Škotski ovčar ("Lesi")

Imala sam dva škotska ovčara i totalno sam subjektivna kad je ova rasa u pitanju.
Dosta toga čovek (ako ga zanima) nauči i iz literature, zatim u susretima i druženju sa drugim ljubiteljima i pasa i omiljene pasmine, ali najviše naučite od njih samih. Dovoljno je da ih volite, osluškujete, družite se sa njima...
jedno od Larijevih omiljenih mesta... Krevet je moj, naravno :lol:
ukrevetu13sn.jpg
 
Kada smo dobili kuče od parenja, pod izgovorom da treba da mu nađem odgovarajući dom, donela sam ga kući... Bio je jedno fenomenalno štene koje je ne samo znalo šta hoće, već i kako to da ostvari. Uvukao se svima pod kožu, a poklonjen je klincima moje drugarice (ima ih troje) koji su jako voleli Larija. Ispostavilo se da je to bio "pun pogodak" - tim pre što je Debeli pravi sin svoga oca kada je karakter u pitanju.

dembeli5pg.jpg
 
Banshee:
jao sto je slatko ovo kuce gore.moj je bio isti kad je bio mali samo sto je setlandski ovcar tako da je manji.
inace obozavam skotske ovcare,tako su pametni,lepi i dobri psi. :) :)
:D Da, Debeli je sjajna kuca. Kad sam ga uzela od ljudi koji su imali ženku bio je... hmmm... prilično "čudan". Naime, oni su ih odgajali ui stanu i nema šta im nisu dopuštali (i šta nije jeo!), tako da je bio širi nego duži!
Za mesec dana koliko je bio kod mene, uspela sam da ga "uobročim" i malo "dovedem u red" njegovu kilažu.
Živi srećno i zadovoljno okružen sa troje klinaca - ne zna se ko koga više voli.
Naravno, nije me zaboravio i kada se samo pojavim na vratima - vrlo jasno iskazuje svoju radost i oduševljenje tim susretom.
Nemam njegovih kasnijih slika - moraću da skoknem da ih obiđem :wink:
 
U standardu piše: "Koli mora već na prvi pogled delovati kao pas izuzetne lepote. Kada stoji potpuno mirno mora svaki deo tela u potpunosti delovati skladno".
Oblik glave je pri ocenjivanju od posebne važnosti. Glava ne sme biti tupa već kao lepo izrezan klin. Oči su bademastog oblika i daju psu ljupki izgled. Uši nosi uspravno, osim gornje trećine koja je povijena napred. Rep je dug i bogato odlakan. Dlaka je duga, gusta i tvrda.
Boja: žuto-bela, trobojna (crna sa smeđim mrljama) i srebrno plava (blu-merli).
Postoji i kratkodlaka varijanta škotskog ovčara potpuno istih karakteristika(smooth collie) samo je dlaka kratka i gusta.
U gradskim uslovima živi do 15 godina (najčešće između 10 i 12).
Dugodlaki škotski ovčar je prv put postao moderan pas na kraju XIX veka - za tog izuzetnog lepotana, tada je trebalo izbrojati 20 000 maraka u zlatu!
Nakon velikog interesovanja, počeo je masovan uzgoj, a istovremeno s tim nekontrolisana i nesistematična ukrštanja.
Koli nije zahtevna rasa. Ovi psi lako uče, istrajni su, prirodno im je utisnut odbrambeni nagon i imaju potrebu za kretanjem. To nije pas za solitere i velike gradove. Najbolje se oseća dok kasom trči pored bicikla. Veoma je odan i izuzetno privržen, a najvažnije u uzgoju i vaspitanju je da se njime što više bavimo. Potrebno mu je puno ljubavi. Mora živeti u porodici, a ne usamljen u boksu! Ne podnosi silu. Može biti pas za početnika.Izuzetno je dobar sa decom.
Pas je izuzetnih karakteristika, ali nije baš svaki kao sjajna Lesi koja je pedesetih godina prošlog veka postala sinonim za škotske ovčare i vratila ih "u modu".
Potrebno je često čišćenje krzna. Vrlo rado laje (vrlo često bez razloga :roll: :lol: ) iako to lako obuzdamo (pod uslovom da želimo :wink:)
 
Recimo da smo odlucili da "stvorimo uslove" i nabavimo psa ;) .
I pored toliko divnih rasa - nikako ne mogu da "prelomim" i odreknem se svojih kolija :roll: ...
Recimo da je kompromis sa dragim (on navija za nesto mnogo manje, posebno za jazavicara) da bude ženka (ja sam uvek imala mužjake)... a ako uleti neki slatki "škotić" mislim da bismo se nekako i pogodili ;) .
Dakle, zna li neko za neko leglo?
 
smeh:
Recimo da smo odlucili da "stvorimo uslove" i nabavimo psa ;) .
I pored toliko divnih rasa - nikako ne mogu da "prelomim" i odreknem se svojih kolija :roll: ...
Recimo da je kompromis sa dragim (on navija za nesto mnogo manje, posebno za jazavicara) da bude ženka (ja sam uvek imala mužjake)... a ako uleti neki slatki "škotić" mislim da bismo se nekako i pogodili ;) .
Dakle, zna li neko za neko leglo?

Evo nekih telefona iz najnovijeg ZOV-a pa ih cimni, ne znam kolika im je cena i kakav im je kvalitet štenadi :

1. 064 / 865 56 02 ;

2. 064 / 411 34 89 ; 019 / 85 670 ;

3. 034 / 862 101 ; 064 / 461 47 39 ;

4. 022 / 218 764 ;

Poz.
 
smeh:
Recimo da smo odlucili da "stvorimo uslove" i nabavimo psa ;) .
I pored toliko divnih rasa - nikako ne mogu da "prelomim" i odreknem se svojih kolija :roll: ...
Recimo da je kompromis sa dragim (on navija za nesto mnogo manje, posebno za jazavicara) da bude ženka (ja sam uvek imala mužjake)... a ako uleti neki slatki "škotić" mislim da bismo se nekako i pogodili ;) .
Dakle, zna li neko za neko leglo?

Da li si razmisljala o setlandskom ovcaru - Sheltie? To je pas izgledom jako nalik koliju, ali malog rasta i jos bolje inteligencije. Ja sam prvi par Sheltie uzela kao zamenu za koli kada sam se preselila u kucu. Kao devojka imala sam divnu prepametnu koli. Moja koli Ella je isla na policijsku dresuru (Brigada, kod hotela Nacional) i bila jedini pas medju silnim nemackim ovcarima, dobermanima i rotvajlerima koji je kompletnu dresuru radio bez povodnika! Ipak, koli je veliki pas i trazi svoje... pre svega puno setnje za sta ja sada vise nemam vremena.

CACIBNish-4.jpg
Bartolomeo-012006-m.jpg


Tako sam odlucila da nabavim Sheltie - setlandskog ovcara. Pun pogodak!!! Oni su mali rastom, izgledom jako lice na kolije, veoma su inteligentni, poslusni, rado i brzo uce, veoma vodljivi - seltijem moze i dete da manipulise. Sheltie je mali pas visoke inteligencije i velike lepote. Po standardu, idealna visina za zenke je 35 cm a za muzjake 37 cm, + - 2.5 cm. Selti obozava svoju porodicu i nije pas za boks, koji ce ziveti usamljenicki zivot.
Bartolomeo-Zorica-3m.jpg
Bartolomeo-Micica-110806-a1.jpg


Ja sada imam odgajivacnicu "Mali Zmaj" i bavim se uzgojem ovih divnih pasa. Na zalost u bivsim Yu
drzavama ima jako malo ovih pasa mada ih u Evropi dosta gaje i veoma cene. Kod nas je takoreci nepoznat. Ako jos niste uzeli psa i ako ste jos uvek zainteresovani, predlazem da sa muzem napravite kompromis: mali Sheltie koji ce zadovoljiti njegov zahtev - mali pas i nalik koliju, da bude i vasa zelja ispostovana. Pogledajte ako zelite moj sajt www.malizmaj.co.yu i na njemu cete naci standard i sire o mijim psima. Trenutno nemam novo leglo (bice oko Nove Godine) ali imam jedno izlozbeno sestomesecno musko stene (koje je 20.08. na izlozbi u Despotovcu bilo "Najlepsa beba izlozbe"). Ne znam da li je Victor pas za Vas, za njega trazim vlasnike koji ce sa njim ici po izlozbama, i to najviseg ranga. Ako niste ljubitelj izlozbi, sacekajte sledece leglo, naci ce se nesto...

Pozdrav svima sa foruma,
Zorica i Mali Zmajevi
www.malizmaj.co.yu
 
Zorice, psi su ti divni, hvala sto si se javila.
Predlazem da, ako si raspolozena, otvorimo novu temu "Setlandski ovcar" i da nas upoznas sa svim vrlinama ovog sjajnog malise.
Licno, kao obozavalac skotskih ovcara, upoznata sam i sa njegovim "malim rodjakom", razmisljala sam i o njemu... Ipak, ja volim velike pse, tako da... No, videcemo.
Ipak te molim da smanjis fotografije (neka veca dimenzija ne prelazi 400px) jer je ovako ljude mtzi da cekaju da se stranica otvori, a steta je ne videti fotke i ne procitati podatke o ovim sjajnim psima.
Pozdrav!
 
smeh:
Zorice, psi su ti divni, hvala sto si se javila.
Predlazem da, ako si raspolozena, otvorimo novu temu "Setlandski ovcar" i da nas upoznas sa svim vrlinama ovog sjajnog malise.
Licno, kao obozavalac skotskih ovcara, upoznata sam i sa njegovim "malim rodjakom", razmisljala sam i o njemu... Ipak, ja volim velike pse, tako da... No, videcemo.
Ipak te molim da smanjis fotografije (neka veca dimenzija ne prelazi 400px) jer je ovako ljude mtzi da cekaju da se stranica otvori, a steta je ne videti fotke i ne procitati podatke o ovim sjajnim psima.
Pozdrav!

Da, naravno, ne zelim da zauzimam topik skotskih ovcara. Dodala sam ovaj komentar zbog toga sto si rekla da tvoj muz zeli malog psa, zbog kompromisa. Videcu da otvorim Sheltie topic sa standardom i ostalim...

Sto se velicine slika tice, ja obicno gledam da ne budu vece od 500px, obicno su takva pravila po forumima. Da li su se ove slike tesko otvarale?
 
Zorica-malizmaj:
Da, naravno, ne zelim da zauzimam topik skotskih ovcara. Dodala sam ovaj komentar zbog toga sto si rekla da tvoj muz zeli malog psa, zbog kompromisa. Videcu da otvorim Sheltie topic sa standardom i ostalim...

Sto se velicine slika tice, ja obicno gledam da ne budu vece od 500px, obicno su takva pravila po forumima. Da li su se ove slike tesko otvarale?
Razumele smo se i hvala ti. Nego, dok sam citala tvoj post, pade mi na pamet da se malo zna o psima koje gajis i da bi bilo lepo (ako si voljna i imas vremena) da malo poradimo na tome da ih blize predstavimo.
Slike se otvaraju malo duze na dial up vezi (kakvu vecina nas koristi), sto je i za ocekivati kod rezolucije od 604x513 ili 894x666px. Pozdrav!
 
smeh:
Razumele smo se i hvala ti. Nego, dok sam citala tvoj post, pade mi na pamet da se malo zna o psima koje gajis i da bi bilo lepo (ako si voljna i imas vremena) da malo poradimo na tome da ih blize predstavimo.
Slike se otvaraju malo duze na dial up vezi (kakvu vecina nas koristi), sto je i za ocekivati kod rezolucije od 604x513 ili 894x666px. Pozdrav!

Hvala, da, mozda je to dobra ideja. Zaista su rase koje gajim takoreci nepoznate. Jos koliko danas ili sutra cu se potruditi da otvorim par topica.

Pozdrav, Zorica i Mali Zmajevi
 
Prvo upozorenje: Totalni sam laik u vezi pasa i ne zamerite mi ako negde pogresim.Dali neko zna gde mogu i po kojoj ceni da nabavim skotskog ovcara ili ako nisam pogodio rasi, onog psa kog svi iz detinjstva znamo kao Lesi. Ne zanimaju me poreklo itd. vec samo bih voleo da bude malo (stene) i po mogucstvu zensko. Ako neko zna gde i koliko javite. Ja sam okolina Kraljeva pa bi mi odgovaralo da je sto blize ali nije obavezno.Pozdrav
 
zorice,divni su ti psi :D
evo ga i moj sheltie,samo sto je on crnce :) i stvarno ih preporucujem svima koji vole kolija,a nemaju uslova da ih odgajaju zbog njegove velicine...jer je pas mnogo manji i prilicno lagan za odrzavanje,a veoma je poslusan i veran :)


_ducky__by_gadgetsguru-1.png
 

Back
Top