Џозеф Бајден избегао ципелу у Србији

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.kurir-info.rs/clanak/politika/kurir-21-10-2009/izbegao-cipelu

IZBEGAO CIPELU/SIZE]

POSLANICA NS ALEKSANDRA JANKOVIĆ NAMERAVALA DA DŽOZEFA BAJDENA GAĐA CIPELAMA, ALI POTPREDSEDNIK SAD NIJE SE POJAVIO U SKUPŠTINI SRBIJE


BEOGRAD - Poslanica Nove Srbije Aleksandra Janković nameravala je da na dan posete potpredsednika SAD Džozefa Bajdena Srbiji, 20. maja ove godine, visokog gosta iz Amerike gađa svojim cipelama, po ugledu na iračkog novinara koji je decembra prošle godine gađao američkog predsednika Džordža Buša! Međutim, Bajden se na kraju nije obratio poslanicima u Skupštini, pa je ideja Jankovićeve ostala nerealizovana.

- Spremila sam cipele crvene boje, koja simbolizuje kosovske božure. Ta boja podseća na nevino stradale. Baš me zanima kako bi se ponašao da sam ga gađala, da li bi se izmakao ili bi uzvratio. Za tu moju odluku ima više razloga. Nazivao nas je zločincima, govorio da nas sve treba strpati u geto. Trebalo je da dođe u Beograd da nam se izvini i traži oproštaj, a ovi naši su se prema njemu odnosili ne domaćinski već ulizički - objašnjava Jankovićeva za Kurir razloge zbog kojih je želela da gađa Bajdena.

Muntadar al Zeidi, novinar iračke nezavisne televizije Al Bagdadija, krajem prošle godine bacio je dve cipele na bivšeg američkog predsednika Buša za vreme konferencije za štampu koju je prvi čovek SAD održao sa iračkim premijerom.

- Ovo je oproštajni poljubac od iračkog naroda, psu! Ovo ti je od udovica, siročadi i svih izginulih u Iraku - povikao je tada Zaidi i bacio cipelu ka Bušu.

U arapskom svetu gađanje nekog cipelom, kao i pokazivanje đona, znak je najgore moguće uvrede. Novinar je osuđen na tri godine zatvora zbog uvrede, ali kazna je smanjena na godinu dana zbog toga što prethodno nije osuđivan. Al Zeidi je oslobođen tri meseca ranije zbog dobrog vladanja.

Poslanik DS Srđan Milivojević smatra da nijednog gosta u Srbiji ne treba gađati ni vređati.
- Svaki državnik koji dođe u Beograd pozvan je od nadležnih državnih organa. Ako se izabrani predstavnici loše ophode prema njemu, zapitaće se kako li se tek ponaša običan narod. U Srbiji je gost uvek bio svetinja i dobrodošao, jer su Srbi gostoprimljiv narod. Ne postoji zemlja na svetu s kojom nikada nismo bili u sukobu. I s Rusima smo u nekoliko navrata imali zategnute odnose, kao na primer 1878. godine, kada je Sanstefanskim mirom stvorena Velika Bugarska, ili između 1947. i 1953. godine, za vreme sukoba sa Informbiroom - podseća Milivojević.

I poslanik SVM Balint Pastor kaže da nije trebalo gađati Bajdena.
- Tako nešto nije ni u srpskoj ni u mađarskoj tradiciji - dodaje Pastor.
S druge strane, radikal Dragan Todorović odobrava gađanje Bajdena.

- To spada u politička prava i ljudske slobode. Ja to vidim kao gest očajnika. Idealna prilika da onaj ko predstavlja SAD na neki način doživi poniženje za sve zločine koje čine Amerikanci - zaključuje Todorović.
 
Irački novinar Muntazer al Zejdi, koji se proslavio prošle godine kad je na konferenciji za novinare gađao tadašnjeg američkog predsednika Džordža Buša cipelom, smatra da nije heroj, već čovek sa stavom.

On je posle devet meseci, 15. septembra, izašao iz zatvora i trenutno je na proputovanju od Iraka do Grčke. Na putu se zadržao u libanskoj prestonici Bejrutu, gde je posredstvom novinara Fadija al Goha dao intervju za hrvatski „Večernji list".

Slavni irački novinar, kojeg su na slobodi dočekale bračne ponude, basnoslovni pokloni i stanovi koje nude bogataši iz zemalja Zaliva, kaže da nije bacao cipele na Buša zarad slave.

- To sam uradio zbog svoje ponižene zemlje, poniženih ljudi, uplakanih majki, siročadi i udovica, kao i zbog svake nevine žrtve. Govorili su, a govore to i danas, da su došli da nas spasu, da nas nauče demokratiji i životu. Iračani su, međutim, živeli kao ljudi sve do njihovog dolaska. Bili smo jedinstveni, šiiti, suniti, Turkmeni, Kurdi, zajedno smo slavili i hrišćanske i muslimanske praznike i nismo se delili. Zajedno smo i gladovali deset godina, koliko su nad Irakom vladale sankcije - priča Al Zejdi.

Na pitanje da li misli da su za haos u Iraku isključivo odgovorne SAD, Al Zejdi kaže da je situacija potpuno jasna.


- Nakon što je američki okupator zaharačio Irakom, podelio nas je. Bagdad svaki dan gori, zapaljene su crkve i džamije, više od milion Iračana poginulo je od metaka američkog okupatora, više od pet miliona dece i udovica ostalo je bez roditelja i muževa, imamo stotine hiljada invalida, izbeglice... Sada znate zašto sam gađao Buša, niko me nije nagovorio, niti sam hteo da postanem legenda, već da odbranim dostojanstvo zemlje i njenih žrtava - kaže irački novinar, koji inače radi za nezavisnu arapsku televizijsku mrežu Al Bagdadija, sa sedištem u Kairu.

Al Zejdi za „Večernji list" kaže da ga mnogi pitaju zašto umesto bacanja cipele nije Bušu postavio neko kompromitujuće pitanje i objašnjava da je razlog taj što su novinari pre konferencije dobili stroga uputstva o tome što smeju, a šta ne smeju da pitaju. Zbog toga se i sada, na slobodi, kako sam kaže, oseća kao zatvorenik, jer se diktira laž, a ubija istina.

Kad je reč o vremenu koje je proveo u zatvoru, Al Zejdi kaže da su ga visoki irački zvaničnici mučili svaki dan.

- I elektrošokovima i batinama pokušavali su da ubiju duh u meni. Ali pokazao sam im da to nije nikakva cena u poređenju sa zadovoljstvom kojim sam naplatio sve žrtve, siročad, udovice i ranjene - zaključuje Al Zejdi.


http://www.pressonline.rs/page/stories/ ... ctionId=40
 
I setila se ona da nam to saopsti preko kurira, posle 5 meseci:mrgreen:
Srbijo zemljo otvori se:dash:

Е, Боки ...
Када би још мало пратио политику, било би добро ...

Посланик НС Александра Јанковић је у току Скупштинског заседања најавила да је обула ципеле специјалне црвене боје ( у складу са комплетом који је обукла посебно за ту прилику ) и да ће тим ципелама гађати представника оних који су нас 78 дана бомбардовали само уколико се појави на Скупштинској говорници ...
 

Back
Top