Lenji za samostalan zivot

А поента твог је да су људи од 50 година генерално надрндани и у проблемима јер су им деца наркомани? :confused:
Је ли то правило или изузетак? :roll:

to je izuzetak.....

i to nije poenta mog posta,vec samo jedan primer kada neko ko ima 50 godina ima vise razloga da bude nadrnadan itd,od nekoga ko ima 30 godina i uopste nema decu ili npr ima dete staro 1-2 godine (koje ne moze biti u tom uzrastu narkoman)

i rekao bih da ljudi u Srbiji,i stariji i mladji,jesu nadrndani.....iz razlicitih razloga......
 
hm,pa dobro,onda se na osnovu tebe i nekoliko ljudi iz tvog okruzenja moze zakljuciti da onaj tekst sa pocetka foruma nije tacan?..znaci,nije takva situacija u Srbiji?........da li je to poenta tvog posta?

odnosno,da li mislis,da si ti sto se tice tvoje porodicne situacije izuzetak ili pravilo u Srbiji danas?

..nisam demantovala tekst iz uvodnog posta,
samo sam odgovorila na tvoje pitanje koliko procentualno ljudi u mom okrizenju
u tridesetim stvara porodicu..
..nisu svi ljudi o kojima sam prichala nezavisni od roditelja,
neki zive u zajednici, neke roditelji dotiraju finansijski,
ali neki su i potpuno samostalni i pomazu roditelje..koliko toliko..

..moja (lichno moja) porodicna situacija je pre desetak godina bila izuzetak,
za ovih desetak godina su nam se mnogi parovi iz mog okruzenja pridruzili
u smislu da su stekli svoj krov nad glavom i/ili konachno imaju dve plate u kuci..
 
Ok slazem se..ja sam sa 17 zaradio prvi veci novac..jel se moze vecina pohvaliti time?a reci samo danas sa 30 zasto svi ne rade laganica i nemaju ok sredjen zivot i komotne planove za buducnost..zar nije prosek nedovoljan za stan..il se ocekuje da nasledimo nekretnine?a ne dele se vise oni vojni stanovi..sta cemo sad..kako da se poredimo s matorcima kojima su stanovi padali s neba

pa zena rece da ima samo jednog prijatelja koji ima 30 i kusur godina i da je samac.....ostalim ljudima oko nje,ocigledno,i dalje padaju stanovi sa neba,proseci plata su im dovoljni za stambene kredite,radjaju decu sa 20ak godina......itd

ljudi se izdvajaju iz onog teksta sa pocetka price,jer to sve na njih,NEKAKO ne utice...
 
to je izuzetak.....

i to nije poenta mog posta,vec samo jedan primer kada neko ko ima 50 godina ima vise razloga da bude nadrnadan itd,od nekoga ko ima 30 godina i uopste nema decu ili npr ima dete staro 1-2 godine (koje ne moze biti u tom uzrastu narkoman)

i rekao bih da ljudi u Srbiji,i stariji i mladji,jesu nadrndani.....iz razlicitih razloga......

Имаш 30 година, немаш сталан посао или се тек доказујеш на послу, немаш стан или се тек кућиш, имаш малу децу која су стално болешљива (пошто је то уобичајено код мале деце)....
Имаш 50 година, живиш у стану којег си откупио почетком деведесетих, значи ту си обезбеђен, скућен, имаш већ 25 година стажа, на послу си се доказао, деца су ти већ поодрасла, у средњој школи су или на факсу, или нешто раде ако не студирају после средње...углавном своју су људи, извео си их на пут, прошли сте и пубертетске кризе....

Ако ти деца нису наркомани, који су то већи проблеми које педесетогодишњаци имају???:confused:
(Човек од 50 година је још увек у физичкој снази и не мора да буде болешљивији од тридесетогодишњака....)

Зашто ово питам?
Зато што и даље тврдим (као неко ко је у 5. деценији ;)) да је чиста ПРЕДРАСУДА да старији људи морају да буду намргођени и надрндани, да године и зрелост доносе не знам какве нерешиве проблеме.... А та предрасуда је настала под утицајем култа младости који се форсира у друштву путем медија!
На жалост, мног млади подлежу тој предрасуди и мисле да ће олагањем зрелости (одлагањем прихватања одговорности) остати ''заувек млади''. Оће шипак! :p:mrgreen::lol:
 
pa zena rece da ima samo jednog prijatelja koji ima 30 i kusur godina i da je samac.....ostalim ljudima oko nje,ocigledno,i dalje padaju stanovi sa neba,proseci plata su im dovoljni za stambene kredite,radjaju decu sa 20ak godina......itd

ljudi se izdvajaju iz onog teksta sa pocetka price,jer to sve na njih,NEKAKO ne utice...

..taj samac zivi sam..od 21-e.. :)
..nema vilu, ima garsonjeru od 34m2, ali zivi sam i radi..samo nece da se zeni josh..
..i ja rekoh da ljudi OSNIVAJU PORODICE I RADJAJU DECU,
paralelno radeci na tome da se osamostale, ne da im nekretnine padaju s neba.. :roll:

..ko cheka idealne uslove i treba da docheka pedesetu da bi uchio dete prva slova..
..bolje da mu tata ostavi dva stana nego zdrave gene.. :roll:
 
Имаш 30 година, немаш сталан посао или се тек доказујеш на послу, немаш стан или се тек кућиш, имаш малу децу која су стално болешљива (пошто је то уобичајено код мале деце)....
Имаш 50 година, живиш у стану којег си откупио почетком деведесетих, значи ту си обезбеђен, скућен, имаш већ 25 година стажа, на послу си се доказао, деца су ти већ поодрасла, у средњој школи су или на факсу, или нешто раде ако не студирају после средње...углавном своју су људи, извео си их на пут, прошли сте и пубертетске кризе....

Ако ти деца нису наркомани, који су то већи проблеми које педесетогодишњаци имају???:confused:
(Човек од 50 година је још увек у физичкој снази и не мора да буде болешљивији од тридесетогодишњака....)

Зашто ово питам?
Зато што и даље тврдим (као неко ко је у 5. деценији ;)) да је чиста ПРЕДРАСУДА да старији људи морају да буду намргођени и надрндани, да године и зрелост доносе не знам какве нерешиве проблеме.... А та предрасуда је настала под утицајем култа младости који се форсира у друштву путем медија!
На жалост, мног млади подлежу тој предрасуди и мисле да ће олагањем зрелости (одлагањем прихватања одговорности) остати ''заувек млади''. Оће шипак! :p:mrgreen::lol:

:worth:
 
..nisam demantovala tekst iz uvodnog posta,
samo sam odgovorila na tvoje pitanje koliko procentualno ljudi u mom okrizenju
u tridesetim stvara porodicu..
..nisu svi ljudi o kojima sam prichala nezavisni od roditelja,
neki zive u zajednici, neke roditelji dotiraju finansijski,
ali neki su i potpuno samostalni i pomazu roditelje..koliko toliko..

..moja (lichno moja) porodicna situacija je pre desetak godina bila izuzetak,
za ovih desetak godina su nam se mnogi parovi iz mog okruzenja pridruzili
u smislu da su stekli svoj krov nad glavom i/ili konachno imaju dve plate u kuci..

hm,ok ali to je sve relativno....

npr ja imam 29 godina,takodje sam iz Beograda.....i od 20ak nas muskaraca koji smo isli zajedno u osnovnu skolu,nas 5-6 su ozenjeni i imaju porodicu......ostali nisu......mislim,vecina nisu samci,ali i dalje zive manje-vise bas kao tinejdzeri.....

ne znam iz kog dela Beograda si,ali ocigledno,nije u svim opstinama isti prirodni prirastaj.....odnosno,negde je situacija kao iz onog teksta,negde nije.....
 
Mozda je i do naseg mentaliteta, nama je sve ispod casti :neutral: I ziveti sa cimerima, i nemati za najskuplju garderobu, silikonska usta, kafice svaki dan pa po ceo dan...itd.
To je neverovatan spoj arogancije, neznanja i razmazenosti.
A mislim da roditelji to potenciraju i bas na taj nacin vaspitavaju decu.

Decu od 35.
 
Kojesta, mozda ljudi nemaju reseno stambeno pitanje, a nedovoljna primanja da bi placali podstanarski zivot. Na kraju krajeva nekada ljudi planski grade velike kuce da bi kasnije ziveli sa svojom decom i unucima. To sto ljudi zive zajedno ne mora da znaci da je neko lenj za zivot.
 
Имаш 30 година, немаш сталан посао или се тек доказујеш на послу, немаш стан или се тек кућиш, имаш малу децу која су стално болешљива (пошто је то уобичајено код мале деце)....
Имаш 50 година, живиш у стану којег си откупио почетком деведесетих, значи ту си обезбеђен, скућен, имаш већ 25 година стажа, на послу си се доказао, деца су ти већ поодрасла, у средњој школи су или на факсу, или нешто раде ако не студирају после средње...углавном своју су људи, извео си их на пут, прошли сте и пубертетске кризе....

Ако ти деца нису наркомани, који су то већи проблеми које педесетогодишњаци имају???:confused:
(Човек од 50 година је још увек у физичкој снази и не мора да буде болешљивији од тридесетогодишњака....)

pa jesi li ti izabrala neku idealnu kombinaciju kako treba da izgleda neciji zivot ljudi u 50im godinama?.....ako je tako kako si opisala,slazem se,njima je ok....

samo na zalost,tako danas u Srbiji zivi najvise 10% pedesetogodisnjaka...

jesi li ti cula nekada da neko ko ima vise od 50godina ima MANJIH ILI VECIH problema sa zdravljem?

da li bas svi 50godisnjaci u Srbiji imaju bar 25 godina staza?

jesi li cula koliko 50esetogodinjaka u Srbiji,po raznim gradovima,otpustaju iz raznih drzavnih i drustvenih firmi?.....gde ce oni naci posao?.....one silne strajkove koje gledamo po tv-u,uglavnom cine ti pedesetogodinjaci

da li mislis da SVA deca,ili bar vecina dece,tih pedesetogodisnjaka negde radi?

da li mislis da svi pedesetogodisnjaci laganica mogu da finansiraju studiranje svoje dece,ako oni nisu na budzetu?

da li mislis da svi pedesetogodisnjaci uspeju da napreve "svoje ljude" od svoje dece i pre njihove 30-40 godine?.....ako je tako,onda onaj tekst sa pocetka definitivno nije tacan...

i da ne nabrajam dalje,a ima toga jos podosta.......to su sve,situacije,koje svako od nas vidja svakodnevno...

vidis,ljudi u Srbiji koji imaju vise od 50 godina imaju mnogo vise problema,osim tog da im sin ili cerka budu narkomani......
 
Poslednja izmena:
Kojesta, mozda ljudi nemaju reseno stambeno pitanje, a nedovoljna primanja da bi placali podstanarski zivot. Na kraju krajeva nekada ljudi planski grade velike kuce da bi kasnije ziveli sa svojom decom i unucima. To sto ljudi zive zajedno ne mora da znaci da je neko lenj za zivot.
Poenta je u nacinu na koji je taj zajednicki zivot organizovan. Mozes imati samostalan zivot, a fizicki ziveti u zajednici.
 
Poenta je u nacinu na koji je taj zajednicki zivot organizovan. Mozes imati samostalan zivot, a fizicki ziveti u zajednici.

Naravno, ali samo dajem primer da ne znaci da je neko lenj za zivot, ako zivi sa roditeljima. Postoje i ovi i oni slucajevi.
Neki mozda imaju i dva stana ili kucu i stan, pa svi zive zajedno, a drugi stan izdaju kako bi povecali mesecna primanja. Deca mogu i da rade u tom slucaju i da dele troskove sa roditeljima, mogu da odvojeno kuvaju, ali im odgovara zajednicki zivot, jer imaju novac od izdavanja.
Moze da bude bilo sta.
 
pa jesi li ti izabrala neku idealnu kombinaciju kako treba da izgleda neciji zivot ljudi u 50im godinama?.....ako je tako kako si opisala,slazem se,njima je ok....

samo na zalost,tako danas u Srbiji zivi najvise 10% pedesetogodisnjaka...

jesi li ti cula nekada da neko ko ima vise od 50godina ima MANJIH ILI VECIH problema sa zdravljem?

da li bas svi 50godisnjaci u Srbiji imaju bar 25 godina staza?

jesi li cula koliko 50esetogodinjaka u Srbiji,po raznim gradovima,otpustaju iz raznih drzavnih i drustvenih firmi?.....gde ce oni naci posao?.....one silne strajkove koje gledamo po tv-u,uglavnom cine ti pedesetogodinjaci

da li mislis da SVA deca,ili bar vecina dece,tih pedesetogodisnjaka negde radi?

da li mislis da svi pedesetogodisnjaci laganica mogu da finansiraju studiranje svoje dece,ako oni nisu na budzetu?

da li mislis da svi pedesetogodisnjaci uspeju da napreve "svoje ljude" od svoje dece i pre njihove 30-40 godine?.....ako je tako,onda onaj tekst sa pocetka definitivno nije tacan...

i da ne nabrajam dalje,a ima toga jos podosta.......to su sve,situacije,koje svako od nas vidja svakodnevno...

vidis,ljudi u Srbiji koji imaju vise od 50 godina imaju mnogo vise problema,osim tog da im sin ili cerka budu narkomani......

Slazem se...

Jos bih dodala da se ti isti u sebi jedu sto ne mogu da obezbede svojoj deci sve sto bi zeleli...i gledaju kako se i njihova deca od 30 pate...
 
pa jesi li ti izabrala neku idealnu kombinaciju kako treba da izgleda neciji zivot ljudi u 50im godinama?.....ako je tako kako si opisala,slazem se,njima je ok....

samo na zalost,tako danas u Srbiji zivi najvise 10% pedesetogodisnjaka...
Не бих се сложила са тобом (са тим процентом), а сматрам да имам бољи увид у живот своје генерације од тебе.

jesi li ti cula nekada da neko ko ima vise od 50godina ima MANJIH ILI VECIH problema sa zdravljem?
Јесам. Па? Мањих или већих проблема са здрављем имају и тридесетогодишњаци. Не причамо о појединачним случајевима, причамо у глобалу о људима у најбољим радним годинама.


da li bas svi 50godisnjaci u Srbiji imaju bar 25 godina staza?
Неки имају 20, неки имају 30, зар је битно? 25 је оквирна цифра, што се хваташ за њу?

jesi li cula koliko 50esetogodinjaka u Srbiji,po raznim gradovima,otpustaju iz raznih drzavnih i drustvenih firmi?.....gde ce oni naci posao?.....one silne strajkove koje gledamo po tv-u,uglavnom cine ti pedesetogodinjaci

Јесам. То се дешава последњих годину дана. А култ младости и презирања старих траје малко дуже од СЕКЕ! ;)

da li mislis da SVA deca,ili bar vecina dece,tih pedesetogodisnjaka negde radi?
Не мислим. Рекох већ да нки судирају, неки су још средошколсци, неки негде раде (конобаришу, сналазе се), неки не раде....али генерално, деца су већ ''изведена на пут'' и човек више нема толико брига око двадесетогодишњег детета, као што има око двогодишњег.

da li mislis da svi pedesetogodisnjaci laganica mogu da finansiraju studiranje svoje dece,ako oni nisu na budzetu?
Не мислим. Нисам ниглде спомињала реч ''лаганица''. Да ли ти мислиш да сваки тридесетогодишњак свом детету може лаганица да купује памперс пелене и плаћа вртић?

da li mislis da svi pedesetogodisnjaci uspeju da napreve "svoje ljude" od svoje dece i pre njihove 30-40 godine?.....ako je tako,onda onaj tekst sa pocetka definitivno nije tacan...
Онај родитљ који је ХТЕО од своје деце да направи ''својељуде'' - тај је то и учинио до своје 50. године живота. Онја који није хтео - није хтео јер му је тако ОДГОВАРАЛО.:p

i da ne nabrajam dalje,a ima toga jos podosta.......to su sve,situacije,koje svako od nas vidja svakodnevno...

vidis,ljudi u Srbiji koji imaju vise od 50 godina imaju mnogo vise problema,osim tog da im sin ili cerka budu narkomani......

...Али ништа више него људи од 30!!!! :p
 
off
..nije me mrzelo pa sam potrazila prosek godina porodilja u srbiji..
..u toku nekog istrazivanja (u druge svrhe) pracene su sve porodilje
u periodu od 1.4. do 30.6. 2008. - njih 2720..
..prosek godina je bio 28, a polovina trudnoca su bile prve trudnoce..
 
Не бих се сложила са тобом (са тим процентом), а сматрам да имам бољи увид у живот своје генерације од тебе.

ja se ne bih slozio sa tobom......a takodje smatram da imam bolji uvid u zivot SVOJE generacije od tebe...:)


Јесам. Па? Мањих или већих проблема са здрављем имају и тридесетогодишњаци. Не причамо о појединачним случајевима, причамо у глобалу о људима у најбољим радним годинама.

pa i ne pricamo o pojedinacnim slucajevima sto se tice zdravlja,vec u globalu....

ako ti hoces da kazes da ljudi stariji od 50 godina imaju zdravlje manje-vise ISTO kao i ljudi od 30ak godina onda definitivno nemas dobar uvid u tu materiju.......eto,ako mozes zaviri u neki dom zdravlja ili bolnicu.....cekaonice su PUNE ljudi od 50,60 godina a nisu pune ljudi od 30 godina....


Неки имају 20, неки имају 30, зар је битно? 25 је оквирна цифра, што се хваташ за њу?

a neki nemaju ni 20 ni 30 ni 25.....imaju manje,neki mnogo manje.....iz raznih razloga...jedan od njih je sto je zadnjih 10ak godina "popoularno" da se radi na crno.....uz silne muke i patnje kod domacih privatnika



Јесам. То се дешава последњих годину дана. А култ младости и презирања старих траје малко дуже од СЕКЕ! ;)

gresis,to traje najintezivnije zadnjih godinu dana,ali to je pocelo da se desava u prilicnoj meri jos od pre 9-10 godina.....znaci mnogi pedesetogodisnjaci su u zadnjih deset godina ostali bez posla,i sada 85% njih i dalje dzedzi na nekom birou...

i ovde ne pricamo o kultu mladosti,vec o tome da u srbiji ima,bar jedno MILION takvih ljudi,koji imaju najminimalnije sanse da nadju neki novi posao....pa sad ti vidi,ili pokusaj da zamislis kakvi su njihovi problemi.....a imaju 50ak godina.....15ak godina daleko od penzije za muskarce npr....


Не мислим. Рекох већ да нки судирају, неки су још средошколсци, неки негде раде (конобаришу, сналазе се), неки не раде....али генерално, деца су већ ''изведена на пут'' и човек више нема толико брига око двадесетогодишњег детета, као што има око двогодишњег.

pa to sto neka deca konobarisi ili raznose pizu,ili rade nesto za neku sicu,ne znaci da su izvedeni na put.......

i nije tacno da su "deca" od 20,25 godina,generalno izvedena na put.......ljudi tih godina u srbiji tek onda ne znaju sta hoce i sta nece.......


Не мислим. Нисам ниглде спомињала реч ''лаганица''. Да ли ти мислиш да сваки тридесетогодишњак свом детету може лаганица да купује памперс пелене и плаћа вртић?

ne moze.....moze da mu kupi neke jeftinije pelene.....ili dete moze eventualno da cuva neka od baki....a ako neko hoce da studira npr PRAVNI fakultet,on postoji samo jedan npr u Beogradu(ustvari postoji i privatni,koji ne vredi nicemu i jos je skuplji) i tu je cena skolarine preko 80.000 din......i to je jedan od najeftinijih fakulteta....o drugim,strucnim i da ne govorim......cene skolarina su i do nekoliko stotina hiljada za jednu godinu....(?)

e sad,zamisli onoog pedesetogodisnjaka koji je dobio otkaz,ili koji radi za 20.000 kako ce to da plati detetu....


Онај родитљ који је ХТЕО од своје деце да направи ''својељуде'' - тај је то и учинио до своје 50. године живота. Онја који није хтео - није хтео јер му је тако ОДГОВАРАЛО.:p

e tom,svaka cast.....a i tebi svaka cast.....(ocigledno ne znas kako to izgleda kada neko svom detetu hoce nesto da obezbedi,ali ne moze,zato sto ne moze(npr nema dovoljno para) a ne zato sto u tako odgovara...(!?)...)
 
..ovim je sve recheno o problemima ljudi od 20-25 godina u srbiji.. :roll:

pa nije bas sve receno....

ima takvih dijabola,koji stvarno ne znaju sta hoce....verujem da ih ima bar 50%

ali ima i ljudi tih godina koji znaju sta hoce ali ne mogu to da ostvare......

npr neko od 25 godina hoce da ima svoj stan kako ne bi vise ziveo sa roditeljima koji ne mogu da mu kupe drugi stan....a on je zaposlen i ima platu npr 30.000 din(manje vise prosek).......takav covek stan u ovo vreme najverovatnije nece kupiti i ko zna kada ce ga kupiti...

ili isti taj covek hoce da kupi neki novi ili noviji auto,da se ne bi vise drndo u punoletnom jugu......taj covek ni u toj situaciji nije bas u zavidnom polozaju...

a o nezaposlenima i da ne govorimo....
 
..hmm..ja imam 33 i (josh malo) troje dece....udata sam vec deceniju..
..(nisam sponzorusha ni profi domacica, imam dva fakulteta i radim)..
..obidji temu "kutak za trudnice", vecina ih je ispod tridesete..
..imam samo jednog prijatelja iz detinjstva koji je samac..
..ovako je u mom kraju..bg je u pitanju..

Kod mene je sve obrnuto. Vecina koju znam je sama ili u nekim labilnim vezama ili u vezama duzim bez obaveza,svi su oko 30-te i preko,zive sa roditeljima,rade i tako im prolaze dani. Neki i mogu da se odvoje ali nece. Postoji samo jedan bracni par sa detetom.Isto je bg u pitanju.
 
5ica za temu i uvodni post.

Ja bi se najvise osvrnula na taj momenat odgoja..gde roditelji ne dopustaju "deci" da odrastu na nekoliko nacina-tako sto ih tetose kada deca nailaze na poteskoce, pomazu im u svemu sto mogu, zamenjuju decu u obavezama, i ponekad svojim kritikama podrivaju samopouzdanje , onda kada se ta "deca" odluce da samostalno deluju , i naravno usled neiskustva mozda pogrese ili ne uspeju.

Hocu da kazem da postoji taj momenat, verujem na podsvesnom nivou, gde roditelji svojim ponasanjem produzavaju stanje zavisnosti, i ne dopustaju deci da odrastu.
 
Mozda bi bolje bilo koristiti rec potomak nego dete jer zvuci debilno ljude nazivati decom u 35 god.
Hocu da kazem da postoji taj momenat, verujem na podsvesnom nivou, gde roditelji svojim ponasanjem produzavaju stanje zavisnosti, i ne dopustaju deci da odrastu.
Toga ima i previse,pogotovu kod jedinaca a masa potomaka jesu jedinci u Srbiji,nazalost.
 

Back
Top