SLAVSKA TRPEZA

Ako si pocetnik najlakse ti je da otvoris salvetu, pa pokupis na sredini i ubacis u casu tako da krajevi koji ostaju napolju formiraju ljiljan
Uz malo vestine mozes da napravis Japansku lepezu, nije teska
ili jos lakse Uspravan plamicak
izguglaj negde kako se to savija , rado cu ti pomoci ako zapne
Nisam početnik,samo obraćam pažnju na salvete.Nekako ,one mi daju prvi utisak svakog postavljenog stola.E sve ideje sam izvrtela,dugo već slavim slavu.Nove ideje nemam a na internetu nisam ništa našla.
Možeš da mi objasniš šta je uspravan plamičak,rado prihvatam tvoju pomoć.
 
Evo imas salvete savijene u plamicak na slikama vera_mk na slanim zalogajima. vidi se samo delic.
Nikako nisam mislila da te uvredim, ni u savijanju salveta ni u slavljenju slave, samo sam mislila da je kazem najlaksi nacin da napravis ljiljan u casi. Tako ti je na ovom Intrnetu, kad ne vidis coveka, ne gledas mu u oci pa lako ispadne i ono sto u ludilu ne bih rekla.
Izvini ako je tako zazvucalo.
Evo sad cu da uzmem list papira pa da opricam sta radim dok ne bude plamicak.
1. razviti salvetu
2. po duzoj stranici saviti kao za lepezu cik-cak
3. prihvatiti levi i desni kraj salvete i spojiti na vrhu, malo uvrnuti dva kraja da se ne razdvoje.
Moze da stoji u tanjiru ili pored, ili u nju da stavis kasiku ...

Japanska lepeza
1. odvije se salveta
2. saviti na pola po duzoj stranici
3. savijati cik cak do pola po kracoj stranici
4. okrenuti salvetu
5. saviti jos jednom po kracoj stranici i taj do podici , to je vrh lepeze
6. izviti krajeve lepeze na levo i na desno
7. preostali deo lepeze iza salvete preklopiti jedan preko drugog (to treba da ucvrsti celu lepezu)

Dvobojni cvet
Tamnija salveta se formira u casicu
Svetlija salveta se formira u ljiljan i ubaci u tamniju casicu

Probacu i ja da nadjem slicke bar ovoga sto sam pisala pa stavljam ili jos lakse postavila sam link u KORISNI LINKOVI, tamo ima dosta ideja
 
Poslednja izmena:
Od salata pravim za slavu: pilecu sa pecurkama, crveni kupus sa pavlakom i krastavcima, kukuruz sa kikirikijem, nesto slicno ruskoj , susam salatu, bice lucenih paprika, ajvara...

nadam se da ce to biti dovoljno od salata :)
 
Od salata pravim za slavu: pilecu sa pecurkama, crveni kupus sa pavlakom i krastavcima, kukuruz sa kikirikijem, nesto slicno ruskoj , susam salatu, bice lucenih paprika, ajvara...

nadam se da ce to biti dovoljno od salata :)

Često puta imamo isti naziv za nešto što svi pravimo na svoj način.
Zato, ne budi lenja pa nam ispiši kako šta praviš. :)
(ovde ili na temiu "salate" kako god t se više sviđa)
 
@JANCE
Jance,uopšte se nisam uvredila...Ma ne,samo sam htela da ti kažem kako stvarno nemam ideja,jer svake godine se trudim da bude nešto drugačije postavljen sto,pa sam mislila da ti na taj način dočaram moj problem.
I kako neko može da se uvredi od nekog ko mu nudi pomoć,a ti si mi jedina pritekla u pomoć:heart:
Hvala na postavljenim slikama.Stvarno si se potrudila!:hvala:
 
Zanimljiv prsten za salvetu, uvek dobro dodje


Ја сам од цимерке, давно беше, добила оригиналан прстен за салвете - она је алке за завесе опхеклала врло танким концем. Половина, доња, опхеклана је врло једноставним петљама, а горња са "крестицама". Делује старински, а такође може да буде леп детаљ.
 
Nemam pojma ima li razloga da e ono sprema samo za slavu?
Moja mama sprema žito za Novu godinu... skoro pod "obavezno" a i tokom godine - kad se setimo.
Kako ga spremate... kad smo kod žita?
Ja znam da mama ima "recept" koji je dobila od svoje gazdarice još tokom studija u Beogradu: koliko žita, toliko oraha i toliko šećera (mi ne volimo suvo grožđe unutra). Naravno sve se samelje.
A ja najviše volim čisto žitio... kad se obari, dodam malo meda i to je to.
Inače, u rodnom selu moje mame, nije postojao običaj spremanja žita za slavu.
Moja svekrva pravi ovako za slavu. Ja nisam nikad pravila, dok jednom Stefan nije poželeo žito, jer baš voli; a ja ukapirala da je stvarno bezveze što ga nikad ne pravimo osim za slavu :confused:
I skuvam ja žito, umešam meda, sameljem lešnike i bademe i umešam kandirano voće.
Poslastica samo takva :super:

Inače, moja devojačka je Sv. Nikola, i sad je slavi brat. Međutim, sad radi nešto po inostranstvu i vrlo je verovatno da neće biti kod kuće za slavu :(
Elem, imaju malo dete, moja snajka radi i sama je s malim; tako da smo se dogovorile da ću joj ja spremiti slavu; osim kolača, to će joj mama.
I, evo polako pravim spisak, baš bih volela da bude zadovoljna :)
 
Često puta imamo isti naziv za nešto što svi pravimo na svoj način.
Zato, ne budi lenja pa nam ispiši kako šta praviš. :)
(ovde ili na temiu "salate" kako god t se više sviđa)

hahaha nisam lenja nego ne postizavam sad, sludjena sam oko slave, jurim 'gicu' da bude dobro mesiste a mora i da se radi na poslu. Mama ove godine nece moci puno da mi pomogne oko slave tako da tesko meni :) Slava mi je u ponedeljak.

Cim ugrabim vreme okacicu ih sve nije mi problem.
 
Baš tako.Moji kumovi već godinama proslavljaju svoju slavu u restoranu.Bude jako puno gostiju-toliko je bilo na mojoj svadbi-sa svakim gostom malo se ispričaju, lepo se provedu svi, a domaćica ode kući i ne strahuje kako će sve to da raspremi i da li joj se tepih isprljao od crnog vina.
SLAVA U RESTORANU??? Shvataju li ti novokponovani da slava nije svadba, žurka, provod. Da slava nije masovnost, žderanje, opijanje i razbacivanje... Slava je čin poštovanja prema Bogu i kućnom svecu, čin skromnosti i dubokog uvažavanja, da je sasvim svejedno šta će se na stolu naći osim onog osnovnog, slavskog kolača, ne onog nacindročenog i poručenog, nego onog koji sa osnovnim simbolima (koje ovi ni ne znaju) pravi kako zna domaćica. Uz sveću, ikonu, kandilo i čašu crnog vina, simbol krvi Isusove, sasvim dovoljno za PRAVU slavu. Sve što pretekne je dobro došlo, bez narodnjaka i ozvučenja, dranja i bahanalisanja, konobara...Slava se slavi isključivo u domu svom ispod ikone kućnog sveca. I svakom koji krene da se hvali kako slavu slavi u restoranu i ne brine o tepisima ispolivanim vinom (a ko još na normalnim slavama prosipa vino po tepisima) poručujem da istovremeno poruče da o slavi i veri nemaju pojma. Još bolje, da slave zato što je to postalo moderno.
 
hahaha nisam lenja nego ne postizavam sad, sludjena sam oko slave, jurim 'gicu' da bude dobro mesiste a mora i da se radi na poslu. Mama ove godine nece moci puno da mi pomogne oko slave tako da tesko meni :) Slava mi je u ponedeljak.

Cim ugrabim vreme okacicu ih sve nije mi problem.

Ma to "ne budi lenja" mu dođe kao uzričica.
Znaš li nekog sa ovog Foruma a da je - lenj?! :zcepanje:
 
Moja svekrva pravi ovako za slavu. Ja nisam nikad pravila, dok jednom Stefan nije poželeo žito, jer baš voli; a ja ukapirala da je stvarno bezveze što ga nikad ne pravimo osim za slavu :confused:
I skuvam ja žito, umešam meda, sameljem lešnike i bademe i umešam kandirano voće.
Poslastica samo takva :super:

Inače, moja devojačka je Sv. Nikola, i sad je slavi brat. Međutim, sad radi nešto po inostranstvu i vrlo je verovatno da neće biti kod kuće za slavu :(
Elem, imaju malo dete, moja snajka radi i sama je s malim; tako da smo se dogovorile da ću joj ja spremiti slavu; osim kolača, to će joj mama.
I, evo polako pravim spisak, baš bih volela da bude zadovoljna :)
Ovo iz radoznalosti... pošto si u Novom Sadu (bez namere da sad poonovo potežemo isto pitanje) da li spremate posnu ili mrsnu slavu?
 

Back
Top