Upravljanje kućnim budžetom

milica.j

Početnik
Poruka
10
Interesuje me kako vodite računa o porodičnim finansijama. Nekako pare uvek odu lako, a ne znamo gde smo ih potrošili. Da li zapisujete negde te kupovine redovno, npr u Excelu ili neki sličan program? Da li imate iskustva koja biste podelili sa ostalim forumašima? Najbolje prakse za kontrolu odliva novca :think:
 
Trudi se da ograničiš koliko da trošiš dnevno, beleži, i na kraju kad sabereš vidiš da li si ispunila ''zadatak'', ako nisi pogledaj šta ti tog dana nije baš bilo potrebno, a kupila si, pa to izbaciš za ubuduće i tako. Posle odredjenog vreme ( mesec-dva ), smanjuješ granicu potrošnje. Ovo ne moraš da radiš na dnevnom nivou, nego na nedeljnom ili mesečnom. Naravno ne računaš račune i slično. Bar ja ovako radim.
 
Joj ni ja tj mi nismo bolji, shto kazu zaradim toliko, a potroshim duplo vishe , e odakle onaj vishak nemam pojma...Ne vodim evidenciju, mada mislim kada bih vodila da bih pala u nesvest, ali ipak mislim da ne luksuziramo , sve su to potrebne stvari koje kupujem, a mislim da mnogi isto to rade, da li neko ima novca za razbacivanje? Pa mozda i ima takvih a li manjina, vecina sastavlja kraj sa krajem. Mada imam poznanike koji zaista paze i to mnogo, ali ja ne bih mogla da zivim u tom grcu, vecito opterecena da li sam potroshila dana s 50 ili sto dinara vishe, a postoje i ekstremne situacije kada ne razmishljam uopshte o kolicini potroshenog novca vec mi je cilj bitan da ga ostvarim, po meni biti zadovoljan u dushi je neshto iznad svega...:mrgreen::cmok2::bye:
 
Interesuje me kako vodite računa o porodičnim finansijama. Nekako pare uvek odu lako, a ne znamo gde smo ih potrošili. Da li zapisujete negde te kupovine redovno, npr u Excelu ili neki sličan program? Da li imate iskustva koja biste podelili sa ostalim forumašima? Najbolje prakse za kontrolu odliva novca :think:

Jasno mi je za akcije na popustima i slično, ali mene baš zanimaju iskustva u vođenju tih troškova :rtfm: . Ja bih vodila troškove nekako nebitno gde kupujem i trošim pare. To je posebna tema. :zjede:

..ne razumem shta je ovde pitanje?
..kako da smanjish troshkove ili kako da vodish evidenciju troshkova?
 
..ne razumem shta je ovde pitanje?
..kako da smanjish troshkove ili kako da vodish evidenciju troshkova?

Obično se troškovi vode da bi se na njih uticalo. Želim da utičem na troškove kako bi ih smanjila, a to je vrlo lgočno zar ne? Sigurno ne bih vodila troškove da ukrašavam zidove sa njima...Jednostavno voditi troškove u kontinuitetu i na osnovu lakog pregleda istih da utičem na moje odluke o štednji i kupovini. To su povezane stvari, a ne odvojene, tako da ja ne shvatam čemu citiranje...
 
Mislim da je najbolji način da se stvarno vodi računa o svakom dinaru koji
se potroš i na šta.

Ako kažem da vodim računa, onda to znači da gasim svetlo, po kući,
obavezno, gori samo tamo gde je potrebno, uključujem mašinu za veš
samo po jeftinijoj struji...kad je ručak/večera, pri kraju isključim ringlu
i dok se ona ohladi...gotovo. Kupujem najčešće veće količine namirnica
koje mogu da stoje, i to na akcijama....tu je velika ušteda, novine doavno
ne kupujem...sve što me zanima pročinam na netu...inače smo jedno
vreme bili zatrpani velikom količinom časopisa koji se prelistaju, pročita
par članaka.. i skuplja paršinu. Odeću se trudim da kupim van sezone
za sledeću...gde je sve sniženo bar 30-40%....ionako to što se kod nas
prodaje nije Nova kolekcija, kako kažu...uglavnom je to neka starija koje
je tek sad stigle u naše krajeve...:mrgreen:ne volim da me deru...:worth:

Dnevnu potrošnju, ne mogu uvek iskontrolisati...zato radim to što radim
i na mesečnom nivou..to je prilična ušteda...ako niko ne gleda TV-e,
isključim ga...kome da radi bez potrebe....ima tu još što šta, što se
jedino tako pokaže kako sam i napisala.......ko živi od palte, jednosavno
MORA...da pazi na svaki dinar..inače.....ne znam kako bismo preživeli
u ova teška vremena...:think:
 
Interesuje me kako vodite računa o porodičnim finansijama. Nekako pare uvek odu lako, a ne znamo gde smo ih potrošili. Da li zapisujete negde te kupovine redovno, npr u Excelu ili neki sličan program? Da li imate iskustva koja biste podelili sa ostalim forumašima? Najbolje prakse za kontrolu odliva novca :think:

Mm i ja smo se na pocetku naseg zajednickog zivota dogovorili da vodimo zapis o prihodima i rashodima.Bilo je tako neko vreme da bismo onda dosli do zakljucka da su nasi rashodi uvek veci od prihoda :dash:
Znamo nase prioritete i trudimo se da to ispostujemo...kolko-tolko...a mozete zamisliti kako je to kad imamo troje dece :eek:
 
Kupujem sezonsko voce i povrce, kupujem na veliko, pogledam akcijske ponude. Nosim kvalitetno a klasicno. U kupovinu odlazim sa spremnim spiskom potrebnih stvari. Jake marke i ne sanjam. Malo stedim, malo cuvam. Pravim zimnicu, imam domace cajeve, sokove, likere, uvek kuvam, ne kupujem gotova jela, pravim cak i domaci hleb ( nije usteda ali ga volim), kolace i torte. Kozmeticaru ne idem skoro nikad, frizeru retko, mogu i umem bez njih (ili se samo tesim :( ). Ne pusim, pijem retko, samo nasa domaca vina. Mob. mi je praistorijski, komp. mlion puta pojacavan, automobil sam prodala. Poklone uvek biram sa stilom ali pazim na cenu...

Kad sam procitala ovaj post nekako sam sebi zazvucala bas siromaski, a ne osecam se tako. Cak sta vise, uvek govorim i o sebi mislim kao o nekom ko zivi lepo. :dontunderstand:
 
Nekima se ovde divim... :heart:
Afrodita - svaka cast...
Ja se sada stidim, jer jako malo vodim racuna o novcu. Nije da bacam novac, ali ne zapisujem rashode, ne gasim svetla, kupujem i nepotrebne stvari... :rumenko: :rumenko: :rumenko:
Nikad od mene nece biti dobra domacica... :rumenka:


Hvala draga...samo znaš, živ se čovek na sve navikne...tako bar kaže
jedna pesma....a, to je živa istina:heart:

Nisam ni ja uvek tako živela...nisam primećivala koliko para ode na gluposti,
a onda jednom iznenada....shvatim da moram...i veruj nije teško..ili se ja to
samo tešim...ko zna....:D

Doduše...ni kad sam živela u izobilju nisam se razbacivala, samo je tu bila
mama da ne dozvoli da se pare bacaju na gluposti....i uvek me pitala da li
mislim da je sobu strah da bude u mraku...pa sam zato ostavila svetlo tamo...:D

Kad sam nedavno pričala sa jednom prijateljicom ona kaže ne voli da joj je
mrak u kući...uvek su joj sva svetla upaljena...došli računi za struju:eek:njen
duplo veći....naljutila se i išla da reklamira...ali nije bila u pravu.....došla je
da mi kaže....da će na svaki prekidač u kući staviti moje ime da bi se setila
da ugasi svetlo....:lol::lol::lol:...ok nije njoj samo zbog toga veći račun, ali
tako to bude ako se ne vodi računa...zašto bi ja dala taj novac njima kad
ima toliko toga što bi za taj novac mogla priuštiti svojoj deci:heart:
 
Kupujem sezonsko voce i povrce, kupujem na veliko, pogledam akcijske ponude. Nosim kvalitetno a klasicno. U kupovinu odlazim sa spremnim spiskom potrebnih stvari. Jake marke i ne sanjam. Malo stedim, malo cuvam. Pravim zimnicu, imam domace cajeve, sokove, likere, uvek kuvam, ne kupujem gotova jela, pravim cak i domaci hleb ( nije usteda ali ga volim), kolace i torte. Kozmeticaru ne idem skoro nikad, frizeru retko, mogu i umem bez njih (ili se samo tesim :( ). Ne pusim, pijem retko, samo nasa domaca vina. Mob. mi je praistorijski, komp. mlion puta pojacavan, automobil sam prodala. Poklone uvek biram sa stilom ali pazim na cenu...

Kad sam procitala ovaj post nekako sam sebi zazvucala bas siromaski, a ne osecam se tako. Cak sta vise, uvek govorim i o sebi mislim kao o nekom ko zivi lepo. :dontunderstand:

:D, sad ću ja kao Tijana...svaka ti čast....:heart:

Ipak, ja recimo nemam uslove za čuvanje zimnice i svega što ti praviš, pravila sam
nekad....davno, kolače i torte pravim, to mi je nešto normalno...hleb mesim onda kad
sam kod kuće iz istih razloga kao i ti..vole moji, a i ja :lol:...kod frizera idem ali retko
moja kosa ne zahteva neku posebnu negu sem šišanja....alkohol ne pijem, ili jako
retko......mob., nasleđujem od dece...a auto mi je star koliko i mlađa ćerka....:D:D

Ma mi smo baš neke savršene domaćice...samo nema ko da nas hvali..ili se plaše
da se ne pokvarimo.....:manikir:
 
Hvala draga...samo znaš, živ se čovek na sve navikne...tako bar kaže
jedna pesma....a, to je živa istina:heart:

Nisam ni ja uvek tako živela...nisam primećivala koliko para ode na gluposti,
a onda jednom iznenada....shvatim da moram...i veruj nije teško..ili se ja to
samo tešim...ko zna....:D

Doduše...ni kad sam živela u izobilju nisam se razbacivala, samo je tu bila
mama da ne dozvoli da se pare bacaju na gluposti....i uvek me pitala da li
mislim da je sobu strah da bude u mraku...pa sam zato ostavila svetlo tamo...:D

Kad sam nedavno pričala sa jednom prijateljicom ona kaže ne voli da joj je
mrak u kući...uvek su joj sva svetla upaljena...došli računi za struju:eek:njen
duplo veći....naljutila se i išla da reklamira...ali nije bila u pravu.....došla je
da mi kaže....da će na svaki prekidač u kući staviti moje ime da bi se setila
da ugasi svetlo....:lol::lol::lol:...ok nije njoj samo zbog toga veći račun, ali
tako to bude ako se ne vodi računa...zašto bi ja dala taj novac njima kad
ima toliko toga što bi za taj novac mogla priuštiti svojoj deci:heart:

Ja sam po tom pitanju kao tvoja prijateljica... :mrgreen:
Sva svetla upaljena, TV takodje upaljen ceo dan, bojler, PC... Kao da je gratis :eek:
A kad idem u shopping... Ma bolje da ne pricam. Dajem dosta novaca za odecu, a posebno za cerkinu... :rumenko:
Ma ja sam jos "zelena", popravicu se, ima nade... :D
 
Hvala svima na odličnim savetima.

Želim da vidim ako zamenim sve sijalice sa onim dugotrajnim koje manje troše i koje svetle belom svetlošću, koliko će i da li će to na duži rok uticati na smanjenje računa za struju. Mada njihova svetlost i nije baš prirodna. Jedino ako pratim redovno te troškove ću moći nekim vidom izveštaja da pregledam da li ima ikakve koristi od toga.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nije loše mesec ili dva detaljno voditi evidenciju troškova i grupisati troškove, pa ćeš videti na šta odlaze pare a ti ni ne registruješ. Ja sam tako ustanovila da su mi troškovi za gorivo i doručak na poslu skoro kao i režije, zatim pokloni za rođendan i slično. Jedan od velikih troškova na godišnjem nivou računato su kamate za dozvoljeni minus. Izračunala sam da smo muž i ja jedne godine dali na kamate 24 000 din na četiri računa i odmah smo pokrili sve minuse i ukinuli dozvoljene minuse. Nije loše ni planirati troškove za par meseci unapred i tako se organizovati. Ja imam i tabelu u excel-u u kojoj su navedena sva primanja, stalni i planirani troškovi, ali džaba i dalje smo kratki na kraju meseca. Uvek nekako pobegnu pare, jer se mužu i meni nikako ne poklapaju prioriteti. Dakle, ako postoji dogovor i planiranje troškova kao i praćenje troškova tokom meseca i naravno samodisciplina, mislim da se može pristojno živeti.

Drugo su uštede na računima. Na sijalicama se sigurno ne može previše uštedeti jer su mali potrošači, osim ako ih nema u ogromnim količinama, a u prosečnom stanu ih ima oko 8-12 komada. Veliki potrošači su bojler, mašina za sudove i veš, rerna, ringle, grejna i rashladna tela. Ako se koristi gas za šporet odmah se smanjuje trošak za struju(ako dosta kuvaš). Ako koristiš jeftinu struju iza ponoći i slični maltretmani. Telefon isto može da se smanji, ako se povede računa i ako se prati trošak na godišnjem nivou.
 
Poslednja izmena:
katastrofalno. u poslednje vreme smo dekintirani načisto.....nas je dvoje i uopšte nemamo ni loša primanja, ali neee-maa para ..para nema..biće džema..,mda, saću da se saplićem u mraku i uštedim silne pare na sijalicama, a neću ni da se kupam....a i ša ima da jedem, ne treba mi da jedem....upravljaću kuć. budžetom na teledirigovanje..
 
Poslednja izmena:
Interesuje me kako vodite računa o porodičnim finansijama. Nekako pare uvek odu lako, a ne znamo gde smo ih potrošili. Da li zapisujete negde te kupovine redovno, npr u Excelu ili neki sličan program? Da li imate iskustva koja biste podelili sa ostalim forumašima? Najbolje prakse za kontrolu odliva novca :think:

Ne zapisujem, i nemam pojma na šta ih potrošim...
Nešto uštekam... ali nije to neka suma...

Mm zna tačno u dinar gde je šta potrošio-iako nigde ne zapisuje...
Ne razbacujemo se, ali s vremena na vreme priuštimo sebi nešto lepo...

Kad hoću nešto da uštedim, odmah dinare pretvorim u evre... a sa ostalim raspolažem... :D
 

Back
Top