Ne jesti meso?

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Khm, nisam znala gde da stavim ovu temu, nekako mi je najlogičnije ovde..... Pa, sad, kome se ne sviđa....
OK, ima li ovde vegetarijanaca i kako objašnjavate svoju odluku da ne jedete meso? Pri tom ne želim odgovore tipa: "Čuvam liniju, zdrav život, holesterol, doktor mi je preporučio....."
Želim da čujem one "moralne" razloge i ako se ko javi sa zadovoljstvom ću mu odgovoriti zašto mislim da je to glupost. Pozdrav :wink:
 
e ja nemam tih moralnih ali imam jednog druga koji ima ovakvu teoriju:
ljudi nisu varvari pa da jedu zivotinje. meso se jede suvise i nepotrebno je. sve sto imas u mesu moguce je naci na drugom mestu. ljudska svest je valjda napredovala.
ja bash ne uspevam da mu pariram, ali me ne potresa kad vidim shnicle
 
Ne jedem meso. Ono cega ima u mesu mozes naci u biljkama. Odvratno je jesti nkog ko je do malo pre hodao. I zivotinje misle, imaju osecanja, pate,vole. Pa ljudi smo, necemo umreti od gldi bez mesa, niti od neke bolesti zato sto ga ne jedemo. Ovaj svet je jedna velika klanica, i danas se ne vodi racuna o zivotu zivotilje, biljke , cak ni coveka. Budimo ljudi , onakvi kakvi ljudi treba da budu!
 
Ne jedem meso zbog toga sto mislim da je to odvratno, mislim da nema razlike kad jedemo ljudsko meso i meso nekog teleta.

Ne razumem kako ljudi ne shvataju, i zivotinje imaju osecanja. Te zivotinje drze se u odvratnim uslovima, nemaju prostora da se krecu, a kamoli da zive...

LLJudi pricaju kao u redu je jesti zivotinje, one su na nizem nivou razvoja od nas, nisu toliko inteligentne kao ljudi. Mislim da je bas to razlog da ne jedemo zivotinje.

Takodje ne nosim nista od koze.
 
Mislim da je glupo ubijati zivotinje samo da bi se neka debela tetka setkala u krznu , ali meso jedem.Prvo zato sto sam protiv vegetarijanstva(naravno ako je covek zdrav i ako se meso jede ponekad, a ne svaki dan).Drugo kad malo bolje razmislite, videcete da ako bi svi ljudi na zemlji prestali da jedu meso, recimo postanu vegetarijanci, to bi samo na prvi pogled sacuvalo zivotinje.U stvari totalno bi se poremetio prirodni lanac ishrane ili kako se to vec zove.Sto bi islo na stetu nekih drugih zivotinja, pa bi spasavajuci jednu vrstu zivotinja, zapravo unistili 5
 
kocka_vesna:
Mislim da je glupo ubijati zivotinje samo da bi se neka debela tetka setkala u krznu , ali meso jedem.Prvo zato sto sam protiv vegetarijanstva(naravno ako je covek zdrav i ako se meso jede ponekad, a ne svaki dan).Drugo kad malo bolje razmislite, videcete da ako bi svi ljudi na zemlji prestali da jedu meso, recimo postanu vegetarijanci, to bi samo na prvi pogled sacuvalo zivotinje.U stvari totalno bi se poremetio prirodni lanac ishrane ili kako se to vec zove.Sto bi islo na stetu nekih drugih zivotinja, pa bi spasavajuci jednu vrstu zivotinja, zapravo unistili 5

A to bi se desilo zato sto je lanac ishrane vec poremecen...
 
Bog je ostavio meso da se jede(ali svinjetinja i mast nikako!!!!)pa zasto da ne jedemo!U pravu je jedan dopisnik,kad bi svi ljudi bili vegeterijanci poremetili bi se odnosi ishrane tj.lanci ishrane a,kako to znamo iz biologije za 7,ravnoteza mora da postoji da bi svet funkcionisao!!!
Hvala Bogu da nas ima razlicitih,pa ce sve biti OK dok su u ravnotezi vegeterijanci i oni koji jedu meso.Samo nisam za preterivanja sa mesom a izricito sam protiv DAMA SA KRZNOM!!!!
Mozda cu i ja uskoro postati vegeterijanac,ali ne znam da li to podrazumeva da se ne piju mlecni proizvodi jer sam nacula price da je potpuni vegeterijanac onaj koji NISTA ne uzima od zivotinja!Ako je to tacno,onda ja samo necu jesti meso i bicu polu-vegeterijanac! :roll:
 
minerva:
Ne jedem meso. Ono cega ima u mesu mozes naci u biljkama. Odvratno je jesti nkog ko je do malo pre hodao. I zivotinje misle, imaju osecanja, pate,vole. Pa ljudi smo, necemo umreti od gldi bez mesa, niti od neke bolesti zato sto ga ne jedemo. Ovaj svet je jedna velika klanica, i danas se ne vodi racuna o zivotu zivotilje, biljke , cak ni coveka. Budimo ljudi , onakvi kakvi ljudi treba da budu!
mala ispravka, čovek je i nastao tek kada je australopitekus počeo da jede animalnu hranu i tako obezbedio gradivne elemente za razvoj nove kore svog mozga. tek kada se ona stvorila nastali smo mi, misleća bića, pa ako bi da se vratimo evolucijski unazad, u tome nam vegetarijanstvo može biti od velike pomoći.
 
minerva:
Ne jedem meso. Ono cega ima u mesu mozes naci u biljkama. Odvratno je jesti nkog ko je do malo pre hodao. I zivotinje misle, imaju osecanja, pate,vole. Pa ljudi smo, necemo umreti od gldi bez mesa, niti od neke bolesti zato sto ga ne jedemo. Ovaj svet je jedna velika klanica, i danas se ne vodi racuna o zivotu zivotilje, biljke , cak ni coveka. Budimo ljudi , onakvi kakvi ljudi treba da budu!
Potpuno se slazhem.Ne jedem svoje prijatelje.
 
Pa cekajte, ispada da zbog toga sto nas tele gleda i dise slicno kao mi, da mi treba da budemo humani i da ga ne pojedemo nego da jedemo recimo tikvice. Pa i te tikvice su proizvod koji ima svoju svrhu, da obezbedi da to semenje u njemu kad padne na zemlju ima inicijalnu energiju, a ne da nama budu hrana. Zar ne mislite da je i ubistvo biljke takodje ubistvo, ako resimo da budemo totalno rigidni u pravcu u kome ste vi krenuli, ne treba nista da jedemo, jer neko ili nesto uvek treba da se ubije da biste ga vi pojeli. Zasto bi bilo humanije ubiti ribu nego svinju? Ili skoljku nego tele, krastavac nego ovcu?
Ako mi imamo ocnjake, i potrebu za proteinima, znaci da treba da jedemo i meso, ne svaki dan naravno, ali je potrebno, kao i riba, kao i povrce, voce i sve ostalo.
 
Pjer_Nis:
Pa cekajte, ispada da zbog toga sto nas tele gleda i dise slicno kao mi, da mi treba da budemo humani i da ga ne pojedemo nego da jedemo recimo tikvice. Pa i te tikvice su proizvod koji ima svoju svrhu, da obezbedi da to semenje u njemu kad padne na zemlju ima inicijalnu energiju, a ne da nama budu hrana. Zar ne mislite da je i ubistvo biljke takodje ubistvo, ako resimo da budemo totalno rigidni u pravcu u kome ste vi krenuli, ne treba nista da jedemo, jer neko ili nesto uvek treba da se ubije da biste ga vi pojeli. Zasto bi bilo humanije ubiti ribu nego svinju? Ili skoljku nego tele, krastavac nego ovcu?
Ako mi imamo ocnjake, i potrebu za proteinima, znaci da treba da jedemo i meso, ne svaki dan naravno, ali je potrebno, kao i riba, kao i povrce, voce i sve ostalo.
Pjer, ubo si poentu...
Samo bih dodala da sama činjenica da su nam krave prijatelji, a šargarepe nisu (a sve zbog toga što ovi hodaju) govori o ljudskoj sebičnosti, hm... možda je bolji izraz malodušnosti, ma shvatićete, jer je TEŠKO UBITI NEŠTO ŠTO PLAČE, a ubiti, DA - UBITI nešto što i ne liči na živo biće, to nije veliki problem. Dakle, rešenje je JESTI VOĆE (ako zanemarimo semenke) I PITI MLEKO. Jedino tako nećemo nikoga ubijati... :? A može li se od toga živeti?
Ako merimo naše pravo da nekoj životinji oduzmemo život na osnovu veličine njene inteligencije (svesnosti o životu), a pse ne jedemo, zar ne :?: mogu vam reći da bismo i pse, bez sumnje, jeli da im je meso nešto ukusnije... :shock: Dokazano je da su svinje veoma inteligentne životinje.
I, kao zaključak:
AKO SE VEĆ IZJAŠNJAVATE KAO VEGETARIJANCI, I AKO STE U PRILICI DA SE OBJAŠNJAVATE ZBOG TOGA, umesto komentara tipa: NE JEDEM SVOJE PRIJATELJE, I ONI SU ŽIVA BIĆA, KAKO DA JEDEM NEŠTO ŠTO JE DO MALOČAS HODALO, ONI MENE NE BI, BESPOMOĆNI... pokušajte sa: NE JEDEM NIŠTA ŠTO SASVIM JASNO SHVATA DA JE ŽIVO. Na primer.
A ni to nije dovoljan razlog, jer to živo bi te pojelo prvom prilikom, kad bi samo namirisalo krv... Možda i tvoj pas. :cry:
Nadam se da nisam bila previše oštra.
I žao mi je što sam se tek sad nakanila da odgovorim...
:)
 
Onaj ko ne koristi nikakve namirnice životinjskog porekla je vegan.


Pjer, i Lexa su pogodili poentu pitanjem. Sa odgovorom/zaključkom ste totalno promašili temu. To što su i biljke živa bića, nije razlog da ubijamo i jedemo, a naročito ne da ponižavamo i mučimo životinje. I da, Pjer, bilo da te tele gleda tužno ili prkosno ili kako god da te gleda, dovoljan je razlog da ga ne držiš u ropstvu, ne mučiš, ne kolješ, ne čerečiš, ne dereš, ne pečeš, ne jedeš njegove iznutrice, ne mažeš samlevene fetuse životinjske dece po licu… Pročitaj još jednom Sveto Jevanđelje. Već je ono dovoljan razlog da sve ovo ljudi ne čine. Za to bi trebalo da bude dovoljno to što si čovek, a da bi bio čovek nije dovoljno samo roditi se u ljudskom telu… Način na koji ljudi danas tretiraju životinje u najmanju je ruku sličan metodama holokausta, Staljina, starih Rimljana, i drugih… u najmanju ruku neljudski.

Sve to je već milion puta promišljeno i odgovoreno. Ovom tematikom sa aspekta etike, morala, religije, medicine, zdravlja, psihologije i ostalih nauka, etc, bave mnogobrojne studije i literatura od Svetog pisma preko naučnih radova, fizike, hemije, psihologije, medicine ili beletristike, do yoge, tai chi-ja i, su joka , bioterapije i kvantne medicine. Od nebrojenih stranica napisanih na ovu temu nema nijedne koji opravdava i preporučuje način na koji savremena (ne)civilizacija koristi životinje i njihovo meso. Da ne pominjem kakvo je to meso, uslove života i primitivne, varvarske načine na koje se muče ta nesretna bića.
Dokazano je da vegetarijanci žive duže ali ono što je primarno nije dužina života već njegovo kvalitet. Koliko god živeo vegetarijanac, to je neuporedivo zdravije i kvalitetnije a za razliku od mesojeda koji, kojima je starost muka i u velikom procentu prožive poslednju etapu svog života vezani na ovaj ili onaj način za lekove lekare i bolesničke postelje, (uđi u naše pretrpane domove zdravlja i bolnice i pitaj izbezumljene čekače u redu da li među njima ima vegetarijanaca), vegetarijanci dočekuju pozne godine svog života radosno i dostojanstveno. Ne samo zbog ishrane jer je ovo drugi način života koji prirodno podrazumeva pojačanu fizičku, mentalnu, emocionalnu i duhovnu aktivnost.
Uz sve to svima koji se bave ishranom je potpuno jasno da je meso nepogodno za ljudsku ishranu.Pored svih nutritivnih vrednosti mesa, sastojci životinjskog porekla se ne razgrađuju potpuno u ljudskom sistemu za varenje. Ti ostaci se pretvaraju u toksine, talože se u organizmu, truju krv i tako, na duže staze, imaju razorne efekte na organizam. Studije pokazuju da ljudi koij svakodnevno jedu meso u 90-95 % slučajeva dobijaju infarkt a neki narodi koij se hrane isključivo mesom, na pr Eskimi i Kirgizi, imaju drastično skraćen životni vek od oko 30 god a veoma retko dožive 40 god. Čak i savremena naučna medicina, koja je decenijama propagirala pogrešan način ishrane radikalno koriguje stav pa počinje da koristi saznanja vegetarijanstva, makrobiotike i terapijski i preventivno.

U isto vreme vegetarijanci od teških bolesti oboljevaju u zanemarljivo malom broju slučajeva, a imunitet im se toliko poboljšava, da se gotovo ne razboljevaju od uobičajenih kijavica, gripa… Još 1961 “Jurnal of the American Medical Association” zvanično objavljuje stav ove asocijacije: “90 – 97% svih oboljenja srca moglo bi se sprečiti ishranom bez mesa”. Zašto se ljudi, decenijama, svesno obmanjuju od strane zvanične medicine i kome to ide u prilog?

“ Koriscenje mesa u ishrani uzrok je nastanka vecine bolesti, posebno onih najtezih, ekoloskog propadanja nase planete, pojave gladi u nerazvijenim zemljama, psihicke i duhove pometnje, ljudske agresivnosti i egoizma i jos mnogo cega.
Ako je u ovaj iskaz tesko poverovati, dozvolimo da cinjenice kazu svoje...” kaže g. Dragiša Milovanović u svojoj knjizi biti ili ne biti.

Koga interesuje detaljnije objašnjenje može, ga naći u mnogo dela i saznanje o ovome je proces. Kao idealan početak preporučujem kjnigu Dragiše Milovanovića: Biti ili ne biti Vegetarijanac, koju izdvajam iz zaista mora literature jer je kratka koncizna i jednostavno... Zaključke donesite sami. Učinite uslugu sebi i svetu oko sebe. Pročitajte nešto drugačije.

Da se ne dvoumite previše svi najveći umovi su bili vege: Lonardo, Njutn, Ajnštajn,Tesla… i nemojte sumnjati da su oni veoma dobro promislili svoj stav.
Izreku tome kako ne jede prijatelje na pr. je rekao Bernard Šo.

A Ajnštajn kaže: "Samim psihičkim dejstvom na ljudski temperament, vegetarijanski način života promenio bi sudbinu čovečanstva na izvanredno pozitivan način".
 
Pa onda ne treba piti ni mleko

http://www.nomilk.com/

ili jesti mlecne proizvode.

Ako je nama genetski dato da imamo ocnjake, i potrebu i za proteinima zivotinjskog porekla, stvarno ne vidim zasto bi trebalo da idemo protiv prirode. Naravno da ne treba jesti junk-food, svaki dan obavezno meso, prezderavati se masnocama. I medicina se slaze da je najzdravija raznovrsna i umerena ishrana, znaci nicega se odreci i niucemu ne preterivati.
 
Počeću od onoga u čemu se slažem

Umerenost u ishrani je jedna od hrišćanskih vrlina (uzdržanost) pa tako i jadan od preduslova za zdravlje čoveka i sa te strane je povemena upoteba pojedinih vrsta mesa donekle razumljiva i ne osuđuju je ni zagovornici extremnih načina ishrane (vegani, makrobiotika…). Takođe ne valja jesti ni puno banana ili kikirikija, limuna itd pa je izbalanasirana a umerena ishrana svim tipovima namirnica prihvatljiva za čoveka. Sa čisto zdravstvene strane je tvoj stav OK i mogli “bi mirne duše” da nastavimo da jedemo i meso, mlečne proizvode i sve ostalo, ko šta već jede. :D

Nalazimo se, ipak, na forumu «Ekologija». Mislim da smo svi ovde zbog, makar neznatno, povišenog nivoa svesti t.j. brige za svet oko sebei tu se javlja problem da li je naše zdravlje a pre svega uživanje u ukusu pripremljenog mesa (jer bar 90 % korisnika mesa navodi kako uživaju prvenstveno zbog ukusa) mesa, opravdanje za neljudsko ophođenje prema našim komšijama, genocid prema drugoj rasi. Zato ću pokušati da te malo zainteresujem ali ponavljam u knjizi g. Milovanovića je veoma jasno i detaljno (ali ne opširno: 80str) diskutovano o svim ovim pitajnima.

Ne bih želeo da me pogrešno shvatiš. :D Nije mi namera da ubeđujem bilo koga da je moje viđenje jedino ispravno, već bih da konstruktivno razmenimo argumente i pomognemo jedni drugima u pronalaženju modusa za korektniji odnos prema svemu što nam je dato, a što mi, uglavnom, beskrupulozno koristimo, u potpuno irelevantne svrhe: sticanje prekomernih i bespotrebnih materijalnih dobara, koja su u osnovi donekle i potrebna ali nas načini koje koristimo da to ostvarimo,i implicirana želja za sve više istih, izoluju od stvarnosti,korektnijeg načina života,ravnoteže sa okolinom i svetom oko sebe. otuđuju od želje ka iznalaženju načina da bar malo bolje, dakle ekološki, tretiramo svet oko sebe kroz koegzstenciju kroz primitivni, elementarni nemar.

Dakle ekologijia (pozajmljeni podaci):

- 70 miliona hektara shume ogoljeno je u SAD zbog proizvodnje stoke, 100 000 hiljada
kvadrata (velicine australije) u Brazilu i polovina šuma u cent. Americi iskrčeno je zbog
proizvodnje govedine.
- dvadeset vegetarijanaca moglo bi se prehraniti plodovima zemljista potrebnim da se prehrani
jedna osoba koja jede meso.

- vrednost sirovina koje se potroshe na proizvodnju hrane za stoku veca je od vrednosti nafte,
gasa i uglja koji se potroshe u SAD.
- verovao ili ne krave doprinose efektu staklene bashte.milijardu i trista krava godishnje proizvedu
skoro sto miliona tona metana koji zarobi 25 puta vishe suncheve toplote nego CO2.
- za proizvodnju jednog kilograma govedine potrebno je sedam kilograma zitarica i soje, 9450 litara vode i energija koju daje chetiri litra benzina

Genetika.
Ne znam šta si po struci, ja nisam stručnjak ni za genetiku niti za anatomiju pa umesto da pokušavam da objasnim zašto ljudi imaju očnjake a pravi mesožderi nemaju kutnjake pozvaću se opet na mudrost autoriteta. Plutarh kaže u svojoj raspravi «O jedenju mesa»: »Ako mislite da je priroda predvidela takvu hranu za vas, onda ubijajte sami sve što mislite da je za jelo, od prirode datim sredstvima ne uz pomoć, noža, koplja ili toljage». Dodao bih još da to što prirodno ulovite pokušate i da pojedete u prirodnom stanju, bez termičke obrade i začina.

Evo nekih činjenica za koje verovatno nisi čuo.

1 Mesožderi siari: - Biljojedi sisari i čovek
Imaju kandže - nemaju kandže
Nemaju kožne pore - koža diše preko miliona pora
(hlade telo preko jezika)
ztvrju vilce ujdnjem (samo gore dole) - ztvraju vilice žvknjm i bočno (gore dole, i sa strane )
oštri i špicasti prednji zubi (da bi zgrabili plen) - nemaju prednje oštre i špicaste zube
Nemaju zaravnjene kutnjake (za sitnjenje biljne hrane)- Imaju zaravnjene kutnjake (za sitnjenje biljne hrane)
samo male pljuvačne žlezde (malo biljne hrane za pred varenje) - razvijene pljuvačne žlezde
(za predvarenje biljne hrane
kisela pljuvačka; nema ptijalina (enzima za predvarenje žitarica) - bazna pljuvačka; puno ptijalina za predv. žtarica)
puno jača želudačna kiselina da bi se svarile žile mišići kosti idr)- deset puta slabija ž. Kis nego kod mesoždera
(crevni trakt je samo tri puta duži od tela, da bi nesvareno meso brzo napustilo telo (kod 100% mesoždera)- crvni trakt je 5-6 puta duži od tela da bi moglo da svari lišće i žitarice koji se ne mogu brzorastvoriti (100% biljojeda)


Dakle ovo kažu činjenice. Razmisli ponovo o genetici i prirodnom. Ne bih da izvodim zakjučke. E sad uz ovakav organizam i istraživanja od zadjnih 20-tak godina, čoveku je izgleda mnogo prirodnije da jede biljke tj NISU mu POTREBNE NAMIRNICE ŽIVOTINJSKOG POREKLA (NŽP). Ni mleko ni mlečni proizvodi.. Sve postoji u vege ishrani i to je dokazano. Kažu istraživanja. Čak i famozni vitamin B-12 za koij se hvataju propagatori mesne industrije postoji na pr u pivskom kvascu. Međutim poslednja istraživanja pokauzju još nešto. Ukoliko se potpuno izbace iz ishrane NŽP, ljudski organizam posle nekog vremena počinje sam da sintetiše upravo taj vitamin B-12 a postoje indicije da se sintetišu i druge potrebne materije!!! Organizam ih dakle proizvede sam i to u meri u kojoj su mu potrebne. To mi izgleda kao devine intervention, znaš ono:» vera te je tvoja spasla...»
Medicinu molim te zaboravi po ovom pitanju. NA pr: zvanični stav nutricionista je da je dnevna potreba za proteinima 150g a to je rezultat ispitivanja iz 1949 godine. Posle toga je izvršeno milion naučnih istraživanja, kojima se nepobitno utvrdilo da je čoveku potrebno +-30g proteina dnevno što se jednostavno unese bilo kojim načinom ishrane. Zapadna zvanična medicina tj oni koji o njenom razvoju i tokovima odlučuju (kao i u slučaju lekova), usko je povezana sa kapitalom i njegovima diktatom. Da ne širim temu. Kvalitet mesa koje je u prodaji, međutim je katastrofalan. Meso mučenih životinja koje kao roboti žive u kavezima uu koje jedva stanu, napr pilići ne mogu da se usprave što zbog iscrpljenosti, rahitisa, loše ishrane u koju im dodaju sedative kako ne bi smarale jadne uzgajivače. upravo sam slušao emisiju u kojoj jedan lekar reče da tovljena riba uošte nema omega 6 kiseline, zbog koje ribu toliko preporučuju. Još kaže mleko i mlečni proizvodi sadrže kalcijum neophodan za ... ali masti iz jnih na drugi način stvaraju veći problem, pa je bolje koristiti kalcijumom bogate biljke (koštunice soju...). Čovek je lekar medicine.

Nadgradnja.
. Ovo je moje iskustvo pa ti, garantujem da je i opipljivo. Posle par meseci biljne ishrane, ceo organizam doživljava čudesnu promenu. Neke dosadne a dugo prisutne bolesti jednostavno nestaju ali se više ni ne vraćaju, ukoliko se sa takvom ishranom nastavi. Prehlade, kijavice, lakša oboljejna gastrintestinalnog trakta.. nesanica... Imunološki sistem se pojačava, pa vege gotovo da ne dobijaju na pr grip, angine, upale grla, atritisi, oticanje zglobova, depresija, ... Odluke o promeni ishrane je važan je aspekt i doprinosi značajno fizičkom zdravlju ali je samo jedna od manifestacija pravilnog koršćenja organizma koji je uzročno posledično vezan sa, po meni mnogo upečatljivijim promenama koje organizam počinje da oseća u ostalim svojim delovima.

Dokazano je da organizmu za varenje i metabolizam NŽP treba mnogo više energija koju nego što tim procesima od njih dobija i prostom matem. operacijom dolazimo do zaključka da NŽP ustvari oduzimaju telu energiju dok je razlaganje biljne hrane potpuno suprotan proces jer se lako Vare a daju neuporedivo više energije. Zbog velike akumulacije energije, sistem vegetarijanaca se daleko teže umara a posle umora mnogo brže regeneriše. To nas tera da postanemo fizički aktivniji, ali i mentalno duhovno...Na pr u svojoj 37 godini ja učim bolje i brže nego ikad. Tako ćeš, uz malo istraživanja saznati da velika većina vrhunkih sportista koristi upravo vege ishranu. Imam veliki spisak jnihovih imena kao i spisak timova na pr fudbalskih koji su na striktnom vege ili makrob režimu (stvarno ne mogu da prepisujem imena pronaći sam na netu, ako te interesuje). Intelektualne sposobnosti se povećavaju, ogroman broj šahista su isključivo vegetrijanci jer im to omogućava vanredne psiho fizičke napore na vrhunskim taqkmičenjima, glumci naučnici... Na pr T A. Edison kaže: «Ja sam vegetarijanac i protivnik alkohola jer tako mnogo bolje iskorišćavam svoj mozak».
Mogao bih ovako u nedogled ali preskačem sve, već sam preopširan.

Za kraj ono što je svim vegetarijancima nešto kao Sveti Gral pa retko o tome javno govore, mada postoje nebrojene knjige i na tu temu. Te knjige, Uglavnom lične impresije autora, koje plene svojom iskren/istin itošću i jednostav sve imaju isto ishodište. Bilo da je vegetarijanac postao iz ovih ili onih razloga (zdravstvenih, moralnih, religioznih, matreijalnih, snobovskih...)svaki od ovih autora autentično i nepokolebljivo svedoči o sledećem: posle nekog perioda pogled na svet počinje da se menja na jedan spektakularan način. Percepcija se širi anivo svesti se menja. Počinješ da budeš svestan nebrojenih gluposti, moram da iskoristim jaku reč, koje prate naš savremeni život a jednostavno služe diktatu nametnute potrošačke civilizacije i terora kapitala. Urbanizam, saobraćaj, buka, zagađenje, trovanje ishranom, neljudsko iskorišćavanje na poslu (radi kao lud da zaradiš, pa troši, troši, kupuj ono što su isti takvi proizveli etc), robovanje egzistencijalnim problemima, medijima, marketingu, medicini, PC igrama, chatu politici, estradi, tržišno orijentisanioj pop kulturi, modi, uslovljavaju otuđenje od prirode... sve je ovo tu i krade nam vreme, zabavlja nas... zaluđuje nas... potpuno nesvesno, po inerciji, sve ovo svojim dobro isplaniranim marketinškim magnetizmom jednostavno, ubacuju kao neminovnost te razvlače kroz život savrem čoveka ... otuđuje nas od stvarnog života i kreira virtuelnu stvarnost, koja je najobičniji košmar (pogledajmo samo naše ili američko društvo) kreiran da te udalji od realnosti i okuje lancima savremenog robovlasničkog sistema. Jedan od najeksplicitnijih primera beskrupulozne manipulacije svetskog kapitala je način na koji mesna indutrija (jedna od najačih ako ne i najjača grana), biljnom hranom koju gaji za svoje sedativima i koncentratima nakljukane zarobljenike, jednostavno prećutkuje činjenicu: ista količina biljne hrane je dovoljna da se celo čovečanstvo prehrani nekoliko puta

Nova percepcija otvara novi pogled na svet a čoveku postaje jednostavno jasno šta je ljudskije i prirodnije i štanam je, u stvari, i u prirodi i u genima. Čovek se uzdigne iznad nagomilanih problema i počne da ih dočekuje i rešava sa osmehom. Od sebe. To je sve što pojedinac može odmah ali je mnogo. Mnogi pravoslavni oci kažu da post može doprineti spasu čovečanstva. Tesla je bio izvor za ovakvo razmišljanje,Dalaj Lama i mnogi drugi...

Mogao bih ovako dugo (mozak mi posledično radi dvesta na sat, hehehe). Izvinjavam se zbog dužine pisma ali toliko toga ima...
Naravno potpuno je moguće da ova storija ima i grešaka i nedostataka pa vas molim da mi na njih ukažete.
VEGE
 
Vec nekih 10-tak godina je poznato da i biljke osecaju i cak mogu da komuniciraju izmedju sebe. Ova cinjenica je utvrdjena prilikom posmatranja biljaka koje su izlozene nekoj vrsti povrede kod kojih su pocele da se javljaju promene, ili "signali", koje bi mogli da poredimo sa nasim nervnim impulsima koji su se sirili kroz biljku menjajuci njene trenutne potrebe zarad sto brzeg zalecenja. Tako da bi se moglo reci da i biljke osecaju :)
Drugi eksperimenti su pokazali da biljke koje su napadnute od strane stetocina ne samo sto luce supstance koje bi trebalo da ih odbrane od "napadaca" vec preko oslobadjanja odredjenih materija upozoravaju pripadnike iste vrste u blizini na opasnost. Ovo je valjda primeceno prvi put na poljima suncokreta. Na jednom kraju polja su se pojavile gusenice koje su krenule da tamane suncokret, ubrzo potom su na celom polju i ne napadnute biljke krenule da stvaraju otrove koji ce ih mozda zastititi.
 
Ja sam iskreno protiv bilo kakve jednostranosti pa i one u ishrani i odmah na pocetku da kazem da sam za meso u ishrani u umerenim kolicinama i ovde cu izneti
samo neke stavi kao odgovor na Vegine izjave, nista licno :D

Vegan:
npr Eskimi i Kirgizi, imaju drastično skraćen životni vek od oko 30 god a veoma retko dožive 40 god

Ovo je izuzetno los primer bas zbog jednostranosti. Sta eskim moze da jedem sem mesa u onoj beloj pustinji :? I da moze da jede jos nesto morao bi da nastavi sa takvom ishranom jer mu jedino ona obezbedjuje dovoljno energije, naravno kroz masti, da prezivi te niske temperature i ekstremene uslove. Ti ekstremni uslovi mu dodatno skracuju zivot pored ostalog. Pogledaj ostale sisare koji zive u tim morima i u tim uslovima, cime se oni hrane, svi do jednog su mesojedi, beli medved, foke, kitovi. Uslovi zivota diktiraju sta ces jesti. Oni uostalom zive kao
pre ko zna koliko vekova, uporedi zivotni vek bilo gde u Evropi u npr 13-14 veku ili jos ranije i njihovu duzinu zivota i videces da ne postoje bas velike razlike a Evropljani su tada jeli mnogo vise biljaka nego mesa.

Vegan:
U isto vreme vegetarijanci od teških bolesti oboljevaju u zanemarljivo malom broju slučajeva

Ovo si naveo i u sledecem postu samo na svom primeru,
razlog zasto su vegetarijanci zdraviji su primarno vitamini, vegetarijanci unose znatno vise vitamina od onih koji jedu mesu, pogotovo sto je ovo istrazivanje
poprilicno staro a tada se poprilicno zanemarivala uloga vitamina. Zbog vitamina si ti i zdraviji i imas vise energije i bolje se osecas. Oni su glavni katalizatori svih procesa u organizmu.

Vegan:
Evo nekih činjenica za koje verovatno nisi čuo.

Podela je trebalo da ide mesozderi-svastojedi-biljojedi a u svastojede da stavis coveka, covek nema ni sve karakteristike jednih ni drugih i evolucija ga je poprilicno okrenula ka tome da se u svojoj ishrani oslanja i na meso. Holesterol koji svi napadaju u mesu ili jajima je u odredjenim kolicinama potreban coveku, jedna od primarnih potreba je ona mozga! U vecini kategorija koje si naveo covek je izmedju npr., ja ne verujem da ti imas zaravnjene kutnjake :wink: a isto tako imas ocnjake koje biljojedi nemaju, crevni trakt ti nije dovljne duzine, tj. izmedju mesozdera i biljojeda. Kandze su nestale u toku evolucije jer precima coveka i majmuna nisu bile potrebne jer su se hranili kao sakupljaci biljne i zivotinske hrane, uglavnom vec mrtve, da nasi davni preci su jeli leseve zivotinja koje su same uginule ili su ih ubile druge zivotinje, a takodje bi im i smetale pri kretanju po drvecu. Ni nasa pljuvacka ni nasi zeludacni sokovi ne podlezu ni jednoj ni drugoj podeli

Vegan:
Dodao bih još da to što prirodno ulovite pokušate i da pojedete u prirodnom stanju, bez termičke obrade i začina.

Ovo nije nikakav argument! Postoje narodi koji koji jedu zivo meso a to sto smo mi navikli od malena da jedemo spremljeno meso te i odbija da ga jedes zivo! Uostalom i ti dosta hrane koju jedes kuvas, zar ne, soju jedes przenu ili kuvanu, pecurke...

Vegan:
sintetiše upravo taj vitamin B-12 a postoje indicije da se sintetišu i druge potrebne materije!!! Organizam ih dakle proizvede sam i to u meri u kojoj su mu potrebne. To mi izgleda kao devine intervention, znaš ono:» vera te je tvoja spasla...»

Covek ne moze da proizvede B-12 vec bakterije koje zive u crevnom sistemu to rade umesto njega i to rade stalno samo sto se to naravno ne vidi kada ga covek unosi ishranom jer ga proizvode u veoma malim kolicinama. Te indicije su potpuno pogresne! Postoje amino kislenine koje su gradivni element proteina koje ljudski organizam NE MOZE da proizvede jer ne zna kako, tj nema geneticki kod za njih i one moraju da se unose bilo mesom bilo biljkama. One se bas zbog toga nazivaju esencijalne, mnogi organizmi, ne samo covek imaju takve "nedostatke". Primer sa TV bi bila glavna junakinja SF serije Crni andjeo kod koje je prilikom genetickog inzenjeringa unisten gen za jednu
aminokiselunu koju inace telo coveka normalno proizvodi pa mora da ga unosi preko tableta.

Vegan:
kojima se nepobitno utvrdilo da je čoveku potrebno +-30g

Zavisi kojom se aktivnoscu covek bavi, odnosno po kolikim je fizickim naporom, sto vise koristi misice potrebno mu je vise proteina, ili bolje reci aminokiselina da popravi ono sto je ostetio u toku dana. Dnevna kolicina koja je potreban coveku je od 1 do 2gr po kilogramu tezine, u retkim slucajevima i vise, ekstremni bodybuilding i sl.

Vegan:
upravo sam slušao emisiju u kojoj jedan lekar reče da tovljena riba uošte nema omega 6 kiseline

To sto je rekao je nemoguce, svaki organizam proizvodi ono sto mu je zapisano u DNK, tako da i ribe moraju da proizvode omega 3 kiseline ne 6 jer su programirane za to! To ne moze jednostavno da nestane
ili one nece to da rade, mogu samo da imaju manje kolicine od onih koje se love u rekama. Najveci izvor
omega 3 kiselina su ribe hladnih mora a daleko manje recne ribe.

Vegan:
Neke dosadne a dugo prisutne bolesti jednostavno nestaju ali se više ni ne vraćaju, ukoliko se sa takvom ishranom nastavi. Prehlade, kijavice, lakša oboljejna gastrintestinalnog trakta.. nesanica... Imunološki sistem se pojačava, pa vege gotovo da ne dobijaju na pr grip, angine, upale grla, atritisi, oticanje zglobova, depresija, ...

Ja celog zivota jedem meso i za svojih 26 godina sam bio 2 puta bolestan, jedom infektivna mononukeloza a drugi put krimsko-kongo hemoragicna groznica, izuzev ta dva puta nista, ni antibiotici ni vadjenje krajnika, ni lezanje u krevetu. To sto smo ja i ti napisali je izrazito individualno i takodje zavisi i od uslova u kojima zivis.

Neko je pitao sta je sa onim sto se cuti o tome koliko su biljke zdravije od mesa. To sto se ljudima ne nude sve informacije koje bi trebalo je sramotno ali nisu ni zastupnici biljaka bas naivni :) Dva primera na koja sam ja naisao slucajno su margarin koji se dize u nebesa kao biljni proizvod bolji od maslaca zato sto ne sadrzi masti koje sadrzi maslac i koje dizu los holesterol a niko nece da kaze da sadrzi biljne masti, ulja koja rade to isto :) ili za soju koja je divna i krasna ali odskoro se savetuje muskarcima da smanje unos soje jer je veoma bogata biljnim hormonom koji je ekvivalent zenskog hormona estrogena pa je stetna za muskarce, sem naravno ako neki od nas nece da im se razviju sekundarne zenske osobine vise nego sto bi trebalo :D

Jos jedan problem je sto se pod mesom napadaju sve vrste mesa a ne spominje se da postoje bela i crvena mesa. Belo meso je meso zivine a crveno prasetina, jagnjetina, govedina....

Ovo je moj stav na temu mesa:
Bela mesa i meso riba, pogotovo riba hladnih mora treba obavezno uvrstiti u ishranu, sto zbog proteina, tj aminokiselina, sto zbog masti koje su kao sto sam vec rekao potrebne coveku, neki vitamini se skoro uopste ne apsorbuju ako nisu u prisustvu masti! Obroke treba zasnivati na vocu i povrcu sa dodatkom belog i ribljeg mesa jer se organizmu na taj nacin daje sve sto mu treba na najlakse pristupacan nacin.
Naravano, svako treba da jede ono od cega se on oseca dobro.

Uh, iskreno se izvinjavam za ovako dugacak post :oops:
 
Vegan:
Pjer, i Lexa su pogodili poentu pitanjem. Sa odgovorom/zaključkom ste totalno promašili temu.
Objasni mi, kako mogu da promašim temu koju sam sama postavila...?
Pročitala sam tvoje postove odavno, mnogo me je mrzelo da ti odgovaram jer mi se čini da si ti promašio poentu. Većinu stvari na koje sam ti htela dati odgovor već je rekao Aljoša, iznad.
Osim toga, jednom sam ti napisala jedan podugačak odgovor koji nisam uspela da pošaljem onom buđavom kantom u "kafeu".
Nisam baš sigurna u tvoje statističke podatke, ali dobro...
Kažeš da se mnogo više ljudi može prehraniti recimo - žitaricama koje bi zasadili tamo gde je hrana za stoku, i da industrija mesa širi propagandu kako se bez mesa ne može? Pa ko hoće da veruje taj i poveruje???
A šta, Vegane, ako "ti tvoji" šire propagandu kako se bez mesa, zapravo, može i kako je takav život, kako kažeš, mnogostruko zdraviji i kvalitetniji? Šta ako si i ti naleteo na propagandu?
Ma, bezveze...
Napisao si, čini mi se, da nemaš ništa protiv umerenosti, naravno da ja ne govorim kako se treba prežderavati mesom svaki dan, ja meso ni ne volim preterano, ali sam sigurna DA OD SVAKE NAMIRNICE TREBA UZETI ONO ŠTO PRUŽA. Naravno da u biljkama možemo naći zamenu za proteine iz mesa, ali - ona je samo privremena! Biti vegetarijanac je PRIVILEGIJA BOGATIH! Valjda si ti daleko svesniji toga od mene? Kako bi rešio problem u zemljama koje jednostavno nemaju dovoljno plodno zemljište?
Ali, zašto kažem da si promašio temu?
Pričaš o nekakvim ZDRAVSTVENIM razlozima da bi čovek izbacio meso iz ishrane, a počeo si "ubijanjem naših prijatelja"... Ono što sam ja htela da čujem su baš ti "moralni" razlozi. Sve ostalo je, jel' da, propaganda...
 
нисам потпуни вегетеријанац, већ како у Вујаклији пише умјерени вегетеријанац (не једе месо, али користи у исхрани храну животињског поријекла као што су млијечни производи). Узгред, толико нам је енглески језик ударио у главе, да ја морам да питам: да ли постоји неки српски израз за ријеч вегетеријанац?

Зашто не једем месо?
У задњих пар година, напросто ми је сметало. Претешко ми падне на стомак. Некад ми је била мука, и ја сам гледао како ћу да се пребацим на неживотињску храну, али никако. Све до прије двије недјеље, кад ми је једна особа дала пречицу на нету за једно веб мјесто (сајт) - пета(тачка)орг и погледао сам видео гдје неки дебили масакрирају животиње у корист неких бунди за Џенифер Лопез. То је била задња кап.

Дакле разлози су: здравствени и морални.
 

Back
Top