Politika i religija

Da li je dnas uticaj religije na politiku veliki?

  • Da

    glasova: 20 57,1%
  • Ne

    glasova: 15 42,9%

  • Ukupno glasova
    35
  • Anketa je zatvorena .

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Religijske ideje su tokom istorije imale veliki, gotovo presudan uticaj na ljudsku kulturu i politiku, i društveni život uopšte. Jedna od osnovnih tekovina moderne civilizacije jeste upravo strogo razdvajanje religijskih ideja i organizacija od sveta politike. Uprkos tome, religija je zadržala veoma veliki uticaj na dešavanja u političkoj sferi, manje-ili više otvoreno, u zavisnosti o kom društvu se radi.
Kakvo je vaše mišljenje o sprezi i međusobnom uticaju religije i politike? Da li treba da postoji? Da li i danas postoji i koliki je?
 
Religijske ideje su tokom istorije imale veliki, gotovo presudan uticaj na ljudsku kulturu i politiku, i društveni život uopšte. Jedna od osnovnih tekovina moderne civilizacije jeste upravo strogo razdvajanje religijskih ideja i organizacija od sveta politike. Uprkos tome, religija je zadržala veoma veliki uticaj na dešavanja u političkoj sferi, manje-ili više otvoreno, u zavisnosti o kom društvu se radi.
Kakvo je vaše mišljenje o sprezi i međusobnom uticaju religije i politike? Da li treba da postoji? Da li i danas postoji i koliki je?

Uzmimo Vatikan i Kosovo.
Recimo da predsednik Poljske je šef desne katoličke partije i iako je Poljska priznala Kosovo on odbija da prizna i time krši ustav svoje zemlje, ali jednostavno- ne priznaje.
Isto tako sijaset katoličkih Latinoameričkih zemalja.
 
Crkva (u smislu kao religiozna organizacija, a ne hrišćanska) je i dalje veoma jak faktor u politici. Svedoci smo da je taj trend u uzlaznoj putanji u istočnoj Evropi, uključujući i Srbiju.
Jasno, Crkva nema onu dominantnu ulogu koju je posedovala pre stvaranja građanske države, ali poseban status koji uživa u velikom broju država dokazuje da nije ni puko udruženje građana.
Da li Crkva treba da se meša u politiku?
Ako ćemo se držati apsolutnih demokratskih principa, onda nema načina, a ni potrebe, da se ona iz politike isključi. Često se neki zahtevi Crkve kose sa republikanskim i demokratskim principima, ali zbog toga postoji Ustav koji štiti i građane i sistem.
 
Iako izgleda drugačije, religioznost je na svetskom nivo u usponu, pa samim tim i porast uticaja religijskih ideja na politiku. Navešću neke primere iz SAD-a, zemlje za koju mnogi veruju da, zbog svog specifičnog kulturnog i etničkog šarenila, nikada ne bi dozvolila preveliko mešanje religijskih ideja i organizacija u politiku. Međutim, bez shvatanja uticaja vere nije moguće shvatiti neke važne političke procese i odnose u ovoj zemlji. Još je Maks Veber svjevremeno rekao da je "Religija oduvek igrala važnu i suštinsku ulogu u političkom životu SAD. Ovo je tačno kako s toga što su crkve i druge verske grupe, bar u odnosu na neka pitanja značajno uticale na javno mnjenje, tako što su verska ubeđenja predstavljala glavni izvor vrednosti, društvenih navika i moralnih pretpostavki na kojima se zasnivala američka demokratija."
Religija igra ulogu bitnog izvora osobina koje pojedinci neguju i ističu u društvenom životu, i koje mu, između ostalog, daju legitimitet za mnoge društvene aktivnosti, pa i učešće u političkom životu. Prema Ustavu SAD jesu sekularno društvo, ali sekularizam nije protiv religije, već je za religiju koja igra ulogu duhovnog inspiratora za političku i svaki drugi vid društvene akcije. Tokom XX veka u Americi je postojao jedan kratkotrajan period u kome je uticaj religije bio u stalnom slabljenju i opadanja, ali ono što je zatim usledilo jeste veliko versko uzbuđenje, koje se može porediti sa nekadašnjim periodima verskih zanosa (Evert Karl Led). Kenet Vold, sa univerziteta Florida tvrdi da su crkve bile i ostale institucije u kojima se uče veštine i sposobnosti koje ljude osposobljavaju za učešće u demokratskoj politici, one su "male škole za demokratsku praksu", neophodne za ostvarivanje široke demokratske participacije.
Verske zajednice nemaju institucionalnih mogućnosti da utiči na politički život, već uticaj ostvaruju stvaranjem interesnih grupa pri centrima moći, putem kojih vrše lobiranje i pritiske za ostvarivanje određene politike.
Paradoksalno je da u SAD uticaj religijskih ideja nije proporcionalan broju vernika i veličini zajednice. Tako npr katolici čine oko 25% stanovništva, a u čitavoj dosadašnjoj istoriji dali su samo jednog predsednika - Kenedija. Za razliku od njih, neke minijaturne verske zajednice, protestantske orijentacije, dale su do sada 22 predsednika (pre svega episkopalci, prezviterijanci i unitarijanci) iako zajedno učestvuju jedva sa oko 4% u celokupnoj populaciji SAD-a.
 
Mislim da crkva nema i ne bi trebalo da ima bilo kakav uticaj na drzavu,osim naravno simbolicnog.Govorim iz svog ugla kao neko ko ne veruje da bilo kakva nadprirodna sila resava sudbine ljudi.
Ljudi su i izmislili boga i crkvu da bi platili oprost za svoja nedela.Sigurno ste svi primetili da u poslednjih 100 godina njen uticaj slabi sve vise.Sto je dobro.
Ko hoce da veruje,ne treba mu ni crkva ni pop.
A sto se odnosa politike i religije tice,to se pokazalo kroz sveukupnu istoriju covecanstva kao jedna od gorih kombinacija.
 
Mislim da crkva nema i ne bi trebalo da ima bilo kakav uticaj na drzavu,osim naravno simbolicnog.Govorim iz svog ugla kao neko ko ne veruje da bilo kakva nadprirodna sila resava sudbine ljudi.
Ljudi su i izmislili boga i crkvu da bi platili oprost za svoja nedela.Sigurno ste svi primetili da u poslednjih 100 godina njen uticaj slabi sve vise.Sto je dobro.
Ko hoce da veruje,ne treba mu ni crkva ni pop.
A sto se odnosa politike i religije tice,to se pokazalo kroz sveukupnu istoriju covecanstva kao jedna od gorih kombinacija.

Ја колико сам приметио последњих 100 година утицај ватикана је доста велики и нема намеру да слаби.
 
Ја колико сам приметио последњих 100 година утицај ватикана је доста велики и нема намеру да слаби.

Osvrni se na uticaj Vatikana pre 200 ili 500 godina,pa mi onda reci da li slabi.
Nije bitan samo institucionalan i zvaničan uticaj, već uticaj samih ideja i religijske prakse na dešavanja u sferi politike

Kao sto rekoh mislim da slabi i da ce ga za sto godina,mozda i manje biti samo u tragovima.Simbolicno,kao sto i treba da bude.

P.S. Bravo za moderaciju za ovaj pdf,diskursi.Dobar pokusaj da se napravi nesto kao gornji i donji dom u Engleskoj.
 
Религија као значајан начин обликовања културе увек ће имати снагу. Није утицај религије на политику само када се Црква побуни против Закона о дискиминацији. То је најпластичније, непосредно деловање. Битније је оно које се увлачи у сваку пору друштва, духовност и субјективан осећај о правди.
 
Religijske ideje su tokom istorije imale veliki, gotovo presudan uticaj na ljudsku kulturu i politiku, i društveni život uopšte. Jedna od osnovnih tekovina moderne civilizacije jeste upravo strogo razdvajanje religijskih ideja i organizacija od sveta politike. Uprkos tome, religija je zadržala veoma veliki uticaj na dešavanja u političkoj sferi, manje-ili više otvoreno, u zavisnosti o kom društvu se radi.
Kakvo je vaše mišljenje o sprezi i međusobnom uticaju religije i politike? Da li treba da postoji? Da li i danas postoji i koliki je?
mislim da ce religija biti prisutna manje ili vise svuda i u buducnosti, u zavisnosti od drzave ali i prirode same vere.vera cini deo vecine kultura pa se u tom nekom indirektnom smislu manifestuje i na neke nase politicke izbore rekla bih.religija nam formira moral kroz kulturu u kojoj smo se rodili i odrasli pa je u tom smislu uvek prisutna.

jasno da je uticaj religije ranije bio mnogo veci,dok su se drzave kreirale,pa je crkva (kazem crkva,ali ona je paradigma vere aj da kazem,nekako mi ne ide da sve vreme pricam vera ili religija,kad ipak tu postoji znacajan uticaj same institucije koju ova predstavlja) tu imala dosta vazan uticaj za grupisanje naroda, uspostavljanje vrednosti, nametanje autoriteta i slicno. u ono vreme, kada nije postojala toliko jaka drzava, zakon kakav danas poznajemo pa ni sistemi koji bi ih sprovodili, rekla bih da su politika i crkva bile vise nego blisko povezane. crkva je imala uticaj na vladara,ovaj je sprovodio njene odluke i obrnuto.

danas je taj uticaj suvisan, kada su se ipak promenile mnoge stvari, ljudi dobili vece slobode izbora, mogucnost kreiranja sirih vidika i izbora da li ce biti u opste religiozi ili ne (uzas zivi pa samo kad se setim inkvizicije,nije bilo oces neces, ili nedavnog slucaja onih iranki sto su presle u hriscanstvo!) politiku i religiju treba razdvojiti.

ali ipak mislim da se to ne moze u potpunosti izvesti iz prostog razloga sto religija ko sto rekoh indirektno utice na nase vrednosti pa makar i ne bili vernici ( kulturno nasledje jedne vere), ali direktan uticaj ne treba da se dozvoli jer bi preterano petljanje crkve u drzavu moglo da ugrozi slobode pojedinaca da zive zivot koji sami izaberu.
 
Ovde jednostavno nije moguće razgovarati na ovu temu a da ne budeš optužen za neko anacionalno delovanje jer se malte ne crkvena politika smatra državnom politikom pa ako takneš u petljanje sveštenika u pitanja države i njenih zakona kao da si takao u osinje gnezdo.
Ja bi našoj crkvi preporučila da počne da se bavi humanitarnim radom kao što to radi katolička crkva putem Karitasa, mislim da bi joj to bilo jako pametno namesto što se pelja tamo gde joj nije mesto, u zakone i uređivanje zakona
 
Poslednja izmena:
realno u evropskoj civilizaciji je presudan uticaj verskih zajednica na drzavu prestao sa prihvatanjem tekovina francuske revolucije u svim evropskim zemljama (bar sto se tice uticaja religije na drzavu ) ,a kasnija pojava komunizma na istoku ,potrosackog drustva,razvoja nauke ,tehnike , drustvenog standarda , obrazovanja , prava pojedinaca i slicno .. sve vise umanjuje uticaj verskih zajednica na drzave
recimo Srbija je bila medju prvim koja je popove "stavila na svoje mesto " sto rekose drugovi komunisti , naravno to je sve bilo nekih 150 od dolaska istih na vlast , sa pocetkom stvaranja moderne srpske drzave .
sa druge strane u religija ima posrednog uticaja na kulturu i tradiciju nekog naroda i danas ,sami identiteti pojedinih naroda su neraskidivo povezani sa religijom koja ih je i oblikovala u velikoj meri u postojecem obliku
pa tako neki posredan uticaj ce uvek postojati sto nije da bude loshe , naravno ukoliko ne dodje do zloupotrebe od strane pojedinih politicara i "prekoracenja ovlascenja " koja su u suprotnosti sa drzavnim uredjenjem
 
Osvrni se na uticaj Vatikana pre 200 ili 500 godina,pa mi onda reci da li slabi.
...
Тренутно није толико јак као пре 500 год,али не може се рећи ни да је слаб
...
20050305-May28_BushPopeJohnPaul2VaticanChat2.jpg
 
pa mislim da su ljudi skloni da uglavnom izvlace negativne stvari vezane za religiju i politiku..odnosno drzavu...moje misljenje koje se odnosi na ovu problematiku tj...moje objeasnjenje je vezano za izjavu svakog POLJAKA koji se odnosi na religiju ocuvanje naroda i drzave...Politika koju je vodila katolicka crkva direktno je vezana za ocubvanje poljskog naroda.....
nadam se da znate sta poljaci misle o tome sta je religija ucinila za njih....e pa uglavnom ja to mislim kada zelim pozitivno da razmisljam o religiji i drzavi..s tim sto mislim da uz ta dva pojma obavezan je jos jedan sociolosko istorijski pojam bez koga ova dva navedena ne bi mogla da opstanu....narod
sto se tice mesanja religije u politiku neke drzave...hm.....mozemo da postavimo i pitanje ko je pre nastao religija i politika religije ili politika
ne mesa se religija..vec politika koju vode predstavnici te religije..prav za prav...a politika se menjala toko istorije....pitanje je kad je religija ..tj politika predstavnika religije najvise smetala
i koji su to razlozi koji smetaju sad...i ZASTO SMETAJU...STA JE TO STO JE NAPR PRAVOSLAVNA CRKVA UCNILA NEPRIMERENO OD 2000-TE DA SE POLITIKA DRZAVE SRBIJE DRASTICNO PROMENILA POD UTICAJEM RELIGIJE
 
Poslednja izmena:
O PREDHODNOM PERIODu NA PR ZA VReME KOMUNIZMA...UPLIV RELIGIJE JE BIO NISTAVAN I ZANEMRLJIV... a bome ni sad ja nesto ne vidim da se pod njihovim uticajem bar kod nas bilo sta drasticno pormenilo
najsveziji primer je i skoro usvojen zakon i slobodama.....s obzirom na to da u Srbiji ima najvise verujucih...tj pripadnika razlicitih religija njihov glas se nije ocitovao kroz takvu jednu sociolosku grupu kojoj pripadaju
a mnogo manji procenti socioloskih grupa od 1 ili 2 % tj. njihova misljenja su i te kako bila zastupljena..na pr homoseksualci...i onda cemo da kazemo kako religija jako utice na politiku..hau jes nou
 
Poslednja izmena:
O PREDHODNOM PERIODu NA PR ZA VReME KOMUNIZMA...UPLIV RELIGIJE JE BIO NISTAVAN I ZANEMRLJIV... a bome ni sad ja nesto ne vidim da se pod njihovim uticajem bar kod nas bilo sta drasticno pormenilo
najsveziji primer je i skoro usvojen zakon i slobodama.....s obzirom na to da u Srbiji ima najvise verujucih...tj pripadnika razlicitih religija njihov glas se nije ocitovao kroz takvu jednu sociolosku grupu kojoj pripadaju
a mnogo manji procenti socioloskih grupa od 1 ili 2 % tj. njihova misljenja su i te kako bila zastupljena..na pr homoseksualci...i onda cemo da kazemo kako religija jako utice na politiku..hau jes nou

Vreme komunizma nikada nije ni postojalo, a broj abortusa u ovoj zemlji govori koliko ti nisi u pravu spram vernika i verovanja.
 
Vreme komunizma nikada nije ni postojalo, a broj abortusa u ovoj zemlji govori koliko ti nisi u pravu spram vernika i verovanja.

kada se kaze verujuci..to ti u prevodu znaci da se preko 80% njih izjasnjava da je vernik...da ne ulazimo u analitiku koliko se ko drzi Bozijih zapovesti
sto se tice vreme komunizma...govorim o periodu kada su vladali komunisti a drustveno uredjenje socijalizam..bas si sitnicava..pri tom vrlo dobor nzas o kom periodu i drustvenom uredjenju pricam
 
kada se kaze verujuci..to ti u prevodu znaci da se preko 80% njih izjasnjava da je vernik...da ne ulazimo u analitiku koliko se ko drzi Bozijih zapovesti
sto se tice vreme komunizma...govorim o periodu kada su vladali komunisti a drustveno uredjenje socijalizam..bas si sitnicava..pri tom vrlo dobor nzas o kom periodu i drustvenom uredjenju pricam

Ja mogu da se izjasnim kao Jupiterka ali to nije realnost, realnost je da u ovoj zemlji nema više od 5% iskreno verujućih, realnost je da crkva želi da gradi autoritet u zakonima ne u bogosluženju i humanom radu i realnost je da smo još uvek u socijalizmu i to onoj njegovoj najgoroj izopačenoj varijanti
Ti pričaš o sistemu kojem si sklona, zapravo si više sklona vođama nego sistemu, a tim vođama je crkva bila zadnja rupa na svirali koliko god da se ti trudila da im crkvu približiš do maksimuma.
 
Poslednja izmena:
Kakvo je vaše mišljenje o sprezi i međusobnom uticaju religije i politike? Da li treba da postoji? Da li i danas postoji i koliki je?

Mislim da sam okvirno dao svoje misljenje o ovome na jednoj temi. :) Kasnije cu detaljnije reci svoje misljenje, kasno je sada :) Moje misljenje je da sprega izmedju te dve sfere postoji.

Smatram da uopste ne bi trebala da postoji. Slazem se sa tobom da sekularizam ne znaci i odvajanje Crkve iz celokupnog drustvenog zivota, to je u apsolutnom smislu i nemoguce. U Americi danas na novcanicama pise 'Mi verujemo u Boga', himne mnogih sekularnih drzava se obracaju Bogu. Ali ono sto ja smatram da je potrebno za napredak covecanstva je izopstiti Crkve iz celokupnog drustvenog zivota u onoj meri u kojem je to moguce. I kompletno prebacivanje religije u sferu privatnog zivota. Znaci, zalazem se za agresivniju varijantu sekularizma, agresivnu do krajnih granica (a granice su masovno nezadovoljstvo vernika).

Uticaj Crkve i danas postoji, ali je po meni slabiji nego sto se misli. U tome se verovatno ne slazem sa modernim teoreticarima. Naravno, tu mislim pre svega na zapadne zemlje, mada su i mnoge istocne zemlje pokazale slabljenje uticaja religije.
 
kada se kaze verujuci..to ti u prevodu znaci da se preko 80% njih izjasnjava da je vernik...da ne ulazimo u analitiku koliko se ko drzi Bozijih zapovesti
sto se tice vreme komunizma...govorim o periodu kada su vladali komunisti a drustveno uredjenje socijalizam..bas si sitnicava..pri tom vrlo dobor nzas o kom periodu i drustvenom uredjenju pricam

Po zvanicnom popisu, taj broj u nasoj drzavi je i veci od 90 % . Sad, druga stvar je sto sam npr. ja u tom popisu popisan kao pravoslavac, iako sam ateista. Znaci ta zvanicna statistika u Srbiji nije tacna. To je po meni problem. Minoran problem, ali problem. I taj problem je klasicni primer 'neinstiutucionalnog' uticaja Crkve- Popisivac, koji je pravoslavac, u rubriku veroispovest automatski pise- pravoslavna kada cuje da je nacionalnost- Srbin.

Mada, taj uticaj je danas mali, u tome se slazem sa tobom...
 
Uticaj Crkve i danas postoji, ali je po meni slabiji nego sto se misli. U tome se verovatno ne slazem sa modernim teoreticarima. Naravno, tu mislim pre svega na zapadne zemlje, mada su i mnoge istocne zemlje pokazale slabljenje uticaja religije.

Kada kažeš Crkva, da li misliš isključivo na hrišćanstvo i hrišćanske zemlje, ili pot tim pojmom podvodiš sve verske institucije i zajednice?
 
Mada, taj uticaj je danas mali, u tome se slazem sa tobom...

Miroljub Jeftić tvrdi da se celokupna svetska politika vrti oko jerusalimskog hrama - Jevreji bi da ispune zavet i da ga obnove, što bi podrazumevalo rušenje džamije AL-Akse, na šta nijedan živi musliman na svetu ne bi pristao. I Jevreji i muslimani su isključivi po tom pitanju, a obe strane imaju podršku nekog dela sveta iza sebe
 
Miroljub Jeftić tvrdi da se celokupna svetska politika vrti oko jerusalimskog hrama - Jevreji bi da ispune zavet i da ga obnove, što bi podrazumevalo rušenje džamije AL-Akse, na šta nijedan živi musliman na svetu ne bi pristao. I Jevreji i muslimani su isključivi po tom pitanju, a obe strane imaju podršku nekog dela sveta iza sebe

Sam si dao odgovor da li treba crkva da se plete sa drzavom.Oni su uglavnom savetnici iz senke koji ne preuzimaju odgovornost a direktno uticu na vazna drzavna pitanja.Judaizam bi ovo,Muslimani ono,Katolicki hriscani drpaju pare,Pravoslavni ne znaju gde su i samo kaskaju za svima njima.
 
Што се тиче неопходности и корисности Цркве и религије. Религија је значајна због многих фактора. Она пружа психичку потпору у тешким тренуцима живота, захваљујући чему се човек осећа јачим у сваковдневним животним ситуацијама које због тога лакше превазиђе. Наравно да је глупо говорити колико је то боље него одати се некој другој крајности.

Друга ствар су култура и повезивање. Она претставља један суверени извор квалитетних начина понашања обликованих корз обичаје и познатих десет заповести. Такође појава која спаја људе, упућује их једне на друге и чини друштво хомогенијим је корисна за државу. Невезано од вере или невере у метафизичке појаве попут Бога, црква и религија имају позитиван статус у нашем друшту, и држава треба да је подржава и помаже, а за узврат да и црква буде начин јачања државе кроз њен позитиван утицај на друштво. Никако супротно.
 

Back
Top