Gril

unknown!

Obećava
Poruka
61
Imam nekoliko pitanja.Verujem da ce mi sad neki od vas koji procitate napisati da su odgovori vec dati i da treba da potrazim i tome slicne price...Ali ja nisam ili razumela ili nasla sve detaljno...Pa bi molila nekoga da mi objasni ovo...Unapred se zahvaljujem!
Otvorila bih Gril.E sad...Sta mi tacno sve treba za to i kolike su cene toga svega?Da li moram pdv i koliko iznosi?Ili nesto paosalno ili kako se vec zove o cemu sam citala ovde?Koju sve inspekciju moram da prodjem i sta oni traze?Da li se inspekcija zove pre otvaranja da kao pogledaju da li moze da se otvori ili kako to ide?Kakva je procedura oko prijavljivanja radnika?Da li moram sve?Koliko za to uplacujem po radniku?Zaista sam totalno neupucena pa bi mi svaka informacija dobro dosla.Jos jednom hvala unapred
 
Први одговор на сва оваква питања - најбоље да се обратиш Агенцији за привредне регистре. Ако живиш у Београду, посети их лично. Ако си у унутрашњости, а АПР нема неко издвојено одељење, пошаљи им е-маил са својим питањима, или их позови телефоном. Код њих ћеш у сваком случају морати да се региструјеш, па је логично да се код њих и распиташ.

http://www.apr.gov.rs

Пре него што започнеш посао, три пута израчунај да ли имаш довољни почетни капитал. Узми у обзир закуп простора, куповину или закуп опреме, набавку потрошног материјала, је л', онога што једемо, плаћање текућих рачуна за воду, струју, телефон, и сл. ПДВ плаћаш приликом набавке робе, уколико желиш да послујеш легално. За грил ће ти требати фискална каса, а вероватно и књиговођа, ако нећеш сама водити пословне књиге. Мораћеш да поднесеш аконтациону пореску пријаву за период од дана почетка обављања делатности па до краја календарске године, нема шансе да са фискалном касом будеш паушалац, јел'те. Минимална пореска основица износи 35% од просечне плате у Србији, што је сада негде око 17.000 дин. Пријави да ћеш имати месечне приходе мање од 17.000 дин (укупна добит минус укупни трошкови једнако зарада, то јест пореска основица), како би аконтационо плаћала минимални порез и доприносе за здравствено осигурање, осигурање за случај незапослености, и ПИО, што све укупно износи 45,8% од пореске основице. Пре регистрације делатности, вероватно ће ти бити потребно одобрење комуналне инспекције, или тако нешто, с обзиром да радиш са храном. Требаће ти и санитарни преглед за тебе и све раднике. Раднике најбоље да запослиш на црно, како не би морала да плаћаш доприносе који износе 45,8% на њихову нето плату. Али питај наравно АПР, они знају све тачно и прецизно да ти објасне.
 
Hvala na odgovoru.A da li mozes da mi objasnis to oko PDV-a.Mozda postavljam glupa pitanja,ali..Ne razumem kad i kome i koliko ja placam PDV?Napisao si da ga placam prilikom nabavke robe?I to je sve?A posle nista?Neki jos porez ili bilo sta?Jel mozes da mi objasnis na primeru kako ja placam PDV?Npr.Kupovacu od nekoga meso recimo po nabavnoj ceni 400 dinara po kilogramu.To je verovatno sa pdv-om.Ja cu pljeskavicu prodavati za recimo 200 din.Kad otkucam svaki racun da li placam neki porez ili sta?Ne znam koliko jasno postavljam pitanja.Ja se u to uopste ne razumem.A hocu da znam kako stoje stvari bas zbog toga sto si rekao da se tri puta proracunam pre otvaranja.A zasto ne moze pausalno?
 
Купујеш месо за 400 динара по килограму плус ПДВ од 18%, што значи да уствари купујеш месо за 400 дин х 1,18 = 472 дин, а не 400. Да не буде забуне, продавцу меса заиста плаћаш 400, он нема везе са преосталих 72 и није крив за то, они иду држави а не њему. Када рачунаш своју маржу, дакле, за основицу узимаш набавну цену са ПДВ-ом. Значи, ако твоја пљескавица има 150 грама меса (:D), ти је набављаш за 472 дин х 0,15 = 70,8 дин, и ако је продајеш за 200 дин (што је скупа пљескавица, признаћеш), онда имаш зараду од 200 - 70,8 = 129,2 дин. Ако су ти трошкови закупа локала, струје, воде, и сл, рецимо, 30 дин по пљескавици, онда твоја пореска основица по пљескавици износи 129,2 дин - 30 дин = 99,2 дин. На ову основицу плаћаш држави укупне дажбине од 45,8% (порез на приходе од самосталне делатности 10%, допринос за осигурање за случај незапослености 1,5%, за здравствено осигурање 12,3%, и за пензијско и инвалидско осигурање 22%), а теби остаје 54,2%. Тако да твоја зарада по пљескавици износи 99,2 дин х 0,542 = 53,7664 дин.

Не може паушално, зато што пријављујеш стварне приходе, пошто имаш фискалну касу. Паушално плаћају они који немају фискалну касу, па им пореска управа одређује пореску основицу на основу просека у Србији, што може бити мање или више од њихових стварних прихода, зато се зове паушално.

Надам се да ти је сада јасније. :)

Човече, треба да отворим агенцију за консалтинг.
 
Poslednja izmena:
Hvala!:hvala: Razumela sam u sustini! Za sada nemam pitanja!Nadam se da cu moci da pitam jos nesto ukoliko me bude zanimalo.Sad da se proracunam,odem i detaljno se raspitam...pa se javljam ako imam jos neke nedoumice.
 
Кључно питање је да ли ћеш имати довољан промет, а за то је најважније место на коме ћеш држати грил. Уствари, најважнија је твоја интуиција: да ли мислиш да ћеш на том месту моћи да радиш добро. Упоредиш са другим локацијама где људи држе грил, па ако твоја локација личи на њихове, онда ће вероватно бити у реду. Битно је и да имаш довољан почетни капитал, јер ћеш у прво време вероватно пословати са губицима, док не разрадиш посао. Ако пружиш добар квалитет услуге са повољним ценама, стећи ћеш и сталне муштерије. На пример, ако имаш добре батаке, и ако си у Београду, јави обавезно на ПП да свратим. :D
 
U pravu si skroz...Proracunacu se pa cu videti.Za sada trazim lokal koji je na povoljnoj lokaciji.A sto se bataka tice..Zbog saveta bi te rado castila...Jesam u Beogradu ali je u pitanju periferija recimo...
 
U pravu si skroz...Proracunacu se pa cu videti.Za sada trazim lokal koji je na povoljnoj lokaciji.A sto se bataka tice..Zbog saveta bi te rado castila...Jesam u Beogradu ali je u pitanju periferija recimo...
Ух, па и ја сам рецимо нека периферија, силом прилика.
 

Back
Top