Stejt department : U Srbiji postoje ograničenja u slobodi veroispovesti

Monoteizam

Aktivan član
Poruka
1.159
Društvo
Prema izveštaju Stejt departmenta


U Srbiji postoje ograničenja u slobodi veroispovesti


Autor: Beta | Foto:Dalibor Danilović | 27.10.2009. - 10:13

Uništena džamija u Beogradu tokom protesta

U Srbiji je ustavom zagarantovana sloboda veroispovesti, ali postoje izvesna ograničenja u upražnjavanju vere zbog diskriminacije i uskraćivanja legalnog statusa nekim verskim zajednicama, ocenjuje se u najnovijem izveštaju Stejt departmenta o verskim slobodama u svetu.

U ovoj godini u Srbiji je zabeleženo manje slučajeva verske diskriminacije i socijalnog uznemiravanja zbog verskih uverenja, navodi se u izveštaju koji je predstavljen u ponedeljak.
Verski lideri, međutim, i dalje prijavljuju slučajeve vandalizma, govora mržnje, fizičkih napada i negativnih izveštaja u medijima.


Navodi se da je, pošto su etnička pripadnost i versko opredeljenje često isprepletani, teško utvrditi da li je reč o etnički ili verski motivisanim napadima.

U izveštaju, koji je objavljen na sajtu Stejt departmenta www.state.gov dodaje se da, iako u Srbiji nema državne religije, Srpska pravoslavna crkva i druge tradicionalne verske zajednice uživaju izvesne prednosti.
Poštovanje verskih sloboda je problematično zbog zakona o verskim zajednicama u Srbiji, pošto Ministarstvo vera proizvoljno primenjuje taj zakon.
Ukazuje se da su policijske istrage slučajeva govora mržnje i vandalizma spore i često bez zaključaka, kao da i dalje ima izolovanih izveštaja da zvaničnici u javnosti iznose negativne ocene o nekoj manjinskoj verskoj zajednici.
U školama se, takođe, trži od đaka da se opredele za građansko vaspitanje ili veronauku jedne od sedam tradicionalnih verskih zajednica.

U izveštaju Stejt departmenta se ukazuje i na poboljšanja i napredak u poštovanju verskih sloboda u Srbiji, poput pozitivnih postupaka vlasti, davanje dozvola manjim verskim zajednicama, naporima za restituciju imovine verskim zajednicama.

U izveštaju se kritikuje zakon o verskim zajednicama i ocenjuje da se njime diskriminišu verske grupe i da se od manjinskih grupa, iako su ranije bile registrovane, zahteva da se registruju kroz složenu proceduru kako bi imale status priznate verske grupe.

Iako registracija nije obavezna, one grupe koje se ne registruju imaju značajne teškoće prilikom otvaranja bankovnih računa, kupovine ili prodaje imovine i objavljivanja literature.

Navodi se i da je zakonom zabranjen govor mržnje, ali da se i dalje može pronaći antisemitska literatura koje objavljuju ultranacionalističke grupe, koje takve stavove izlažu i na internet forumima.

Dodaje se da je islamska zajednica u Srbiji i dalje podeljena što izaziva tenzije u Sandžaku.

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=117631
 
Niko nije ni rekao da su zabranjena nego da su ogranicena...

Npr. muslimanka ne sme da izdje u marami jer se plasi da ce biti ispljuvana,napadnuta,izudarana,..

Veoronauka se onemogucava u nekim skolama...

Prebijanje verskih lica...

Razbijanje islamske zajednice i priznavanje druge i ako zakon zabranjuje postojanje 2 islamske zajenice...U isto vreme se ne dozvoljava upis Crnogorske i Makedonske pravoslavne crkve u registar verskih zajenica...

Medijsko lincovanje,izmisljotine,...
 
Poslednja izmena:
Niko nije ni rekao da su zabranjena nego da su ogranicena...

Npr. muslimanka ne sme da izdje u marami jer se plasi da ce biti ispljuvana,napadnuta,izudarana,..

Veoronauka se onemogucava u nekim skolama...

Prebijanje verskih lica...

Razbijanje islamske zajednice i priznavanje druge i ako zakon zabranjuje postojanje 2 islamske zajenice...U isto vreme se ne dozvoljava upis Crnogorske i Makedonske pravoslavne crkve u registar verskih zajenica...

Medijsko lincovanje,izmisljotine,...

U mojoj zgradi živi par iz Egipta...Žena nosi veo...nikad joj niko nije reč rekao...
Svaka zemlja na Balkanu ima vlastitu islamsku zajednicu, pa zašto ne bi i Srbija....
Zašto IZ u Crnoj Gori ne priznaje Sarajevo, takođe, već je samostalna...:neutral:
 
Društvo
Prema izveštaju Stejt departmenta


U Srbiji postoje ograničenja u slobodi veroispovesti


Autor: Beta | Foto:Dalibor Danilović | 27.10.2009. - 10:13

Uništena džamija u Beogradu tokom protesta

U Srbiji je ustavom zagarantovana sloboda veroispovesti, ali postoje izvesna ograničenja u upražnjavanju vere zbog diskriminacije i uskraćivanja legalnog statusa nekim verskim zajednicama, ocenjuje se u najnovijem izveštaju Stejt departmenta o verskim slobodama u svetu.

U ovoj godini u Srbiji je zabeleženo manje slučajeva verske diskriminacije i socijalnog uznemiravanja zbog verskih uverenja, navodi se u izveštaju koji je predstavljen u ponedeljak.
Verski lideri, međutim, i dalje prijavljuju slučajeve vandalizma, govora mržnje, fizičkih napada i negativnih izveštaja u medijima.


Navodi se da je, pošto su etnička pripadnost i versko opredeljenje često isprepletani, teško utvrditi da li je reč o etnički ili verski motivisanim napadima.

U izveštaju, koji je objavljen na sajtu Stejt departmenta www.state.gov dodaje se da, iako u Srbiji nema državne religije, Srpska pravoslavna crkva i druge tradicionalne verske zajednice uživaju izvesne prednosti.
Poštovanje verskih sloboda je problematično zbog zakona o verskim zajednicama u Srbiji, pošto Ministarstvo vera proizvoljno primenjuje taj zakon.
Ukazuje se da su policijske istrage slučajeva govora mržnje i vandalizma spore i često bez zaključaka, kao da i dalje ima izolovanih izveštaja da zvaničnici u javnosti iznose negativne ocene o nekoj manjinskoj verskoj zajednici.
U školama se, takođe, trži od đaka da se opredele za građansko vaspitanje ili veronauku jedne od sedam tradicionalnih verskih zajednica.

U izveštaju Stejt departmenta se ukazuje i na poboljšanja i napredak u poštovanju verskih sloboda u Srbiji, poput pozitivnih postupaka vlasti, davanje dozvola manjim verskim zajednicama, naporima za restituciju imovine verskim zajednicama.

U izveštaju se kritikuje zakon o verskim zajednicama i ocenjuje da se njime diskriminišu verske grupe i da se od manjinskih grupa, iako su ranije bile registrovane, zahteva da se registruju kroz složenu proceduru kako bi imale status priznate verske grupe.

Iako registracija nije obavezna, one grupe koje se ne registruju imaju značajne teškoće prilikom otvaranja bankovnih računa, kupovine ili prodaje imovine i objavljivanja literature.

Navodi se i da je zakonom zabranjen govor mržnje, ali da se i dalje može pronaći antisemitska literatura koje objavljuju ultranacionalističke grupe, koje takve stavove izlažu i na internet forumima.

Dodaje se da je islamska zajednica u Srbiji i dalje podeljena što izaziva tenzije u Sandžaku.

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=117631

А који је то "ФАКТОР" овде у Србији Стејт Департмент? Ко су они овде? Шта они овде траже?

Državni sekretarijat SAD, najčešće skraćeno nazivan američki Stejt department ili samo Stejt department, je agencija američke Vlade za inostrane poslove, što je ekvivalent ministarstvima inostranih poslova u drugim zemljama. Na čelu Sekretarijata je državni sekretar.
Stejt department smešten je u zgradi "Hari Truman" (Harry S Truman Building) nedaleko od Bele kuće u Vašingtonu, u delu grada koji se zove "Fogi Botom" (Foggy Bottom).


Američka spoljna politika u nadležnosti je američkog Kongresa, a sprovodi je Stejt department kao izvršni organ. Šef Stejt departmenta, državni sekretar, glavni je savetnik američkog predsednika po pitanju inostranih poslova, iako nema uvek odlučujući uticaj na njegove odluke. Stejt department radi na ostvarivanju američkih ciljeva i interesa u svetu sprovođenjem spoljne politike koju diktira predsednik.

[SIZE=+1]Stejt department[/SIZE] Osnovan: 27. jula, 1789. Preimenovan: 15. septembra, 1789. Sekretar: Hilari Klinton Zamenik državnog sekretara: Džon Negroponte (predložen, ali još neimenovan) Budžet: 35.1 milijarda dolara (2007.) Zaposlenih: 30.266 (2004.)

*********************************************
Само ме интересује да неко у овој земљи објасни КОЈИМ ПОВОДОМ се оглашава Стејт департмент у вези унутрашњих послова Србије. Да ли су они овде газде, супервизори или шта су они овде уопште - А ПОГОТОВО ШТО ЈЕ ИЗНЕТО НИЗ ЛАЖИ које никакве благе везе са истином немају.
 
U mojoj zgradi živi par iz Egipta...Žena nosi veo...nikad joj niko nije reč rekao...
Svaka zemlja na Balkanu ima vlastitu islamsku zajednicu, pa zašto ne bi i Srbija....
Zašto IZ u Crnoj Gori ne priznaje Sarajevo, takođe, već je samostalna...:neutral:

Slazem se da ima i takvih slucajeva,ali mislim da je mnogo vise onih drugih slucajeva,ja sam cuo za neke,prisustvovao nekim,...

Da potpuno se slazem sa tim da vecina zemalja na Balkanu ima jednu i vlastitu Islamsku zajednicu,ali problem je u tome sto Srbija ima 2,to jest neki delovi vlasti su prekrsili zakon i osnovali i priznali,pomazu,... drugu Islamsku zajednicu.Cak nije problem ni to,problem je u tome kako se ti delovi vlasti ophode prema jednoj a kako prema drugoj Islamskoj zajednici.

Nije tacno da IZ Crne Gore ne priznaje Sarajevo...

Ovo su linkovi sa zvanicnog sajta Islamske zajednice Crbe Gore

10/08/2009 Potpisan sporazum o halal certificiranju s Crnom Gorom
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=207

10/08/2009 REISU-L-ULEMA DR.MUSTAFA CERIĆ U POSJETI CRNOJ GORI
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=206


10/07/2009 Evropska hutba reisu-l-uleme dr. Mustafe Cerića povodom 11. jula, 2009. god. - Dana sjećanja Evropske unije na srebrenički genocid

http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=195

0/07/2009 Reis Fejzić pozdravlja usvajanje Deklaracije o prihvatanju Rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=194

14/04/2009 Reis Rifat Fejzić uručio zahvalnicu reisu-l-ulemi dr. Mustafi Ceriću
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=184

I jos mnogo toga...
Nisi mi odgovori na ostala pitanja i konstatacije...Zasto nije priznata Crnogorska i Makedonska pravoslavana crkva i zasto nisu upisane u registar verskih zajednica?

Zasto nema islamske veronauke u mnogim skolama u Sandzaku...

Nasi politicari mogli bi malo da se ugledaju na Hrvatsku...

Svako dobro i sve najbolje!!
 
Slazem se da ima i takvih slucajeva,ali mislim da je mnogo vise onih drugih slucajeva,ja sam cuo za neke,prisustvovao nekim,...

Da potpuno se slazem sa tim da vecina zemalja na Balkanu ima jednu i vlastitu Islamsku zajednicu,ali problem je u tome sto Srbija ima 2,to jest neki delovi vlasti su prekrsili zakon i osnovali i priznali,pomazu,... drugu Islamsku zajednicu.Cak nije problem ni to,problem je u tome kako se ti delovi vlasti ophode prema jednoj a kako prema drugoj Islamskoj zajednici.

Nije tacno da IZ Crne Gore ne priznaje Sarajevo...

Ovo su linkovi sa zvanicnog sajta Islamske zajednice Crbe Gore

10/08/2009 Potpisan sporazum o halal certificiranju s Crnom Gorom
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=207

10/08/2009 REISU-L-ULEMA DR.MUSTAFA CERIĆ U POSJETI CRNOJ GORI
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=206


10/07/2009 Evropska hutba reisu-l-uleme dr. Mustafe Cerića povodom 11. jula, 2009. god. - Dana sjećanja Evropske unije na srebrenički genocid

http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=195

0/07/2009 Reis Fejzić pozdravlja usvajanje Deklaracije o prihvatanju Rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=194

14/04/2009 Reis Rifat Fejzić uručio zahvalnicu reisu-l-ulemi dr. Mustafi Ceriću
http://www.monteislam.com/index.php?akcion=news&op=sf&main_id=184

I jos mnogo toga...
Nisi mi odgovori na ostala pitanja i konstatacije...Zasto nije priznata Crnogorska i Makedonska pravoslavana crkva i zasto nisu upisane u registar verskih zajednica?

Zasto nema islamske veronauke u mnogim skolama u Sandzaku...

Nasi politicari mogli bi malo da se ugledaju na Hrvatsku...

Svako dobro i sve najbolje!!

Oni imaju sporazum o saradnji, ali Mustafa ef. Cerić nije nadređeni Reis Rifat Fejziću... Da je takvo što prihvaćeno, Albanci iz Malesije, Ulcinja, Plava, Rožaja i Bara i okoline Podgorice bi tražili vlastitu IZ...:rtfm:
 
Niko nije ni rekao da su zabranjena nego da su ogranicena...

Npr. muslimanka ne sme da izdje u marami jer se plasi da ce biti ispljuvana,napadnuta,izudarana,..

Veoronauka se onemogucava u nekim skolama...

Prebijanje verskih lica...

Razbijanje islamske zajednice i priznavanje druge i ako zakon zabranjuje postojanje 2 islamske zajenice...U isto vreme se ne dozvoljava upis Crnogorske i Makedonske pravoslavne crkve u registar verskih zajenica...

Medijsko lincovanje,izmisljotine,...

Gde je ovo tacno bilo?

Ustalom uskoro u Francuskoj nece biti dozvoljeno da se izlazi sa maramama
 
Oni imaju sporazum o saradnji, ali Mustafa ef. Cerić nije nadređeni Reis Rifat Fejziću... Da je takvo što prihvaćeno, Albanci iz Malesije, Ulcinja, Plava, Rožaja i Bara i okoline Podgorice bi tražili vlastitu IZ...:rtfm:

Nije Mustafa Ceric ni nadredjeni reis muftiji Zukorlicu,jer ga ne bira niti moze da ga smeni.To je samo duhovna veza.Islamska zajednica u Srbiji ima svoj mesihat i svoj sabor.Muftiju Islamske zajednoce Srbije bira Sabor IZ u Srbiji i on ga i smenjuje.

Eto tako je stanje u IZ,a ko postavlja i smenjuje vladike SPC u Hrvatskoj,Bosni,Makedoniji,Crnoj Gori,...???

Zasto ta veza ne smeta Hrvatskoj?Po tvome je i muftija Hrvatske podredjen reisu Cericu...

Muslimani Albanci u CG imaju specijalne veze sa IZ u Albaniji,na Kosovu,Makedoniji,Presevskoj dolini,......


Nisi mi odgovorio na moja pitanja....

Svako dobro i sve najbolje!!!
 
Gde je ovo tacno bilo?

Ustalom uskoro u Francuskoj nece biti dozvoljeno da se izlazi sa maramama



To za Francusku nije tacno,nego je zabranjeno samo nosenje marame u drzavnim osnovnim skolama>Ali zato muslimani u Francuskoj imaju,...I jel to jos negde zabranjeno osim u Francuskoj?Npr. Velikoj Britaniji,Finskoj,Svedskoj,Belfiji,Nemackoj,...????

Svako dobro i sve najbolje!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Recimo da izadjem na ulicu u mojim religijskim pantalonama napravljenim od bureta:
286331~Man-Wearing-Barrel-Posters.jpg

Ako prolaznici pochnu da mi se smeju, a neki mangupi me obore i krenu gurati po ulici dok se ja kotrljam; da li je to povreda mojih religijskih prava na slobodu oblachenja?
 
Poslednja izmena:
Nije Mustafa Ceric ni nadredjeni reis muftiji Zukorlicu,jer ga ne bira niti moze da ga smeni.To je samo duhovna veza.Islamska zajednica u Srbiji ima svoj mesihat i svoj sabor.Muftiju Islamske zajednoce Srbije bira Sabor IZ u Srbiji i on ga i smenjuje.

Eto tako je stanje u IZ,a ko postavlja i smenjuje vladike SPC u Hrvatskoj,Bosni,Makedoniji,Crnoj Gori,...???

Zasto ta veza ne smeta Hrvatskoj?Po tvome je i muftija Hrvatske podredjen reisu Cericu...

Muslimani Albanci u CG imaju specijalne veze sa IZ u Albaniji,na Kosovu,Makedoniji,Presevskoj dolini,......


Nisi mi odgovorio na moja pitanja....

Svako dobro i sve najbolje!!!

Znam samo da Rifat isto ne gleda blagonklono na pokušaje Cerića da se nametne za duhovnog poglavara muslimana na Balkanu...:rtfm::rtfm:
Srbijanski muslimani imaju svoga poglavara, a to je Adem Zilkić..:rtfm:
 
Znam samo da Rifat isto ne gleda blagonklono na pokušaje Cerića da se nametne za duhovnog poglavara muslimana na Balkanu...:rtfm::rtfm:
Srbijanski muslimani imaju svoga poglavara, a to je Adem Zilkić..:rtfm:

To za Rifata je tvoje misljenje....

Jel Adem Zilkic koji ima samo zavrsenu srednju versku skolu?

Ko je izabrao Adema Zilkica?Koji verski lider iz regiona ili sveta je bio na njegovom izboru i koji ga podrzavaju i priznaju?

Jel onaj Zilkic koji je hapsen zbog posedovanje pistolja i koji je rekao da nece da postuje zakone Srbije?Gde je Zilkic radio pre nego sto ej posta reis-ul-ulema?

Na izboru Zukorlica su bili predstavnici svih Islamskih zajednica iz regiona i bio je veliki broj vernika

.Kod Zilkica nijedan predstavnik bilo koje verske zajednice nije prisutvovao,niti je bilo vernika,prvo u Beogradu,pa onda u nekom hotelu ili kafani u sitne sate ili pred ponoc kada je Zukorlic bio na sluzbenom putovanju u Maroko i njegov zamenik u Nemackoj.
 
To za Rifata je tvoje misljenje....

Jel Adem Zilkic koji ima samo zavrsenu srednju versku skolu?

Ko je izabrao Adema Zilkica?Koji verski lider iz regiona ili sveta je bio na njegovom izboru i koji ga podrzavaju i priznaju?

Jel onaj Zilkic koji je hapsen zbog posedovanje pistolja i koji je rekao da nece da postuje zakone Srbije?Gde je Zilkic radio pre nego sto ej posta reis-ul-ulema?

Na izboru Zukorlica su bili predstavnici svih Islamskih zajednica iz regiona i bio je veliki broj vernika

.Kod Zilkica nijedan predstavnik bilo koje verske zajednice nije prisutvovao,niti je bilo vernika,prvo u Beogradu,pa onda u nekom hotelu ili kafani u sitne sate ili pred ponoc kada je Zukorlic bio na sluzbenom putovanju u Maroko i njegov zamenik u Nemackoj.



Čuj, ja sam sasvim upućen u zbivanja u IZ Crne Gore i znam šta pričam....znaš i sam da je tako...
Što se Zilkića tiče, on je trenutno na toj funkciji...dok ne dođe Muhamed ef. Jusufspahić, koji je završio u Kairu....:per:
 
Ne znam kome je zabranjena sloboda veroispovesti u Srbiji...Ovde deluju različite, kako registrovane, tako i neregistrovane Crkve, verske zajednice i sekte...:confused:

Sloboda veroispovesti je moguca ali svestenici imaju problema sa uplatama penzijskog i zdravstvenog staza, pripadnici nekih verskih zajednica dobijaju otkaz u firmama kada se otkrije da nisu 'pravoverni', policija ne moze da otkrije ko bagerom usred noci pokusava da udje u Kraljevsku dvoranu Jehovinih svedoka, policija ne moze da ustanovi ko 5 puta napada Hare Krisnevca na pragu njegovog doma (od toga je dva puta covek izboden nozem), veroucitelji ne mogu da zasnuju redovni radni odnos (bez obzira na konfesionalnu pripadnost)...
Analiticaru, samo da ti kazem da se u pomenutom izvestaju navode moji izvesatji za jednu drugu organizaciju. Trenutno radim izvestaje za 3 agencije koje se bave verskim pravima i mogu ti reci da situacija bas nije ruzicasta...
 
To za Rifata je tvoje misljenje....

Jel Adem Zilkic koji ima samo zavrsenu srednju versku skolu?

Ko je izabrao Adema Zilkica?Koji verski lider iz regiona ili sveta je bio na njegovom izboru i koji ga podrzavaju i priznaju?

Jel onaj Zilkic koji je hapsen zbog posedovanje pistolja i koji je rekao da nece da postuje zakone Srbije?Gde je Zilkic radio pre nego sto ej posta reis-ul-ulema?

Na izboru Zukorlica su bili predstavnici svih Islamskih zajednica iz regiona i bio je veliki broj vernika

.Kod Zilkica nijedan predstavnik bilo koje verske zajednice nije prisutvovao,niti je bilo vernika,prvo u Beogradu,pa onda u nekom hotelu ili kafani u sitne sate ili pred ponoc kada je Zukorlic bio na sluzbenom putovanju u Maroko i njegov zamenik u Nemackoj.

У односу на то каква права имају хришћани у земљама које су у већини муслиманске - МУСЛИМАНИ У СРБИЈИ ИМАЈУ НЕВЕРОВАТНО ВЕЛИКА
ВЕРСКА ПРАВА - и треба да вас буде срамота да се уопште усудите да
се жалите на било шта.
Да не причам што онај Церић поремећен умом хоће да уведе у муслиманском
делу БиХ федерације ШЕРИЈАТСКИ ЗАКОН ...:roll: а у суду се појављују службенице суда ЗАВИЈЕНЕ У КРПЕ ОД ГЛАВЕ ДО ПЕТЕ... срамота! А овамо
стално нешто кукате.
 
Sloboda veroispovesti je moguca ali svestenici imaju problema sa uplatama penzijskog i zdravstvenog staza, pripadnici nekih verskih zajednica dobijaju otkaz u firmama kada se otkrije da nisu 'pravoverni', policija ne moze da otkrije ko bagerom usred noci pokusava da udje u Kraljevsku dvoranu Jehovinih svedoka, policija ne moze da ustanovi ko 5 puta napada Hare Krisnevca na pragu njegovog doma (od toga je dva puta covek izboden nozem), veroucitelji ne mogu da zasnuju redovni radni odnos (bez obzira na konfesionalnu pripadnost)...
Analiticaru, samo da ti kazem da se u pomenutom izvestaju navode moji izvesatji za jednu drugu organizaciju. Trenutno radim izvestaje za 3 agencije koje se bave verskim pravima i mogu ti reci da situacija bas nije ruzicasta...

А где је то "ружичаста ситуација" - е да би могли ДА СЕ УГЛЕДАМО НА ЊУ ??? Да није можда у Турској која и дан данас држи затворен храм Св.Софије који је прво унаказила подижући минарете а затим га претворила у музеј... хајде, молим те... човек мора бити ФЕР у оценама о верским слободама и правима.
 

Back
Top