Moze li Srbija danas da uz svu pomoc vojske snimi ratni film?

Već pedesetak godina nisu u modi grandiozni spektakli u kojima bi se koristila odgovarajuća tehnika, već se snimaju "ratni" filmovi u kojima je pažnja skrenuta na pojedine učesnike, stvarne ili fiktivne, a ne na sat i po predigre da bi gleali pola sata kako hiljade prašinara trči pored raznetih tenkova dok se iznad njih sukobljava pet-šest eskadrila - izuzeci poput povremenih holivudskih podsećanja na malo slavnije dane njihove države sasvim zaslužuju animaciju i specijalne efekte. Da ne spominjem kako bi kod nas mogli da snimaju samo filmove sa lokalnom ratnom tematikom iz nedavne istorije, a kako smo bez para, mogli bi jedino "da budemo Švabe u dotiranom filmu".
 
Ako nam je broj aviona spao na manje od 10.
Ako je broj tenkova spao na manje od 100.

Moze li danas Srbija da snimi ratni film?
A da ne rade moje kolege na animaciji i vestackim efektima....

..hm..nisam režiser ali sve je moguće..da li tebe više brine stanje naše vojske ili filma..jer čini mi se da stanje filma i nije tako loše s obzirom na globalno stanje..
...najvažnija je ideja u filmu....i niskobudžetni mogu dobro proći...
...evo nije baš najnoviji ali Lepa sela lepo gore je legenda od filma...i mnoge stvari su veoma realno opisane..
...možda mi sa ovoliko ratnog iskustva i ne koristimo sve moguće ideje u tom pravcu...
 
Već pedesetak godina nisu u modi grandiozni spektakli u kojima bi se koristila odgovarajuća tehnika, već se snimaju "ratni" filmovi u kojima je pažnja skrenuta na pojedine učesnike, stvarne ili fiktivne, a ne na sat i po predigre da bi gleali pola sata kako hiljade prašinara trči pored raznetih tenkova dok se iznad njih sukobljava pet-šest eskadrila .

Upravo suprotno, samo se ne snimaju o skorasnjim ratovima. Ali filmovi sa hiljadama statista is kupom opremom su skroz "in", sudeci po produkciji.
Tu su filmovi o gladijatorima, o osvajacima (Alexander), filmovi o kataklizmama... I sve ih je vise.
 
Razumeo sam da autor nije mislio na one grandiozne spektakle u kojima se dve pešadijske brigade presvlače u kabadahije i ajduke da glume Boj na Mišaru, već na baš te skorašnje ratove (stanje naše vojne tehnike dozvoljava široku marginu "skorašnjeg"). Filmovi koje spominješ nisusnimani sa hiljadama statista. Postoje oni filmići "kako je sniman taj i taj", videćeš da se radi o par stotina ljudi sa kojima posle dizajneri specijalnih efekata rade copy/paste po ekranu. Znaš, tehnika, ovo, ono, ušteda troškova (ne garantujem da je baš svaki sniman tako, ali svaki za koji sam gledao utiske sa snimanja jeste).
 
Moze, i da se zove dan posle i da glumi i svarceneger, i da lupa ove zamenjene jugice i da do jucerasnje snimke beograda koristimo bez gradjenja studijskih maketa...

A za dan pre....ili neki ugao prisecanja, uh...bio bi skuplji film nego snimanje galactica...

Ona skoro totalno nebitna scena u Valteru dok tenkovi cekaju ili dok dolaze putevima do Visegrada, je danas neodradiva...a valter nije neka visoka produkcija sto se vidi i po sceni prilaska Kapetanovica ubijenim u akciji na Bas Carsiji....ima 100 statista i zatvoren saobracaj za pesake pa cekaju da prodju i to je to...
Voz je radjen sa maketama u valteru...tj njegova eksplozija....(makete su bile jevtinije za odraditi voz, a tenkovi su bili laksi realno odraditi nego makete i slicno......jos malo pa ce i za snimanje filma o pesadiji nedostajati pusaka...M71 AB2....ili bilo kojih automatskih u dovoljnom broju..)
 
......jos malo pa ce i za snimanje filma o pesadiji nedostajati pusaka...M71 AB2....ili bilo kojih automatskih u dovoljnom broju..)

šta u tome ima loše?
jesu li nas nekada brojni tenkovi učinili sretnim?
treba li da nam uzori budu zemlje koje su poznate samo po broju pušaka i vojnika?
kome zakon leži u topuzu...
ili vodite ljubav a ne rat
 
E pa onda da te upoznam sa realnoscu srbije, a to je potpuno dozvoljeno dzeparenje, za policiju je to sitan prekrsaj, ne znam posle petog puta da li uopste neko i lezi u zatvoru zbog toga...
Sve sto hoces u srbiji se sve vise resava tako sto pokazes agresivnost, pa i fizicku...

Niti moze niti se ima namera da pravni sistem pokrije i regulise odnose po ugledu na humanu pravdu i osecaj pravde....vec po skrpljenim zakonima koji sluze nekome...ne svakome, kao sto bi trebalo po definiciji....

Tako da zakon itekako, uspesnom coveku lezi u topuzu iliti sili....
Ne lezi zaposlenima, ne lezi ostalima sto rade za svoju nadnicu.
Ko god ima svoj biznis itekako mora da ga povremeno brani silom...ili prevarom na prevaru....

Pa jos kao tinejdzeri srbi pokazuju svoje lice....pustis li ih blizu dj , svi ce zahtevati svoju pesmicu , ne shvatajuci sta je zabava, ali to nije problem.Problem je sto hoce silom , fizickom da ubede dj da pusti njihovu pesmicu...sto je apsurd, ali je razlog zasto kod vecine tezgi DJ mora da ima obezbedjenje ili zaseban sluzbeni prostor....
 
Ima li veze sve ovo oko nemogucnosti Srbije, sa trenutnim ponasanjem samih Srba...?

Mi vec sad ne procesuiramo dzeparose iz gradskog prevoza, sto u prevodu znaci da ako naletis na nekog sa rukom u tvom dzepu treba da radis sta?
Da ga molis da ti vrati sve pare, ili da ga sam bijes ako mozes, ako nisu trojica u trojci?
E za tucu vec sistem kaznjava do 6 meseci, pa je verovatnoca da dobijes kaznu zatvora veca za tebe nego za dzeparosa...
Sitna kradja...itd...

Mene je interesovalo samo da li moze da snimi film....?
A posto je danas nacin razmisljanja samo svrsishodan iliti sto dizes galamu ako ne trazis nista za sebe,to stigosmo do toga sta ciniti sa ovom temom ,kao da ce se nesto promeniti i nas poslusati.

Da li je ceo nas drustveni sistem prilagodjen ovako jakoj odbrani?
Ja sam jednom branio srbiju koja nije imala vojske da cuva tenkove, i artiljeriju, pa sam morao da trazim da angazuju 20 rezervista da bi tehnika iole bila pokrivena i cuvana, iako nemam cin i obican sam redov.
 

Back
Top