SLAVSKA TRPEZA

gospodarica

Domaćin
Poruka
4.421
Slavska trpeza je nesto posebno i razlikuje se od svakodnevne.Spremaju se razliciti specijaliteti u zavisnosti da li je slava posna ili mrsna.

Posebno znacenje za slavu imaju slavski kolac, vino, zito i slavska sveca.

Koje specijalitete spremate za slavu?

Kako izgleda vasa slavska trpeza i sta se sve nalazi na 'meniju'? :)
 
Bravo za temu:super::klap::klap::klap:

slavkolac96.jpg
 
E posto je tema jos uvek ovde,ja cu reci sta ja sve i to SAMA spremam za svoju slavu...
Inace slava mi je Sveti Nikola,pa je i trpeza posna...
-Zito i kolac se podrazumevaju,naravno...
za predjelo obicno:
-neko povrce u aspiku(nije nesto,ali cisto dekoracije radi)
-sampinjoni(GRILOVANI ILI U RERNI)
-pihtije od pecurki
-corba od sampinjona
-punjene suve paprike
-sarmice(posne naravno)
-neizbezni,fantasticni prebranac...mmmm...
-podvarak sa susenom ribom
-riba,naravno vise vrsta,ali najvise sarana
-krompir salata
-domaca tursija
Sitni kolaci;
Napisacu one koje sam pravila prosle godine,a ove godine sam vec sastavila drugi spisak i bice to uglavnom po vasim receptima odavde...
-suva pita(po odlicnom receptu,ako neko hoce postavicu)
-starinski lincer
-bonzita
-kupice od kestena
-punjene urme
-bombice od keksa
-posne kiflice sa pivom
-rolat od smokvi
-solunske stanglice
-starinski lincer
-kuglice od jabuka
-braon bombice
-bonbone
-lastine okice
-rolat sa ratlukom i susamom.
Uglavnom su sve poznati recepti,ali ako nekome neki treba,znate gde sam...:zag:
 
Pihtije od pecurki

Ovo je orginalan recept,mada ja sve idem na odprilike...
400gr pecurki(ja stavljam sampinjone)
3 lovorova lista
malo bibera u zrnu
1 kasicica zacina C
30 gr zelatina
6 cena belog luka
so

U lonac staviti 1.5 l vode,pecurke i zacine pa kuvati da kljuca 1 sat.Dodavati malo po malo zelatina(paziti da se ne zgrudva).Posebno uprziti na ulju 1 kasiku brasna,seckani beli luk i biber.Izmesati sa pecurkama,malo prokuvati i razliti u pleh.Kad se ohladi,seci kao pihtije...
 
Suva pita

300gr.oraha
300+300gr. secera
400gr.kora
1 limun
ulja po potrebi(na pleh i izmedju kora)Pomesati 300 gr.secera sa orasima.Staviti prve dve kore u namazani pleh,zatim posuti orasima i secerom,pa onda redjati po jednu koru sa filom preko dok se ne potrosi sve.Na vrh staviti dve kore,iseci kao za baklavu i peci oko 15 min.na 250 stepeni.Drugih 300gr.secera preliti sa 3 dl. vode i kuvati ne vise od 5 min.Pred kraj dodati limunov sok.Gustina treba da bude kao za svaku baklavu.Vrelu pitu preliti ovim sirupom i pustiti da se pece jos 5 min. na 200 stepeni.

Da napomenem da ja koristim dulpu meru i ona mi je onako "taman"za najveci pleh od sporeta...
 
Poslednja izmena:
Pihtije od pecurki

Ovo je orginalan recept,mada ja sve idem na odprilike...
400gr pecurki(ja stavljam sampinjone)
3 lovorova lista
malo bibera u zrnu
1 kasicica zacina C
30 gr zelatina
6 cena belog luka
so

U lonac staviti 1.5 l vode,pecurke i zacine pa kuvati da kljuca 1 sat.Dodavati malo po malo zelatina(paziti da se ne zgrudva).Posebno uprziti na ulju 1 kasiku brasna,seckani beli luk i biber.Izmesati sa pecurkama,malo prokuvati i razliti u pleh.Kad se ohladi,seci kao pihtije...

recept je postan samo ako koristis agar-agar zelatin inace debelo mrsite.Izvini na ovakvom odgovoru ali klasican zelatin nije posna namirnica nikako.
 
Sa žlatinom mnogi greše.
Daca je potpuno u pravu.
Meni se prijateljica naljutila kad sam joj rekla nešto slično (behu neki kolači sa voćem i želatinom... pošto znam da insistira na tome da sve bude posno, dobronamerno skrenuh pažnju).
Pročitajte šta piše na pakovanju.
 
Da li te interesuje mrsna ili posna varijanta? Pogledaj na temi slavski kolac.
ja ga pravim odokativno, kvasac, mleko, jaja,ulje, so, najfinije brasno tip 400 meko i dodam, secer, vanil secer i limunovu koricu. Tako ispadne kao milihprot, a ko voli da bude slan ovo ne dodaje.
Ako je postan ne stavljam jaja ali stavim sojino mleko i umesto ulja stavim margarin
 
Meni je slava u sred leta, Sv Petar i Pavle, iliti narodski Petrovdan
Mrsna je slava, čakštaviše na taj dan se završava Petrovski post
Trpeza nam izgleda manje-više slično svake godine

Hladna predjela (uglavnom eksperimentišem, svake godine nešto drugo) slane torte, rolati, kuglice, i slični 'zalogajčići'
Zatim bela kisela teleća čorba
Prasetina i jagnjetina sa ražnja
Sa nekoliko vrsta različitih salata - urnebes obavezan, pa salata sa kukuruzom, pa neka čista od povrća - šareniš; neka egzotičnija, sa ananasom, ili medom, susamom... u glavnom bude oko 5 vrsta salata... Jednostavno, a baš lepo 'zašareni' sto pored mesa

Zatim sitni kolači
I torta

Najveći problem sa slavom mi je što je uvek pretoplo, pa otprilike jedva piće rashladimo, a ovo ostalo... te u zamrzivač, te vadimo, stalno nešto menjamo, hladimo, topimo...
 
Uskoro ce slava tako da vec sad planiram sta sve da pravim.
Volim svake godine nesto novo da ubacim.
Ima i posnog i mrsnog pa ko voli nek izvoli :D
Uvek ima dosta salata i u tome uzivam da eksperimentisem i njih najvise volim da spremam. Tu su ruska, kukuruz, susam, krompir salata, salata sa tunjevinom, salata sa testeninom, morski plodovi, luceni pasulj, ....
Slana torta, tost torta, lucene paprike, domaci ajvar, gibanica, projice, kiflice, .... i naravno meso :)

A poslastica, ove godine torte, samo jos nisam odlucila koje
 
:pKad smo kod pihtija ja cesto volim da gledam one kulinarske djakonije Voki Kostica, znate ono: turite, metnite recepti ... al ja ovo od njih uvek ogladnim ...

E pa rece skoro da se jedne posebne pihtije spremaju kad svo ono mesto/kosti koje idu u pihtije ne kuvate u vodi vec u rasolu . Tek smo stavili kupus al se opasno spremam da za par dana probam ...
 
Сува пита моја изгледа овако: Тепсију одоле благо помажем уљем па ставим 3-4 танке коре, попрскам их млаком водом и разбацам млевене орахе, па одгоре шешера ( ако користите шећер у праху треба више ) и по томе где - где мало уља. Онда изгужвам неколико кора и на то, па опет попрскам водом и све по реду. Када се утроши око половине кора, онда на орахе поспем мало меда ( + шећер и + мало уља ) Одгоре ставим две коре ( не гужвам их ), па их попрскам водом и са мало уља, па опет две које такође попрскам. (Ове последње после делују као препеченеи зато их скинем и бацим ) Сечем када се скоро охлади. Количина? Зависи од тепсије, али на ону 26/42 400грама танких кора, што више ораха то боље.
 
I mi slavimo Sv.Nikolu ali smo od svekra preuzeli mrsnu pa tako i nastavili...kazu ljudi da ne treba menjati.

Uglavnom je isto kao i kod Mackice.
Prvo ide hladno predjelo torte,rolati,zlogajcici zavisi kako kad.
Nakon toga sledi kisela bela ali pileca corba,a nekad je kombinujem i sa junetinom.
Zatim nezaobilazna sarma koju uvek napravim vise pa je imamo i za naredne dane posto n jedna nebue kao ta koja se napravi za slavu.
Sto se tice mesa bude jagnjetine,prasetine sa raznja (to je posao mog muza),a nekad budu i pilici isto peceni na raznju.Uz to salate kisele-tursija,mimoza,ruska...
I na kraju tu su sitni kolaci ili neka torta.
Uglavnom gledam da nebude isto svake godine.
 
Po meni Sv. Nikola treba da se uvek posti,jer pada bas u veliki post. A te price kao nasledili od ovoga ili onoga treba menjati,i slaviti kako treba po pravoslavlju. Moje misljenje bez uvrede...
 

Back
Top