Politika i moral

avan-turista

Iskusan
Banovan
Poruka
5.549
S obzirom da su stalno prisutne priče da su političari nemoralni, mislite li da je moguće da lider ili lideri jedne države budu moralne osobe?. Šta je moralno, uopšte, u politici?
U nekim trenucima se dogodi da vladar mora da povuče nemoralne poteze, zarad nekog višeg cilja.

Kroz istoriju smo imali vladare koji su se ponašali nemoralno, ali je baš za vreme njihove vladavine Srbija uglavnom napredovala.
Kralj Milutin je u svojim 50-im oženio 7-godišnju devojčicu, što je nemoralno, no, s druge strane, to je učinio zarad interesa svoje kraljevine. Još uvek se mnogi sa setom sećaju Titovog vremena, veličajući njegovu sposobnost da vuče i Zapad i Istok za nos.

Međutim, često se pogode okolnosti iz kojih vladar, čak i ako je najveći moralista, mora izaći "uprljanih ruku". Da karikiramo: ukoliko iz zatvora pobegne serijski ubica, a vladar da dopuštenje da begunac bude ubijen kako bi se izbegle eventualne posledice, neće li na svojoj duši nositi jedan život, bio to i život ubice?

Dakle, da li je Makijaveli bio u pravu kada je opisivao kako vladari treba da se ponašaju, ako žele da ostanu na vlasti i doprinesu boljitku svoje države?
 
Poslednja izmena:
Makijaveli je nepravedno okarakterisan kao "učitelj zla" zbo otvorenih saveta vlastodršcima da se ponašaju nemoralno, tj van svih ograničenja kada prilike to nalažu. On je samo prvi otvoreno izneo te tvrdnje, i to u formi saveta, napadajući celokupnu dotadašnju društveno-političku misao, koja je preporučivala moralnost i poštovanje svih nametnutih ograničenja, religijskih, moralnih....
Svrha postojanja morala jeste da zauzda nepostojanu i pokvarenu ljudsku prirodu, a s obzirom da u sferi politike najdublji nagoni i strasti neviđenom silinom provaljuju iz čoveka, moral bi trebalo da bude i te kako prisutan. Međutim, šta jedan vladalac (da upotrebim Makijavelijev termin), ili nekolicina njih, koji se vode načelima morala, može da postigne, ako je većina drugih odlučila da krene drugim putem? Šta jedna ovca može u čoporu gladnih vukova? Zbog toga su svi politički delatnici prinuđeni da se odriču morala, i da delaju onako kako situacija i prilike nalažu, da bi postigli cilj, i suprotstavili se drugima jednakom merom. Kako je to Makijaveli savetovao, da budu lukavi kao lisice, i hrabri kao lavovi
 
Rechke:

Tačno, potpuno se slažem kad je reč o Makijaveliju, no, misliš li da je moguće da jedan vladar zauzda svoju nemoralnost, kada počini nemoralna dela?
Ili - može li neki vladar (da li je to realno), da vlada potpuno se vodeći moralnim načelima tokom cele svoje vladavine? I da li bi više voleo da imaš takvog vladara ili nekog ko bi bio lukav kao lisica i hrabar kao lav, a da, recimo, ti lično platiš cenu takve vlasti?
S obzirom da ljudi pre svega, gledaju svoje lične interese, pa posle interese zajednice, ukoliko bi ti platio cenu, takva vlast bi za tebe bila nemoralna, za onog ko nije platio, bila bi sposobna :think:
 
A najvise o njemu i njegovim sledbenicima ! Takvi su obezvredili sve one najbolje covekove osobine i pretvorili ih u mane,zato nam se i desava ovo sto nam se desava !

Dobro, no, misliš li da to nije istina?
Recimo, neko će sa tobom potpisati sporazum, a istovremeno tajno pregovarati sa trećom stranom i onda, ako dobije bolje uslove, raskinuti sa tobom i okrenuti ti leđa.
Ti si ostao pošten, moralno si postupio, ali si ostao kratkih rukava, a ostali su odlično prošli, jeste da su postupili nečasno, ali su izvukli najbolje za sebe ;)
 
Dobro, no, misliš li da to nije istina?
Recimo, neko će sa tobom potpisati sporazum, a istovremeno tajno pregovarati sa trećom stranom i onda, ako dobije bolje uslove, raskinuti sa tobom i okrenuti ti leđa.
Ti si ostao pošten, moralno si postupio, ali si ostao kratkih rukava, a ostali su odlično prošli, jeste da su postupili nečasno, ali su izvukli najbolje za sebe ;)

Cilj politike nije da bude moralna, već da bude efikasna, da doprinosi ostvarenju ciljeva zbog kojih se vodi. Kad se još tu umešaju sitni lični interesi onih koji politiku vode, i koji su u nju stupili isključivo iz tog razloga, a n eradi postizanja opših interesa sve postaje jasnije
 
Rechke:

Tačno, potpuno se slažem kad je reč o Makijaveliju, no, misliš li da je moguće da jedan vladar zauzda svoju nemoralnost, kada počini nemoralna dela?
Ili - može li neki vladar (da li je to realno), da vlada potpuno se vodeći moralnim načelima tokom cele svoje vladavine? I da li bi više voleo da imaš takvog vladara ili nekog ko bi bio lukav kao lisica i hrabar kao lav, a da, recimo, ti lično platiš cenu takve vlasti?
S obzirom da ljudi pre svega, gledaju svoje lične interese, pa posle interese zajednice, ukoliko bi ti platio cenu, takva vlast bi za tebe bila nemoralna, za onog ko nije platio, bila bi sposobna :think:

Vođenje politike po moralnim načelima bilo bi moguće isključivo u slučaju da ih se pridržavaju svi učesnici političkih procesa, a to je, kao što sam već rekao, nemoguće zbog ljudske nesavršenosti

Možeš li malo da pojasniš na šta si mislio kada si rekao da bih ja plaćao cenu takve vlasti?
 
A najvise o njemu i njegovim sledbenicima ! Takvi su obezvredili sve one najbolje covekove osobine i pretvorili ih u mane,zato nam se i desava ovo sto nam se desava !
Тачно од прве до последње речи !
Мислим да ни Макијевели није слутио како ће неки људи данас да практикују његово учење !
 
Dobro, no, misliš li da to nije istina?
Recimo, neko će sa tobom potpisati sporazum, a istovremeno tajno pregovarati sa trećom stranom i onda, ako dobije bolje uslove, raskinuti sa tobom i okrenuti ti leđa.
Ti si ostao pošten, moralno si postupio, ali si ostao kratkih rukava, a ostali su odlično prošli, jeste da su postupili nečasno, ali su izvukli najbolje za sebe ;)

Zato se i desava sve ovo sto se desava,ne samo kod nas nego u celom svetu !
 
Dobro ,kada se vec toliko kritikuje Djindjic zbog jedne njegove izjave..odgovorite mi dali je moralno pricati maltene do juce, o srpskim granicama negde tamo kod Virovitice,Karlovca,Ogulina,Karlobaga dok je bio u SRS-u i onda to sve naprasno zaboraviti,osnovati drugu stranku,otici na mrski B 92 i tamo izjaviti da tako nesto nikad nije izjavio,iako su ovde na ovom forumu ucesnici vise puta tako nesti opvrgli..konkretno mislim na A.Vucica..:think:
 
Vođenje politike po moralnim načelima bilo bi moguće isključivo u slučaju da ih se pridržavaju svi učesnici političkih procesa, a to je, kao što sam već rekao, nemoguće zbog ljudske nesavršenosti

Možeš li malo da pojasniš na šta si mislio kada si rekao da bih ja plaćao cenu takve vlasti?

Evo, recimo, opet dajem konkretan primer. Recimo da imaš porodični biznis koji je pokrenuo tvoj pradeda, razvio ga njegov naslednik, pa tvoj otac i na kraju ti imaš veliku kompaniju. Kroz generacije ste radili pošteno, mučili se, trpeli, stvarali, uložili sve. Na kraju vlast ti udari teške poreze, namete i tvoj posao polako počne da stagnira, ako ne i propada...međutim, od toga se puni državna kasa što znači i boljitak za tvoju zajednicu (pretpostavimo da taj novac biva uložen u prave stvari, izgradnju sirotišta, bolnica itd.). Ti si pomogao zajednici, vlast je pomogla zajednici, ali si ti lično teško oštećen. Vlast je prema tebi postupila nečasno, ali će zajednica smatrati vlast poštenom, visokomoralnom itd. jer radi za dobrobit većine ;)
 
Dobro ,kada se vec toliko kritikuje Djindjic zbog jedne njegove izjave..odgovorite mi dali je moralno pricati maltene do juce, o srpskim granicama negde tamo kod Virovitice,Karlovca,Ogulina,Karlobaga dok je bio u SRS-u i onda to sve naprasno zaboraviti,osnovati drugu stranku,otici na mrski B 92 i tamo izjaviti da tako nesto nikad nije izjavio,iako su ovde na ovom forumu ucesnici vise puta tako nesti opvrgli..konkretno mislim na A.Vucica..:think:

Misliš na granicu Karlovac_Karlobag-Ogulin-Virovitica? I na odgovor " A jeste li sigurni da su bili baš ti gradovi? Da sam ja to pričao? Pa dobro, ako sam i pričao ja sam u to manje verovao nego ostali u SRS!" U najmanju ruku to je ljigavo!
 
Имамо и Вука Драшковића који је рекао да његов живот не би имао смисла уколико би Србија изгубила Косово, а Вук данас објашњава како је Србија изгубила Косово и да нема сврхе да се бори за исто.
У Јануару 2007 његов слоган је био- За Косово у Србији и Србију у Европи-Вреди се борити.
 
OK, ostavimo se izjava tih naših političara, verujem da nema jednog koji nije nešto slagao, okrenuo priču i sl. ;) Nećemo se partijski prepucavati.
No, izjava Đinđića nije nešto što je on prvi rekao. Upravo zato sam i pomenuo Makijavelija.
Ali, ta izjava je interesantna jer je, činjenica je, istinita. Ne mislite li da danas političar mora biti nemoralan ukoliko misli da donese dobro svojoj zajednici, ako se i ostali političari u svetu služe nečasnim sredstvima?
 
Ствар је делимично и у томе што је политика некима шанса за дугорочно запослење, уз то сасвим ОК плаћено ако си посланик, министар. После извесног времена, потреба за фотељом и свим оним што она доноси постаје већа од бриге за економске и националне интересе сопственог народа.
 
Evo, recimo, opet dajem konkretan primer. Recimo da imaš porodični biznis koji je pokrenuo tvoj pradeda, razvio ga njegov naslednik, pa tvoj otac i na kraju ti imaš veliku kompaniju. Kroz generacije ste radili pošteno, mučili se, trpeli, stvarali, uložili sve. Na kraju vlast ti udari teške poreze, namete i tvoj posao polako počne da stagnira, ako ne i propada...međutim, od toga se puni državna kasa što znači i boljitak za tvoju zajednicu (pretpostavimo da taj novac biva uložen u prave stvari, izgradnju sirotišta, bolnica itd.). Ti si pomogao zajednici, vlast je pomogla zajednici, ali si ti lično teško oštećen. Vlast je prema tebi postupila nečasno, ali će zajednica smatrati vlast poštenom, visokomoralnom itd. jer radi za dobrobit većine ;)

Ovo je odlicna pricica.
Jos kad bi glavni akter bio Misko,stvarno bih verovala u sinergiju politike i morala.:manikir:
 
Evo, recimo, opet dajem konkretan primer. Recimo da imaš porodični biznis koji je pokrenuo tvoj pradeda, razvio ga njegov naslednik, pa tvoj otac i na kraju ti imaš veliku kompaniju. Kroz generacije ste radili pošteno, mučili se, trpeli, stvarali, uložili sve. Na kraju vlast ti udari teške poreze, namete i tvoj posao polako počne da stagnira, ako ne i propada...međutim, od toga se puni državna kasa što znači i boljitak za tvoju zajednicu (pretpostavimo da taj novac biva uložen u prave stvari, izgradnju sirotišta, bolnica itd.). Ti si pomogao zajednici, vlast je pomogla zajednici, ali si ti lično teško oštećen. Vlast je prema tebi postupila nečasno, ali će zajednica smatrati vlast poštenom, visokomoralnom itd. jer radi za dobrobit većine ;)

Ovako, država može i treba da uzima od svakoga, radi dobra čitave zajednice, ali od svakoga u skladu sa mogućnostima, ili materijalnim stanjem. Ako sam ja uspešan bizMismen, a država uzima samo od mene, to je nemoralno. Takođe, ako ubira jednake dažbine od mene i tamo neke sirotinje, i onda je nemoralna. Ljude treba vaspitavati tako da shvataju značaj opšteg dobra i ciljeva zajednice. Tu opet imamo problem manipulacije opštim dobrom i ciljevima, koje vladajuće elite i garniture menjaju po potrebi i u skladu sa svojim interesima
 
Ovako, država može i treba da uzima od svakoga, radi dobra čitave zajednice, ali od svakoga u skladu sa mogućnostima, ili materijalnim stanjem. Ako sam ja uspešan bizMismen, a država uzima samo od mene, to je nemoralno. Takođe, ako ubira jednake dažbine od mene i tamo neke sirotinje, i onda je nemoralna. Ljude treba vaspitavati tako da shvataju značaj opšteg dobra i ciljeva zajednice. Tu opet imamo problem manipulacije opštim dobrom i ciljevima, koje vladajuće elite i garniture menjaju po potrebi i u skladu sa svojim interesima

To stoji, i svakako pretpostavljamo da uzima i od ostalih koji su bogati. No, sad se otvara i drugo pitanje :lol: Da li je moralno da uzima isto i od tebe ako ste ti i tvoji preci stekli to što imate na pošten način i od onoga koji ima isto koliko ti, ali je stekao na neke "sumnjive" načine? Nije li to nečasno prema tebi?
Ti možeš reći kako shvataš i prihvataš to zarad dobra zajednice, ali da li će tako misliti i tvoji potomci ako ostanu bez ičega? ;)
U ovom slučaju dakle, govorimo o nemoralnom žrtvovanju tebe od strane vlasti zarad opšteg dobra što će zajednica oceniti kao moralan postupak, a da neće ni znati odakle novac za gradnju tih sirotišta i bolnica ;)
 
To stoji, i svakako pretpostavljamo da uzima i od ostalih koji su bogati. No, sad se otvara i drugo pitanje :lol: Da li je moralno da uzima isto i od tebe ako ste ti i tvoji preci stekli to što imate na pošten način i od onoga koji ima isto koliko ti, ali je stekao na neke "sumnjive" načine? Nije li to nečasno prema tebi?
Ti možeš reći kako shvataš i prihvataš to zarad dobra zajednice, ali da li će tako misliti i tvoji potomci ako ostanu bez ičega? ;)
U ovom slučaju dakle, govorimo o nemoralnom žrtvovanju tebe od strane vlasti zarad opšteg dobra što će zajednica oceniti kao moralan postupak, a da neće ni znati odakle novac za gradnju tih sirotišta i bolnica ;)

Lepo pitanje, ali zato država tzreba da utvrdi legalnost i ispravnost stečene imovine, i da na dosledan način sankcioniše savako nepoštenje. Plus treba uvesti poreske olakšice i druge beneficije za sve koji svojevoljno daju doprinos zajednici. Što se tiče doprinosa bogatih sopstvenoj zajednici, podsetiću na grčke bogataše iz otadžbine i rasejanja, koji su od sticanja nezavisnosti Grčke, pa do danas, uložili ogromne svote novca u izgradnju objekata i institucija od opšteg značaja.
 

Back
Top