Macka kida i jede cvece

gost 782

Poznat
Poruka
8.005
Nisam nasla ni jednu temu sa ovim problemom, pa otvaram novu temu da vidim ima li neko neki savet.
Imamo rusku plavu macku u kuci. Ona ne izlazi napolje. Zadnjih meseci (od kako je malo odrasla) stalno mi kida, napada i jede cvece. Ne znam kako da resim taj problem
Cula sam da macke imaju potrebe da jedu travu ili nesto sto je zeleno. Da bi poboljsale varenje ili da bi lakse izbacile dlake koje progutaju dok se lizu. Pre neki dan je pojela vrh od difembahije i posle povracala.
Pa me zanima, zna li neko, da li je to tacno? I ako jeste, koju biljku da posadim u neku saksiju koju bi mogla ona da jede? Macinu travu ili nesto slicno?
Pomozite :))) Cveca mi je sva manje i manje :))
 
Nisam nasla ni jednu temu sa ovim problemom, pa otvaram novu temu da vidim ima li neko neki savet.
Imamo rusku plavu macku u kuci. Ona ne izlazi napolje. Zadnjih meseci (od kako je malo odrasla) stalno mi kida, napada i jede cvece. Ne znam kako da resim taj problem
Cula sam da macke imaju potrebe da jedu travu ili nesto sto je zeleno. Da bi poboljsale varenje ili da bi lakse izbacile dlake koje progutaju dok se lizu. Pre neki dan je pojela vrh od difembahije i posle povracala.
Pa me zanima, zna li neko, da li je to tacno? I ako jeste, koju biljku da posadim u neku saksiju koju bi mogla ona da jede? Macinu travu ili nesto slicno?
Pomozite :))) Cveca mi je sva manje i manje :))

Imaš u pet šopovima travu koja je namenjena baš za mačke... Mada moje mačke retko kada grickaju tu travu (ja sam im sadio travu u saksijama). Možeš takođe da zasadiš pšenicu, to vole, ili nanu...
Moje mačke kada neće da grickaju travu, onda im mi naseckamo sitno travu i stavimo u jogurt.

A što se tiče cveća, imao sam istih problema... Obično ne ide i mačke i cveće... Ali dobio sam jedan odlična savet, i evo, prenosim ga... Kod nas je ''urodilo plodom''. :)

E ovako, moje mace (a bilo ih je tri, sada su dve) su takodje obozavale da grickaju sobne biljke. I nista ih nije moglo spreciti u tome. Svasta sam probala, nista:thumbdown:

I onda sam se setila da mace JAKO ne vole vodu, obicnu, hladnu, iz prskalice za biljke:)

Neko vreme sam provela na strazi, sa prskalicom u ruci, vrebajuci koja ce prici biljci, a ako se neka to usudi sledilo je intezivno prskanje vodom iz prskalice.... Mace su uzasnuto bezale, a posle nekog vremena ovakvog "treninga" shvatile su jednostavnu lekciju: " ne diraj ono zeleno cudo, kad se naljuti jako prska vodom".:D

I tako sad imam lepo sobno bilje, bendzamina i drvo zivota, imam ginka i jos ponesto i sve je celih listova:)

I da ne zaboravim, stara dobra prskalica je uvek na strazi, tik uz biljke.

Srećno. :)
 
Zana, jos je dobro i prosla tvoja macka!
Sok difenbahije je izuzetno otrovan...citala sam da su neka plemena u Juznoj Americi, koristila difenbahiju umakajuci vrhove strela u tecnost koja se cedi iz nje , jer je to otrov,
vrlo ubitacan.
Lepo ti savetuje Anti.! Probaj
! I cuvaj svoju macu a i difenbahiju!
 
Mom Carliju se mnogo svidelo igranje u velikim saksijama fikusa i difembahije. Ono sto sam mogla sklonila sam van dohvata mog macora a ono sto je ostalo morala sam da cuvam (sa prskalicom ili novinama u ruci), iako ga ja svakog dana izvodim napolje da gricka travu. Kupila sam tu takozvanu maciju tavu i posadila u saksiju. Trava jos nije izrasla ali nadam se da cu tako spreciti da se macak kojim slucajem otruje difembahijom koja je jako otrovna. Jednom prilikom papagaj, koga takodje imam izgrickao je difembahiju i jedva je preziveo i to zaslugom hitnoj intervenciji veterinara koji zivi u stanu do mog. Od tada imam stresove kad se macka priblizi bilo kojem sobnom cvecu. Zato te molim da povedes racuna da macka ne dolazi u dodir sa cvecem (ako neznas da li je otrovno ili ne):)
 
Naravno da može. :)
Nego Mico, meni se čini da je uz cveće bolje imati travu... Mi smo na primer njima sadili travu u saksijama, i to stavljali ispred saksija sa cvećem. Onda oni grickaju travu, a cveće ne diraju (mada, prskalica je uradila veliki deo posla, živela prskalica :worth: :lol:).

da,pa su tu saksiju sa travom koristili kao krevet :hahaha:
e ja ne moram da brinem za cvece :mrgreen:
imam neki kaktus,neku jadnu ljubichicu i neku biljku ...nemam pojma koja je to biljka...
te tri biljchice su bile ovde kad smo se uselili
ovaj mali ih ne dira :)
 
Mom Carliju se mnogo svidelo igranje u velikim saksijama fikusa i difembahije. Ono sto sam mogla sklonila sam van dohvata mog macora a ono sto je ostalo morala sam da cuvam (sa prskalicom ili novinama u ruci), iako ga ja svakog dana izvodim napolje da gricka travu. Kupila sam tu takozvanu maciju tavu i posadila u saksiju. Trava jos nije izrasla ali nadam se da cu tako spreciti da se macak kojim slucajem otruje difembahijom koja je jako otrovna. Jednom prilikom papagaj, koga takodje imam izgrickao je difembahiju i jedva je preziveo i to zaslugom hitnoj intervenciji veterinara koji zivi u stanu do mog. Od tada imam stresove kad se macka priblizi bilo kojem sobnom cvecu. Zato te molim da povedes racuna da macka ne dolazi u dodir sa cvecem (ako neznas da li je otrovno ili ne):)

I fikus je otrovan.
Ima li neko pri ruci farmakologiju difenbahije? :think:
Moguće da tvom mačoru nešto nedostaje u ishrani, što on po mirisu povezuje sa fikusom i difenbahijom.
 
Nisam nasla ni jednu temu sa ovim problemom, pa otvaram novu temu da vidim ima li neko neki savet.
Imamo rusku plavu macku u kuci. Ona ne izlazi napolje. Zadnjih meseci (od kako je malo odrasla) stalno mi kida, napada i jede cvece. Ne znam kako da resim taj problem
Cula sam da macke imaju potrebe da jedu travu ili nesto sto je zeleno. Da bi poboljsale varenje ili da bi lakse izbacile dlake koje progutaju dok se lizu. Pre neki dan je pojela vrh od difembahije i posle povracala.
Pa me zanima, zna li neko, da li je to tacno? I ako jeste, koju biljku da posadim u neku saksiju koju bi mogla ona da jede? Macinu travu ili nesto slicno?
Pomozite :))) Cveca mi je sva manje i manje :))

Trava u pet sopovima je skupa,kupi obicnu psenicu(ima u svakoj prodavnici) u zasadi u saksijicu i gotova stvar...
 
Moj Carli je pojeo jedan kaktus. Ne znam kako mu je to uspelo i kako mu nije smetao ali svog ga je izagrickao.Oko onog drugog kaktusa stalno obilazi i ne znam da li da ga pustim da se malo bocne jer ima ogromne bodlje (kad sam se ja slucajno ubola nije mi bilo bas prijatno):neutral:
 
Moj Carli je pojeo jedan kaktus. Ne znam kako mu je to uspelo i kako mu nije smetao ali svog ga je izagrickao.Oko onog drugog kaktusa stalno obilazi i ne znam da li da ga pustim da se malo bocne jer ima ogromne bodlje (kad sam se ja slucajno ubola nije mi bilo bas prijatno):neutral:

Ne bi trebalo da mu bude išta. Ni meni nije jasno kako mačkama ne smetaju bodlje, ali redovno nalazim kaktuse sa tragovima kandži ili zuba... :think:
 
Cvece uglavnom drzim po prozorima ili podignuto na vecu visinu u stanu (fiksirano direktno za zid).

Difenbahija jeste otrovna. Trenutno je imam ali je smestena visoko, nedostupno njima.

Da, jedu zelenilo pa razbijaju od drpanja.

Dok je vreme lepo, berem im odgovarajucu travu i donosim. Deo sam osusila pa cu videti ima li sanse da posadim i da ista nikne. Inace sadim psenicu (koju ne bih rekla da vole - ja probala i nista joj ne fali, ali dzabe... :D) i kupujem one zelene granule koje, navodno, predstavljaju zamenu za travu. Ni to bas mnogo ne vole. A pazite, probala sam i granule...:roll:.

Kidisale i na kaktuse, ali su prestale. Nadam se zauvek.
 
Poslednja izmena:
6.jpg
 
Hvala vam na savetima!!!!
Psenicu sam posadila i nadam se da ce sto pre da nikne. A ovih dana planiramo da odemo i do Pet Shopa da kupimo vec zasadjenu macinu travu. Pa od ta dva, jedno ce valjda da jede (umesto mog cveca_ :)))
Ono sa prskalicom nije losa ideja, ali celo pre podne smo na poslu i nema sanse da je neko prska. Ona to uglavnom radi kad ostane sama - tako da mi je prskalica slaba varijanta :(
Podigla sam i ja cvece koje sam mogla da podignem, ali ova difembahija ima 1,5m i gde nju da dignem :)
 

Back
Top