SLAVSKA TRPEZA

Mi slavimo Arandjelovdan i do pre nekih petnestak godina smo ga slavili bez zita i kada se u crkvu nosio kolac niko nije donosio zito jer se ta slava slavila bez zita kao Arhangel Mihajlo je ziv svetac(ma sta to znacilo),doduse tadaa nije mnogo naroda ni dolazilo da lomi kolac.Jednog dana se pojavio novi svestenik i mojoj majci i drugim vernicima odrzao predavanje kako oni nisu u pravu i da se za Arandjelovdan isto pravi zito i moja majka pocela da ga pravi.Sadau crkvu svi donose kolace i zito i sada je velika guzva lomljenje kolaca se obavlja za nekoliko stolova dok je ranije to bilo mnogo mnogo manje.Neki iz moje familije i dalje slave Arandjelovdan bez zita kako su slavili i njihovi od kojih su nasledili slavu a moju mamu isprepadao svestenk.
 
e tu sam pricu sa zivim i mrtvim svecima cekala...to je velika zabluda...
Kako spremas trpezu da ugostis svoje goste koji ti dolaze taj dan,tako i zito spremas za pokoj duse svojih predaka koji su ti tu slavu ostavili u nasledje...Ko god ti udje u kucu na dan slave prvo sto treba da okusi je zito pa sve drugo po redu sto se iznosi na trpezu.
 
pa naravno to je i bila poenta moje price,jer me je uvek kopkalo zasto na nekim slavama ima zita ,a na nekim ne,a ta prica o zivim i mrtvim svecima mi se nije svidjala ni uklapala u pravoslavlje pa sam lepo pitala svestenika i dobila gore navedeni odgovor sto mi i jeste najlogicnije.
 
I meni su uvek govorili da su osnovna obelezja slave sveca, kolac,zito i vino, a sve ostalo je prema mogucnosti. Nazalost sada vecina slavi kako se kome svidja. Cak organizuju slave kao zurke :D Svedski sto, muzika i sl.
 
e tu sam pricu sa zivim i mrtvim svecima cekala...to je velika zabluda...
Kako spremas trpezu da ugostis svoje goste koji ti dolaze taj dan,tako i zito spremas za pokoj duse svojih predaka koji su ti tu slavu ostavili u nasledje...Ko god ti udje u kucu na dan slave prvo sto treba da okusi je zito pa sve drugo po redu sto se iznosi na trpezu.

Cuj ja ne znam ko je od njih ziv a ko ne a pricu o tome posto kupila poto i prodala.
 
I meni su uvek govorili da su osnovna obelezja slave sveca, kolac,zito i vino, a sve ostalo je prema mogucnosti. Nazalost sada vecina slavi kako se kome svidja. Cak organizuju slave kao zurke :D Svedski sto, muzika i sl.
Potpuno se slazem,to su obelezja slave:SVECA;KOLAC;ZITO;VINO i licno mislim da treba proslaviti sa porodicom:roditelji,deca,njihova deca...najuze sto je moguce.Zurke sa prijateljima treba praviti neki drugi dan.Nemojte mi zameriti,tako mislim mada sada radim i ja drugacije,ali jos uvek slavu drze moji roditelji i ja sam sa njima u zajednici pa ne zelim da promenim njihove obicaje.Kada budemo sami odlucivali,sigurno cu nesto promeniti,ne zato sto mi je zao para,vec zbog ovoga sto sam gore rekla.A sa onima koji ti dodju u goste tog dana ne mozes "proturiti"ni dve recenice,vec samo gledamo da ne ostanu gladni.Napravimo brdo hrane koja se posle danima "razvlaci".A jos obicaj moje mame,koji nisam uspela da izbacim:spremanje za poneti.To nije lose,s obzirom na brdo hrane,ali vreme provedeno jos i na to.Strasno!Srecom,sprema se samo starijim,dugogodisnjim gostima koji bi takodje to prekinuli,ali niko to nece prvi da "potegne".
 
aaaaaaaaaaaaaaaaa e to mi je smrt ! Ja jedem po kategorijama tj tacno kod jedne kuce imam jedan specijalitet i sve ostalo zbrzam. Npr. kod devera jedem sunku (slavonska od preklane), kod stare kume Grilijaz, kod mog druga Z. riblju salatu sa bademima.. itd.... a kad mi sednu na kicmu da sve probam ja se oduzmem.

Vidis i ja nisam znala da je zito zbog nasih predaka, isto sam mislila da je to zbog sveca cija je slava i pri tom mi naravno nije jasno cemu zito ako nasa crkva recimo slavi rodjenje Sv. Jovana Krstitelja. Nikad se nisam setila da pitam, a sve slave oko mene pa i moja su po starim obicajima slave sa zitom. Covek ovde svasta nauci. Hvala.

A to za slanje mi se na glavu popelo kod moje majke pa sam ja to lagano zaobisla kad smo mi poceli da slavimo. A poceli smo da slavimo onog trenutka kad smo se vencali i poceli da zivimo zajedno iako i svi nasi slave. Tu smo malo dosli u raskorak sa okolinom jer se smatra da se kod oca slavi dok on ne umre pa ti onda nasledjujes slavu.
Nama se ovako vise dopalo, kako nam je Popa rekao i pravo da vam kazem kako nista nismo znali sami za ovih pet sest godina svasta smo se naucili.
A i svi su nam oprostili pocetnicke greske valjda zbog velike zelje da sve uradimo sami, da bude samo nasa...
 
ja sam razgovarala sa jednim svestenikom o tome preuzimanju slave i on mi je rekao da cim neko zasnuje porodicu treba da pocne da slavi slavu. Znaci da ode kod roditelja na rucak, podignu zajedno slavu a onda se vraca svojoj kuci i sa svojim gostima i prijateljima slavi. Sutra dan on ugoscuje i roditelje u svom domu.
Nije logicno da se ceka da roditelj umre da bi mogli da sa svojima prijateljima slavite slavu. a nije ni red svoje prijatelje zvati u roditeljsku kucu pored svoje sopstvene.
 
И то са свештеницима је дискутабилно. Сад и они, срећом не сви, мисле да су Богом дани да одређују правила, па се мало занесу... Видите шта се дешава око патријарха и око постојања 2 струје (сукоб око начина вршрња службе - старо/ново и др.)
 
Meni svestenici nisu uopste diskutabilni.
On mi je kao lekar, ne treba gledati nego slusati.
I on je Bozji sluga kao svi mi i ako vidis jednog Popa koji u Velikom postu mrsi, treba se ugledati na onih devet koji poste.
Sto rece Teta Ira, greh na usta izlazi a ne ulazi.
 
Opet bih ponovila da je obeležavanje krsne slave davno izašlo iz okvira Crkve, odnosno da je ne obeležavaju samo oni koji odlaze u Crkvu i smatraju se vernicima, već i "običan" svet.
Običaji se razlikuju i variraju od kraja do kraja (da ne kažem od sela do sela), a takođe mi nije logično to "predavanje" slave (najstarijem) sinu od strane roditelja.
Hipotetički... Šta se dešava sa porodicom koja ima 6 sinova, odnosno, šta rade ona petorica... pošto slava bude "predata" najstarijem?
Po toj logici, za par generacija, samo bi petina domaćinstava imala krsnu slavu!
I kod nas slavu slave i roditelji i sinovi... kolikogod da ih ima... ukoliko žive odvojeno.
 
Prosto ne mogu da odolim i ne kazem i ja koju.Zao mi je sto je sve komercijalizovano i modernizovano,pa i vere i slavljenje slava.Nisam krstena ,jer "tada" to nije bila moda.Mada u kuci mojih roditelja se slava,Sveti Nikola,slavila oduvek.Nekad malo skromnije(u smislu kolicine ljudi), a danas malo sire.To sto nisam krstena me ne boli puno,jer sam vaspitana i zivim po pravilima pravoslavlja i tako vaspitavam i svoju decu.
Sada imam malu averziju od crkve ,kao institucije,jer sam cesto dosla u situaciju da nam ni svestenici nisu vise sigurni sta jeste a sta nije u skladu sa nasom verom.Svako vodi svoju politiku. Sve se svelo na to koliko ces da das na ikonu ili koliko ces i da li ces da das nesto kada dodju da ti svete kucu...a po novom dolaze vise puta godisnje. Nije im bitno da li ces da im das poslednji dinar iz kuce,iako sutra neces imati detetu za hleb.Stoji i cinjenica da ima kukolja u svakom zitu ali nesto nas je korov ovladao u poslednje vreme...
Od kada sam se udala,slavljenje slave je u "novoj"kuci podignut na malo visi nivo,jer sam zbog dece zelela da,posto zive u drugo vreme u odnosu na "moje vreme" nauce sto vise o svojoj veri i obicajima vezanim za nju i nasu porodicu.
Slavimo Svetog Arhangela Mihaila i ono sto volim je sto mi taj dan u kucu dolaze ljudi koje volimo i sa kojima smo bliski,a zalosno ,sto se sve svede na krkanje ,sto neko rece,ne stignes ni dve reci prozboriti sa nekim.
A zito....ja ga obozavam i vec sam hiljadu puta rekla da cu ga praviti kao poslasticu i kad nije slava...ali ne setim se do slave.
Vera je po meni u srcu a ne na stolu.
 
Sto se popa tice, isto je i kod nas.Pitala sam jednom popa za savet u vezi slave, rekao mi je:Danas je demokratija pa ko kako hoce dete.
A sto vi mene stalno spominjete, vera pa vera, pa se ja trgnem, ha ha!!!
 
I ja slavim Svetog Arhangela Mihaila i jedva cekamo, tog dana je u kuci neko neopisivo raspolozenje i uzbudjenje a tek deca...veoma se raduju i tog dana samo lete po kuci da pomognu, da prinesu, da odnesu...A ovim ostalim danima se malo svadjamo oko pomoci... Deca ko deca...
 
Mi neke stvari za slavu pravimo posebno za "deciju trpezu" jer oni nam se nekako posebno grupisu , teze polako otcepljenju :zcepanje:, pa onako maleni dobiju posebno dekorisan tanjir predjela i totalno drugacije servirano pecenje.
I naravno jedna torta je samo za njih ...
Vec polako lobiraju da Paterice budu samo njihov dan.
Mi se slozili ali onda kad im "samo njihovi" gosti budu dovoljno veliki da sami dodju.
Odmah su pitali a ko ce za taj dan da sprema.. da li one same ili imaju pomoc od nas :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Skroz su se smirile kad smo im rekli da cemo i taj dan sve zajedno, samo da jos malo porastu.
 

Back
Top