SLAVSKA TRPEZA

Moja pokojna majka je imala obicaj da kaze:Kakva vera,takva i vecera.
Ako hoces da slavis,postuj verske obicaje.Ako neces da slavis,nemoj.
Najgore je nesto raditi nakaradno.Niti si izmislio Slavu,niti mozes da menjas njen karakter.Ne moze svaka vaska obaska,ne treba se igrati i praviti "svoju"Slavu kako ti se prohte.
Tako jedan moj zet,razmazeno i ugojeno deriste,rodjen i zivi u Danskoj.Otac mu slavi Sv.Nikolu i zbog njega mora da ima i mrsno,inace nece da ide kod oca na Slavu?! Budala belosvetska,jedinac je pa izmislja.E,kod mene se ne bi omrsio pa ne mora ni da dodje!
Slažem se da je "najgore nešto raditi nakaradno".
Ali se postavlja pitanje šta je to "nakaradno".
Teško da će me neka "ne skupa knjiga" i stavovi onih koji ne znaju ništa o mom poreklu, običajima mog kraja, povodima, razlozima, poreklu tih običaja - ubediti da je moj deda, njegov otac i ko zna koliko generacija pre - "nakaradno" obeležavao svoju slavu.
 
Pricamo o konkretnoj stvari.Ne znam sta moze da bude merodavnije od stava SPC,kad je ovakva tema u pitanju.Nisam strucnjak za religiju ali postoje strucnaci,svestenstvo.Oni su profesionalci,to im je jedini posao u zivotu,pa valjda znaju svoj posao.Pitas strucnjaka i to je to.
 
mi u porodici secemo jedan kolac vece uoci slave onako izmedju ukucana,a jedan se sa zitom nosi ujutro u crkvu,eto jos jedan od obicaja o kom niste pisali.Ne znam zasto je to tako,ali generacijama se proteze kroz porodicu mog supruga.
 
Pricamo o konkretnoj stvari.Ne znam sta moze da bude merodavnije od stava SPC,kad je ovakva tema u pitanju.Nisam strucnjak za religiju ali postoje strucnaci,svestenstvo.Oni su profesionalci,to im je jedini posao u zivotu,pa valjda znaju svoj posao.Pitas strucnjaka i to je to.
U rodnom selu moje majke ne postoji porodica koja Svetog Nikolu obeležava kao posnu slavu. U rodnom selu mog dede (tatinog oca) - takođe. I koga god znam da je sa korenima u Vojvodini, ako nije prekidana porodična tradicija - nema posne slave.
Daleko od toga da sam stručnjak za religiju, ali mi logika kaže da to nije "nakaradno". Pogotovo kad sam ovde pročitala da su ljudi, po savetu sveštenika, nastavili da slavu slave kao i ranije generacije.
Ja nisam protiv posne slave, za sve one čije porodice tako slave, za one koji veruju da tako treba, ali jesam protiv toga da me bilo ko ubeđuje kako je to što oni znaju jedino ispravno.
I, pošto je tema odlutala, molim vas da se ovde držimo slavske trpeze, bez daljeg raspredanja o tome da li je nakaradno ovo ili ono. Imate podforum "Religija" pa tamo razmatrajte problematiku mrsnih i posnih slava i zašto ovo, a ne ono...
 
Tema je SLAVSKA TRPEZA. Ili ja ne vidim dobro.Svestenik koji ti kaze da Slavska trpeza usred Bozicnog posta moze da bude mrsna je KRETEN,a ne svestenik.Ima takvih dosta,na zalost.
Ne mozes,zato sto si moderator,da pises nesto sto je van svake pameti a ne logike,i da kazes nema vise.Ili ne pisi o tome,ili razjasni do kraja.Ima ovde mladih koji tek treba da pocnu da slave,ne valja ih uciti pogresno.
Slava nije moda,niti narodna nosnja ,pa da je kitis.To je cist verski obicaj.Ili postuj,ili nemoj da slavis,niko te ne tera.
 
Tema je SLAVSKA TRPEZA. Ili ja ne vidim dobro.Svestenik koji ti kaze da Slavska trpeza usred Bozicnog posta moze da bude mrsna je KRETEN,a ne svestenik.Ima takvih dosta,na zalost.
Ne mozes,zato sto si moderator,da pises nesto sto je van svake pameti a ne logike,i da kazes nema vise.Ili ne pisi o tome,ili razjasni do kraja.Ima ovde mladih koji tek treba da pocnu da slave,ne valja ih uciti pogresno.
Slava nije moda,niti narodna nosnja ,pa da je kitis.To je cist verski obicaj.Ili postuj,ili nemoj da slavis,niko te ne tera.
UUUUUUUhhhhhhhhh, dokle dogurasmo. Pokušavam posle svih ovih diskusija da saberem sve ono što sam pročitao o slavama, a načitao se brda knjiga, propajao celu onu staru SFRJ, napričao se sa ljudima, sveštenicima, sa mnogima iz samog vrha SPC, na žalost, nigde dva sabrana mišljenja iza kojih bi moglo da se stane i kaže to je ortodoksni KANON. Svako selo, svaka familija, svaki sveštenik ima svoju priču. Što me u krajnjem slučaju i ne čudi preterano. Narodi koji su puno pisali ostavili su jasne pisane tragove i pravila. Mi, kao kao još uvek, poprilično nepismen narod sveli smo čak i svoju istoriju na usmena predanja i legende. Pisane tragove su uglavnom ostavljali strani putopisci i hroničari. Najveći broj prihvatamo samo u varijanti ako nam se dopadaju.
U mojoj familiji generacijama je krsna slava sv. Arhangel Mihailo, jedan od devet svetih nebeskih ratnika i po objašnjenjima "živi svetac". Što bi trebalo da znači da se "živima" ne kuva i ne služii žito, što se generacijama i poštuje. Ali sam zato od više sveštenika, od kojih neki čak i slave ovu slavu, čuo da služenje žita nije nikakav greh i da i sami to rade??????
Od "dođoša" koji slave mrsnog sv. Nikolu čuo sam sledeću priču. Živeli su ispod Velebita i decenijama preko planine razmenjivali dobra sa onima sa "morske strane". Ovi njima "pajceke", kokice i povrće, a ovi drugi njima ribu. Jedne strašne zime nije moglo da se pređe preko planine. Meštani odu do sveštenika i pitaju šta da rade, a ovaj kaže: "Mrsite slobodno". Običaj su preneli dolaskom u Vojvodinu i drže ga se još uvek.
Rasprave na ovu temu možemo da rastežemo do 101 i nazad i nećemo rešiti ništa. Ono što je mnogo važnije je poštovati kućnog sveca i održati tradiciju, posno ili mrsno, kako ko voli ili još tačnije kako je navikao u porodici ili kraju u kome je potekao.
A i o postu, razlozima i značaju naslušao sam se silnih priča. Ne samo u zemlji i među pravoslavnima. Jedna mi jako leži i zvuči krajnje razložno, ali to je već druga, poooooodugačka tema.
 
Мирко, писање на овакав начин баш нема смисла


Ne volim kad se stvari resavaju na silu.Sta da radim,takav sam,a i posao mi je da se borim protiv sile.
Espanjol je ispricao razloznu pricu,tako sam nesto i pretpostavljao,iznudjeno resenje je moranje,nema se kud.Nije dobro da to postane pravilo koje derogira veru.Kod nas je sve moguce.Tog popa(koji mrsi u Bozicnom postu) bih ja postavio u celo sovre na Sv.Nikolu pa mu ubacio prasetinu u tanjir,da vidim da li ce da jede.Nece sigurno,makar javno.
Nemam vise sta da kazem na ovu temu,ako sam nekoga uvredio nek procita pazljivo sve postove.
 
Još jednom ću citirati samu sebe i reći da ono što pišemo uvek najviše govori o nama samima.
Hajde lepo pročitaj sve što piše, pa onda ponovo ono boldirano, pa sad lepo pročitaj svoj odgovor..
U rodnom selu moje majke ne postoji porodica koja Svetog Nikolu obeležava kao posnu slavu. U rodnom selu mog dede (tatinog oca) - takođe. I koga god znam da je sa korenima u Vojvodini, ako nije prekidana porodična tradicija - nema posne slave.
Daleko od toga da sam stručnjak za religiju, ali mi logika kaže da to nije "nakaradno". Pogotovo kad sam ovde pročitala da su ljudi, po savetu sveštenika, nastavili da slavu slave kao i ranije generacije.
Ja nisam protiv posne slave, za sve one čije porodice tako slave, za one koji veruju da tako treba, ali jesam protiv toga da me bilo ko ubeđuje kako je to što oni znaju jedino ispravno.I, pošto je tema odlutala, molim vas da se ovde držimo slavske trpeze, bez daljeg raspredanja o tome da li je nakaradno ovo ili ono. Imate podforum "Religija" pa tamo razmatrajte problematiku mrsnih i posnih slava i zašto ovo, a ne ono...

Tema je SLAVSKA TRPEZA. Ili ja ne vidim dobro.Svestenik koji ti kaze da Slavska trpeza usred Bozicnog posta moze da bude mrsna je KRETEN,a ne svestenik.Ima takvih dosta,na zalost.
Ne mozes,zato sto si moderator,da pises nesto sto je van svake pameti a ne logike,i da kazes nema vise.Ili ne pisi o tome,ili razjasni do kraja.Ima ovde mladih koji tek treba da pocnu da slave,ne valja ih uciti pogresno.Slava nije moda,niti narodna nosnja ,pa da je kitis.To je cist verski obicaj.Ili postuj,ili nemoj da slavis,niko te ne tera.
Da, tema je Slavska trpeza. I u okviru toga, pišemo o jelima koje iznosimo na svoju slavsku trpezu - posna, mrsna, kako ko. Šta nije u redu? I gde si ti pročitao "nema više"?!Mene kao jedno krajnje nereligiozno biće, vređa izjava da je sveštenik kreten. Govoriš o nekome koga ne poznaješ, o stvarima koje taj neko, po dužnosti, uverenju, saznanjima... i kako god hoćeš - poznaje mnogo bolje nego ti i svakako je kompetentniji da da odgovor.
A ti "mladi koji tek treba da počnu da slave" ako će sa jednog ovakvog Foruma da uče o običajima i pravilima - bolje da i ne počinju da slave.Mogli bi, recimo (pogrešno) da nauče kako je njihov sveštenik kreten, jer im je rekao nešto što ti smatraš da je "van pameti".
Ne volim kad se stvari resavaju na silu.Sta da radim,takav sam,a i posao mi je da se borim protiv sile.
Espanjol je ispricao razloznu pricu,tako sam nesto i pretpostavljao,iznudjeno resenje je moranje,nema se kud.Nije dobro da to postane pravilo koje derogira veru.Kod nas je sve moguce.Tog popa(koji mrsi u Bozicnom postu) bih ja postavio u celo sovre na Sv.Nikolu pa mu ubacio prasetinu u tanjir,da vidim da li ce da jede.Nece sigurno,makar javno.
Nemam vise sta da kazem na ovu temu,ako sam nekoga uvredio nek procita pazljivo sve postove.

Ni ja ne volim "kad se stvari rešavaju na silu". Niti smatram primenom sile to što ovakvu diskusiju želim da izmestim van foruma na kome se priča o receptima, načinima spremanja jela, pripremi i dekoraciji trpeze...
A o degradaciji vere... ne bih sa nekim ko iz nepoznate pozicije (dakle, ako si po znanju, obrazovanju, zvanju - ekspert za religiju i pravoslavne običaje, i po položaju, znanju, zvanju i obrazovanju iznad tog ili nekog drugog sveštenika - izvinjavam se, ali ne bi se baš reklo) tvrdi za sveštenika (bilo kojeg) da je - kreten.
 
Ne sećam se tačno od koga sam to čula ali se sećam pouzdano da je u pitanju neki viši sveštenik SPC (sa čijim se stavom donekle slažem)... Uglavnom, čovek tvrdi da, ako porodica ne posti inače veliki post, ili makar sredu i petak u toku posta, ni spremanje posne slave tj. slavske trpeze (jer su to dve različite stvari) nema nikakvog smisla i značaja. Ali ako je to želja ukućana, neka spremaju posno. Recimo, u porodici mog oca se slavi sveti Nikola i generacijama se slavi posno, kako neki običaji i nalažu. Tog dana niko u kući ne mrsi, ni domaćini ni gosti, već sutradan nismo tako striktni, ali se za goste postavlja isto kao i prvog dana-posno. Ali, kako kažu, 100 sela-100 običaja, a i poenta posta nije samo telesno pročišćenje i uzdržavanje od hrane životinjskog porekla (ne računajući ribu ponekad) nego i duhovno pročišćenje, uzdržavanje od ružnih misli i postupaka pa stoga, ako je neko toliki slabić da će tog jednog dana dok posti biti neprijatan prema ljudima iz svoje okoline, onda je bolje da i ne posti, da ne bude još i licemer. A sad, ko šta sprema? Postoje ova tema i posebna tema za posna jela. ;)
 
u pravu je mamica...
ima li ikakve logike da neko ko ne posti ceo post pravi posnu samo slavu?
zamislite, sprema se dvadeset posnih jela za goste, a domaćin u kuhinji ćopa slaninicu iz frižidera.. verujem da je to nešto što svaki sveštenik kaže
 
domacin taj dan ne copa slaninu,mislim da ovo moze da se protegne u skupstinsku raspravu,ljudi moji nek slavi ko kako moze i prema svom nahodjenju.Nisam veliki vernik,postim cetiri dana u godini,jer smatram da greh na usta izlazi a ne da na usta ulazi.Posni sveti nikola je slava koju je moj muz nasledio od svojih predaka i ko sam ja koja ne posti bilo sta da menja,ja sam tu da zbog ljubavi prema svom muzu i postovanju prema njegovim precima slavim onako kako nam je ostavljeno.I taj dan sigurno ne copam slaninu:zcepanje:pa stvarno bi bila totalna nebuloza da ovamo przim ribu a na dasci naseckani luk i slaninica.Takodje poticem iz krajeva gde se sv nikola apsolutno mrsi i gde samo novokonponovani vernici slave posno.bitno je slavu obeleziti sa ljubavlju i voljom jer smo mi ipak zemlja sa milion obicaja.
 
Daco potpuno si u pravu. Znam mnoge koji poste svaki post, svaku sredu i petak a u dusi su zlobni, zavidni i licemerni. Treba postovati svaki obicaj i svakog gosta. Ja Svetog Nikolu slavim posnog jer tako moje opredeljenje nalaze a i ako pravim neko slavlje za vreme posta ili u sredu ili petak uvek posluzim i neko posno jelo ako se zadesi neki gost koji posti pa da mu ne bude neprijatno, a i da se ja ne osecam neprijatno jer ga nisam ugostila .Zalim da se svi moji gosti osecaju dobrodoslo i prijatno u mome domu.
Prosle godine mi je pricala drugarica koja strogo posti svaki post kao i cela njena porodica da su bili na nekoj slavi bas u dane posta i da su ostali gladni jer je sve bilo mrsno. Za celi rucak pojeli su samo par komada hleba sa salatom od kupusa. Mislim da se ni oni ,ni domacini, ni ostali gosti nisu osecali prijatno.
 
Ovo je podforum Kulinarstvo, a tema je sta se mece na sto za slavu: recepti, dekoracije stola.
O veri nemojte da raspredate jer niste kompetentni , nemoj sad da krenem ja kakvi su obicaji kod nas.
Ovde sam samo ja Vera i nemojte stalno da me spominjete uobrazicu se. Moj muz kad se diskutuje na ovu temu, koja nema kraja, ima obicaj da kaze: ma ovde samo ja imam veru i TACKA.Dajte bre recepte, daj da vidim sto, a to ostavite crkvi.U Makedoniji imaju vozni park, nema ni vlada onoliki i sta vise reci.
 
Da, da Vera.KULINARSTVO: Hajde neki receptići iz one tvoje sveske.
Sv Nikola je blizu.
Pravim izbor jela.Mada sam nemoguća što se tiče proslava (bilo da su rodjendani, proslave, slave).Uvek mislim da će biti malo.I kad pričam sa mm, obično obećam da neću puno praviti drangulija, a posle kad pogleda u frižider i vidi brda hrane-te ova saltica, te ovo, te ono, ima običaj da kaže
-E dobro je ženo, srećom, napravila si baš malo.:roll:Nemam pojma gde bi to sve stavili da si puno pravila. A kupila sam veliki frižider, sad razmišljam o onom Side by Side, ali ne može da prodje kroz vrata, a ni kroz prozor.:sad2:
 
Na temu Slavska trpeza, za Sv Arhangel Mihail, moja kucna slava koju sam nasledila od svekrve koja je govorila:Kuca ne pociva na zemlji nego na zeni.
picture.php
 

Back
Top