Mobing...?

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Mobing (zlostavljanje na poslu,zlostavljanje zaposlenih) je specifična forma ponašanja karakterisana sistematskim psihološkim zlostavljanjem ili ponižavanjem osobe od strane pojedinca ili grupe sa ciljem oštećenja njegove ili njene reputacije, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta dok se osoba ne natjera da da otkaz, napusti svoj posao. Žrtva mobinga je bespomoćna i bez odbrane. Ovo se dešava prilično često na zapadu, ali ni mi mnogo ne zaostajemo....
..zašto se to dešava...?
 
..jedan od odgovora možda je da suviše stresan posao...vremenom i sumacijom stresova dovodi do raznoraznih oboljenja koja smanjuju funkcionalnu sposobnost pojedinca koji je onda izložen verbalnim i neverbalnim napadom svoje okoline....?
 
Jer ljudi nisu usesredjeni na posao koliko bi trebalo da budu.Isuvise su zaokupljeni drugima i prepuni su kompleksa.Naravno,ljubomorni su i zavidni.Ljudi ne vole kada su drugi uspesni.
 
mobing ne uključuje psihičko ili fizičko (najčešće sex. uznemiravanje) "okoline" između ravnopravnih zaposlenih, nego je to tačno odnos zloupotrebe položaja nadređenog u odnosu na potčinjeniog. sama terminologija u sistemu hijerahije označava onog kojem je dodeljena uloga da vrši nadzor nad, kako se i u govoru zove- nad "posilnim". ne bilo koga. najčešće su podložni mobingu mladi zaposleni radnici ili oni koji su na zalasku karijere, pred penzijom, i sve one kategorije koje strahuju da neće moći da zadrže posao i koje su samim tim i potencijalne žrtve mobinga...u našoj sredini je dobro polje za mobing i nedovoljna stručnost kadra koji je na radno mesto "upao preko veze" ili nema odgovarajuću stručnu spremu, dakle socijalna klima kao naša specifičnost ...gde usluga mora da se "plati" i to je siva zona mobinga....
 
...mobing je nezeljeni nusprodukt medjunapredovanja civilizacije ali je to isto kao vasariste poslije svake nagle promjene i tome ce sama priroda selekcije stati na kraj ili ce vucji zakon unistiti najljepse vrijednosti zenskoga roda...
- tako misli, Faraonn...
 
Prema Leymannu: "Mobing ili psihološki teror u poslovnom životu odnosi se na neprijateljsku i neetičku komunikaciju koja je usmjerena na sistematičan način od strane jednog ili više pojedinaca, uglavnom prema jednom pojedincu, koji je zbog mobinga stavljen u poziciju u kojoj je bespomoćan i u nemogućnosti da se obrani i držan u njoj pomoću stalnih maltretirajućih aktivnosti. One se odvijaju s visokom učestalošću (najmanje jednom tjedno) i u dužem razdoblju (najmanje 6 mjeseci). Zbog visoke učestalosti i dugog trajanja neprijateljskog ponašanja, to maltretiranje dovodi do značajne mentalne, psihosomatske i socijalne patnje".
Aktivnosti kojima se radnik zlostavlja mogu se podijeliti na:
1.) Napadi na mogućnost adekvatnog komuniciranja
- nadređeni i/ili kolege ograničavaju mogućnost izražavanja žrtve; žrtva se prekida u razgovoru; odbijaju se neverbalni kontakti sa žrtvom (izbjegavaju se pogledi, ne primjećuju se znakovi npr. dizanje ruke itd.)
2.) Napadi na mogućnost održavanja socijalnih odnosa
- žrtva se stalno izolira, nitko joj se ne obraća, svi se ponašaju kao da žrtva ne postoji, žrtva je premještena u ured daleko od kolega, ne poziva se na zajedničke sastanke, neformalna druženja kolega i slično.
3.) Napadi na osobnu reputaciju
- izmišljanje priča o žrtvi i njenom privatnom životu, ogovaranje, ismijavanje, negativni komentari osobnih karakteristika žrtve itd.
4.) Napadi na kvalitetu profesionalne situacije
- stalne kritike i prigovori, vrijeđanja, pretjerana kontrola, stalna kažnjavanja i niska ocjena rada, žrtvi se ne daju radni zadaci i oduzimaju joj se sredstva za rad npr. telefon, računalo (sindrom "praznog stola"), zadaju joj se zadaci neprilagođeni profesionalnoj kvalifikaciji (zadaci su ili prejednostavni ili preteški i zahtijevaju od žrtve sposobnosti koje nema, cilj je natjerati žrtvu da pogriješi), zatrpavanje zadacima i određivanje kratkih rokova (sindrom "punog stola"), stalno mijenjanje radnih zadataka.
5.) Napadi na zdravlje
- žrtvu se prisiljava obavljati zadatke koji narušavaju njeno zdravlje, ne dopuštaju se godišnji odmori i slobodni dani, prijeti se fizičkim napadima, žrtvu se seksualno zlostavlja (u nekim istraživanjima pod terminom "mobbing" se podrazumijeva samo psihološko zlostavljanje i pručava se odvojeno od sekusalnog zlostavljanja i tjelesnog nasilja, dok su u drugim tjelesno i seksualno nasilje samo jedan od oblika mobinga -moralnog maltretiranja).
Po Leymannu svaki radnik tijekom svog radnog vrijeka ima 25% šanse da bude barem jednom žrtva mobinga.
Mobing je daleko više od povremenih konflikata ili uredskih svađa. Tko prakticira mobing ima svjesnu namjeru (rijetko nesvjesnu) da naškodi radniku i/ili da ga na kraju prisili da napusti radnu sredinu.

....samo da se upoznamo sa ovom pojavom...ima tu još mnogo toga za reći......

velika konkurencija na tržištu, globalizacija, organizacijske promjene (privatizacija, spajanje, restrukturiranje, informatizacija), ekonomska kriza, new economy, nesigurnost radnih mjesta i očekivanje fleksibilnosti od radnika doveli su do povećanja učestalosti mobinga.
Moralna maltretiranja postala su uočljivija više nego ikada. Poslodavci su prisiljeni analizirati svaki problem koji ima negativne posljedice na produktivnost i na troškove proizvodnje. Istraživanja su dokazala da je jedan od važnih čimbenika u povećanju troškova i mobing. Leymann je procijenio troškove koje ima poduzeće zbog mobinga (godišnji gubitak je od 30.000. do 100.000 $ po radniku koji je bio izvrgnut mobingu).
 
U literaturi se nalaze različiti termini koji se odnose na mobing. Termin "mobbing" najčešće se rabi u švedskoj, njemačkoj i talijanskoj literaturi, dok u zemljama engleskog govornog područja nailazimo na termin "Bullyng", a u SAD-u najčešći termini su "work abuse" ili "employee abuse". "Bullyng" je termin koji se u engleskoj literaturi često koristi i za maltretiranja učenika u školi od strane učenika ili nastavnika.
Puno je i termina kojim se pokušava prevesti "mobbing": psihološko zlostavljanje, psihološko maltretiranje, psihološki terorizam, moralno maltretiranje, moralno zlostavljanje itd.

...još nešto o mobingu..a posebno interesantno je da su tome izloženi i učenici i studenti.....a na koji način se oni mogu odbraniti od toga..?.....kako uvesti zaštitu maloljetnih ili materijalno ovisnih od ovih sigurno prisutnih pojava u obrazovnim institucijama...?
 
Mobing (zlostavljanje na poslu,zlostavljanje zaposlenih) je specifična forma ponašanja karakterisana sistematskim psihološkim zlostavljanjem ili ponižavanjem osobe od strane pojedinca ili grupe sa ciljem oštećenja njegove ili njene reputacije, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta dok se osoba ne natjera da da otkaz, napusti svoj posao. Žrtva mobinga je bespomoćna i bez odbrane. Ovo se dešava prilično često na zapadu, ali ni mi mnogo ne zaostajemo....
..zašto se to dešava...?

Odgovor je kratak i jasan.
KAda covjeku das moc onda tek vidis kakav je u stvari.Pogotovo kada je rjec o ljudima koji su necim nezadovoljni...onda bi oni svoje hirove istresali na drugima,i tome se jako tesko moze stati u kraj...pogotovo ako je rjec o DIREKTNO pretpostavljenom.

Svima nama j epoznata stara izjava mnogih :"PROMJENIO SE KAKO JE DOSAO DO PARA"...upravo se i ljudi tako mjenjaju kada osjete da su svojim polozajem iznad drugih...moram dodati NE SVI.

Jedno je poslovna formalnost sefa gdje on mora da je na distanci i na nivou AUTORITETA...aki na zalost mnogi to tako ne rade...oni u pravom smislu rjeci ZLOUPOTREBLJAVAJU polozaj i UGNJETAVAJU.

Banalne su stvari kojima se oni povode za ISTRESANJE svoje ljubomore ili nezadovoljstva...tvoj ljepsi parfem,bolje odradjen osao u nekoj situaciji,ljepsa djevojka ili cak,bolja garderoba od njegove ili njene.

Mnogo stvari sam doivio na svojoj kozi i to je jedan od "za mene" najnizih stepenika covjekovog dostojanstva...kada neko iskoristava svoj polozaj u svoju korist...to je TZV. NEPROFESIONALIZAM...a toga je danas mnogo...pogotovo u manjim preduzecima i kolektivima.

U velikim,pak,postoje neke unutrasnje institucije i osobe sa kojima covjek moze i popricati kada je o tome rjec i gdje ce to odmah biti postavljanoi pod lupu ali je takvih firmi malo cak i na zapadu.

Jedina stvar koja preostaje obicnom radniku je da je u svakom momentu skoncentrisan i svjestan svoje situacije...da bi u datim momentima mogao odreagovai najbolje moguce.
Osobe koje su sllabe...nekima dobro dodju...znajuci da ce trpiti ponizavanja i istresanja sopstvenih problema pretpostavljenih.

Licno sam u par navrata isao na tako receno "NOZ" sa svojim pretpostavljenima i riikovao svoje radno mjesto ali ako si dobar radnik onda su i oni nekada spremni progutati KNEDLU.

Sve sto hoce reci je da je obican radnik uvjek DONJI i da je najblje rjesenje SUTI I RADI.
 
..da pravo pitanje je zašto se to dešava..neki kažu da kod nas toga ima manje jer privatnici jako lako mogu dati otkaz radnicima..danas i nemaju neku zaštitu...
...u drugim slučajevima...čula negdje na TV-u...stvarno se radi o nestručnosti pretpostavljenih...a i djela radnika jer se kod nas od pristalica prave stručnjaci, umjesto od stručnjaka pristalice..i onda ti neko nekvalifikovan ocjenjuje tvoje postupke..pa mu moraš objašnjavati da bi on razumio ono što bi trebao već znati....juče je bio iza tebe 100km...i taman misliš riješio si se takvih ljudi..kad ono opet moraš trpiti njhove bukvalno..gluposti..
..a treće..svakako pitanje morala i profesionalizma..nagomilanih konflikata, isfrustriranih, potisnutih emocija inferiornih....
....zamislite nepokretnu osobu koja se ne može popeti na sprat DZ-a a trebaš joj uraditi EKG i šef Hitne koja je na prizemlju ne dozvoljava da se u toku regularnog radnog vremena kod njega, a i nije kod njega...uzeo si za pravo da konfiskuje prostor, uradi EKG...i normalno moraš se posvađati i sa njim i prijaviti direktoru slučaj koji je onda obezbjedio još jedan EKG aparat na prizemlju...to je po meni prvo pitanje morala...a šta da je ta osoba bila neko njegov, njegova bliža rodbina....
...i tako gubimo vrijeme..a i novac....
....a posebno me interesuju slučajevi kad si pretpostavljenom jednostavno antipatičan..ko zna zašto....i stvara ti slučaj punog ili praznog stola....
 
Cini mi se da je sve OK kad moc das coveku koji je kompententan i svestan svojih kvaliteta. On tada nema potrebu da "dokazuje" svoju superiornost nad podredjenima; ovakvi ljudi su jako pristupacni za sve zaposlene, a po pravilu jako puno rade, pa i nemaju vremena da se drugima bave iz neke druge perspektive.
 
Upravo je to ono za sta sam ja rekao PROFESIONALIZAM.
To su ljudi koji dolaze na svoj posao da bi uradili svoj posao a ne da bi dirigovali i pokazivali svoju nadmoc.
Oni se polako ali sigurno zacaeprkavaju u sopstve greske i minuse koje prave svakodnevno i kad tad ce dobiti ono sto zasluzuju ili u najmanju ruku,spustiti se na zemlju.
Tako se to pokazalo u vec nekoliko slucajeva.
Najgori su ti koji to rade da bi jos dalje napredovali...stvarali jos bolju karijeru...stvarali imidz HLADNOKRVNOG radnika kome je bitan samo posao.U stvari za njih ne vrijede ljudske vrijednosti.Ti gaze po mrtvima...da se tako grubo izjasnim...zaprepascujuce ali istinito.Ne gledaju kome ce i za sta dati otkaz...ne prezu niodcega i nemaju osjecaj griznje savjesti.

Jedan jako lijep primjer je dat u filmu DJAVO NOSI PRADU,sa Meril Strip.

To je jedno iskreno prenosenje puke realnosti na video traku.
 
..nameće mi se jedno novo pitanje u zadnje vrijeme..porjeklo mu je ovdje na forumu...Mobing na forumu..šta mislite o tome?...
..ima li ga ili nema?...
..eh sad mi pada na pamet pojam realnosti foruma?...
..postoji li tako nešto i da li negiranjem postojanja mobinga ovdje negiramo realnost foruma?...
...gotovo po istom principu kao i vani...zamjeriš se nekome iz ko zna kakvog razloga..ili si mu jednostavno antipatičan..nađu se dvojica, ili trojica sličnih i izložen si mobingu....
..jesu li procenti potencijalnog mobingovanja pojedinca ovdje jednaki onima vani, u rl?
 
..postoji i horizontalni mobing..grupe radnika prema jednom radniku....
...al zanima me još jedna vrsta mobinga....a to je ona muškaraca ili jednog dijela muškaraca prema ženama...kao žene su ovakve..onakve..ne znaju složiti rečenicu i sl...
..jeste li vi imali iskustva sa tim....? ( takvi muškarci obično zaboravljaju da ih je žena rodila...pitam se kakvo mišljenje imaju o svojoj majci..?)...:)
..nadam se da ne zvuči suviše agresivno..samo je direktno pitanje....:)
 
..postoji i horizontalni mobing..grupe radnika prema jednom radniku....
...al zanima me još jedna vrsta mobinga....a to je ona muškaraca ili jednog dijela muškaraca prema ženama...kao žene su ovakve..onakve..ne znaju složiti rečenicu i sl...
..jeste li vi imali iskustva sa tim....? ( takvi muškarci obično zaboravljaju da ih je žena rodila...pitam se kakvo mišljenje imaju o svojoj majci..?)...:)
..nadam se da ne zvuči suviše agresivno..samo je direktno pitanje....:)
Izvini ali ja te ne razumem. Koliko sam shvatio ti pises o forumu....
t. j. o mobingu na forumu. Opet se vracam ( nek ne zameri )gost 10000
Mobing ne postoji u ravnopravnosti.
 
Poslednja izmena:
Moram nešto spomenuti, naime, baš o mobingu muškaraca prema ženama...pošto je neminovno prisutan u stvarnosti, a ja ne bih rekla da ga nema i ovdje:

Riječ gender ( rod ) se koristi da se opišu karakteristike, uloga i odgovornosti žena i muškaraca, djevojčica i dječaka koje su društveno konstruirane. Gender je povezan kako se očekuje i podrazumjeva da mislimo i djelujemo kao muškarci i žene zato što je društvo tako organizirano, ne zbog bioloških razlika.

Spol je biologija, sve ostalo je rod.

Zašto spol i rod?
Različite uloge i ponašanja muškaraca i žena u određenoj kulturi su diktirane kulturnim ulogama, normama i vrijednostima koje ističu ''gender razlike''. Mnoge ove razlike ne impliciraju nejednakost, ali neke donose i ''gender nejednakost''. To su norme i vrijednosti koje sistematski nadjačavaju jednu grupu u odnosu na drugu. Činjenica je da u svijetu žene u prosjeku zarađuju manje nego muškarci.

Gender razlike i nejednakosti ( koje muškarci nameću ženama) mogu dovesti do mnogih negativnih posljedica..primjer je nejednako korištenje zdravstvenih resursa između muškaraca i žena jer je recimo norma u društvu takva da žena ne može sama putovati do bolnice...a imamo i drugačiju posljedicu, mortalitet Ca pluća kod muškaraca nadmašuje onaj kod žena jer je pušenje označavano kao atraktivni karakter muškosti.

Health Canada je identificirala 12 odrednica zdravlja: 1.prihod i socijalni status, 2.zaposlenost, 3.obrazovanje, 4.društveno okruženje, 5.fizička sredina, 6.razvoj zdravog djeteta, 7.lične zdravstvene navike i vještine borbe sa zdravstvenim problemima, 8.zdravstveni sistem, 9.mreža socijalne podrške, 10.biološko i genetsko nasleđe, 11.''gender'',12. kultura

Znači gender razlike ne znače nužno i gender nejednakosti; pa zašto onda neki (mnogi) funkcionalnost društva žele ostvariti gender nejednakostima..kakve su tu frustracije, nesigurnosti, nestabilnosti u pitanju?..kakav je to strah od žena?..i korištenje fizičke snage muškaraca pod okriljem zakona da se jednoj ženi ne dozvoljava posjet ljekaru npr.?
Zašto obična podjela posla mora završiti nametanjem jedne strane ( obično muške ) dvostrukog posla ženama ( puno radno vrijeme + obaveze kod kuće, a većina muškaraca dođe sa posla i digne noge u vazduh, novine, TV i to je sve) i obespravljivanjem posla žena ( manji prihodi žena u istim preduzećima i na istim radnim mjestima ) ?
 
pitanje je kako se ta osoba postavila prema sefu, drustvu.....oni /mobing /su samo posledica.
Uzrok je u nama samima , nedovoljnom ljubavlju, respektu prema samom sebi...
 
Mislim da je glavno pitanje šta uraditi kada neko shvati da je žrtva mobinga.Činjenica da u Srbiji ima mobinga je dokaz da rukovodeći kadar nije sposoban za bilo kakvo normalno rukovođenje.Svoju nesposobnost kriju time što maltretiraju radnike.Lično smatram da sam žrtva mobinga ali niko ne može da mi pomogne.Tako dase borim kako umem i znam uz (hvala bogu )pomoć koju imam od nekih svojih kolega.
 
Kada ste zrtva mobinga najvaznije je biti toga svestan.
To ce vas spreciti da date otkaz.Ne smete dati otkaz.
Ako niste u mogucnosti obaviti sto se od vas trazi-jednostavno nemojte.
Odbijte sve zadatke koji ce vas iscrpeti ili od kojih cete se razboleti.
Tako ce vam ostati malo snage da posmatrate i shvatite situaciju.
Svrha svega je najcesce da vas se otera,da date otkaz zbog nemogucnosti da obavite sve sto se trazi,ili da sve obavite pa se razbolite i svejedno vas nema.
Ukoliko se uzdrzite od napustanja posla,a radite umereno(odustanete od samoubilacke namere da pojacanim radom umilostivite poslodavca),poslodavac ce se naci u problemu.
Nije tako lako dati resenje o otkazu.Pa i ako se najzad odluci na to,sigurno ce se razboleti.
 
Mislim da je glavno pitanje šta uraditi kada neko shvati da je žrtva mobinga.Činjenica da u Srbiji ima mobinga je dokaz da rukovodeći kadar nije sposoban za bilo kakvo normalno rukovođenje.Svoju nesposobnost kriju time što maltretiraju radnike.Lično smatram da sam žrtva mobinga ali niko ne može da mi pomogne.Tako dase borim kako umem i znam uz (hvala bogu )pomoć koju imam od nekih svojih kolega.

Psiholozi tvrde da su zlostavljači "moberi" osobe s poremećajem ličnosti. To su manje sposobne, ali moćne osobe bez kapaciteta za ljubav, radost, igru, kreativnost, davanje i dijeljenje. Njima se lako pridružuju slabi u strahu da ne postanu žrtve. Mobingom prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svoga života (najčešće privatnog) formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost na račun žrtve. Često se zlostavljači zapravo osjećaju podređeno. Nerijetko to čine iz straha da neće biti cijenjeni ili da će sami postati nečijom žrtvom.

( citat )....
"Radno mjesto je jedino mjesto gdje se krše ljudska prava a da za to kršenje niko ne odgovara. Međutim posljedica mobinga je u većini slučajeva ispostavljenje nezakonitih rješenja od strane poslodavaca. U takvim situacijama Helsinški komitet je predlagao žrvama mobinga ili viktimizacije da pokrenu sudski postupak radi poništavanja nezakonitih rješenja u takvoj situaciji i da se u sudskom postupku prožima mobing i viktimizacija te da ta prožimanja uđu u obrazloženje presude suda", objasnila nam je pravnica iz Helsinškog komiteta za ljudska prava.
 

Back
Top