Lazna mutacija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

anon-iman

Početnik
Poruka
7
Imam problem sa ovom laznom mutacijom. Naime od kako sam poceo da menjam glas, da mutiram moj glas je sve tanji i nije prirodan.

Jel ima nekog na ovom forumu ko bi mogao da mi nekako pomogne da nastavim sa pisanjem.

Hvala.



Pozdrav.!
 
Јави се, за почетак, оториноларингологу који се бави гласним жицама.

Претпостављам да ће или он знати шта се дешава или ће те даље упутити на праву адресу.
 
Hvala na odgovoru ali mislim da ja u svom gradu nemam otorinolarihgologa.??!!!

Nasao sam na internetu rad nekog Dr. Dušana Cvejica koji osim ostalih opisuje i taj poremecaj.

Citiram:"Poznato je da je mutacija fiziološko zbivanje u organizmu u doba puberteta. U tom
periodu može doc´i do izvesnih poremec´aja glasa uslovljenih hormonskom disfunkcijom, a
posle izlecˇenja ostaju loše glasovne navike. One se ispoljavaju fonijatrijskom rehabilitacijom.
Medjutim, jedna vrsta mutacije (lažna mutacija - mutatio falsa) nije izazvana hormonskim
poremec´ajem nego je uzrok psihogen. Glas je i posle puberteta visok, eunuhoidan. Larinks
i ostali sekundarni seksualni znaci su potpuno razvijeni. Ovaj poremec´aj se javlja u mladic´a
sa specificˇnom psihicˇkom konstitucijom. Oni su stidljivi, introvertirani, a pri pojavi dubokog
muškog glasa nastaje konfliktna situacija i odbrambena reakcija u smislu zadržavanja
roditeljske zaštite i pažnje okoline.
Lecˇenje se sastoji u fonijatrijskoj rehabilitaciji i psihoterapiji. Ovo oboljenje treba
poznavati, jer se takvi mladic´i godinama lecˇe pod vidom hronicˇnog laringitisa.

Pozdrav.!
 
Др Душан Цвејић је , на жалост, покојни.

Његова супруга је била Бисерка Цвејић, оперска певачица, а и сам је завршио и музичку академију, одсек : соло певање.

Тако да је био сам себи , а и супрузи, др за њима јако битну ствар- гласне жице. :)

Да је Душан Цвејић жив, верујем да би те посаветовао да одеш психијатру (пошто наводи да је узрок психоген). ;)

Успут, сећам се тога из психијатрије.
Психодинамска теорија каже да ти не желиш да порастеш, ти би још увек да будеш дечачић :), па на бази психе тераш свој глас да остане дечији. :) ;)

Наравно, ово је само теорија, не узимај је здраво за готово.

И иди до психијатра, њега сигурно имаш у свом граду.:)
 
Evo ovako..


Stvar je u tome sto ja mogu da promenim glas..!!!

Ne znam kako ali kao da u mozgu imam automatski prekidac. Onda mi glas postane veoma dubok. Jos jedna stvar je u tome sto ja, koliko znam, nisam imao taj prelaz.
Vec sam odjednom, mislim da je to bio 5-6razred, iz cista mira mogao da promenim glas iz veoma tankog u veoma dubok. Pa sam onda bio zagledjivan od strane vrsnjaka kako ja to mogu.?? Pokusavao sam par puta da koristim samo dubok ("normalan") glas ali me je onda bolelo grlo. Mozda je zato sto nisam navikao. Ceo vrat, vilica, zubi mi se tresu kada pricam dubokim glasom, jer je zaista dubog i rezak. Dok sa tankim glasom dosta puta izbegnem da kazem nesto u drustvu jer je nekako tup i onda bih bio upitan 'A sta rece"..>?!?!?!

Razmisljao sam o tome dosta puta i dosao do zakljucka da meni treba neki nacin da ja postepeno promenim glas, da to menjanje bude bar kroz mesec dana. Jer ovako odem sutra u skolu i pocnem da koristim duboki glas svi bi me pitali sta ti se desilo, sta se deres.??!!:dontunderstand:

Prvo bi me roditelji pitali: "Sta ti je.?


Hvala i pozdrav.!
 
Ja poznajem neke starije momke koji nisu izmutirali do kraja ili je tako neki slican problem, bas neobicno bude kada pricaju normalno pa im jedan glas "otpeva" drugacije, pa bude Hm, hm, zakaslje se , pa sta i je...
Idi resavaj to, kazi roditeljima da imas problem, pomocice ti a i tata ce te shvatiti valjda.
A jel ti tata ima slican glas kakvim ti se cini da ce tvoj ostati? Mozda ti je genetski tako!
 
Јој, па ја ти рекох да одеш код оториноларинголога и вероватно ће он тражити консултацију психијатра.:)

Ништа страшно, виђа се то.;)
 
Nema od toga nista... Mogu ja da idem gde god hocu...

Moj deda je lezao u bolnici mesec dana i lecili su ga od zutice.... Onda je popizdeo i otisao na VMA gde su mu konstatovali da imas peska u kanalu zuci (opersiao je zuc pre 10-15god).
Njima nije bilo jasno sta je njih ovde navodilo na zuticu...??? Lekar mu je pobacao sve lekove, prepisao samo jedan i bilo mu je bolje posle 2-3 dana.

Nema od ovih ovde nista. Samo ce me vrteti od jedne do druge kancelarije. Ne razumem kako do sada doktori nisu primetili ili me poslali na neki pregled. Jer moj glas nije prorodan. Nije moguce da se ne primeti.

Ja sam video samo jos jednog decka koji je mladji par godina od mene i ima slicnih problema. I njegov glas je potpuno ne prirodan....

Za laznu mutaciju kao poremecaj sam saznao preko neta ali nisam nasao nikakva objasnjenja pa sam zbog toga i otvorio temu na forumu.!



Pozdrav.!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top