SLAVSKA TRPEZA

Moja devojačka slava je Sv Nikola.Naravno posno se sprema.Pošto je normalno da pomažem mojoj mami, nekoliko dana pred slavu je opsadno stanje i kod mene kući i kod njih-ona kod nje pravi, a ja svoj deo zaduženja kod mene.Prošle godine moj Andrej i ja smo pravili žito.On mi je pomagao oko mlevenja-neumoran je.Sipao je kašikom žito u mašinicu.Posle toga smo ga zajedno mesili.najveći fazon je što on uopšte ne voli žito da jede!!!! A što se tiče dimljene ribe, već nekoliko godina u nazad, kupimo lepe šarane i nosimo ih na dimljenje kod jednog čoveka koji ima profesionalnu pušnicu u Zemunu. Prekrasno.Gosti se otimaju oko dimljenog šarana. A što se tiče muževljeve slave to je Sv.Arandjel, ali ga slavi samo njegov brat, kao stariji.Nažalost ne mogu da nagovorim mog mužića da i mi počnemo da slavimo, iako smo 10 godina u braku.:(
 
pa naravno to je i bila poenta moje price,jer me je uvek kopkalo zasto na nekim slavama ima zita ,a na nekim ne,a ta prica o zivim i mrtvim svecima mi se nije svidjala ni uklapala u pravoslavlje pa sam lepo pitala svestenika i dobila gore navedeni odgovor sto mi i jeste najlogicnije.

Devojačka slava moje mame je Arandjelovdan.I ona kaže kako joj je uvek bilo žao, kad je bila dete, što za njihovu slavu nikad se nije pravilo žito.Tako je tad bilo.Tek od pre nekoliko godina se preobratilo to mišljenje , pa se i za ovu slavu pravi slavsko žito.
 
I meni su uvek govorili da su osnovna obelezja slave sveca, kolac,zito i vino, a sve ostalo je prema mogucnosti. Nazalost sada vecina slavi kako se kome svidja. Cak organizuju slave kao zurke :D Svedski sto, muzika i sl.

Baš tako.Moji kumovi već godinama proslavljaju svoju slavu u restoranu.Bude jako puno gostiju-toliko je bilo na mojoj svadbi-sa svakim gostom malo se ispričaju, lepo se provedu svi, a domaćica ode kući i ne strahuje kako će sve to da raspremi i da li joj se tepih isprljao od crnog vina.
 
Baš tako.Moji kumovi već godinama proslavljaju svoju slavu u restoranu.Bude jako puno gostiju-toliko je bilo na mojoj svadbi-sa svakim gostom malo se ispričaju, lepo se provedu svi, a domaćica ode kući i ne strahuje kako će sve to da raspremi i da li joj se tepih isprljao od crnog vina.

... i proslavi slavu po sve kanonima SPC :confused:
I tradiciji.
 
Devojačka slava moje mame je Arandjelovdan.I ona kaže kako joj je uvek bilo žao, kad je bila dete, što za njihovu slavu nikad se nije pravilo žito.Tako je tad bilo.Tek od pre nekoliko godina se preobratilo to mišljenje , pa se i za ovu slavu pravi slavsko žito.

Sad mi je l;akse kad vidim da nisam usamljna.I meni je bilo zao sto jedino nasa slava nema zito ,ali sad je drugacije.Ja znam da su obelezja slave sveca zito i kolac ali mi zito nismo imali.Jedino mi nije jasno kako su to svrstenici tada tolerisali i niko to nije kritikovao a sada to kao nije ispravno.Ja sam bila ubedjena da je zito namenjeno svetcu kao i cela slava nikad nisam pomislila da je za pokojnike .Ne znam niti sam koga pitala , a sada ne znam ni koga bih to pitala kada i svestenici daju razne odgovore i tumacenja.
 
Posto ja godisnje spremam vise slava :D:D uvek ostavim malo zita i za nasu dusu jer ga volimo. Za nasu slavu ne stignem da ga jedem, samo ono malo kao i drugi :D:D
Nemam pojma ima li razloga da e ono sprema samo za slavu?
Moja mama sprema žito za Novu godinu... skoro pod "obavezno" a i tokom godine - kad se setimo.
Kako ga spremate... kad smo kod žita?
Ja znam da mama ima "recept" koji je dobila od svoje gazdarice još tokom studija u Beogradu: koliko žita, toliko oraha i toliko šećera (mi ne volimo suvo grožđe unutra). Naravno sve se samelje.
A ja najviše volim čisto žitio... kad se obari, dodam malo meda i to je to.
Inače, u rodnom selu moje mame, nije postojao običaj spremanja žita za slavu.
 
Za mene je žito samo to koliko žita - toliko oraha.Sada,za šećer ne znam,ali oraha mora da bude koliko žita,jer ja drugačije ne volim.A samo kuvano žito,nesamleveno,bez oraha,ne bih ni pogledala,a kamo li probala.

Moja svekrva kuva žito,pa uvek nešto špekuliše sa orasima,ali oni svi tako jedu,i dobro im je.Oni jedu i samo kuvano,pošećereno žito.Zato ja sebi uvek dodam oraha.Ovo je tajna.
 
Za mene je žito samo to koliko žita - toliko oraha.Sada,za šećer ne znam,ali oraha mora da bude koliko žita,jer ja drugačije ne volim.A samo kuvano žito,nesamleveno,bez oraha,ne bih ni pogledala,a kamo li probala.

Moja svekrva kuva žito,pa uvek nešto špekuliše sa orasima,ali oni svi tako jedu,i dobro im je.Oni jedu i samo kuvano,pošećereno žito.Zato ja sebi uvek dodam oraha.Ovo je tajna.
I da nema potpisa iznad ovog komentara - znala bih od koga je! :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
 
Ja zito kuvam jako kratko i onda ga ostavim u toj vodi i ususkam sa cebetom ili necim da se ne ohladi brzo i ostavim da prenoci.Sutradan ga iscedim(mada retko sta ima da se cedi),rasirim na cist stoljnjak da upije visak vode.Meljem na masinici za meso u ujedno dodajem saku zita-saku oraha.U to dodam po ukusu malo meda ,malo secera i zacini,bez kojih mi zito nije zito.Rum,muskatni orah,karanfilici i CIMET.Za slavu pravim veeeliku kolicinu,jer ga moji gosti jedu veeelikom kasikom.I da,zaboravila sam i malo suvog grozdja.Dekoracija zita u ciniji su polovice orasa u obliku krsta.
 
ja sam modifikovala to sa cebetom. Ja kada ga skuvam ostavim ga u toploj rerni. Uvek stimam da ga skuvam kada zavrsim sa pecenjem pa ga tako ostavim do sutra. zatim ga isto stavim na krpu ako je ostalo jos malo vode da upije pa meljem
Zadnjih godina dekoraciju pravim od brusnica i oraha. Krst napravim od brusnica pa ga uokvirim cetvrtinkama oraha, a ukrug ukrasim polutkama.
 
ja sam modifikovala to sa cebetom. Ja kada ga skuvam ostavim ga u toploj rerni. Uvek stimam da ga skuvam kada zavrsim sa pecenjem pa ga tako ostavim do sutra. zatim ga isto stavim na krpu ako je ostalo jos malo vode da upije pa meljem
Zadnjih godina dekoraciju pravim od brusnica i oraha. Krst napravim od brusnica pa ga uokvirim cetvrtinkama oraha, a ukrug ukrasim polutkama.

Ovo sa ukrasavanjem, tj. sa brusnicama nije losa ideja, mogla bi i ja to da uradim za moju slavu.

Muz ce se sigurno obradovati , posto tamanimo oboje brusnicu :D
 
Možete li da mi pomognete?
Nemam baš puno vremena da tražim po temama.Treba mi neka ideja za aranžiranje običnih,papirnatih salveta.Ako se neka od vas seća da je to negde videla neka ubaci link :worth:

Žito spremam- koliko žita, toliko prah šećera i toliko mlevenih oraha,ubacim dva vanilin šećera i obavezno izrendam Muskatni oraščić.
 
Poslednja izmena:
Možete li da mi pomognete?
Nemam baš puno vremena da tražim po temama.Treba mi neka ideja za aranžiranje običnih,papirnatih salveta.Ako se neka od vas seća da je to negde videla neka ubaci link :worth:

Žito spremam- koliko žita, toliko prah šećera i toliko mlevenih oraha,ubacim dva vanilin šećera i obavezno izrendam Muskatni oraščić.

Ako si pocetnik najlakse ti je da otvoris salvetu, pa pokupis na sredini i ubacis u casu tako da krajevi koji ostaju napolju formiraju ljiljan

Uz malo vestine mozes da napravis Japansku lepezu, nije teska
ili jos lakse Uspravan plamicak

izguglaj negde kako se to savija , rado cu ti pomoci ako zapne
 

Back
Top