mada nesto nevoljno priznaju da su se malo vise zajebali kod kalibra koji su standardizovali pa na mala vrata ponovo tvrde i uvode 7,62 mm, a djubre od nato oruzja ce da valjaju nama i kojekakvim drugim banana republikama zajedno sa standardima,mada ima mesta optimizmu u tvom postu jer niko ne moze da izdrzi vecito na prvom mestu zar ne.
 
narocito votke, ali ih to nije sprecavalo da stvaraju izuzetna oruzja.
Zanima me, zna li neko nesto vise o ruskim torpedima koja se pod vodom krecu nadzvucnom brzinom.
"Kursk" je bio naoruzan sa njima i zato Rusi nisu dozvolili da Norveska spase njihove mornare, bojali su se da uz put ne pokupe i neko torpedo i proslede ga USA na ispitivanje.

Torpedo nadzvučne brzine sam prvi put vidio u igrici Dangerous Watrs, no to je samo igrica. Tu ima ime Squal. Malo sam potražio po netu o tome, našao sam neke podatke ali sve je to tanko, tako da možda i ne postoji ne znam. To je bilo prije 3-4 godine, možda sada ima nekih više informacija. Usput da kažem da u igrici taj torpedo je imao domet samo 200 m, ako me sjećanje dobro služi, zbog svoje brzine.
 
Interesantno je kako neko moze ovako olako da tvrdi da su Rusi jaci.
A po cemu su to jaci molim te???
U 90 % vojnih sektora dominiraju Ameri, svidelo se to nekom ili ne.
Ljudi budite realni, pogledajte budzet SAD za vojsku (513 milijardi dolara za 2009. i to bez Iraka i Avganistana).

Misliš puše q... i to jedan veeeelikiiii u 90% slučajeva. Osvrni se malo pa pogledaj, Vjetnam, Irak, Avganistan, pa Irak ponovo, počeli da čačkaju Koreju i Iran. Ameri se reklamiraju na TV-u i gdje god stignu, NG, Discovery, History itd. A u praksi... ginu ko rasada.
Rusi su odradili Čečeniju, Čečeni su se malo batrgali ali su ih sredili, sad ćute. Prošle godine Gruzija čačkala mečku, pa šta bi? Za par dana srezaše ih, sad ćute, nisu ni gerilom im smjeli uzvratit. A šta Amerima gerila radi u Avganistanu i Iraku?!
 
@ Boj4n
Zao mi je, ali se ne obrazujem gledajuci Discovery i NG. Daleko od toga da tu nema kvalitetnih emisija, ali se ovom tematikom bavim malo ozbiljnije. Ti meni kazes da sam noob, a tesko verujem da si strucniji po tim pitanjima od mene. Ako jesi, svaka ti cast. Ne zelim da se raspravljam i prepucavam ovde, a posto vidim da ozbiljne rasprave nema tako ni moj post nije bio preterano ozbiljan. Delimicno i iznerviran napisao sam prethodni post jer prosto ne mogu da verujem koliko su ljudi ovde ostrasceni i pristrasni. Ajde malo da obrazlozim ono sto sam rekao. Stojim iza toga da u 90% vojnog sektora dominaciju imaju Amerikanci, ako izuzmemo interkontinentalne balisticke rakete, raketne sisteme PVO i donekle podmornice, gde su Rusi zaista za korak ispred. Tacno je i to da je dolar daleko vredniji u Rusiji nego u SAD, i da avion koji kosta 17 miliona u SAD, u Rusiji se proizvede za 6,7 miliona. Ali, ti kazes nece imati ni za gorivo ako nastave tim tempom – u najmanju ruku smesna izjava. 100 milijardi dolara, koliko ih godisnje kosta invazija na Irak, oni ucetvorostruce zaradom od te invazije. Da li mislis da nisu sve lepo izracunali? Da li mislis da oni ne profitiraju od igranja svetskog policajca? Da li mislis da ih stvarno zabole za nedemokratski rezim u Iraku i satro oruzje za masovno unistenje pa su krenuli da sa gubicima ulete tamo zarad nekih ideala. Naravno da ih zabole za ideale. Naravno da su znali da Iracani nemaju OMU, al su direktora CIA-e postavili kao zrtvenog jarca i otpustili ga zbog takozvane pogresne procene tj. sam je morao da podnese ostavku...

@turcin
Znam da odrzavanje jednog nosaca aviona klase Nimitz na kome treba izdrzavati konstantno 5-6000 ljudi, godisnje kosta SAD oko 160 miliona dolara. Ali kad se sracuna sve, to ne predstavlja neki ozbiljan udarac za enormo veliki vojni budzet SAD, negde oko 1.9 milijardi dolara godisnje, a budzet je 513 milijardi godisnje. Za SEKU iskreno mislim da je kriva kriza koncepta neoliberalnog kapitalizma koji se pokazao da ne moze bez drzavnog uplitanja, svakako za nju nisu krivi vojni angazmani, bar ne u nekoj vecoj meri. Daleko od toga da volim Amerikance, samo sam baveci se tom tematikom shvatio da trenutno nemaju premca i da su jedina supersila, ili hipersila kako je nazivaju pojedini teoreticari. To da li ce idrzati na prvom mestu veliko je pitanje, jer na kraju krajeva sve zavisi od ekonomije, a 2020. ce se snaga kineske i americke ekonomije izjednaciti. Po mom misljenju jedini ozbiljan rival SAD u buducnosti jeste Kina, koja ima ogroman potencijal, samo sto jos uvek nisu poceli da ga projektuju na ceo svet, a kada to budu poceli da rade bice za*ebano.

@losis
Od tih invazija koje si naveo, za sada jedina neuspesna bila je ona u Vijetnamu, gde su zaista Ameri poprilicno izginuli (oko 100000 ljudi, mada priznaju samo deseti deo od toga). Ali, sto je za Amere bio Vijetnam, to je za Ruse (tada Sovjete) bio Avganistan. I sami Rusi su Avganistan zvali sovjetski Vijetnam, gde su poprilicno bili ispraseni u vojnom smislu, ali I u politickom kasnije. Tacno je da gerila u Avganistanu (u Iraku malo manje) pravi ozbiljne probleme Amerikancima, ali oni su tamo srusili I unistili sve sto se unistiti moze. Avganistanci su ratnicki narod, pa sada iskacu iz svojih zemunica I planina I nanose gubitke americkoj vojsci. Kazu za Avganistan da je to jedina zemlja koja teoretski ne moze biti pokorena, I zbog karakteristika teritorije I zbog mentaliteta Avganistanaca.
 
@Kinez

Pa ajmo sad ovako...
Da pocnemo sa avijacijom.
Amerikanci imaju mocniju avijaciju zahvaljujuci samo i jedino brojevima. Po kvalitetu su ruski avioni bolji.
Su-27 je superiorniji od F-15, ako zelis mogu da obrazlozim.
MiG-29 je supeiorniji od F-16.
Su-30, Su-33 su superiorniji od konkurenata F-18E i F/A-18.
Su-35BM je superiorniji od bilo kog americkog aviona (ajde sad da izuzmemo F-22, mada je i od njega bolji u nekim stvarima)
MiG-31 se do sad nije nigde pokazao u borbi, ali MiG-25 jeste i pravio je velike probleme Americkoj avijaciji u Iraku. Da podsetim da je oborio F-18.
Ovo je lovacka avijacija....
Sto se tice PVO sistema, to ne moram ni da pominjem, u svakom ali svakom pogledau su Rusi superiorniji, od S-300, S-400, pa do Tunguske, Pantsir M1 itd.
Oklopna vozila...
Amerikanci su do nedavno koristili M113 koji je limenka u svakom znacenju te reci. Onakvo vozilo nije bilo ni za sta.
Sada su vec vozila opout Stryker-a u igri, ali i dalje stojim iza toga da su recimo Ruski BMD-4 ili BMP-3M bolji.
Sto se tice mornarice:
Ruska mornarica je tesko podnela raspad SSSR-a mozda i najteze od svih grana vojske ali podmornice klase Akula (na zapadu poznatije kao Typhoon) su uvek bile daleko ispred americkih....
Rusi su sada poceli i projekat nove klase Borei, a podmornica Juri Dolgoruki je vec porinuta a jos 3 takve su u izgradnji.
Takodje je 2001-e porinut i novi "stealth" brod Steregushchi, a kao sto si verovatno cuo planira se izgradnja novih nosaca aviona.
Americka mornarica jeste trenutno jaca prvo zbog brojeva, a drugo jer je Amerika drzava koja ima izlaz na 2 okeana i njima je prioritet avijacija i mornarica.
Ali Ruske podmornice su daleko daleko ispred americkih.
A sto se tice kopnenih snaga...
Americka vosjka danas ima 6000 Abramsa, sa druge strane Rusi imaju preko 6000 samo T-80, takodje je tu oko 1000 T-90 i oko 10000 T-72 u rezervi. Cinjenica da je recimo Abrams bolji tenk od T-80, ali 17000 tenkova je skoro 3 puta vise od 6000 Abramsa. Abrams se dokazao u borbi u Iraku u PUSTINJI. Imali su bolju elektroniku, a Iracani svoje tenkove nisu modernizovali 10 godina jer su imali embargo. A Abrams se tu sukobio sa T-55 i starim verzijama T-72.
Sto se tice pesadije. Sve Ruske grane Spetsnaza broje oko 10000 vojnika. Isto toliko ima i Marinaca.

A sto se tice ratova, pobeda i gubitaka.
Americka vojska je u Vijetnamy pukla na sve moguce nacine, politicki a i vojno.
Pre toga su u Koreji izgubili preko 35000 vojnika i Rusko oruzje se pokazalo superiornim.
U Iraku i Avganistanu je poginulo vec 6000 vojnika.
A oni imaju mnogo vece gubitke sto im Iracani sa zastarelim RPG-7 ruse helikopetere i rasturaju Abramse.

Rusi su u Avganistanu izgubili oko 10-15 hiljada vojnika i svkako je to bio velik poraz, ali uporedi malo sa americkim porazima pa ces videti da je to mnogo mnogo manje od americkih gubitaka.

Discovery je americko sranje i 99% onoga sto se kaze na njemu su gluposti. Mislim izjava da ce americko vazduhoplovstvo imati jedan avion koji ce smenjivati Mornarica i avijacija je jako glupa sama po sebi.
Ono sto je jos gluplje na Discoveryju jesu top 10 emisije....to je da sednes i places koliko je glupo.

Toliko od mene.
 
Rusi su u Avganistanu izgubili oko 10-15 hiljada vojnika i svkako je to bio velik poraz, ali uporedi malo sa americkim porazima pa ces videti da je to mnogo mnogo manje od americkih gubitaka.
Само једна мала опаска. Да би неко био Рус (или Србин) он мора као такав да се роди, а Американац постајеш тако што те пусте да пређеш границу.:rtfm:

А шта ли је ово?
 
Poslednja izmena:
yt1rdi hahahah potpuno si u pravu .. i sta da amerika u nekoj buducnosti , dajem primer, 'napadne' kinu ili indiju ili uopste bilo koje zutace mislite da ce americki zutaci kojih je puna vojska da 'dignu ruku' na svoju bracu iz azije?
,,i da, kao sto kazu mnogi strucnjaci americka vojska je zasnovana na novcu dok su vojske rusije i kine zasnovane na patriotizmu.
 
@Russia4ever

Mala opaska, nije Kinez, nego Knez. Ne bih voleo da sam mali zuti. :)
E sad, slozio bih se sa tobom da Rusi imaju bolju PVO, podmornice i da su kopneno superiorniji jer je Rusija standardno jaka na kopnu.
Ali zar ne mislis da je malo glupo porediti odnos u broju tenkova? Vreme tenkova je proslo i oni vise ne vrse funkciju jer je savremeni rat rat informacionih sistema i tehnologija, a ne stepen probojnosti tenkovog oklopa ili njegova sposobnost za manevar.

Iako kvalitetan post, ne bih se slozio sa tobom da Rusi imaju mocnije avione. Ta izjava je pomalo smesna. Ne moramo da gledamo cifre, koje su opet na strani SAD, koje imaju grubo receno 5700 letelica svih vrsta naspram ruskih 2800, 2400 naspram 1350 lovaca itd. To nisu samo cifre, i u kvalitetu su jaci. Istina da Rusi imaju tehnologiju, ali jos uvek ekonomija cini svoje. F22 Raptor je zaista neprikosnoven i ostace dok Rusi ne razviju svog lovca pete generacije. T50 PAK FA je imao probni let, ali jos uvek ga nema u produkciji, a dok on udje u produkciju Ameri napravise jos 150 komada F22. A da ne govorim o F35 Lightning II avionu, koji je tehnoloski za klasu ispred svih ruskih jurisnih aviona. No, da ne idemo previse u offtopic, mogao bih i ja da obrazlazem ali bolje je za tu priliku otvoriti novi topic.
Zakljucak je da Rusi imaju visok moral, zelju, potencijal, i najbitnije tehnologiju. Ali nemaju PARE. Uporedite budzete - 8 puta veci budzet SAD za vojsku.
Sto se tice uporedjivanja zrtava, to je malo morbidna matematika ako mene pitate. Poraz je poraz pa makar izgubili i "samo" 100 vojnika, a evidentno je da je poraza bilo i u Vijetnamu (SAD) i u Avganistanu (SSSR).
 
knez mnogo gledas histori i slicne propagandne tv .. f-35 je prsao projekat haha .. avion nema superkrstarenje, manevrise losije od f16 (jer nema tvc) a maksimalna brzina mu je 1600kmh ima aesa radar itd mnogo fenomenalnih sistema ali je uslovno receno nepokretan a i nivo stelta mu je u najmanju ruku problematican. Vodeci svetski strucnjaci su saglasni da treba prekinuti projekat f35 i transverovati novac u usavrsavanje f-22 koji je fenomenalan avion .. to sto kazes da ce do 2015 ameri isstancovati 150 aviona tipa f-22 prosto nije tacno jer proizvodnja je zaustavljena i pogoni se kako sada stvari stoje nece pokretati a poseduju za sada 187 komada..

Ovo sto kazes da tenkovi uopste nisu bitni to je takodje toliko smesno da nema potrebe da obrazlazem.
 
Poslednja izmena:
Kao prvo, vec sam napomenuo da History, Discovery,NG i slicno ne gledam jer je klasicna propaganda. Ovo sto govorim potice iz drugih izvora. Cim tako nesto kazes, ocigledno da pratis te emisije pa znas sta pustaju, jer ja zaista ne pratim.
Planirano je da se napravi 187 komada F22 do kraja 2009., ali nisu uspeli, imaju "samo" 152 komada.
Planiraju da naprave jos 150 (stavili su 2013. kao godinu mada je realno 2015.), ali je pitanje dal ce i to uspeti.
Sto se tice F35, tvoja izjava je presmesna. Staje projekat? LOOOL
F35 je avion koji je duplo jeftiniji od F22. Istina da F35 nema vrhunske manevarske sposobnosti, ali zato je "devojka za sve". Tacno je i da imaju probleme sa F35, ali kao i svaki prototip mora se usavrsavati, setite se samo na sta je licila prvobitna verzija F22. Na sta sad lici T50?? KANTA obicna.
A sto se tenkova tice, objasni mi molim te zbog ceka su bitni? Video si kako su prosli tenkovi u Iraku. U buducim ratovima tenkovi su totalno useless, i ko bude dobio bitku u vazduhu, taj dobija rat (ako izuzmemo nuklearne bombe naravno).
 
Sto se tice F-35 on realno ne spada u avione pete generacije,mozda 4++ generaciju iako je pitanje posto je u toj klasi SU-35 koji je daleko bolji avion i F-35 se ne moze porediti sa njim!F-22 je zaustavljen projekt i nece se ici dalje od 187 komada a sa dolaskom PAK FA koji je u odnosu na njega superijorniji u vecini slucajeva,jedino je mozda manje stealth ali sve ostalo je u korist T-50,tako da nema svrhe dalje prizvoditi F-22 ako nece moci da pariraju T-50!
 
Vojni vrh SAD je bas izrazio misljenje da ce F22 da bude osnov USAF-a u buducnosti. Tako da ce sigurno nastaviti da se proizvode. Istina da pogon trenutno stoji i da nisu dostigli prvobitnu zamisao od 187 komada, ali kako kazu zelja im je da nastave sa proizvodnjom.
Svakako da ce i F22 biti modifikovan i dodatno usavrsavan i da ovaj danasnji nije "finalna verzija".
T50 je preslikani F22. Pogledajte samo njegov dizajn. Za sada jos uvek nismo nista videli od tih sposobnosti T50, tako da cu impresije o tom avionu imati tek nakon daljih testova. Ovako samo imamo karakteristike na papiru.
F35 je daleko losiji od F22, ali ima svoje prednosti (jeftiniji je i visenamenski).

P.S. Upropastili smo coveku topic o ruskoj podmornici :)
 
Тема је подморница. А кад смо код подморнице, је ли оно (поставио сам линк у претходном посту) летилица полетела са "гњурача" авиона? Ја онако лаички, не замерите.
 
Postovanje uvazene kolege.... Ja licno mnogo vise cenim Rusku tehniku od SAD.... Podatke koje iznosi Knez su tacni ali uzeo bih takvo tumacenje sa rezervom.... Jer po mom misljenju ne vidim mogucnost direktnog sukoba izmedju Rusije i SAD.... Sukobljavace se oni preko drugih zemalja..... Nazalost (teska srca priznajem) da je u WW2 Nemacki kvalitet u tehnici pobedijo upravo SAD kvantitet (zapadni front)... Ekonomija je odradila svoje.... Tako da su SAD u tom polju u prednosti ALI su toliko rasplinuti na piratisanje po celom svetu da im te cifre koje kaze kolega treba uzeti sa rezervom..... Nemojmo zaboraviti da Rusija drzi preko 60% svih svetskih rudnih bogatstava, sto ce u bliskoj buducnosti biti mnogo bitna cinjenica.... Takodje se slazem sa kolegom da je mnogo lakse uloziti u PVO nego u avijaciju i da Kina ce u bliskoj buducnosti biti mnogo bitan faktor...... Za tenkove se delimicno slazem... Njihova primena se dugo nece moci zameniti ali definitivo vise nisu toliko bitan faktor....
 
@Knez
Sorry za gresku, ucinilo mi se...

Dakle i sam potvrdjujes da su Rusi superiorniji u PVO, podmornicama i kopneno.
Dakle ono sto si prethodno rekao da je SAD bolja u 90% stvari je netacno kao sto vidis.

Sto se tice PAK-FA, on je sve osim kopija raptora.
Evo i zasto...
Rusi su zadrzali neke stvari iz prethodnih iskustava sa Su-27 i daljim varijantama....
Motori i usisnici su u klasicnom Ruskom stilu, dakle usisnici idu skroz ispod trupa (na F-22 je primenjen pristup da su sa strane, negde izmedju onoga na F-15 i na Su-27)
Ako pogledas gde je naoruzanje, tu je takodje razlika jer PAK-FA ima sasvim razlicitu donju stranu od F-22.
PAK-FA ima dosta drugaciju siluetu i dizajn sto moze i ova slika da potvrdi...
vistidepanza-1.jpg

Krila i ugao pod kojim su je drugaciji od F-22.
Vertikalci su recimo jedino iskopirano sa F-22 ali opet sa inovacijom da su celi pokretni, a ne samo kormilo (rudder). PAK-FA ima takodje pokretne korene krila sto F-22 nema i koji na T-50sluze kao kanardi.
Nos je negde izmedju Su-27 i F-22, nije ni jedno ni drugo.
Kabina i kanopi se dosta razlikuju od F-22.

Danasnji F-22 je proizvod 10-15 mozda i 20 godina razvoja i tesko jako tesko da ce biti modifikacija eventualno neka ground attack varijanta, ali sto se tice lovackih sposobnosti on je tu gde jeste.

Necemo sad raspravljati da li je PAK-FA bolji jer jos nije u serijskoj proizvodnji, vreme ce pokazaati, ali uopste ne sumnjam da ce biti ozbiljna pretnja Raptoru.


A sto se tice avijacije....
Dakle kao sto rekoh USAF JESTE superiornija ali samo zbog brojeva, u retkim slucajevima zbog kvaliteta. Svako ima pravo na svoje misljenje.

Projekat F-22 je obustavljen, to nisam izmislio to je Americka vlada objavila.
Dakle NECE biti novih F-22 bar narednih par godina a kasnije je pitanje da li ce F-22 biti toliko bitan.
PAK-FA kanta? Hm F-35 zamalo da se nije srusio na probnom letu, zdere gorivo pri vertikalnom poletanju, ocajan je sto se tice manevarskih (ne)sposobnosti, slab radar, slabo naoruzanje, F-35 moze samo 2 rakete da nosi unutar trupa, sve drugo mora da se kaci na podvesne tacke na krilima a ako se na njih nesto okaci, gubi smanjen radarski odraz i onda moze da se poredi sa MiG-om 23....
F-22 je uzasno skup a vion, a glavni problem je sto je uzasno skup za odrzavanje, posle svakog leta je potrebno obnavljati slojeve premaza protiv radarskih zrakova i sto se tice manevarskih sposobnosti, losiji je od F-18E. Price da moze da radi kobru su za malu decu jer ono sto on radi je manevar zvono, postoji par klipova gde uradi Kobru, ali i to na velikoj visini sa veoma malom brzinom. Ne moze da parira nijednom Ruskom avionu Flanker generacije po pitanju manevarskih sposobnosti. A PAK-FA ima dolet 5000km sto je duplo vise od F-22, radar koji ce staviti u njega je ili IRBIS-E ili sto je jos verovatnije neki novi. A cisto za poredjenje IRBIS-E sa Su-35BM moze da uoci protivnika na 400, dok radar sa F-22 na 200 i nesto kilometara.
PAK-FA ce imati sposonost nosenja raketa veoma velikog dometa poput R-33 i R-37 dometa od 200-400km. F-22 ne moze da nosi tako nesto.
PAK-FA ima 3D mlaznice vektorisanog potiska, F-22 2D (odnosno samo gore i dole), PAK-FA ima mnogo slabiji odraz od drugih aviona kao i F-22 i PAK-FA ima mogucnost proijanja zvucnog zida bez forsaza kao i F-22, zato ja stvarno ne vidim kako onda T-50 ispada kanta, mozda ti mozes da mi objasnis?

A upotreba tenkova....
Amerikanci se u Iraku bore protiv gerile i to je najgora i najteza vrsta rata. Oni imaju vece gubitke posle Pustinjske oluje nego tokom iste gde su se susreli sa celom Irackom armijom.
Upotreba tenkova ostaje sigurno bitan faktor u buducnosti a da je suprotno ne bi se ulagalo toliko para u razvoj istih.

I YF22 je zapravo imao losije karakteristike na ispitivanjima od YF-23 ali je prosao jer je bio jeftiniji (nemaju ni oni bas neogranicenu kolicinu para)

A generalno tesko je porediti Rusku i Americku tehnologiju.
Dosta me to sve podseca na drugi svetski rat, gde su Nemci imali prefinjenu mehaniku ali mana je bila to sto se lakse kvarila od Ruske. I tad su Rusi imali prednost na zemlji u brojevima i dobili su na kraju rat.
Amerikanci su na AH-64 potrosili velike pare da razviju sistem za uklanjanje vode na vetrobranskom staklu, a Rusi su na svoj Mi-24 stavili klasican brisac slican onima na automobilima....ali ipak radi i sve ok funkcionise i te pare su usmrene na rzvoj neceg drugog.
M-4 je takodje jako osetljiva puska, AK-74, AK-101 su mnogo mnogo pouzdaniji.
Ima toga jos, ali bilo bi previse da sve pisem odjednom, sacekacu tvoj odgovor, pa cu onda napisati i ostatak.
 
Ako smo upropastili topic, ajmo da ga upropastimo do kraja :)

@Russia4ever

Rekao sam da dominiraju u 90% sektora, misleci na sveukupnu bezbednosnu situaciju, a ne na tehnologiju naoruzanja. Ruska tehnologija je u vise od 50% konkretnih stvari kvalitetnija (lako naoruzanje, topovi, tenkovi, podmornice, radari, rakete, raketni sistemi itd.).
Sorry, to je profesionalna deformacija posto mi je struka da se bavim tzv. "visokom bezbednosnom politikom" a ne konkretnim vojnim tehnologijama. Moja konstatacija se odnosila na svetsku kontrolu u vojnom sektoru. Realnost je da Ameri kontrolisu svetske vode, svemir i globalno su prisutniji na kopnu. Taj odnos je otprilike 90% naspram 10% u korist SAD, na osnovu mojih istrazivanja. A kada bi doslo do rata tesko da bi odnos vojne moci bio u tom odnosu, ili u odnosu na broj zrtava (da za 1 Amera pogine 9 Rusa). Nadam se da me razumes sta hocu da kazem.

Sto se F22 tice, zaista sam cuo sa americke strane da ovo nije finalna verzija. Osim sto ce biti modifikacija u smislu prosirivanja namene aviona, kao sto je verzija F-22B tj. modifikacija za bombardera, bice poboljsanja i same tehnologije aviona (npr. ubacivanje HMDSa i slicno). Trenutno se ne proizvodi, ali sam siguran da ce se proizvodnja nastaviti. Ameri se inace kunu u F22 i nonstop govore da ce u buducnosti postati okosnica USAFa, kao sto je to nekad bio F15.

Za PAK FA kazem da mi izgleda kao kanta, mislim na ovaj prototip, i da jedino za sada sto sam video od tog aviona jeste onaj kratak let pre par nedelja.

Ovo sto si rekao na papiru stoji, ali sacekajmo da vidimo da li ce i kako to funkcionisati u praksi. Za taj radar tacno je sve, ali si propustio da kazes da je Irbis-E PESA radar, dok F22 ima AESA radar.
Ako se T-50 pokaze i dokaze, bice VELIKI izazov za Raptora.

F35 isto nije dokazan avion i ima velike probleme. Ako uspeju da ih saniraju do 2014. godine i udje u zvanicnu produkciju, bice pun pogodak, prvenstveno zbog cost/benefita.

P.S. Ima neki lik na Youtube-u sa istim nikom, Russia4ever. Ima zanimljive klipove. Jesi li to ti?
 

Back
Top